Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Talihsiz Mucitler

3 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Tarih boyunca insanların medeniyete olan yolculuklarında merak duygusu, bazı sorular doğurmuş ve cevaplarını ararken yeni keşifler, hatta yeni icatların buluşunda öncülük etmiştir. Bugün hayatımızı kolaylaştıran her şey icatların sonucunda gerçekleşmiştir. Ancak birçok insanın buluşu güzel sonuçlar doğursa da kimi zaman korkunç kazalar ya da kötü sonuçları beraberinde getirebiliyor. Biz de mucitler arasında yaptığı icatlar yüzünden ölen en talihsiz olaylar yaşayanlarını sizler için listeledik.

1. Titanik Kazası: Thomas Andrews

Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Talihsiz Mucitler

Titanik gemisinin baş mühendisi Thomas Andrews, odasında çalışırken yaşanan çarpışmayı geç de olsa fark etti. Bunun üzerine yetkili kişiden hemen durum raporu istedi. Raporda geminin buz kütlelerine çarptığı ve odaların hızla su almakta olduğu yazıyordu. Andrews, 2 saatten az süreleri olduğu için acilen geminin boşaltılması gerektiğini söyledi. Ansızın çarptıkları buz kütlesinden dolayı batmakta olan gemiden kendini kurtarmak yerine tüm yolculara can yeleği dağıtıp filikalara binmelerin de yardımcı oldu. Bu durum Thomas’ın ölümüne sebep oldu. Yolcular, onu son gördüklerinde üzerinde can yeleği olmadan oturup hareketsiz bir şekilde baktığını söylediler.

2. Uçan Araba Kazası: Henry Smolinski

Üzerinde çalıştığı ve başmühendisi olduğu uçan araba prototipi “Ave Mizar”ın deneme sürüşü sırasında Henry, kanatlarından birinin kopması sonucu ölmüştür. Eğer test sürüşlerini başarılı bir şekilde bitirmiş olsalardı, şu anda her şey çok farklı boyutlar kazanabilirdi. Hatta ulaşım sektöründe zirvede bir çağ yaşıyor olabilirdik. Belki de önceki yapmış olduğu bu çalışmadan esinlenerek yeni icatların gerçekleşmesine vesile olacaktır.

3. Denizaltı Kazası: H.L.Hunley

Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Talihsiz Mucitler

Denizaltı teknolojisi üzerine yoğun ilgisi olan Avukat Horace Lawson Hunley, Amerikanın iç savaşı yaşadığı dönemde üç farklı denizaltının dizaynına yardım etmiştir. Üçüncü denizaltı çalışması esnasında kendisi de vardı. İçerisinde 7 kabin görevlisi ve kendisinin de bulunduğu denizaltında batarak can verdi. O sıralarda herkes çalışmalarının gereksiz olduğunu düşünse de sonradan çalışmaları denizaltı teknolojisine büyük katkılar sundu.

4. Radyasyon Felaketi: Marie Curie

İki kez nobel ödülü kazanan Marie Curie, uranyum ile yaptığı deneyler sayesinde radyoaktiviteyi keşfetti. Uranyumda bulunan ışığın başka elementlerde olup olmadığını ve bunun üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. İleri ki yıllarda trajik bir şekilde kan kanserine yakalanan mucit, uzun yıllar radyum üzerinde çalıştığı için öldü. 1934’te yapılan araştırmalar sonucu, yüksek radyasyona bağlı aplastik anemi hastalığı sebebiyle öldüğü ortaya çıktı. Özetle Marie, adını verdiği bu buluşun kendi kurbanı oldu.

5. Çarklı Makine Kazası: William Bullock

Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Talihsiz Mucitler

Baskı makineleri iş dünyasına altın harflerle adını kazıyan William, icat ettiği rotatif matbaa makinesini test ederken öldü. Tahrik kayışını bir kasnağa atmaya çalıştığı için bacağını ezdirdi. Birkaç gün sonra kangren olması nedeniyle kaldığı hastanede ameliyat sırasında vefat etti. Daha sonraları bulduğu bu makine, verimlilik ve hız yönünden matbaa sektörüne adeta devrim gibi yön verdi.

6. Kan Nakli Deneyi: Aleksandr Bogdanov

Rus doktor Aleksandr Bogdanov, 1924 yılında kan nakli deneyleri ile hiç yaşlanmayan ve hep genç kalan insanı hedefleyen çalışmalar yapar. 11 kan transfüzyonu gerçekleştirdikten sonra deneklerinde saç dökülmelerinin ve görme bozukluklarının durduğunu fark eder. Dünyada ilk kez kan nakli yaparak elde ettiği olumlu çalışmalar sonucu Hematoloji ve Kan Transfüzyonu Enstitüsünü kurar. Ancak bir deney esnasında öğrencisinden kendisine kirli ve yanlış kan vererek, kaptığı sıtma ve tüberküloz bakterileri sebebiyle ölür.

7. Paraşüt Denemesi: Franz Reichelt

Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Talihsiz Mucitler

Uçak pilotları için bir paraşüt üzerinde çalışan Avusturya doğumlu Fransız terziye o sıralar herkes ”uçan terzi” diyordu. Reicheld gaza gelmiş olmalı ki diktiği paraşüt ile Eyfel Kulesi’nden atlayacağını söyledi. Diktiği paraşütün istediği sonucu vermemesi üzerine Reicheld Eyfel Kulesinden yere çakılarak öldü. Tasarladığı paraşütü deneyerek, kendi ölümüne atlamış oldu.

8. Modifiyeli Varil Kazası: Karel Soucek

Profesyonel bir dublör olan Karel Soucek, Niagara Şelalesi’nden aşağı atlama yapmasını sağlayacak modifiyeli bir varil icat etti. Bu varil ile ilk denemesinde bir kaç küçük sıyrıkla sağ çıkmış. Ancak ikinci deneme de yapılan bir hata yüzünden daha yerden 180 metre yukarıdayken varilin dönmesi sonucu suyun ortasına düşmek yerine kenarındaki bir zemine çakılmasına sebep oldu. Atlayışında yapılan hatanın yüzünden yaşamını yitirdi.

9. Roket Motoru Patlaması: Max Valier

35 yaşındaki Avusturyalı roket öncüsü Max Valier, 1930 yılında icat ettiği alkolle çalışan roket arabayı Berlin’de test sürüşüne çıkartır. Bu esnada arabanın alev alması ile yakıtlı olduğu için patlama sonucu yanarak can verir. Öldükten sonra koruması Arthur Rudolph, Valier’in alkolle çalışan motorunu daha güvenli ve gelişmiş bir versiyonunu yapmak için çalışmalarına devam eder. Max Valier, sıvı yakıtlı çalışan roket motorunun öncüsü olmayı başarır.

10. Mekanik Yatak Kazası: Thomas Midgley

Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Talihsiz Mucitler

Thomas, yaptığı icatlar yüzünden ölen belki de en talihsiz mucitler arasındadır. Fakat halk arasında icatlarından dolayı “Dünya’ya en çok zarar veren adam” lakabı takılmıştır. 51 yaşında ise yaşadığı bir zehirlenmeden dolayı hasta olur. Bu durumda bile yatalak kalmamak için kendisine bir yatak tasarlar. 1944 yılında tasarladığı bu mekanik yatağı, 4 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmış. Ancak günlerden bir gün makarasına boynunu sıkıştırarak, maalesef 55 yaşında ölmüştür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!