Yayımlandıkları Dönemlerde Satış Rekoru Kıran Kitaplar

6 dk okuma süresi


5
17 Paylaşım, 5 puan

Her döneme damgasını basan ve hakkında saatlerce konuşturan bir kitap mutlaka vardır. Bu kitaplar artık popüler kültürün bir parçası haline gelmiştir ve kitabı okumayanlar bile en azından ismine hakimlerdir. Eğer siz de bir kitap kurduysanız kâğıt ve kaleminizi çıkartıp not almaya başlayın, çünkü bu kitapları aklınızda tutmak isteyeceksiniz. İşte yayımlandıkları dönemlerde satış rekoru kıran nefes kesici kitaplar… Keyifli okumalar!

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Yayımlandıkları Dönemlerde Satış Rekoru Kıran Kitaplar

Harry Potter ve Felsefe Taşı, İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Harry Potter serisinin ilk romanı ve Rowling’in ilk romanı, on birinci doğum gününde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul mektubu aldığında büyülü mirasını keşfeden genç bir büyücü olan Harry Potter’ı takip ediyor. Kitap ilk olarak 26 Haziran 1997’de Bloomsbury tarafından Birleşik Krallık’ta yayınlandı. Ertesi yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde Scholastic Corporation tarafından Harry Potter ve Felsefe Taşı başlığı altında yayınlandı. ABD’de çocuklar ve diğer ödüller tarafından değerlendirilen İngiliz kitap ödüllerinin çoğunu kazandı. Kitap, Ağustos 1999’da New York Times’ın en çok satan kurgu listesinin zirvesine ulaştı ve 1999 ve 2000’in büyük bir bölümünde bu listenin başında kaldı. En az 73 başka dile çevrildi. Roman 120 milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan kitabı oldu.

2. Küçük Prens

Küçük Prens (Fransızca: Le Petit Prince) Fransız aristokrat, yazar ve havacı Antoine de Saint-Exupéry’nin bir romanıdır. İlk olarak İngilizce ve Fransızca olarak ABD’de Reynal & Hitchcock tarafından Nisan 1943’te ve ölümünden sonra Fransa’da Saint-Exupéry’nin eserleri Vichy Rejimi tarafından yasaklandığı için Fransa’nın kurtuluşunu takiben yayınlandı. Hikâye, Dünya da dahil olmak üzere uzayda çeşitli gezegenleri ziyaret eden genç bir prensi takip ediyor ve yalnızlık, dostluk, aşk ve kayıp temalarını ele alıyor. Küçük Prens bir çocuk kitabı üslubuna rağmen hayata, yetişkinlere ve insan doğasına dair gözlemler yapıyor. Küçük Prens, dünya çapında tahmini 140 milyon kopya satarak Saint-Exupéry’nin en başarılı eseri oldu ve bu da onu şimdiye kadar yayınlanan en çok satan ve en çok çevrilen kitaplardan biri haline getirdi. Küçük Prens, ses kayıtları, radyo oyunları, sahne, film, televizyon, bale ve opera dahil olmak üzere çok sayıda sanat formuna ve medyaya uyarlanmıştır.

3. Kızıl Köşkün Rüyası

Yayımlandıkları Dönemlerde Satış Rekoru Kıran Kitaplar

Kızıl Köşkün Rüyası, Cao Xueqin tarafından bestelenmiştir ve Çin’in Dört Büyük Klasik Romanından biridir. 18. yüzyılın ortalarında Qing hanedanlığı döneminde yazılmıştır. Uzun zamandır Çin edebiyatının bir başyapıtı olarak kabul edilen roman, genellikle Çin kurgusunun doruklarından biri olarak kabul edilir. “Redology”, yalnızca bu çalışmaya ayrılmış çalışma alanıdır. Roman, 1791’deki basılı yayınına kadar çeşitli başlıklarla el yazması kopyalar halinde dağıtıldı. İlk ve ikinci baskıları 1791-92’de ortağı Cheng Weiyuan ile birlikte hazırlayan Gao E, romanı tamamlamak için 40 bölüm daha ekledi. Eserin yarı otobiyografik olduğuna inanılıyor, yazar Cao Xueqin’in kendi ailesinin ve dolayısıyla Qing hanedanlığının yükselişini ve düşüşünü yansıtıyor. Yazarın birinci bölümde detaylandırdığı gibi, gençliğinde tanıdığı kadınlara, arkadaşlarına, akrabalarına ve hizmetçilerine bir anıt olması amaçlanmıştır. Roman, yalnızca geniş karakterleri ve psikolojik kapsamıyla değil, aynı zamanda 18. yüzyıl Çin toplumuna özgü yaşam ve sosyal yapılara ilişkin kesin ve ayrıntılı gözlemiyle de dikkat çekicidir.

