Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin Almanız Gereken Kararlar

6 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Çoğu zaman, hayatımız akıp giderken sıradan bir hal almış günlük rutinimizde kaybolup gideriz. İş, okul, ev arasında harcanan zamanda kendimize vakit ayırmakta zorlanabiliriz. Bazen yaşam kalitemizin azaldığını düşünürüz. Böyle zamanlarda bize iyi gelen aktiviteleri yapmak, sevdiğimiz insanlarla geçirdiğimiz süreyi arttırmak ve günlük rutinimizi planlı bir hale sokmak hayat kalitemizi arttırabilir. Bu sayede daha mutlu, verimli oluruz ve bu pozitif enerjiyi çevremize de yansıtırız. Yaşam kalitesini arttırmanın yolları kişilere göre farklılık gösterebilir. Fakat bazı aktiviteler herkes için faydalı olabilir. Eğer hayat kalitenizin düştüğüne inanıyorsanız ve hayatınızı daha yaşanılabilir hale getirmek için temel önerilere ihtiyacınız varsa ‘yaşam kalitenizi arttırmak için almanız gereken kararlar’ listesi tam size göre.

1. Kitap Okumaktan Vazgeçmeyin

Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin Almanız Gereken Kararlar

Çoğu insan kitap okumayı öğrencilik yıllarıyla sınırlı tutar. Okudukları kitaplar ya dersleriyle ilgili olur ya da öğretmenlerinin önerdiklerinin dışına çıkmazlar. Kitap okuma alışkanlığınızı arttırmak, yoksa böyle bir alışkanlık edinmek, yaşamınızın her alanında sizin yararınıza olacaktır. Sevdiğiniz türü bulduğunuzda ve sevdiğiniz yazarların eserlerini okumaya başladığınızda kitap okuma alışkanlığınızın oluştuğunu fark edeceksiniz. Yeni kitaplar okudukça yeni hayat tarzları görecek, yeni düşünme tarzlarıyla tanışacak, dünyaya başka pencerelerden bakmayı öğreneceksiniz. Günlük hayatınızda karşılaştığınız problemleri çözüme ulaştırmada daha etkili olacaksınız. Okuduğunuz pozitif içerikli kitaplar sayesinde hayata daha umutla bakmanız, ondan beklentilerinizin artması ve planlı bir şekilde yaşamınızı sürdürmeniz sizin elinizde. Yaşam kalitenizi arttırmanın yolu, kitap okumayı sevmekten geçiyor.

2. Yaşadıklarınızı Yazın

Günlük hayatta farkında olmasak da birçok şey yaşarız. Önemsiz olduğunu düşündüğümüz ufak detaylar günümüzü şekillendirebilir. Hatta planlarımızı bile etkileme gücüne sahiptir. Başımızdan geçenleri bir yere yazmak, günlük tutmak bize birçok fayda sağlayabilir. Günlük tutarak içimizden geçenleri, duygularımızı, düşüncelerimizi yeniden görürsünüz. Olaylara karşı ne tür bir yaklaşım sergilediğinizi fark edersiniz. Konuşacak veya dertleşecek bir yakınınız olmadığında sorunlarınızı kağıda dökmek içinizde bir rahatlama hissi uyandırır. Problemin farkına varır, çözüme daha kısa yoldan ulaşırsınız. Böylelikle hayatın getirdiği stresten uzaklaşır, yaşam kalitenizi elinizden geldiğince arttırırsınız. Yazı yazmak için bir sorunun olması da gerekmez. Mutlulukları, sevinçleri ve başarıları yazdıkça, onları pekiştirmek için çabalar, yenilerine yelken açarsınız.

