Yağmur Eşliğinde Ruhunuzu Dinlendirecek En İyi Müzikler

4 dk okuma süresi


59
11 Paylaşım, 59 puan

Sonbaharın habercisi yağmurun eşliğinde hangimiz kulaklıklarımızı takarak müziğimizle hayallere dalmak istemedik ki? İster evinizden yağmurun yağışını izler olun, ister dışarıda damlalar eşliğinde yürüyor olun müzik olduğunuz her ortamı güzelleştirir. İşte o anki ruh haliniz ne olursa olsun yağmur eşliğinde ruhunuzu dinlendirecek en iyi müzikler!

1. River Flows In You – Yiruma

Eğer ‘ruhunuzun dinlenmesi’ kelimesini duyduğunuzda aklınıza sakince çalan piyano tınıları geliyorsa o zaman Yiruma’nın River Flows In You parçasını çok seveceksiniz demektir. Bu parça sözlere bile ihtiyaç duymadan sahneyi tamamen piyanoya bırakıyor ve sözler yerine notaların konuşmasına izin veriyor. Melodinin eşliğinde kaybolacağınız bu müziği kitap okurken ya da yazı yazarken arka planda bile tutabilirsiniz. Rahatlatıcı piyano sesi odaklanmanıza yardım edebilir. Yağmur eşliğinde bu parçayı dinlemek ruhunuza iyi gelmekle kalmayacak, aynı zamanda hava koşulları ne olursa olsun kendini tekrar dinletecek.

2. Give It Back – Gaelle

Gaelle’nin Give It back şarkısı yağmurlu hava çalma listenizin başına geçecek potansiyeli taşıyor. Hem yavaş ritimlerinden hem de melankolisinden ruhunuzu dinlendirecek bu şarkı yağmur eşliğinde size çok iyi gelecek. Gaelle’nin ‘Transient’ albümündeki bu parçası 2004’te çıkmasına rağmen hala dinlenmeye devam ediyor, bunun sebebi de bir kere dinleyenlerin bu parçadan kopamaması olmalı. Yağmura yakışacak ağır melodisiyle sizi hayallere sürükleyecek bu parçayı kesinlikle tekrar tekrar dinlemek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yüzden hemen çalma listenizde yer açın ve Gaelle’nin parçasını ekleyin!

3. Symphony No. 6 in F Major, Op. 68 “Pastoral” – Beethoven

Tıpkı ismi gibi, Beethoven’ın bu eseri de epey uzun. Fakat uzun olması gözünüzü korkutmasın, parça sona erince hiç bitmemiş olmasını dileyeceğinizden emin olabilirsiniz. Size dakikalar boyunca keyif verecek bu parçanın etkisinden kesinlikle çıkamayacaksınız. Klasik müziklerin uykuya iyi geldiği, stresi azalttığı ve daha iyi bir hafızaya yardımcı olduğu zaten biliniyor. Bunun üzerine bu klasik müziğin Beethoven’ın şaheserlerinden biri olmasını da unutmamalı. Bu yüzden, bu özgün eser yağmurlu hava eşliğinde ruhunuzu kesinlikle dinlendirecek en iyi müzikler arasında yer almayı hak ediyor.

4. Same Girl – Randy Newman

Usta şarkıcıların klasiklerini kim unutabilir ki? Randy Newman’ın 1983’te çıkarttığı ‘Trouble In Paradise’ albümündeki bu parçası zamanında kalpleri fethettiği gibi hala dinleyicileri kendine çekmeye devam ediyor. Şarkının arkasında parça boyunca çalmaya devam eden yavaş piyano tınıları ve Randy Newman’ın sesi birleştiğinde eşsiz bir bütün olup ‘ne varsa eskilerde var’ sözünü hepimize doğrulattırıyor. Hele ki bu şarkıyı yağmurlu havada dinlenirseniz ruhunuzun dinlenmekten de öte mutlu olacağını hissedebilirsiniz! Henüz bu parçayı dinleme fırsatı elde edemediyseniz, kesinlikle o fırsatı yaratmalısınız.

