Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu Ekstrem Sporları

8 dk okuma süresi


15
17 Paylaşım, 15 puan

Spor, sadece ideal bir vücuda sahip olmak için değil, adrenalini yükseltmek ve hayat enerjisini arttırmak için de yapılmaktadır. Heyecanın dorukta olduğu bu tür sporlar ekstrem sporlar olarak adlandırılır. Adrenalin tutkunları için oluşturduğumuz heyecan dolu ekstrem sporları içerisinde bungee jumping, rafting, yamaç dalışı gibi adrenalin dolu pek çok spor yaşamımıza enerji katabilir. Bunun yanı sıra ekstrem sporlar, diğer spor türlerine göre daha riskli ve zorluklarla doludur. Tabi riskleri göze alıp tüm zorluklara rağmen ekstrem sporlara merakınız varsa hazırladığımız bu top 10 listesi tam da size göre! İşte adrenalin tutkunları için vazgeçilmez ve heyecan dolu birbirinden ilgi çekici ekstrem sporları…

1. Bungee Jumping

Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu Ekstrem Sporları

Adrenalin meraklıları için popüler bir spor olan bungee jumping, listemizde ilk sırada yer almaktadır. Bungee jumping, kişinin sağlam bir noktaya bağlı esnek bir halat yardımı ile yüksek bir noktadan aşağıya doğru atladığı adrenalin dolu bir spordur. Tamamen eğlence amaçlı yapılan bu sporun tarihçesi oldukça eskiye dayanmaktadır. 1979 yılında Tehlikeli Sporlar Kulübü’nün dört üyesi, Pasifik Adaları’ndaki kara atlayışı yapanlardan ilham almışlardır. Bu dört üye, bacaklarına halat bağlayarak Clifton Asma Köprüsü’nden aşağı doğru atlamışlardır. Bungee jumping akımı bu dört üye sayesinde başlamıştır diyebiliriz. Aksiyon dolu bu ekstrem spor için kullanılan atlama yerleri genellikle kule, köprü gibi mekanlardır. Bunun yanı sıra balon benzeri araçlardan da atlayışlar gerçekleştirilebilir. Güvenlik sağlandığı sürece hiçbir sıkıntı yaratmayan olan bungee jumping için mevsim tercihi genellikle yaz ayları uygun görülmektedir. Heyecan dolu bu spor, hem ülkemizde hem de tüm dünyada çoğunlukla yaz şenliklerinde yapılmaktadır. Türkiye’de özellikle İstanbul, Antalya ve Muğla başta olmak üzere daha pek çok ilde bungee jumping ekstrem sporu gerçekleştirilmektedir. Özgür olmayı sonuna kadar hissettiren heyecan dolu bu ekstrem sporu denemek harika bir fikir olabilir.

2. Rafting

İlgi çekici bir nehir sporu olan rafting, raft denilen botlarla kürek çekilerek yapılan ekstrem sporlarından biridir. Toplamda 4- 6 veya 8 kişilik gruplarla yapılan bu adrenalin dolu spor, ekip içerisinde iş birliğiyle yapılır. Hem uyum hem de rekabet içeren bu spordaki asıl amaç, botu ekip halinde dengede tutarak kayalar ve hızla akan nehire rağmen tüm engellerden kurtarmaktır. Bottaki takım üyeleri, rafting rehberinin direktiflerine göre hareket ederek hem anın tadını çıkarırlar hem de bu heyecan dolu ekstrem sporu keşfederler. Rehber tarafından rafting takımına güvenlik brifingi verilir. Yani rehber, nehre giriş öncesi takıma kürek çekme stilleri, rafting malzemelerinin kullanımı gibi pek çok içeriğin bulunduğu detaylı bir açıklama yapar. Bu sayede rafting sporunu deneyimleyen kişiler bilinçli bir şekilde eğlence dolu bu sporun keyfini çıkarırlar. Aksiyonun bol olduğu bu ekstrem spor, tüm ülkelerde yapıldığı gibi ülkemizde de sıkça yapılan sporlar arasındadır. Özellikle Manavgat Çayı, Köprüçay, Dalaman Çayı ve Çoruh Nehri rafting için oldukça elverişli bölgelerdir.

