Yaz Aylarında Başa Bela Olan Sivrisinek Isırığına İyi Gelecek Öneriler

4 dk okuma süresi


9
14 Paylaşım, 9 puan

Normal şartlarda su ve bitki suları ile beslenen sivrisinekler üreme dönemlerinde kana ihtiyaç duyarlar. Yalnızca dişi sivrisinekler insanların kanını emer. Daha çok kan emebilmek için, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir madde salgılarlar. Bu madde bağışıklık sistemimizi harekete geçirir ve kaşıntı, kızarıklık, acı gibi reaksiyonlara sebep olur. Bu tarz reaksiyonlar 1-2 günde sona ermektedir. Fakat çocuklarda ve alerjisi olanlar da bu süre daha uzun ve reaksiyonlar daha şiddetli olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında başa bela olan sivrisinek ısırığına iyi gelecek öneriler listemizi gecelerinizi daha rahat geçirmeniz için derledik. Keyifli okumalar!

1. Limon

Yaz Aylarında Başa Bela Olan Sivrisinek Isırığına İyi Gelecek Öneriler

Yaz aylarında başa bela olan sivrisinek ısırığına iyi gelecek öneriler listemizin başında limon yer alıyor. Her derde deva olan limon sivrisinek ısırıklarında da en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Limonu ikiye bölüp sulu kısmı ile sinek ısırığı olan bölgeye masaj yaparak kaşıntı, şişlik ve kızarıklığın kısa sürede hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz. Masajı cildinizin tahriş olmaması için ara vererek yapabilirsiniz. Limonla masaj yaptığınız bölgeyi durulamamalısınız. Limon, sivrisinek ısırıklarının sebep olduğu reaksiyonları kısa bir süre içinde tamamen yok edecek kadar etkili bir yöntemdir. Limonu keserek kullanabileceğiniz gibi suyunu sıkarak da kullanabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bol miktarda antiseptik maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler mikrop öldürücü özelliği taşımaktadır. Elma sirkesi sivrisinek ısırıklarında tıpkı bir dezenfektan işlevi görerek etkili sonuçlar vermektedir. Cildinizi irrite etmemesi için aynı miktarlarda su ve elma sirkesini karıştırınız. Ardından pamuk yardımıyla sivrisinek ısırığı olan bölgeye masaj yapınız. Masaj yaparken bastırmadan yumuşak hareketlerle sivrisinek ısırığı olan bölgeyi ovalayınız. Kabarma, tahriş ve kaşıntıyı kısa sürede durduracak ve cildinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

3. Bal

Yaz Aylarında Başa Bela Olan Sivrisinek Isırığına İyi Gelecek Öneriler

Bal bir doğa mucizesidir ve faydaları saymakla bitmez. Cildinizin her türlü bakımı için güvenebileceğiniz en doğal kaynaklardan biridir. Sivrisinek ısırıklarında enfeksiyondan endişe ediyorsanız kaşıntılı ve kızarık bölgeye bal sürebilirsiniz. Bal kısa sürede kaşıntı ve şişkinliği gidererek sizi kaşıntıdan kurtaracaktır. Ayrıca bal sivrisinek ısırıklarında yüksek alerjik reaksiyon gösterenler için de etkili sonuç verir. Alerjik etkiyi kısa sürede azaltarak cildin rahatlamasına yardımcı olur. Bunun için kullandığınız balın doğal bal olduğundan emin olmalısınız.

4. Buz

Buz kompresi ciltte oluşan ödem ve şişkinlikler için her zaman ilk başvurulan yöntemdir. Sivrisinek ısırıklarına da uygulanabilecek olan buz kompresi, sivrisinek ısırığı henüz taze iken uygulamanız gerekmektedir. Sivrisinek ısırığı olan bölgeye 10-15 dakika kadar buz kompresi yaparsanız cildinizi rahatlatmış olursunuz. Kaşıntı ve kızarıklık da henüz çok taze iken ortadan kalkacaktır. Sivrisineklerin özellikle yaz aylarında rahatsız ettiğini düşünecek olursak buz kompresi ferahlatıcı bir seçenek olabilir. Kullanacağınız küçük bir buz parçası olduğundan oldukça da pratiktir.

5. Fesleğen

Yaz Aylarında Başa Bela Olan Sivrisinek Isırığına İyi Gelecek Öneriler

Hemen hemen her evde bulunan fesleğen hoş kokusu ile odalarınızı ferahlatır. Fesleğenin kokusu aynı zamanda sivrisineklerin hoşlanmadığı bir kokudur ve sivrisinekler fesleğen kokusunun yoğun olduğu bölgelerde bulunmazlar. Bununla birlikte eğer bir sivrisinek tarafından ısırılmışsanız, birkaç adet fesleğen yaprağını ezip ısırılmış bölgede sürebilirsiniz. Fesleğenin etkili olması için havanda suyu çıkana kadar ezmelisiniz. Ezilmiş fesleğen sürdüğünüz bölgede 10-15 dakika sonra kaşıntı ve kızarıklıkta azalma olduğunu fark edeceksiniz.

