Mucizeler Yaratan Faydalı ve Şifalı Bitkiler

6 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamayı kim istemez ki? Aslında hepimizin temel yaşam amacı budur öyle değil mi? Doğanın sahip olduğu güzelliklerin yanında, içinde sakladığı nimetlerin de insanlığa olan katkısı tartışılmaz boyuttadır! Günümüzde beslenme ve yaşam üzerine çok fazla öneri ortaya atılmış olsa da bitkilerin bizlere olan faydası apaçık ortadadır. Doğadaki onlarca bitki çeşidi yıllardır hastalıklardan korunmak ve kurtulmak için kullanılmaktadır. Yaşamın bizlere sunmuş olduğu bu sonsuz destek ile bitkileri bilinçli bir şekilde kullanarak pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde maalesef katkı maddesi içeren gıda tüketimi, sürekli artış gösteren kanser vakaları, kişiye özel olmayan bilinçsizce uygulanan diyetler, obezite sorunu, yanlış alınan takviyeler derken insan sağlığı büyük tehlikeye doğru sürükleniyor. Dünya çapında kabul gören ve gün geçtikçe daha fazla ilgi gösterilen bitkiler ile hastalıklara büyük oranda veda etmeniz mümkün. Daha kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız mucizeler yaratan faydalı ve şifalı bitkiler listemizi gelin birlikte inceleyelim!

1. Nane

Mucizeler Yaratan Faydalı Şifalı Bitkiler

Nane, tıbbi özellikleri bakımından yıllardır kullanılan en şifalı bitkilerdendir. Bilinenin dışında 30 kadar farklı türü bulunurken, mucizeler yaratan faydalı ve şifalı bitkiler listemizin başında geliyor. Muhteşem kokusu ile hem yemeklerinizi hem de bahçelerinizi süslendiriyor. En büyük faydası besinlerin sindirimini hızlandırmadaki rolüdür. Sindirim sistemi enzimlerini uyararak bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Adaptojenik bir bitki olduğundan ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Özellikle baş ağrısı için kullanılan nane yağı oldukça ferahlatıcı etkiye sahiptir. İçerisindeki uçucu yağlar ile mide bulantısını yok etmeye birebirken, vücuda hiçbir yan etkisi olmadığı için de günde istenilen miktarda tüketilebilir. Tabii, önemli olan oranı tutturmanız ve rahatsızlığa yönelik kullanmanızdır.

2. Ihlamur

Ihlamurun faydası saymakla bitmez! Yüzyıllardır kullanılan en şifalı bitkilerden olan ıhlamur, genellikle demlenerek çayı tüketilen enfes kokulu bir bitkidir. Sinirlerinizi yatıştırması ve uykusuzluğu gidermedeki etkisi kanıtlanmıştır. Vücudunuzun direncini arttırarak sizi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Özellikle ıhlamur, limon ve bal üçlüsü ile soğuk algınlığı ve gripten çok kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Tadının ve kokusunun muhteşemliği ise tartışılamaz boyuttadır. Bilinenin aksine ıhlamur cilt için de kullanılabilen bir bitkidir. Özellikle lekeler ve kırışıklıklar üzerine olan olumlu etkisine değinilmiştir. Kaynatılmış ve bekletilmiş olan ıhlamur ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz, bizden söylemesi!

3. Hindiba

Mucizeler Yaratan Faydalı Şifalı Bitkiler

Müthiş antioksidan etkisine sahip olan bir bitkiden bahsediyoruz… Ülkemizde adı frenk salatası olarak da bilinmektedir. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran hindibanın sağlığa olan yararı kanıtlanmıştır. Kalp sağlığına olan etkisi ile LDL değerini yani kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Bu sayede kalp krizini de önleme de etkilidir. Kas ve eklem ağrıları için tam bir ajan olarak kullanılır ve kemik sağlığına olan etkisi de yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Doğal bir lif kaynağı olduğundan dolayı bağırsak sağlığı için de vazgeçilmezdir. Gastorintestinal rahatsızlıklar için tüketilen hindiba bitkisi mucizeler yatarak bizlere fayda sağlamaya yardımcı olmaktadır. Önemli bir noktası ise; çok güçlü etkilere sahip olduğu için hamilelerin kullanması yasaktır.

4. Meyan Kökü

Kramplarınızdan sürekli şikayetçi misiniz? İşte size doğal bir çözüm sunan müthiş bir bitki daha, meyan kökü! Bu mucize bitki ile kas ağrılarınıza da elveda diyebilirsiniz. Baklagiller ailesinden olan bu mucizevi bitki, stresle ilgili olan bütün hormonlarınızı düzüne sokar. Cilt şikayetleriniz için de kullanabilirsiniz. Merhem olarak hazırlanıp cilt üzerinde kullanıldığında egzama, sedef şikayetleri ve çeşitli deri döküntülerini rahatlatmada da kullanılır. Etkisi ise cildin sürekli nemli kalmasını sağlar. En büyük şifası ise, anti viral özelliğinin bulunmasıdır. Bu sayede Hepatit, HIV ve grip gibi virüs kaynaklı hastalıklarının tedavisinde dahi kullanılmasıdır.

