Yaz Aylarının Bunaltıcı Sıcağına Karşı Yapabileceğiniz Su Sporları

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Sizlerle yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı öne çıkan su sporları listesini paylaşacağız. Malum yaz mevsimi bunaltan sıcaklarıyla bilinmektedir. Hem serinlemek hem de spor yapmak isteriz. Peki yazın spor yaparken aynı zamanda serinleyebilecek miyiz? Cevabı çok basit, evet. İşte yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı yapabileceğiniz serinleten su sporları…

1. Yüzmek

Yaz Aylarının Bunaltıcı Sıcağına Karşı Yapabileceğiniz Su Sporları

Yaz deyince aklımıza gelen ilk spor elbette yüzmek. Yüzmenin vücudumuzun tamamını çalıştırması hem de bizi serinletmesi, listemizde ilk sırada yer almasını sağlıyor. Kilo vermek için de en yararlı spor olarak bilinen yüzmek, vücuttaki kasların gelişimi için fazlasıyla katkı yapar. Yüzme sporunu olimpik olarak da yapmanız mümkündür. Yüzme yarışları, birçok ülkenin yatırım yaptığı sportif bir alandır. Hem serinletici bir aktivite olarak hem de profesyonel bir spor olarak yapabileceğiniz yüzme sporu, yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı yapabileceğiniz su sporları arasındadır.

2. Dalış

Su Sporları

Dalış sporu için su altında vakit geçirmek diyebiliriz. İster balıklarla yüzün, ister batık gemileri keşfedin; sıcaklar artık sizi bunaltmayacak. Doğru ekipmanla en keyifli sporlardan birisidir. Ülkemizde bu konuda hizmet sunan birçok sualtı dalış merkezi bulunmaktadır. Bazı üniversiteler, halk merkezleri bu konuda kurslar açmakta ve sizlere bu tecrübeyi kazanma fırsatı vermektedir. Yazlık bölgelerde yapabileceğiniz bu aktivite oldukça keyifli olmakla birlikte su altı yaşamıyla ilgili bilgiler toplamanıza ve yeni bir hobi kazanmanızı sağlayacaktır.

3. Sörf

Yaz Aylarının Bunaltıcı Sıcağına Karşı Yapabileceğiniz Su Sporları

Su sporları listemizde 3. sırada yer alan sörf sporu, bir tahta yardımıyla su üzerinde kayarak yapılıyor. Rüzgar sörfü, uçurtma sörfü gibi çeşitleri bulunan bu spor, ülkemizde de son yıllarda popüler olan sporlar arasındadır. Sörfün zorluk dereceleri de vardır. Tahtayla ayakta yapılanı, diz üstünde durarak yapılanı gibi zorlayıcı seviyeleri vardır. En zor seviye ise ‘Tow-In Surf’ adı verilen sörf türüdür. Bu türde sörfçü bir tekne ile dev dalgaların üzerine çıkartılır. Sörf, yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı yapabileceğiniz su sporları arasındadır.

4. Su Kayağı

Su Sporları

Bir diğer su sporu olan su kayağı, bir teknenin arkasından halat yardımıyla su üzerinde kayılarak yapılır. Bu spor da yazın sıcaklarda serinlemek ve güzel vakit geçirmek için tercih edilen aktivitelerdendir. Göl gibi alanlarda da yapılması mümkün olan bu aktivitede tecrübelenmek çok önemlidir. Su kayağına hakim olup su üzerinde rahatlıkla gidebildikten sonra rampalardan atlayarak akrobatik hareketler sergileyebilirsiniz. Yaz aylarının vazgeçilmez hobilerinden biri olan su kayağı, birçok insan tarafından yapılmaktadır.

5. Rafting

Yaz Aylarının Bunaltıcı Sıcağına Karşı Yapabileceğiniz Su Sporları

Serinliği ve adrenalini en üst seviyede yaşayabileceğiniz rafting, takım olarak ya da bireysel yapılabilen bir spor. Aynı zamanda yazın sıcaklarından korunurken;  eğlence severlerin buluşma noktası. Akarsular yönünden zengin olan Türkiye’nin pek çok farklı bölgesinde rafting sporu kolaylıkla yapılabilmektedir. Rafting yapılacak akarsular değişmektedir. 1. Derecede akarsular en kolay olanıdır. 6. Seviye akarsular ise çok zorlayıcı parkurlara sahip tehlikeli akarsulardır. Bu sporu ileri derecede yapanların bile çekindiği bir akarsu şeklidir.

