Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

3 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Dünya tarihi boyunca milyonlarca buluş yapılmış ve hala günümüzde de yapılmaya devam etmektedir. Yapılan bu buluşların bazıları zamanla unutulup gitse de öyle buluşlar vardır ki hayatımız için bir dönüm noktası olmuştur. Bazıları yeni bir dönemin kapılarını aralarken, yapılmış olan bazı buluşlar  olmadan hayatımızı devam ettirmemiz söz konusu bile değildir. Biz de dergiCE ekibi olarak sizler için dünya tarihine yön vermiş teknolojik buluşlar adlı yazıyı hazırladık.

1. Tekerlek

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Hayatınızın vazgeçilmezleri arasında olan bir icat olduğu kesin bir gerçektir. Bilinen en eski tekerlek , yapılan kazılardan yola çıkılarak M.Ö 3500 yıllarına aittir ve Mezopotamya olarak kayıtlara geçmiştir. Binlerce yıl önce yapılmış olan bu ilkel icat zaman içerisinde oldukça farklı değişimlere uğramıştır ve günümüzde de bu çalışmalar halen devam etmektedir.

2. Pusula

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Pusulanın tarihi, eski Çin hanedanlıklarına kadar dayanmaktadır. İlk bulunduğu zaman falcılar, fal bakarken kullansa da zamanla mıknatıs taşlarının belirli bir yönü gösterdiği birileri tarafından keşfedilmiştir. En eski pusula M.Ö 1050’li yıllara aittir zamanla yapılan çalışmalar ile elektro mıknatıs icat edilmiştir.

3. Yazı

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Yazı her ne kadar Sümerler tarafından bulunduğu kabul edilmiş olsa da bazı araştırmalara göre yazı aynı dönemde Mısır uygarlığı tarafından da bulunmuştur. Yazının bulunması farklı bir devrin kapısını aralamış ve bilginin yayılıp kayıt altına alınması için atılmış en büyük adımdır.

4. Otomobil

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Arabaların temeli 1886 yılında Karl Benz tarafından atılmış olsa da arabaların yaygın bir şekilde kullanılması 20. yüzyılın başlarına kadar kullanılmamıştır. Aslında otomobillerin gelişmesi ve yaygın bir şekilde kullanılması dünya çapında bir gelişimi yansıtmaktadır.

5. Buhar Makinesi

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Yapılmış olan ilk buhar makinesinin patenti 1698 yılında Thomas Savery almıştır. Bu buluş insanoğlu tarafından bulunan ve dünyayı değiştiren bir buluş olarak kabul edilmiştir. Bu sayede 1800 yıllarda bu motorlar ulaşım başta olmak üzere tarım ve imalat endüstrisinde büyük gelişmelere kapı açmıştır.

6. Demir Yolları

Bu buluş sayesinde uzaklar yakın olmuştur. Demir yolu taşımacılığı hem yolculuk yapma açısından hem de ağır yüklerin daha hızlı ve kolay bir şekilde taşınması açısından büyük kolaylık olmuştur. Trenlerin ticari yönü ise 1820’li yıllarda ortaya çıkmış ve en eski lokomotif Rocket tasarımıyla George Stephenson’ a aittir.

7. Uçak

Uçan makinelerin hayali Da Vinci zamanından beri kurulmuş ve başarısız birçok deneme yapılmıştır. Bu hayali gerçeğe dönüştürenler ise Wright kardeşlerdir ve modern havacılık mühendisliğinin de temelini atmışlardır. Uçaklar zamanla birçok yeni iş kolunun ortaya çıkmasına sebep olmuş ve binlerce kilometre kısa zamanda kat edilebilir hale gelmiştir.

8. Ampul

Ampulde binlerce yıl öncesinde bir fikir sonucu ortaya çıkmış ve günümüzün vazgeçilmezleri arasına hızla girmiştir. İlk ampul patenti ise istisnasız herkesin bildiği Edison ve Swan tarafından 1879 ve 1880 yıllarında alındı. 1980’li yıllarda ise floresan lambalar keşfedilmiş fakat yüksek maliyet sonucu pek yaygın bir şekilde kullanım alanı bulamamıştır. Ampulün icadı yeni iş kollarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Günümüzde ise LED lambalar yüksek enerji tasarrufuna sahip aydınlatmalar kullanılmaktadır.

9. Cep Telefonu

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Cep telefonu düşüncesi 1947’li yıllara kadar gidiyor. Modern cep telefonunun mucidi ise Martin Cooper kabul edilmektedir. İlk telefon görüşmesini de Martin Cooper Nisan 1973 yılında yapmıştır. Cep telefonu ise yaşanan bu gelişmelerden sonra 1977 yılında 2000 tane sınırlı sayıda üretilerek piyasaya sürülmüştür.

10. İnternet

Dünya Tarihine Yön Vermiş Buluşlar

Dünya tarihine yön vermiş teknolojik buluşlar listemizin son maddesinde internet var. İnternetin keşfi tek bir kişi tarafından yapılmıştır demek oldukça yanlış bir düşünce olacaktır internet zaman içinde geliştirilmiştir. Bilgisayarın 1950’li yıllarda geliştirilmesi ile internet ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. Zamanla farklı alanlara yayılarak anlık mesajlaşma, sesli iletişim ve karşılıklı görüntülü görüşmelere fırsat tanımıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!