3. Yamaç Paraşütü

Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu Ekstrem Sporları

Oldukça heyecan verici ekstrem sporlardan biri şüphesiz yamaç paraşütüdür diyebiliriz. 1980’li yıllarda hava sporuna merak salan insanlar tarafından bulunan yamaç paraşütü, serbest paraşüt yardımıyla yamaçlardan koşarak havalanmaya olanak sağlayan ilginç bir ekstrem spordur. Çok hafif hava araçları arasında en hafifi olan yamaç paraşütü, özel kalkış ve iniş pisti gerektirmeden saatlerce havada kalabilir. Bu sayede paraşüt kilometrelerce yol alabilir. Maliyeti oldukça yüksek olan bu spor, tek kişi veya iki kişi olarak yapılabilmektedir. Heyecan dolu bu ekstrem sporu yapacak kişiler kanat, askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve harness (kuşam tertibatı) olmak üzere 4 ana ekipmanı kullanmak durumundadır. Tehlikesi yüksek olan bir spor olarak bilinen yamaç paraşütü, gerekli önlemler ve eğitimler alınarak gayet güvenli bir hale getirilebilir. Ayrıca gökyüzünde keyif dolu hatıralar oluşturan ve nefes kesen bu ekstrem spor ile ülkemizde 4000- 5000 metre yüksekliklere çıkılabilmektedir. Yükseklere çıkmanıza engel olacak bir hastalığınız veya rahatsızlığınız yoksa yamaç paraşütü ekstrem sporunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

4. Zorbing

Eğlencenin ve heyecanın hiç eksik olmadığı bir diğer ekstrem spor ise zorbing olabilir. Zorbing’te kişi, zorb adı verilen özel yapım plastik bir kürenin içerisinde çok eğimli olmayan yüksek noktadan aşağı doğru yuvarlanmaktadır. Bu kürenin (plastik topun) içi gözükebilir niteliktedir. Zorbing’in tarihçesine bakacak olursak, 1990’larda iki Yeni Zelandalı insan tarafından hamsterlardan ilham alarak bu spor ortaya çıkarılmıştır. Yeni Zelanda’da kurulan Zorb Limited, bu sporun yayılmasına öncülük etmiştir. İlk bakışta oldukça tehlikeli bir spor gibi gözükse de aslında sanıldığının aksine güvenli bir ekstrem sporudur. Bunun nedeni ise topun iç ve dış küresi arasında yaklaşık 60- 70 santimetrelik bir boşluğun bulunmasıdır. Bu boşluk sayesinde yuvarlanırken oluşabilecek darbelerin etkisi oldukça azalmaktadır. Zorbun yani kürenin içerisinde bulunan halkalar sayesinde yön ve istenen hız rahatça belirlenebilmektedir. Farklı duyguları aynı anda hissedebileceğiniz zorbing’te en uzun yuvarlanma mesafesi Steven Camp tarafından 570 metre ile Giuness Rekorlar Kitabı’nda yer almaktadır. Bu daldaki bir diğer rekor ise Keith Kolver’ın sahip olduğu saatte 52 kilometre ile en hızlı yuvarlanma rekorudur. Eğer yuvarlanmayı seviyorsanız bu içi gözüken plastik kürenin içinde heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz.

5. Wingsuit Uçuşu

Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu Ekstrem Sporları

İnanılmaz görüntülere sebep olan wingsuit uçuşu, uçaktan veya yüksek bir noktadan atlanılarak gerçekleştirilen serbest uçuş türüdür. Oldukça cesaret isteyen bu ekstrem spor için, düşüşü yavaşlatan özel tasarlanmış bir kıyafeti giyip bu aktiviteyi gerçekleştirmek mümkün. Kol ve bacak aralarında havayla şişirilmiş bölümlerin bulunduğu wingsuit uçuşunda yere iniş esnasında paraşüt kullanılmaktadır. Bu çılgın sporun tarihi, 4 Şubat 1912 yılında 23 yaşında bir terzi olan Franz Reichelt’ın paraşüt benzeri bir kıyafet tasarımı yapmasına dayanmaktadır. Hazırladığı kanat tasarımı ile Eyfel Kulesi’nden atlayarak ölmüştür. Yeni keşifleri kendisinin ölmesine sebep olan Franz, aynı zamanda paraşütün icat edilmesine de öncülük etmiştir. Asıl uçuş kanadı, ilk olarak 1930’da 19 yaşında bir Amerikalı olan Rex G Finney tarafından yatay hareketi arttırma girişimiyle geliştirilmiştir. Modern kanat takımları ise 1990’ların sonunda Fransa Patrick de Gayardon tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Farklı kanat tasarımları ile geçmişten günümüze kadar gelebilmiş bu ektrem sporu, dünyanın en zevkli ama bir o kadar da riskli sporudur. Her ne kadar tehlikeli olan yanları olsa da oldukça eğlence dolu bir ekstrem sporu olduğunu söyleyebiliriz.