3. Sporu Alışkanlık Haline Getirin

Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin Almanız Gereken Kararlar

Yaşam kalitenizi arttırmak için almanız gereken kararlar ve atmanız gereken adımlardan bir diğeri spor yapmak. Düzenli olarak spor yapan biriyseniz zaten sporun faydalarını bedeninizde gözlemlemişsinizdir. Spor yapmak, sizi her bakımdan sağlıklı birey haline getirir. Vücudunuzun ve organlarınızın daha etkin çalışmasını sağlar. İdeal kilonuzu korursunuz ve böylelikle fazla kiloların sebep olduğu hastalıklardan kaçınmış olursunuz. Daha dinç ve genç kalır, hayata daha umutla bakarsınız. Stres, modern insanın en büyük problemlerinden bir tanesi. Çoğu araştırma, sporun stresi de azalttığını kanıtlamıştır. Stres azaldıkça zihniniz de rahatlar, ruhsal gelişiminize katkı sağlarsınız. Spor salonlarında saatler harcamanıza, ağır programlara başlamanıza da gerek yok. Basit egzersizler ve yürüyüş bile yeterli olacaktır. Sporu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde sağlıklı bir insan haline geldiğinizi fark edecek, yaşam kalitenizin arttığını hissedeceksiniz.

4. Hobi Edinin

Hobiler hem yetişkinlerin hem de çocukların ruh ve beden sağlığında oldukça etkilidir. Çocukluk yıllarında herhangi bir hobiye sahip olan kişiler yetişkin bir birey haline geldiklerinde büyük problemlerle baş etmede daha etkin rol oynarlar. Herhangi bir müzik aleti çalan, bir spor dalına ilgi duyan veya sanatın kollarından biriyle ilgilenen çocuklar hayatlarının her safhasında bu hobiyi birer yetenek olarak yanlarında taşır. Yetişkinlerde de iş hayatının dışında hobi olarak yaptıkları ya da gittikleri etkinlikleri olanlar, sosyal yaşantısında stresten uzak olanlardır. Çünkü stres, hobi aracılığıyla dışarı atılabilir. Kişi zihnini boşaltırken, rahatlık ve neşe stresin yerini almaktadır. Bu sayede olası bir depresyondan da kaçınmış olursunuz. İş hayatında da hobileri olanlar kazançlı çıkar. Çünkü onlar sorunlarla daha rahat baş eder, çözüme çabuk ulaşır ve yaptığı işe tutkuyla bağlıdır. Kariyer uzmanları da işe alımlarda deneyimin dışında hobisi olan adayları gözüne kestirirler. Kısaca hayat kalitenizi arttırmak ve hayattan zevk almak istiyorsanız yapmaktan hoşlanacağınız şeyler bulun.

5. Yeni İnsanlarla Tanışın

Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin Almanız Gereken Kararlar

Sırada yeni insanlarla tanışmak var. İnsan sosyal bir varlıktır. Hayatının her alanında diğer insanlara ihtiyaç duyar. Yenileriyle tanışmak da çoğunlukla bizim yararımızadır. Bu sayede çevremiz genişler, sosyal ağımız büyür. İletişim becerilerimiz güçlenir. Çünkü tanıştığımız her yeni insana yeni bir yolla ulaşırız. Motivasyonumuz ve enerjimiz artar. Tanıştığımız yeni insan bize ilham kaynağı olabilir. Mesleğimizi geliştirmemizi sağlayabilir ya da bizi daha iyi bir meslekle tanıştırabilir. Yani hayatımıza aldığımız yeni ve iyi insanlar, hayattan aldığımız zevki de arttırabilir. Bu konuda cesur olmanız da fayda var.

6. Sağlıklı Beslenin

Kaliteli bir yaşamın yolu, kaliteli ve sağlıklı beslenmekten geçer. Beslenmek yalnızca karın doyurma odaklı olmamalıdır. Vücudumuzun, organlarımızın işleyişi, cildimiz, psikolojik durumumuz bile yediklerimizle ilintilidir. Sebze ve protein ağırlıklı, bol su içeren bir diyet, sizi fiziksel olarak daha iyi bir konuma getirir. Örneğin organların ihtiyacı olan sıvı, vitamin ve mineraller yeterli seviyede alındığında, hepsinin işleyişi düzelir. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde birçok hastalığa karşı direncimiz artar. Sağlıklı beslenenin yollarının anlaşılması ve uygulanması çocuk yaşlarda başlamalıdır. Böylelikle yaşam kalitesi uzun yıllar korunmuş olur. Hayattan zevk alabilmek için sağlıklı vücuda ihtiyaç vardır.