4. Hobbit

Hobbit, İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’in bir çocuk fantastik romanıdır. 21 Eylül 1937’de yayınlandı, Carnegie Madalyası’na aday gösterildi ve New York Herald Tribune’den en iyi çocuk kurgu ödülüne layık görüldü. Kitap popülerliğini koruyor ve çocuk edebiyatında bir klasik olarak kabul ediliyor. Hobbit, Tolkien’in kurgusal evreninde yer alır ve unvanı hobbit olan evi seven Bilbo Baggins’in ejderha Smaug tarafından korunan hazineden bir pay kazanma arayışını takip eder. Bilbo’nun yolculuğu onu tasasız, kırsal çevresinden daha uğursuz bölgelere götürür. Bilbo, doğasının itibarsız, romantik ve maceracı yanlarını kabul ederek ve zekasını ve sağduyusunu uygulayarak yeni bir olgunluk, yetkinlik ve bilgelik düzeyi kazanır. Hikâye, önceki bölümlerdeki karakterlerin ve yaratıkların çoğunun yeniden ortaya çıkıp çatışmaya girdiği Beş Ordunun Savaşı’nda doruk noktasına ulaşır. Kişisel gelişim ve kahramanlık biçimleri, savaş motifleriyle birlikte hikâyenin ana temalarıdır.

5. On Kişiydiler

Yayımlandıkları Dönemlerde Satış Rekoru Kıran Kitaplar

Yayımlandıkları dönemlerde satış rekoru kıran kitaplar arasına giren On Kişiydiler, İngiliz yazar Agatha Christie’nin kitaplarının en zoru olarak nitelendirdiği gizemli bir romandır. İlk olarak Birleşik Krallık’ta Collins Suç Kulübü tarafından 6 Kasım 1939’da On Küçük Zenci olarak, çocukların sayma kafiyesi ve arsanın ana unsuru olarak hizmet eden ozan şarkısından sonra yayınlandı. Ocak 1940’ta şarkının son beş kelimesinden alınan “And Then There Were None” başlıklı bir ABD baskısı yayınlandı. 1964 ve 1986 yılları arasında yayınlanan ve “Ten Little Indians” başlığı altında çıkan Pocket Books ciltsiz kitapları dışında, birbirini izleyen tüm Amerikan yeniden basımları ve uyarlamaları bu başlığı kullanır. Kitap, dünyanın en çok satan gizemi ve 100 milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri.

6. Aslan, Cadı ve Dolap

Aslan, Cadı ve Dolap, 1950’de Geoffrey Bles tarafından yayınlanan, C. S. Lewis’in çocuklar için yazdığı bir fantastik romandır. Narnia Günlükleri’nde (1950–1956) ilk yayınlanan ve en iyi bilinen romandır. Yazarın tüm kitapları arasında en yaygın olarak kütüphanelerde bulunan kitaptır. Başlangıçta Narnia Günlükleri’nin ilki olmasına rağmen, öykülerin kronolojisine göre sıralanan son baskılarda ikinci cilttir. Diğer Chronicles gibi, Pauline Baynes tarafından resmedildi ve çalışmaları daha sonraki birçok baskıda korundu. Romanın çoğu, kötü Beyaz Cadı tarafından yönetilen konuşan hayvanlar ve efsanevi yaratıklar diyarı Narnia’da geçiyor. Çerçeve hikâyede, dört İngiliz çocuk, savaş zamanındaki bir tahliyenin ardından büyük, eski bir kır evine taşınır. En küçüğü Lucy, boş bir odada bir gardırop büyüsüyle Narnia’yı üç kez ziyaret eder. Lucy’nin üç kardeşi Narnia’ya üçüncü ziyaretinde yanındadır. Narnia’da, kardeşler eski bir kehaneti yerine getirmeye hazır görünüyorlar ve kendilerini Narnia’yı ve kendi hayatlarını kurtarmak için maceraya atılırlar. Lewis kitabı vaftiz kızı Lucy Barfield için yazdı.

