Yaz Aylarında Cilt Bakımı

1 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan
Yazın cilt bakımı nasıl yapılır?
Yazın cilt bakımı nasıl yapılır?

Her mevsimin cildimiz üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır. Bu olumsuz etkilere karşı cildimizi kendi hazırlayacağımız bitkisel ürünlerle canlı tutmamız mümkün. Sağlıklı bir cilde sahip olmak çok kolay ve cilt bakımı yapmanız fazla zamanınızı almaz.

Sıcak yaz aylarında gereken ilk şey, vücudu susuz bırakmamaktır. Susuz kalan cilt daha fazla yağ üreterek nem kaybeder, donuk ve cansız görünür. Yaz aylarında en sık görünen ikinci sorun ise; aşırı terleme ve havadaki kuruluk gibi faktörlerin gözenekleri tıkamasıyla cildin pul halinde dökülmesidir.

Haftada bir veya iki gün ve çok az zaman harcayarak yapacağınız cilt bakımları bu sorunların önüne geçecektir. Ben size bu yazımda cildinizdeki ölü hücreleri yok edecek, daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlayacak, evde kendi hazırlayabileceğiniz bir yüz maskesi tarifi vereceğim.

Bu yüz maskesi için gerekli malzemelerimiz şunlardır:

  • Olgunlaşmış yarım muz
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 çorba kaşığı bal

Bal: Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar. (Doğal şekersiz bal kullanınız.)

Yoğurt: Ciltte oluşan pullanma veya döküntülerin giderilmesini sağlar. (Katkısız yoğurt tercih ediniz.)

Olgun Muz: Besin değeri oldukça fazla olan muz cildinizi besler.

Gördüğünüz gibi hepimizin evlerinde bulunabilecek çok az malzeme ile hazırlanıyor bu maskemiz. Bu maskeyi yarısını bir gün diğer yarısını da diğer gün kullanmak üzere iki gün arka arkaya uygulayın.

Maskenin Hazırlanışı

Bir kabın içinde muzu macun kıvamına gelene kadar ezin, yoğurt ve balı da ekleyerek iyice karıştırın. Temiz ve kuru yüzünüze sürün. En az 15-20 dakika kadar bekleyip yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Hazırladığınız maskenin artan kısmı buz dolabında saklayarak ertesi günde kullanabilirsiniz.

Eğer maskede bulunan herhangi bir besine karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa maskeyi uygulamayın. Cildinizi maske öncesi bebek şampuanı ile temizleyip kurulayın, maskeyi öyle uygulamalısınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)