7. Meditasyon Yapın

Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin Almanız Gereken Kararlar

Yaşam kalitenizi yükseltmek için almanız gereken kararlar listemizin yedinci maddesinde meditasyon yapmak var. Hayat kalitesini yükseltmek için nasıl ki fiziksel sağlığa önem veriyorsak aynı şekilde ruh sağlığına da dikkat etmeliyiz. Ruhu ve beyni arındırmanın en kolay ve zahmetsiz yollarından biri meditasyon yapmaktır. Meditasyon sırasında ruhu dinlemek, onun neye ihtiyacı olduğunu anlamak değerlidir. Problemi bulduğunuzda çözüm de kendiliğinden gelecektir. Hayatınızın kalitesine ve akışına zarar veren şeylerden kurtulduğunuzda daha mutlu ve verimli bir insana dönüşmeniz kaçınılmazdır. Meditasyonla kaygılardan ve negatif düşüncelerden arınabilirsiniz.

8. İyi Uyuyun

Sağlıklı bir bedenin ve zihnin yolu kaliteli bir uykudan geçmektedir. Uykunuzun kalitesi, hayatınızın kalitesiyle doğru orantılıdır. Vücudumuz kendisini uyku esnasında yenilemektedir. Uyurken baştan aşağı dinlenmekte, gevşemekte ve enerji toplamaktayız. Yeterli uyunmadığı takdirde gün içinde yorgun ve huysuz oluruz. Yaptığımız işten zevk ve verim almayız. Uyku düzeni uzun vadede bozulursa, hayat kalitesi de bozulur. Mental sağlık etkilenir. Birçok çalışma kaliteli uykunun hafızayı, uzun yaşamı, yaratıcılığı desteklediğini kanıtlamıştır. Günde en az 7 saatlik bir uyku, insan sağlığı için idealdir.

9. Birikim Yapın

Günümüz toplumlarında mutlu olmanın ve kaliteli bir yaşam sürmenin yolu, paradan geçmektedir. Kapitalist bir dünyada yaşadığımız için tüm zevkler, hobiler, hatta birçok insan ilişkisi ekonomik yeterlilik göz önüne alınarak yapılmaktadır. Böyle olunca da para sıkıntısı çekmeyen insanlar, istediği maddi şeyleri elde etmekte ve daha kaliteli bir hayat yaşamaktadır. Birikim yapmak bazen hayati bir önem taşımaktadır. Para kazanılamayan, işsiz kalınan durumlarda önceden yapılan birikimler devreye girmektedir. Bu da içinde bulunulan zor durumu biraz da olsa kolaylaştırabilmektedir. En azından aylık gelirinizin %10’unu saklamaya çalışın.

10. Hedeflerinizi Belirleyin

Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin Almanız Gereken Kararlar

Hayatın bir anlamı olması gerektiğine inananlardansanız önünüze belirli hedefler koymanız gerekir. Bu hedefleri gerçekleştirdikçe veya bu yolda çabaladıkça, kendinizi değerli hissedersiniz. Yaptıklarınızı ve yaşadıklarınızı belirli bir anlam çerçevesine oturtursunuz. Bunun için yıllık veya ömürlük hedeflere bile gerek yok. Günü planlamak ve günlük hedefler oluşturmak uzun vadede faydalı olacaktır. Küçük hedefler daha anlamlı, ulaşılabilir, değerlendirmeye açık ve zaman dostudur. Kaliteli bir hayat sürmeyi anlamı bir hayata bağlıyorsanız, kendinize hedefler belirlemeniz gerekir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!