Mideye İyi Gelecek En Etkili Bitki Çayları

5 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Günlük hayatta zaman zaman sindirim sorunları ile karşılaşmak mümkün. Yanlış beslenme veya ani diyet değişiklikleri bu sorunlara zemin hazırlamış olsa da, vücuttaki olumsuz etkilerini minimum düzeye indirmek aslında çok kolay. Nasıl mı? derseniz tabi ki doğal bir çözüm yolu olan bitki çaylarının yardımı ile! Siz de toprak ananın bizlere sunmuş olduğu mucizeleri kullanarak, daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Her biri ayrı bir şifa kaynağı olan bitkiler sayesinde beslenmedeki en hassas organ olan mideyi rahatlatmak çok da zor değil. Sonuçta bilim dünyası, bitkilerin her derde deva olduğunu geçmişten günümüze kadar defalarca kanıtlamış. Haydi, mideye iyi gelecek en etkili bitki çayları listemize göz atalım.

1. Ada Çayı

Mideye İyi Gelecek En Etkili Bitki Çayları

Yemeği fazla kaçıranların vazgeçilmezi olan ada çayı ile sindirim sisteminizi düzene sokabilirsiniz. Hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan bu mucizevi bitki, aynı zamanda antiseptik özelliğe de sahiptir. Çoğu bitki gibi tıbbi bir bitki olan ada çayının 5 binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirmesi, ağrı kesici etki göstermesi, soğuk algınlığı ve ruhsal sorunların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra ilaç sektörünün de vazgeçilmezidir. Bol miktarda antioksidan içermesinden dolayı ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Alzheimer gibi beyin sağlığı problemlerinin de önüne geçen bu güçlü bitki ile sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Sindirim sistemi haricinde cilt üzerinde de kullanılması ile egzama, sedef gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Önemli noktası aşırı tüketiminden kaçınılması gerekir. Çünkü kan basıncını yükseltebilir ve karaciğer ile sinir sistemine olumsuz etki gösterebilir. Bu sebeple günde 2 fincandan fazla içmemenizi öneriyoruz.

2. Yeşil Çay

Ülkemizde tüketimi çok fazla olan yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Sudan sonra en yararlı içecek ilan edilen bu mucizevi bitkinin, yara iyileştirmekten vücut ısısını düzenlemeye kadar çokça faydası bulunmaktadır. Sindirime yardımcı olduğu ise tüketenler tarafından onaylanmış durumdadır. Bunun dışında içerisindeki polifenoller yani antioksidanlar sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bilim dünyası da yeşil çayın karaciğer bozukluklarına ve tip2 diyabete iyi geldiğini kanıtlamıştır. Sindirim enzimlerinin aktivasyonunu sağlayarak mide rahatlamasında bir numara olan bu bitki tüketenlerin favorisi olmaya devam ediyor…

3. Rezene Çayı

Mideye İyi Gelecek En Etkili Bitki Çayları

Mideye iyi gelecek en etkili bitki çayları listesinde yerini alan rezene çayı ile sindirim sorunlarınıza elveda diyebilirsiniz. Koyu rengi ve kendine has kokusu ile hem yemeklerinize tat verir hem de çay olarak tüketilerek kabızlık, hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırır. Çok fazla miktarda mineral ve vitamin içermektedir. Bunların dışında solunum sistemi rahatsızlıklarına da olumlu etki ederek migren gibi baş ağrılarının da azalmasına yardımcı olur. Rezene ayrıca günümüzde anne sütünü arttırıcı özelliği ile de kullanılmaktadır. Bol miktarda antioksidan içeriğinden dolayı bağışıklık sisteminizi arttırarak sizi geleceğe sağlıklı bireyler olarak hazırlamaktadır. Günde sadece 1 fincan rezene çayı ile çok daha zinde olmak mümkün, bizden söylemesi!

4. Papatya Çayı

Mide-bağırsak kramplarını önlemeye birebir olan papatya çayı düzenli olarak tüketildiğinde mide gribi ve gastroenterit gibi sorunları azaltmaya yardımcı olur. Mide asitliğini azaltması ile vücutta bu işlevleri yerine getirirken, mide bulantısı ve mide yanması rahatsızlıklarını da önler. O kadar şifalıdır ki; grip, nezle, adet sancısı, sinüzit gibi farklı alanlardaki sorunlara da olumlu etki göstermektedir. Kompres olarak kullanılarak göz yorgunluğu ve göz kızarması gibi sorunlar içinde rahatlama sağlar. En çok bilinen özelliklerinden olan sakinleştirici etkisi ile uyku öncesi 1 fincan tüketerek daha rahat bir gece geçirebilirsiniz.

5. Mate Çayı

Mideye İyi Gelecek En Etkili Bitki Çayları

Sağlığa pek çok faydası bulunan mate çayı, yerba mate bitkisinin yapraklarından elde edilen şifalı bir bitkidir. Özellikle Brezilya ve Paraguay’da yetiştirilen bu mucize yüksek oranda kafein içermektedir. Yağ yakma ve iştah azaltma gibi etkileri de olduğundan diyet listelerinde yerini almıştır. Mate çayının yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerdiği ve hatta ikisi arasında %90 oranında bir fark olduğunu biliyor muydunuz? Bilimsel olarak kanıtlanmış bir diğer olumlu etkisi ise, kanserli hücre gelişimini azaltmaktır. Özellikle de gırtlak ve mesane kanserini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca matenin diyabetli bireylerde kan şekerini düşürdüğü ortaya koyulmuştur.

