Hangover Etkisini Azaltmaya İyi Gelecek İlaç Gibi Öneriler

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Alkol tüketmeyi seven birçok insanın başına en az 1 kez gelmiş olan hangover olayı, yani Türkçe karşılığıyla “akşamdan kalma durumu” tam bir kaçınılmaz durumdur. Hesapsızca tüketilen alkolün bir noktadan sonra ipinin ucunun kaçmasıyla bu durum tam bir felakete dönüşebiliyor. Ertesi sabah ise maceranın ikinci bölümü, çılgınlar gibi denenen yöntemler, daha da kötüleşen bir baş ağrısına maalesef bir türlü çözüm olamıyor. Biz de, artık gittikçe kötüleşen bu baş ağrısıyla uğraşmayın diye sizlere ilaç gibi iyi gelecek hangover etkisini azaltmaya yönelik öneriler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Bolca Sıvı Tüketin

Hangover Etkisini Azaltmaya İyi Gelecek İlaç Gibi Öneriler

Ne buluyorsanız için! Kesinlikle birinci ve en altın kural bu. Evde o an ne varsa; su, bitki çayı, maden suyu, ayran hatta turşu suyu bile içebilirsiniz. Çünkü sıvı tüketimi alkolün vücudunuzdan atımını kolaylaştıracaktır. Ama bilinenin aksine sakın kafein tüketmeyin! Çoğu kişi kahve iyi gelir diye bilse de durum aslında tam zıttıdır. Çay ve kahve kanınızdaki alkole pek de hoş bir etki yapmayacaktır. Baktınız hiçbiri işe yaramadı, buz gibi bir bardak kola içebilirsiniz. Kola da kafein içerir fakat içerisinde bulunan asit sizi kendinize getirecektir.

2. Yumurta Yiyin

Kulağa tuhaf geliyor olabilir fakat alkolün düşmanlarından biri de kalsiyumdur. Zayıf düşen vücudunuzu tekrar canlandırmak için kalsiyum oranı en yüksek besinlerden biri yumurtadır. Hem oldukça pratik hem de çabuk bulunan bir besin olduğu için yapmanız gereken ilk şey sabah uyanır uyanmaz yumurta ile kahvaltıya oturmak olmalıdır. Tabii yumurtanın yanında kalsiyum oranı yüksek peynir, badem, süt, kuru incir gibi ürünleri de sofraya eklemekte fayda var.

3. Muz Tüketin

Hangover Etkisini Azaltmaya İyi Gelecek İlaç Gibi Öneriler

Kalsiyum tamam, sırada potasyum var. Alkol tüketiminden sonra sık sık lavaboya gitmeye başladıysanız ve hâlâ mide bulantılarınız devam ediyorsa bunun sebebi kaybettiğiniz potasyumdur. Hemen yukarıda listelenen yiyeceklerin yanında bir de muzlu pankek veya kahvaltı sonrası muzlu smoothie eklediniz mi tamamdır demektir. Muz, tahmin ettiğinizden çok daha güçlü bir meyvedir, midenizi tamamen temizlerken bir yanından da içerdiği potasyum ile tam anlamıyla gözlerinizi açacaktır.

4. Karbonhidratlarda Faydalanın

Klasik peynir etmek mantığı. Aşırıya kaçmaya gerek yok aslında, sadece tuzlu kraker bile işinizi görmeye yeter. Çünkü amaç alkolün kana karışmasını yavaşlatmak ama “benim ek takviyeye ihtiyacım var!” derseniz tam tahıllı ekmekle tost yapmak hem en kolayı hem de en uygunu olacaktır veya ballı ekmekle de enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Sadece çok fazla yağ tüketmemeye çalışın. Bu şekilde önceki gece kaybettiğiniz besin değerlerinizi daha kahvaltı aşamasındayken bile yarı yarıya geri kazanmış olacaksınız.

