Yalnızca Maddi Açıdan Zengin İnsanlarda Gözlemlenen Tuhaf Özellikler

5 dk okuma süresi


0
13 Paylaşım

Zengin insanların günlük hayatı ve yaşam tarzları her zaman merak edilen konulardandır. Sahip oldukları mal varlıklarına nasıl ulaştıkları ise ayrıca çok konuşulan bir durumdur. Zengin insanlarda diğerlerinden farklı olan özellikler yalnızca maddi açıdan değerlendirilebilir gibi görünse de çok daha tuhaf ve ayırt edici gözlemlenen farklılıklar da vardır. Burada, bu insanların şaşırtıcı özelliklerinden ve alışkanlıklarından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

1. Pişmanlık Üstüne

Yalnızca Maddi Açıdan Zengin İnsanlarda Gözlemlenen Tuhaf Özellikler

Maddi olarak zengin olan insanların birçoğu gerek başarıları gerek duruşlarıyla doğal bir lider ve her anlamda saygı duyulan insanlar olabiliyorlar. Fakat bu beraberinde ortaya çıkan hatalar ve yanlışlarda suçu üstlenmek yerine başkalarını suçlamayı getirir. Kapitalizmin başkenti olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nde ise iş hayatı çok daha acımasız. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda görülüyor ki uzun süredir iş hayatında olan ve belli bir maddi gücün üstünde varlıklara sahip kişiler geçmiş zamanlara göre daha acımasız, daha soğukkanlı ve daha pişmanlık duygusundan yoksun oluyorlar. Bunlara karşıt olarak da çeşitli vakıflar, dernekler kurarak ya da mal varlığını bağışlayarak hayatındaki dengeyi bulmayı çalışan birçok zengin şahsiyette vardır.

2. Ailenin Önemi

Dünyadaki milyoner ve milyarder seviyesindeki birçok zenginin çok büyük bir kısmının üçten fazla çocuğu ve kalabalık akrabaları var. Önemli şirketlerin yöneticileri, yatırımcılar, girişimciler, çeşitli yollar ile zengin olmuş kişilerin aile tablosuna baktığımızda çocuk yapma ve nesli devam ettirme hususunda çok hassas olduklarını görebiliyoruz. Zengin insanların aileleri arasından çıkarılan bir istatistikte sonuçlar şu şekilde; hiç çocuğu olmayan %5, bir çocuğu olan %9, iki çocuğu olan %23, üç çocuğu olan %25, dört çocuğu olan %17 ve beş ya da beşten daha fazla çocuğu olanların oranı %21 olarak görülmektedir. Buradan da görülebileceği üzere zengin insanlar geniş aileler kurmaktan çekinmiyor, tam tersi bunun için ayrıca çaba gösteriyor.

3. Yapılacaklar Listesi Olmadan Bir Hiç

Yalnızca Maddi Açıdan Zengin İnsanlarda Gözlemlenen Tuhaf Özellikler

Birçoğumuz yaptığı bir şey olsa bile özellikle zengin insanlarda görülen tuhaf durumlardan bir tanesidir. Takıntılı bir şekilde yapılacaklar listesi oluşturarak ve orada yazanları yapıldı olarak işaretleyerek tatmin olma hastalığına yakalanmışlardır. Bu duruma alıştıktan sonra vazgeçemediklerinden ve orada yazan şeyleri yapmadan rahat edemediklerinden bahsetmektedirler. Bunların yanında, yapılacaklar listesi oluşturmak insanı daha planlı ve programlı bir moda soktuğu için ve zaten zengin olan insanlar hayatlarını daha planlı ve düzenli yaşadıkları için iş hayatları ve hayat şekilleri daha da başarılı oluyor. Ayrıca alışkanlığın dışında gelen bu başarıyla birlikte planlı yaşayıp, yapılacaklar listesi yaparak yaşamak özellikle zengin insanlar için vazgeçilmez bir durum haline geliyor.

4. Üniversiteye Veda

Dünya üzerinde bulunan en zengin insanlar arasında neredeyse bu özelliği taşımayan yok. En başta Harvard, Oxford gibi ileri gelen üniversiteleri kazandıktan sonra verim alamayıp ya da hayatını başka yönde ilerletmek isteyen insanlar bazıları için hayal bile olamayacak bu okulları yarıda bırakıp kendi işlerini kurma hayaline devam ediyorlar. Şu an maddi değeri en yüksek şirketlerin sahiplerinin geçmişlerine baktığımızda hep benzer duruma şahit olabiliyoruz. Üniversite yıllarında akıllarına gelen bir fikirle veya uzun zamandır hayal olarak kalan düşüncelerine çözüm bulduklarında, kendilerine de güvenmeleriyle birlikte okulu bırakma kararı alıyorlar. Hayalindeki işe ve fikre bu şekilde sarılıp okulu bırakan fazlasıyla örnek mevcut.

5. Can Sıkıntısına Yenik Düşme

Yalnızca Maddi Açıdan Zengin İnsanlarda Gözlemlenen Tuhaf Özellikler

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki maddi olarak belirli bir gücün üstündeki insanların birçoğunda karşılaşılan durumlardan bir tanesi de can sıkıntısı durumunu belirgin olarak yaşamak ve maymun iştahlı tabirine uygun insanlara dönüşmek normalleşen bir durum haline geldi. Uçlarda yaşamak ve farklı deneyimleri sürekli yaşama isteği belli bir süre sonra gelişen bir zengin özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Tuhaf bir şekilde yalnızca maddi olarak zengin insanlarda önceki hayatlarında gözlemlenen özellikler olmasa da istatiksel açıdan zenginliğin ve maddi gücün getirdiği güven duygusu bunu tetiklemektedir. Ayrıca yaşlanmanın verdiği negatif hislerle birlikte gittikçe can sıkıntısı yaşamamak için çabalayan ve para harcayan insanlara dönüşüyorlar.