6. Aloe Vera

Yaz aylarında başa bela olan sivrisinek ısırıklarına iyi gelen önerilerden biri de aloe veradır. Aloe vera anti-enflamatuar özelliği sayesinde vücudumuzda oluşan reaksiyonları azaltır. Sivrisinek ısırıkları da aloe vera bitkisinin etki edeceği reaksiyonlar arasındadır. Bildiğiniz gibi aloe Vera bitkisi, içindeki jel sürülerek kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinin içindeki jeli sıyırdıktan sonra sinek ısırığı olan bölgeye sürün. Bu işlemi arka arkaya birkaç kez tekrarladığınızda çok geçmeden kaşıntı ve şişkinliğin azaldığını ve cildinizin rahatladığını fark edeceksiniz.

7. Yulaf Ezmesi

Yaz Aylarında Başa Bela Olan Sivrisinek Isırığına İyi Gelecek Öneriler

Yulaf ezmesi, farklı böcek ısırıkları ve her türlü alerjik reaksiyonlarda akla gelen bir yöntemdir. Hatta cildin ısı, nem gibi faktörlerden etkilenmesi sonucunda rahatlaması için de kullanılmaktadır. Yulaf ezmesini lapa kıvamı alacak şekilde bir miktar su ile karıştırınız. Sivrisinek ısırığı olan bölgeye sürünüz ve kuruduktan sonra ılık suyla yıkayıp nemlendiriniz. Yaptığınız bu işlemi yüzünüzde de güvenle kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi sivrisinek ısırığı olan bölgeyi rahatlatacak kaşıntı ve kızarıklığı azaltacaktır.

8. Sarımsak

Doğa, mucizevi bir ecza dolabı gibi çoğu problemimize fayda sağlamaktadır. Yemeklerde kullandığımız sarımsağın antibiyotik etkisi olduğu bilinmektedir. Bu etki böcek, arı ve sivrisinek ısırıklarında ısırılan bölgeyi rahatlatmak için birebirdir. Yalnız sarımsağı tek başına kullanmak cildi irrite veya tahriş edebilir. Bunun için sarımsağı havanda ezdikten sonra zeytinyağı, avokado yağı gibi cildi besleyen yağlarla karıştırmak daha doğru sonuçlar verecektir. Yağ ile seyreltilmiş sarımsakla sivrisinek ısırığı olan bölgeye bir süre masaj yapmak oluşabilecek tüm reaksiyonların önüne geçecektir.

9. Muz Kabuğu

Böcek ve sivrisinek ısırıklarında etkili başka bir mucize ise muzdur. Muzun yapısındaki kompleks karbonhidratlar, ciltteki tahriş, kaşıntı kızarıklık ve şişkinlik gibi reaksiyonlardan oluşan problemleri ortadan kaldırmaktadır. Büyük ölçüde rahatsızlık veren ve sıcak yaz aylarında tatlı uykuları bölen sivrisinek ısırıklarının yol açtığı reaksiyonlardan kurtulmak için bir muz kabuğunun iç kısmıyla ısırılan bölgeyi 5 dakika kadar ovalamak yeterli olacaktır. Buz dolabında bulundurduğunuz muz kabuklarını kullanırsanız ısırılmış bölgeye serinletici bir etki de sağlamış olursunuz.

10. Diş Macunu

Yaz Aylarında Başa Bela Olan Sivrisinek Isırığına İyi Gelecek Öneriler

Yaz aylarında başa bela olan sivrisinek ısırığına iyi gelecek öneriler listemizin sonunda diş macunu yer alıyor. Diş macunları da sivrisinek ısırıklarında kaşıntıyı ve tahrişi azaltmak için oldukça etkilidir. Bir sivrisinek tarafından ısırıldığınızı fark ettiğinizde hemen jel olmayan bir diş macununu ısırılan bölgeye sürün ve bir kaç saniye kadar masaj yapın. Sonra da bırakın diş macunu sildiğiniz bölgede kurusun. Hatta uyuyabilir, ertesi gün soğuk su ile yıkadığınızda sivrisinek ısırığının kuruduğuna şahit olabilirsiniz. Jel diş macunları ısırıkları kurutmada işe yaramaz. Çok tercih edilen herhangi bir diş macununu kullanarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!