6. Paraşütle Atlama

Uçaktan veya yüksek bir yerden atlamak kulağa oldukça çılgın gelebilir. Ancak paraşütler açıldığında işler daha güvenli bir hal almaktadır. Paraşütle atlama, yüksek bir noktadan atlayarak paraşüt denilen sağlam bir kumaşın açılması ile yapılan bir ekstrem spordur. Tek kişinin atlayabileceği gibi kişinin bir profesyonel eşliğinde atlaması da söz konusu olabilmektedir. Paraşütle atlayan kişiler, genelde ortalama 2000 metre yükseklikteki uçaktan atlamaktadırlar. 750 metre civarında ise paraşütlerini açmaktadırlar. Tarihteki ilk paraşüt atlayışı paraşütü icat eden kişi André-Jacques Garnerin tarafından 22 Ekim 1797 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Garnerin, Paris’in 980 metre üzerinde yer alan bir hidrojen balonundan atlayarak icat ettiği mekanizmayı test etmiştir. Tasarladığı paraşüt, günümüzde kullanılan paraşütlere çok fazla benzememektedir. Bunun yanı sıra paraşüt, tasarlandığı günlerden itibaren farklı amaçlara hizmet etmiştir. Örneğin savaş zamanlarında ordunun uçaklarda oluşan acil durumları için ve daha sonra askerleri savaş alanına daha kolay ulaştırmak adına paraşütü kullanmışlardır. Paraşütün yarışmalarda kullanılması 1930’lu yıllara dayanırken uluslararası bir spor haline gelmesi ise 1952 yılında gerçekleşmiştir. 1970’li yıllarda mühendis Bill Booth’un 3 halkalı paraşütün hızlı açılma sistemini bulmasıyla paraşütle atlama güvenliğini artmıştır. Bu mekanizma sayesinde paraşütle atlama, oldukça popüler bir hale gelmiştir ve ilgiyle yapılan ekstrem sporlardan biri olarak görülmektedir.

7. Dalga Sörfü

Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu Ekstrem Sporları

Eşsiz manzaralara öncülük eden dalgalar eşliğinde sörf yapmanın düşüncesinin bile oldukça heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. Dikkatleri üzerine çeken su sporlardan biri olan dalga sörfü, sörf tahtası ile kıyıya doğru kaymanın amaçlandığı bir spordur. Dalga sörfü, söylentilere göre ilk kez 1767 yılında Tahiti’deki İngiliz kaşifler tarafından gözlemlenmiş olduğu bilinmektedir. İngiliz denizci olan James Cook, 1770’lerin sonunda Tahiti’ye geldiğinde tahta kano ile sörf yapan insanları gördüğünü ifade etmiştir. 1821 yılında Avrupalı misyonerler, dalga sörfünün ahlak dışı olduğunu belirterek yasaklamışlardır. Bu yasak sonrası ancak 1920 yılında Hawaiili yüzücü Duke Paoa Kahanamako’nun Waikiki’de ilk sörf kulübünü kurmasıyla dalga sörfü, bir spor dalı haline gelmiştir. 1975 yılında sörf ile ilgili profesyonel bir tur başlamıştır. Bu turun galibi olan Margo Oberg, ilk kadın profesyonel sörfçü olmuştur. Dünyada tarihi oldukça öncelere dayanan bu ekstrem spor için Avustralya’daki Bondi Plajı, Hawaii’deki Pipeline Sahili, Endonezya’daki Canggu bölgesi gibi pek çok nokta en iyiler arasında yer almaktadır. Ülkemizde ise Kocaeli’de yer alan Kerpe Sahili dalga sörfü için oldukça ideal bir yer olarak görülmektedir. Oldukça eğlenceli ve bir o kadar da cesaret isteyen bu spor, adrenalin tutkunu olan herkes için mutlaka denenmesi gereken ekstrem sporlardan bir tanesidir.