5. Krizantem

Mucizeler Yaratan Faydalı Şifalı Bitkiler

Halk arasında kasımpatı olarak da bilinen krizantem çiçeği bitkisi, evlerde bolluk ve bereketin simgesidir. Oldukça gösterişli ve farklı renklerde oluşu mekanlarda görsel şölen yaratırken aynı zamanda sağlığa olan faydası ile de bilinen bir bitki çeşididir. Genellikle çay olarak tüketilir ve bilinenin aksine yaprakları yerine çiçekleri kullanılır. Parlak çiçekleri ile dikkatleri üzerine çekerken Çin’de en fazla kullanılan bitki olduğunu belirtilmiştir. Yapılan çalışmalara göre Tip 2 diyabete iyi geldiği ve aynı zamanda da mide mukozasını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Bunların dışında soğuk algınlığı semptomları, HIV, akne, grip iltihaplı rahatsızlar için de faydalıdır. Çin ve Japonya’nın ulusal bitkisi olan krizantemin Balkanlarda yetişen bir türünden güçlü etkisinden dolayı böcek öldürücü bir ilaç bile yapılmaktadır.

6. Mabet Ağacı

Mabet ağacı yani diğer bilinen adı ile Ginkgo Biloba’nın faydaları saymakla bitmiyor. Çok fazla bilinen bir bitki olmadığından her ne kadar saklı kalmış gibi gözükse de tüketildiğinde vücudunuzdaki etkisine şok olacaksınız. Yaprakları yüksek oranda vitamin, mineral ve bileşenler içerir. Kalp hastalıkları, cilt sağlığı, göz sağlığı gibi çeşit çeşit rahatsızlıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Mabet ağacı yaprağının en önemli faydası ise tabii beyin sağlığına olan etkisidir. Unutkanlık sorunu için birebirdir. Beynin çok daha yüksek bir verim ile çalışmasına yardımcı olur ve bunu da içerisindeki ginkgolit maddesi ile yapar. Dikkat dağınıklığına olumlu etki gösterir. Dozunu abartmadan kullanıldığı sürece bilinen bir yan etkisi yoktur. Bal ve zerdeçal ile birlikte tüketildiğinde ise cilt sağlığına olan mükemmel etkisine inanamayacaksınız!

7. Zencefil

Mucizeler Yaratan Faydalı Şifalı Bitkiler

Uzun yıllardır asla vazgeçemediğimiz efsane bir bitki! Ağrı kesici özelliğinden tutun da mide bulantısına kadar hemen hemen bütün sağlık sorunlara iyi geldiği bilinen mucizeler yaratan faydalı ve şifalı bitkiler listemizde önemli bir yere sahip. Sindirim sistemine olumlu etkisi ile kabızlığı önler. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp krizi riskini minimum seviyeye düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ise kesin olarak kanıtlanmıştır. Antiseptik etkisi ile gıda zehirlenmelerine karşı bile bizi korur. Keskin kokusundan dolayı rahatsızlık duyup, çok fazla tüketmekten kaçınanlar olsa da faydalarından dolayı doğru oranda kullanılmasında fayda var. Bal ve limon suyu ile rendelenmiş taze zencefili birlikte tüketerek çok kısa sürede şikayetlerinizin azaldığını fark edebilirsiniz. Zencefilin tüketimindeki en önemli nokta; kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı cerrahi operasyonlardan önce asla kullanmamalısınız!

8. Ekinezya

Soğuk algınlığı ve gribin vazgeçilmezidir. Enfeksiyonlara karşı vücudunuzun direncini arttırmak istiyorsanız ekinezya çayı tam size göre! Evrensel düzeyde bir ilaç olarak kabul edilmiş olması aslında ne kadar mucizevi bir bitki olduğunun kanıtı öyle değil mi? Ekinezya kökünün sıvısını vücudunuzda kullanmanızın yaralara ve yanıklara iyi geldiğini biliyor muydunuz? Sadece köklerini çiğnemek bile diş eti rahatsızlıkları ile boğaz ağrısını hafifletir. Virüs ve bakterileri baskılama özelliğinden dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirir. İçerisindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar ise vücudunuza bonus olacak. Günümüzde çayı dışında kapsül formunda gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır.

9. Kantaron Otu

Kantaronun müthiş faydası ve çeşitli kullanım alanları sizi cezbetmek için yeterli olacaktır. Çünkü yine mucize etkisi gösteren bir bitkiden söz ediyoruz. En fazla kurusu, çayı ve yağı kullanılan kantaron sarı ve kırmızı kantaron olarak çeşitlilik göstermektedir. Etkilerine değinecek olursak; vücuttaki iltihabı önler. İştah açıcı etkisi bulunur ve gastrit sorunu yaşayanlara olumlu etki gösterir. Cilt rahatsızlıklarında özellikle de egzamada etkilidir. Psikoloji üzerine de etkilidir. Antidepresan etkisi göstererek rahatlamanıza yardımcı olur. Bunun yanında mutluluk hormonu etkisi göstermektedir. Kremi ise hem cilt üzerindeki sivilce izlerini yok eder hem de güneş lekelerinin azalmasına yardımcı olur.

10. Moringo

Mucizeler Yaratan Faydalı Şifalı Bitkiler

Moringo, ülkemizde çok fazla bilinmeyen bir bitki olsa da vücuttaki olumlu etkisi inanılmaz boyuttadır. Yaprağındaki yüksek orandaki vitamin, mineral ve aminoasit miktarı ile tam bir sağlık bombası! İçerdiği A vitamini oranı ile göz sağlığına olan etkisi kanıtlanmıştır. Aynı zamanda antioksidan etkisi ile de bedendeki serbest radikallere karşı savaş açarak bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. Beyin fonksiyonlarını düzenlerken, kalp damar hastalıklarını da önler. Günlük olarak düzenli bir şekilde moringo çayı tüketmenin zaman içerisinde zayıflatıcı etki gösterdiği de kanıtlanmıştır. Önemli noktası ise hamilelerin tüketmesi yasaktır. Çünkü güçlü etkisinden dolayı düşük riski yaratabilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!