7. Goosebumps

Yayımlandıkları Dönemlerde Satış Rekoru Kıran Kitaplar

Goosebumps, Scholastic Publishing tarafından yayınlanan Amerikalı yazar R. L. Stine’nin çocuklara yönelik korku kurgu romanlarıdır. Hikayeler, kendilerini genellikle canavarlar ve diğer doğaüstü unsurları içeren korkutucu durumlarda bulan çocuk karakterleri takip eder. 1992’den 1997’ye kadar Goosebumps çatısı altında altmış iki kitap yayınlandı. Goosebumps Series 2000, Give Yourself Goosebumps, Tales to Give You Goosebumps, Goosebumps Triple Header, Goosebumps HorrorLand, Goosebumps Most Wanted ve Goosebumps SlappyWorld’den oluşur. İlk romanı Welcome to Dead House’un Temmuz 1992’de yayınlanmasından bu yana, ser dünya çapında otuz iki dilde 400 milyondan fazla kitap sattı ve J. K. Rowling’in Harry Potter’ından sonra tarihte en çok satan ikinci kitap serisi oldu. Serideki bireysel kitaplar, çocuklar için New York Times En Çok Satanlar listesi de dahil olmak üzere birçok çok satanlar listesinde yer aldı.

8. Alacakaranlık

Alacakaranlık Efsanesi, Amerikalı yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmıştır. 2005’ten 2008’e kadar her yıl yayınlanan dört kitap, Arizona’dan Forks, Washington’a taşınan ve Edward Cullen adında 104 yaşındaki bir vampire âşık olan Isabella “Bella” Swan’ın sonraki gençlik yıllarını gösteriyor. Haziran 2010’da ciltli kitap olarak ve 7 Haziran’da ücretsiz çevrimiçi e-kitap olarak yayınlandı. İlk roman olan Alacakaranlık’ın 2005’te yayınlanmasından bu yana, kitaplar dünya çapında büyük bir popülerlik ve ticari başarı kazandı. Kasım 2011’de, seri dünya çapında 120 milyonun üzerinde kopya sattı ve dünya çapında en az 38 farklı dile çevrildi. Dört Alacakaranlık kitabı, USA Today’in En Çok Satan Kitapları listesinde 2008’in en çok satan romanları olarak art arda rekor kırdı ve New York Times’ın Çocuk Serisi Kitapları En Çok Satanlar listesinde 235 haftadan fazla kaldı.

9. Berenstain Ayıları

Berenstain Bears, Stan ve Jan Berenstain tarafından yaratılan ve 2002’de kısmi yazarlık ve Jan’ın ölümünün ardından 2012’de tam yazarlık üstlenen oğulları Mike Berenstain tarafından devam ettirilen bir çocuk edebiyatı serisidir. Yayımlandıkları dönemlerde satış rekoru kıran kitaplar arasına girmiş bu seri, her hikâye sırasında genellikle ahlaki veya güvenlikle ilgili bir ders öğrenen bir antropomorfik boz ayı ailesini içeriyor. İlk Berenstain Bears kitabı The Big Honey Hunt’ın 1962’deki çıkışından bu yana, seri 300’den fazla başlığa ulaştı ve 23 dilde yaklaşık 260 milyon kopya sattı. Berenstain Bears imtiyazı da kitapların ötesine geçerek iki televizyon dizisini ve çok çeşitli diğer ürünleri ve lisansları kapsıyor. Onlarca yıllık popülerliğin tadını çıkarırken ve sayısız ödül alırken dizi, algılanan sakarin tonu ve kalıplaşmış hikâye anlatımı nedeniyle eleştirildi.

10. Saftirik Greg’in Günlüğü

Yayımlandıkları Dönemlerde Satış Rekoru Kıran Kitaplar

Saftrik Greg’in Günlüğü, Amerikalı yazar ve karikatürist Jeff Kinney tarafından yazılmış bir dizi kurgu kitabıdır. Kitaplar, günlük hayatını bir günlükte gösteren Greg Heffley adlı ergenlik öncesi çağını takip ediyor. Mayıs 2004’te FunBrain ve Kinney, orijinal ismi Diary of a Wimpy Kid’in çevrimiçi bir sürümünü yayınladı. Web sitesi, Haziran 2005’e kadar günlük girişler yaptı. Kinney, kitabı New York’ta bir yayıncıya göstermeden önce neredeyse sekiz yıl çalıştı. Şubat 2006’da New York Comic Con sırasında, Kinney, Diary of a Wimpy Kid’i basılı bir seriye dönüştürmek için yayıncı Harry N. Abrams, Inc ile çok kitaplı bir anlaşma imzaladı. İlk bölüm Nisan 2007’de yayınlandı ve anında hit oldu. Çevrimiçi versiyonu 2009 itibariyle yaklaşık 20 milyon görüntüleme aldı. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi okuyucu basılı bir versiyon istedi; Kinney kabul etti ve Nisan 2007’de Wimpy Kid’in Günlüğü yayınlandı. Nisan 2009’da TIME, Kinney’i Dünyanın En Etkili Kişilerinden biri olarak seçti. 2021 itibariyle, kitap dünya çapında 250 milyondan fazla satıldı ve bu da onu tarihin en çok satan altıncı kitap serisi haline getirdi.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!