8. Ice Swimming

Belki de dünyanın en çılgın aktivitesi olarak görülen ice swimming, kış aylarında soğuk veya buzlu sularda yüzmeyi kapsayan bir ekstrem spordur. Genelde soğuk ülkelerde Rusların yaptığı bu aktivitenin temeli, Rusların bebeklerini doğar doğmaz buzlu suya sokmalarından gelmektedir. Din ile bağlantılı olan soğuk suya girme, çoğunlukla dine bağlı olan Ruslar tarafından gerçekleştirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum, gün geçtikçe “ice swimming” adlı bir ekstrem sporu haline gelmiştir. Pek çok kişinin ilgisini çeken bu adrenalin dolu aktivite, Rusya’nın yanı sıra neredeyse her İskandinav ülkesinde gerçekleştirilmektedir. Bu aktivite için, öncelikle yüzülecek alanın oluşturulması için kalın buz tabakası kırılmaktadır. Ardından kırılan buz tabakasında kişi soğuk suya girmektedir. Suda bir süre kalan kişinin çıktıktan sonra saunaya girmesi önerilmektedir. Tabi bununla beraber herkesin aklına ice swimming sporunun sağlıklı olup olmadığı gelmektedir. Görünenin aksine oldukça faydası olan bu aktivite, araştırmalara göre bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir. Ayrıca endorfin hormonunun seviyesini arttırarak stresi azaltmaktadır. Bu faydaların yanı sıra bu ekstrem sporu yapma konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Örneğin eğer soğuk suda yüzmeye alışkın değilseniz ice swimming, sizin için tehlikeli bir aktivite olabilir. Soğuk suyun şok etkisi ile ölüme kadar giden durumlar söz konusu olabilmektedir. Riskleri göz önünde bulundurup gerekli önlemleri alarak sağlıklı bir şekilde bu ekstrem sporu deneyebilirsiniz.

9. Snowboard

Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu 10 Ekstrem Spor

Sörfe oldukça benzeyen snowboard, karda kaymanın gerçekleştiği bir ekstrem spor dalıdır. Sörften tek farkı karda yapılmasıdır diyebiliriz. Snowboard, oldukça fazla teknik bilgi içerdiği için eğitim alınmadan yapılması tehlikeli olan bir spor dalıdır. Bu ekstrem sporun temeli, 1960’lı yıllarda Sherman Poppin’in kızağa benzer şekilde bir tasarım yapmasıyla ortaya çıkmıştır. Ardından 1970’lerde sörf tahtası tasarlayan bir grup tarafından ilk örnekler oluşturulmuştur. Grup içerisinde yer alan Bob Webber bu ekstrem sporun patentini almış ve ilk resmi Snowboard’u meydana getirmiştir. Snowboard, Bob Webber’in ardından sonraki yıllarda yapılan pek çok tasarım ile dünyada popüler bir hale gelmiştir. Fransa, İsviçre ve İtalya başta olmak üzere dünyada pek çok gözde snowboard rotaları bulunmaktadır. Dünyada oldukça popülerlik kazanan snowboard, 1990’lı yıllarda Türkiye’yi etkilemeyi başarmıştır. Özellikle Uludağ, Kartepe, Palandöken, Erciyes bu ekstrem spor dalı için en uygun yerlerdir diyebiliriz. Eğer kayak yapmaya ilginiz varsa eğitimini alarak adrenalin dolu bu ekstrem sporu mutlaka denemelisiniz.

10. Zipline

Adrenalin Tutkunları İçin Heyecan Dolu Ekstrem Sporları

Adrenalin tutkunları için heyecan dolu ekstrem sporları listemizin sonuncusu, ipli makarayla geçiştir. Türkçesi ipli makarayla geçiş olan zipline, oldukça keyif veren eğlenceli bir ekstrem spor dalıdır. Çelik bir halatın yüksek bir noktadan alçak bir noktaya bağlanması, bu sporun temelini oluşturmaktadır. Kişi, bu çelik halata bağlı olan emniyet takımının içine girerek yer çekiminin de yardımı ile çıkış noktasına doğru kaymaktadır. Tüm güvenlik önlemleri alındığı sürece ipli makarayla geçişin büyük bir tehlikesi yoktur diyebiliriz. Çevrenizi büyük bir zevkle keşfedebileceğiniz bu aktiviteyi, dünyanın en hızlı, en uzun ve en yüksek parkuruna sahip Güney Afrika başta olmak üzere Selvatura Park, Sun City gibi yerlerde de rahatça yapabilirsiniz. Türkiye’de ise Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Türkiye’nin en büyük zipline parkurunda keyifle yapmanız mümkün. Yaklaşık 2,5- 3 saat süren zipline, 300- 400 metrelik bir hat üzerinde yer alarak yapıldığı için oldukça heyecan dolu bir ekstrem spor dalı olduğunu söyleyebiliriz. Adrenalin dolu aktivitelere tutkunsanız, zipline tam size göre bir spor dalı diyebiliriz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!