6. Sosyopatlık

Sosyopatlığın çok geniş bir tanımı ve fazla negatif bir durummuş gibi görünse de aslında farklı çeşitleri olduğunu görebiliriz. Maddi olarak güçlü kişilerde birçok kez görülebilen durumlardan bir tanesidir. Sosyopatlığın en negatif bölümlerinden olan ruhsuz olma, acımasız olma ve empatiden yoksun olmak zorunda değiller. Bunların dışında biraz daha duyguları ve sinirleri alınmış, soğukkanlı insanlara dönüşmeleri en büyük özelliklerden bir tanesi. Örnek vermek gerekirse, yüksek seviyeli başarılı bir yatırımcının veya borsacının yatırdığı büyük miktarların yarısını ya da daha fazlasını bir anda kaybetmesi bile onları paniğe ve telaşa sürüklemez, soğukkanlılıkla omuz silkerek hayatlarına devam ederler. Bu özellik ise hem çözüm odaklı olmayı kolaylaştırır hem de başarıyı birlikte getirir. Aslında zenginlerin en büyük tuhaf özelliklerinden birisi başarılı olmanın formülünü bulmuş olmalarıdır.

7. Büyük Sorun: Güven Problemi

Yalnızca Maddi Açıdan Zengin İnsanlarda Gözlemlenen Tuhaf Özellikler

Aslında zengin insanları, mafyaları, iş insanlarını anlatan dizi veya filmlerde tanıklık ettiğimiz ve gerçek hayatta da karşılığı olan bir durum. İş dünyasının acımasızlığını ve insanların birbirini ezmeye çalışarak yukarıya çıkmaya çalıştığına şahit olmuş ve bu insanların arasından sıyrılmayı başarmış kişiler için bahsedebiliriz. Zamanla çok daha belirgin bir hale gelen bu özellik kim olduğu fark etmeden insanlara güvenmeme dürtüsünü harekete geçiriyor. Kendi ailesine, çocuklarına dahi bu güveni kaybetmiş örneklerde mevcut. Genelde bu özelliğe sahip insanlar hala süreç içerisinde olan insanlara kimseye güvenmemeyi ve kendi akıllarıyla hareket edip, yatırım yapmaları tavsiyelerini veriyorlar. Başarıyı ve maddi gücü elde edebilmiş insanların tavsiyeleri dinlenmesi gerekse de insanlara karşı geliştirdikleri güvensizlik büyük problemlere de yol açabilmekte.

8. Sade Kıyafetlerin Gücü

Son zamanlarda özellikle dünyada zenginlik olarak ilk sıralarda yer alan ünlü isimlerde görünen bir özellik. Ülkemizde ve düğer bütün ülkelerde zenginlerin şatafat yerine sade bir giyim tarzını ve rahat bir görünüşe sahip olmayı sevdikleri biliniyor. Diğer insanlara nasıl göründüğünden daha çok yaptığı işi ya da ailesi için çalışan ve bunun için yaşayan insanların hayat felsefesi haline gelmiş bir durum aslında. Bütün bunların dışında sağlıklı olmak ve sürekli rahat bir kullanım içinde olmak için de tercih edenler var. Tek tip ve sade bir giyiniş tarzı zenginler için zenginliğini dışa vuran birisi olmadığını da ayrıca belirten bir durum. Sürekli aynı renk giyinmek, sürekli tişört veya aynı pantolon tarzında kıyafetler, bu insanların statü farkını sevmediğini de ayrıca gösteren bir özellik.

9. Televizyonsuz Hayat

Televizyon izlememek ve hayatından tamamen çıkartmak en önemli özellikler listesine girebilecek bir tuhaf farklılıktır ve yalnızca maddi açıdan zengin olan insanlarda ayrıca gözlemlenen bir durumdur. Bazı insanlar için son derece garip karşılanan televizyon izlememe durumu birçok zengin insan için tamamen vakit kaybı olarak görülmektedir. İstisnalar dahi olsa da yapılan röportajların çoğu gösteriyor ki zengin insanların birçoğu televizyonu tamamen verimsiz bir zaman kaybı olarak görmektedir. Hatta medya ve televizyon işi ile uğraşan ve bu şekilde zenginliği yakalamış kişilerin bile televizyon izlemediğini ve bunu sadece işleri olduğu için yaptıklarını belirtmişlerdir.

10. Ölüm Korkusu

Yalnızca Maddi Açıdan Zengin İnsanlarda Gözlemlenen Tuhaf Özellikler

İnsanlık için tamamıyla bilinmez bir yolculuk olan ölüm korkusu neredeyse tüm insanlarda az veya çok olmak üzere vardır. Ama bu duyguyu en fazla hissedenler ise haliyle kaybedecek şeyleri daha çok olan kişilerdir. Genelde zengin insanlar ve varlıklı kişiler dünya malı, maddi anlamda güç getirecek şeylere bağlıdırlar ve onlar için yaşarlar. Ölüm ise ucu belli olmayan bir yolculuktur ki her dini inançta hem farklı hem benzer tabirlerle sonuçlanmaktadır. Bilinmeze yapılan bu yolculuğun nasıl sonlanacağı bilinmediği için ve bu hayatta zenginlikleriyle mutlu oldukları için bu insanlar ölümden normal şartlardaki bir insana göre çok daha fazla korkmakta ve çekinmektedirler. Ölüm kaçınılmaz olsa da ellerinden geldiğince maddi güçlerini kullanarak hem sevdiklerini hem de kendilerini yaşatmak için çaba harcarlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!