6. Nane Çayı

Evde bile yetiştirilmesi çok kolay gözde bitkilerden biri olan nane bitkisi oldukça popülerdir. Çok fazla antioksidan içermesinden dolayı ise hastalıklara karşı vücudunuzu korur. Gün içerisinde tüketildiğinde enerjinizi arttırır ve kronik ağrılar için iyileştirici etki gösterir. Sinüslere iyi gelerek solunum sorunlarını minimum düzeye indirger. Menstrüal ağrılara iyi geldiği de nane çayı tüketen birçok kadın tarafından belirtilmiştir. Kemoterapi sonrası bile mide bulantısını azaltan bir bitki olması ne kadar güçlü olduğunun kanıtıdır. Sindirim sisteminde yarattığı olumlu etkiyi ise limonla karıştırarak içeceğiniz 1 fincan nane çayı ile fark edebilirsiniz.

7. Zencefil Çayı

Mideye İyi Gelecek En Etkili Bitki Çayları

Doğal olandan ayrılmadan sağlıklı olmak çok da zor değil. Birçok hastalığı önlemede kullanılan yıllardır uygulanan ve fayda sağlayan zencefil ile bunu başarabilirsiniz. Doğada bulunan her bitkinin ve meyvenin tadını alarak kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Özellikle mide sorunlarınız var ise zencefil tam bir ilaç görevi görecektir. Dünya üzerinde bilinen en sağlıklı bitkilerden olduğu için tıpta da kullanılmaktadır. Limon ve bal ilavesi ile sağlıklı bir kış çayı yapabilirsiniz. Soğuk algınlığı, kulak burun boğaz enfeksiyonları, öksürük, balgam ve sindirim problemleri için tüketeceğiniz 1 fincan zencefil çayı ile sorunlarınızı hafifletebilirsiniz. Üstelik yemeklerinizde aroma arıyor iseniz, lezzet arttırıcı olarak bile kullanabilirsiniz. Bu çok yönlü bitkiyi hayatınızdan eksiltmeyin diyoruz…

8. Isırgan Otu Çayı

Her derde deva olabilecek bir bitki, ısırgan otu! Kalbi koruyan, sindirim sistemini düzenleyen, iyileştirici etkisi bulunan bir mucize adeta! İçerisindeki vitaminlerin yanı sıra protein, iyot ve potasyum da içerdiğini biliyor muydunuz? Antifungal ve antibakteriyel özellik göstererek vücudunuzu dış etkenlere karşı korur. Eklem ağrıları ve kireçlenmeyi azalmaya yardımcı olur. Egzama ve akne tedavisine destek olur. Metabolizmayı düzenler ve bu sayede hızlı kilo vermede etki gösterir. Mide-bağırsak hareketlerini düzenleyerek rahatlamanızı sağlar. Üstelik bunları sadece 1 fincan ısırgan otu çayı içerek yapabilirsiniz.

9. Ekinezya Çayı

Papatyagiller familyasına ait olan ekinezya hoş tadı ve kokusu ile bitki severlerin gözdesi olmaya devam ediyor. İyileştirici gücü ve bağışıklık arttırıcı özellikte olduğu yıllardan beri kabul edilmiştir. Şifa özelliği ile ön plana çıkan bu çayın özellikle grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği biliniyor. Antimikrobiyal ve antifungal özelliğinin yanı sıra ağrı kesici etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Hücre oluşumuna destek olurken aynı zamanda da serbest radikal oluşumunu engellemektedir. Yatıştırıcı özelliği sayesinde çok daha sakin ve rahat hissetmenizi sağlar. 1-2 fincan tüketeceğiniz ekinezya çayı ile hem mide sağlığını koruyacak hem de hastalıklardan uzak kalmış olacaksınız.

10. Elma Çayı

Mideye İyi Gelecek En Etkili Bitki Çayları

Enfes bir meyve olan elmanın faydaları saymakla bitmez. Ülkemizde onlarca çeşidi olan ve en sık tüketilen meyvelerden olan elmanın çayı da bir o kadar sağlıklı. Mideyi rahatlamaktan hastalıklara karşı koruyucu etki göstermesine kadar çok yönlü bir bitkidir. Keyifli içimi ile hayır diyemeyeceğiniz bir lezzet olan bu çay ile ağrılarınız azalacak, hafızanız güçlenecek, kemik sağlığınız korunacak, kolesterolünüz düşecek, kalp sağlığınız korunacak ve beyaz kan hücre sayınız artacaktır. Bunların yanında çok fazla vitamin ve mineral depolamış olacaksınız. Ayrıca düzenli olarak elma çayı tüketerek cilt sağlığınızı da korumuş olacaksınız. Daha ne olsun öyle değil mi?


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!