6. Jet Ski

Yaz Aylarında Yapılan Sporlar

Yazın denizde serinlemek, serinlerken de süratli bir şekilde vakit geçirmek isteyenler için en güzel sporlardan birisi jet ski. Ülkemiz sahillerinde birçok Jet ski kiralayan müessese sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Aynı bir motosiklet kullanır gibi bu araç sayesinde alternatif su sporları arayanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Jet ski ile gezmek, suyun üzerinde kendinizi özgür hissedeceğiniz ve süratle gezebileceğiniz bir aktivitedir. Jet ski kullanmak da yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı yapabileceğiniz su sporları arasındadır.

7. Flyboard

Yaz Aylarının Bunaltıcı Sıcağına Karşı Yapabileceğiniz Su Sporları

Dünyada popülerliğini ispatlamış, ülkemizde de yeni yeni tanınan bu sporu, deniz suyunu tazyikli bir şekilde iterek su üzerinde havada kalmaya dayanan bir aktivite. İlk başlarda denge alıştırması yapmak gerekliyse de, öğrenilince yunuslar gibi akrobatik hareketler yapılmasına izin vermekte. Ülkemizde sahil kenarlarındaki turizm merkezlerinde de yaygınlaşan bir spor. Dışardan izlemesi bile oldukça keyif veren bu spor, artık yarışmaları yapılan bir hale gelmiştir. Yükseklik ve zamanın önemli olduğu bu yarışmalar sayesinde Flyboard sadece hobi olmaktan çıkmıştır.

8. Kano

Su Sporları

İsmini kendisine has özel teknesinden alan bu spor, hem denizde hem de göller de ve nehirlerde rahatlıkla yapılabilmektedir.Tatil bölgelerinin vazgeçilmez aktivitesidir. Bireysel ve eşli olarak yapılabilen bu spor, aynı zamanda kano adı verilen teknenin üzerinde kürek çekerek ilerlemeye dayalı rahatlatıcı bir aktivitedir. Arkadaşlarınızla veya ailenizle tatil bölgelerinde bir kano kiralayıp, muhabbet eşliğinde kürek çekebilirsiniz. Bu huzurlu aktiviteyi yapmak sizleri bunaltıcı sıcaktan kurtarır ve yakınlarınızla keyifli vakitler geçirmenizi sağlar.

9. Parasailing

Yaz Aylarında Yapılan Sporlar

Bir teknenin arkasına bağlanılan bir ip ve bir paraşüt yardımıyla gökyüzünde süzülerek yapılan bu spor, basit ama bir o kadar da adrenalin seviyesini yükselten eğlenceli bir aktivite. Ülkemizin sahil kesimlerinde hemen hemen her yerde yapılan bu spor için sadece tek dikkat etmeniz gereken nokta yükseklik korkunuzun olup olmadığıdır. Yükseklik korkusu olanların bile deneyip bu korkuyu parasailing sayesinde yendiği görülmüştür. Parasailing’de yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı yapabileceğiniz su sporları arasındadır.

10. Beach Volley (Plaj Voleybolu)

Yaz Aylarının Bunaltıcı Sıcağına Karşı Yapabileceğiniz Su Sporları

Karada yapılmasına rağmen deniz deyince akla ilk o gelir. Tatil alanlarında tanımadığımız insanlarla veya  arkadaşlarla güzel zaman geçirebilme fırsatı sunan bu spor, en az diğerleri kadar keyif veren bir oyundur. Uluslararası olimpik müsabakaları da yapılan Beach Volley branşının, ülkemizde giderek daha çok yaygınlaştığını belirtmeden geçmeyelim. Yaz oyunlarında milli takımımız artık yer almaya başladı ve ilerleyen yıllarda başarılar kazanması vizyonlarımız arasında. Beach volley’de yaz aylarında sıklıkça yapılan sporlardandır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!