5. Duş Alın

Hangover Etkisini Azaltmaya İyi Gelecek İlaç Gibi Öneriler

Hangover etkisini azaltmaya iyi gelecek ilaç gibi öneriler listemizin kahvaltı aşaması atlatıldı, şimdi sırada tok mideyle ne sıcak ne soğuk tam orta ayarda bir sıcaklıkta duş almak var. Sadece duşun altında durmakla bile önceki gecenin kötü enerjisinin akıp gittiğini hissedeceksiniz. Eğer küvetiniz varsa hafif bir duş jeli veya banyo kokusu ile gerilmiş sinirlerinizi ve kaslarınızı açabilirsiniz çünkü ilerleyen saatlerde sizi ikinci dalga bir migren dalgası bekliyor olabilir.

6. Yürüyüş Yapın

Çok zor gelecek, çok üşeneceksiniz ama en iyi yöntemlerden birisi de kesinlikle hafif tempolu yürüyüş yapmaktır. Çoğu kişi yaylalarda veya bol yeşillikli ağaçlık bir alanda yaşamıyor olabilir ama sonuçta bu şartlar altında hava havadır. Takın maskenizi ve kulaklığınızı şöyle iki insan görün ama değil mi? Belki markete uğrayıp, kendinize biraz abur cubur alırsınız, belki de tam kendinize göre çok tatlı bir bluz bulursunuz. Amaç burada kafanızı bulunduğunuz moddan uzaklaştırmak.

7. Sporcu İçeceği İçin

Hangover Etkisini Azaltmaya İyi Gelecek İlaç Gibi Öneriler

Yorgun düştüğünüz günün ertesi sabahı, spor sonrası gibi bitkin hissediyorsanız en iyi alternatiflerden biri sporcu içeceğidir. Çünkü içerisindeki elektronları daha da güçlendirilmiş olan bu içecekler normal maden sularına veya ayrana göre daha da rahatlatıcıdır. Sonuçta ne kadar çok sıvı o kadar iyi sonuç demektir. O yüzden yürüyüşe çıktığınızda markete uğrayıp iki şişe sevdiğiniz aromaya sahip sporcu içeceklerinden birisini tercih edin! Mutlaka faydasını göreceksiniz.

8. Çorbayı Es Geçmeyin

Sıvı, sıvı daha çok sıvı. Hangover etkisini azaltmaya iyi gelecek ilaç gibi öneriler listemizin en garanti yöntemi; tabii ki çorba. Eğer katı bir şey tüketemeyecek gibi hissediyorsanız, elinizdeki en iyi seçenek kesinlikle çorba. Vejetaryen değilseniz, şöyle sıcak bir tavuk suyu çorbasını indirin mideye veya vejetaryenseniz domates çorbası da yapabilirsiniz. Hiçbir şeyiniz kalmaz ondan sonra! Bir taşta iki kuş vurursunuz böylece, hem kaybettiğiniz tüm değerlerinizi geri kazanırsınız hem de içtiğiniz o kadar alkol yanınıza kar kalır.

9. İlaç ve Vitaminlerden Yararlanın

Bu yöntem “artık bana hiçbir şey işlemiyor ya!” diyen okuyucularımız için. Sürekli istifra ediyorsanız veya yukarıdaki yöntemler size etki etmediyse, siz en iyisi ilaçlara ve vitaminlere yönelin. Ağrı kesici bir hap veya düzenli kullandığınız başka bir hap, pek doğal olmasa da daha kesin ve hızlı sonuç verecektir. Vitaminler ise direnç hissetmenizi sağlayacaktır çünkü önceki gece özellikle sık sık lavaboya giderek ve istifra ederek çok fazla kan değeri kaybettiniz. Karma veya tek tip vitaminler de tıpkı haplar gibi hızlı sonuç verecektir.

10. Uyuyun

Hangover Etkisini Azaltmaya İyi Gelecek İlaç Gibi Öneriler

Artık bütün bu yöntemleri deneyene kadar akşam olur veya ilaç içtikten sonra etkiyi arttırmak için uyumayı deneyebilirsiniz, böylece uyandığınıza mevcut halsizliğinizin büyük çoğunluğu gitmiş olacaktır. Ayrıca karanlık bir odada uyumak, sizi olası migren ağrılarından da korur. Uyumadan önce şakaklarınıza, kafanızın arka bölümüne ve saç diplerinize hafif hafif masaj yaparsanız hem daha iyi uyursunuz hem de halsizliğinizin etkisini biraz daha hafifletmiş olursunuz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!