5. Save It For A Rainy Day – The Jayhawks

Türkçesi ‘Yağmurlu Bir Güne Sakla’ olan bu parça gerçekten yağmurlu bir güne saklanmalı. Bu parçanın ve albümün yaratıcıları yağmurlu günleri o kadar çok seviyor olmalılar ki albümlerinin adını “Rainy Day Music” yani “Yağmurlu Gün Müziği” koymuşlar. İsmine yakışır bir şekilde, sadece Save It For A Rainy Day değil, albümün bütün parçaları bir bütüne uyum sağlarcasına hazırlanmış. Bu albüm, yağmur eşliğinde size arkadaşlık edecek hazır bir çalma listesi gibi. Enstrümanların yumuşaklığıyla kendini size anında sevdirip içinizi sıcacık yapacak bu parça kesinlikle yağmurlu günlerinizin vazgeçilmezi olacak.

6. La Vie En Rose – Edith Piaf

Başka bir klasik olan bu parçayı mutlaka duymuşsunuzdur. İnternette bu parçanın o kadar çok versiyonu bulunuyor ki, insan bazen hangi versiyonunu dinleyeceğini bilemeyebiliyor. Eğer şarkının bu versiyonuna hâkim değilseniz ve hiç kulak aşinası olmadığınız bir parçayı dinlemek istemiyorsanız, İngilizcesini rahatlıkla bulabilirsiniz. İngilizce versiyonunu orijinal versiyonundan bile daha çok duymuş olabilirsiniz. Fakat hangi versiyonunu dinlemekten zevk alırsanız alın, kesin olan bir şey var ki, masalsı melodisiyle bu parça yağmur eşliğinde ruhunuzu dinlendirecek en iyi müzikler arasına girmeyi kesinlikle hak ediyor.

7. Requiem On Water – Imperial Mammoth

Piyanonun arka planda olduğu şarkılardan sıkıldıysanız ve sizde ruhunuzu telli çalgıların hâkim olduğu bestelerle besliyorsanız, Requiem On Water’ı çok seveceksiniz. Arka planda gitar esintilerini duyabileceğiniz bu parça, sakinliğiyle en yoğun ve karmaşık gününüzde bile sizi dinlendirecektir. Bulutlu bir günün habercisiymişçesine kendini dinletecek bu şarkı, fazla hareketli olmaması nedeniyle size bir çay yapıp bütün işlerinizi yarıda bırakma isteği verebilir. O yüzden pencerenizin yanına kurulun ve bu parça eşliğinde havayı izlemeye koyulun. Yağmur damlalarının camınıza savrulmasıyla gelen sesin bu parçayla birleşimini çok seveceksiniz.

8. The Nutcracker, Op. 71, Act 2: No 14. Pas de deux – Tchaikovsky

Tchaikovsky’nin Fındıkkıran’ının bir sürü farklı versiyonundan bir tanesi hangimizin çocukluğunu süslemedi ki? Tam bir klasik olan bu parça, sizi alıp uzak diyarlara sürükleyecek ve masallar alemine kadar götürecektir. Dinlediğiniz anda büyüleyici bir diyara girmişsiniz gibi hisseden bu eser unutulmazlar arasında çoktan yerini aldı. Bu parça, Tchaikovsky’nin ‘The Nutcraker’ koleksiyonundaki çokça şaheserden biri. Tıpkı bunun gibi, albümde birbirinden eşsiz bir sürü farklı parça yer alıyor. Eğer vaktiniz varsa albümde yer alan bütün parçaları dinleyerek kendinizi tamamen sihrin etkisine bırakabilirsiniz.

9. You’re Somebody Else – Flora Cash

Eskilerin şarkılarını dinlemek, nostaljiyle kavrulmak tabii çok güzel. Fakat ne var ki insanın canı bazen günümüzün şarkılarından dinlemek isteyebilir. Sizde yeni şarkılar keşfetmek, yeni yayınlanmış şarkıların arasında dolanmak isteyebilirsiniz. İşte böyle zamanlarda dinlemek için Flora Cash’in “Baby It’s Okay” albümünden You’re Somebody Else sizin için biçilmiş kaftan. Son zamanlarda yükselişe geçen alternatif ve ‘indie’ türlerini popla birleştiren bu eser dinleyicilerin favori parçalarından biri. Yavaş melodiyle sizi yağmurlu günlerde kesinlikle dinlendireceğinden emin olabileceğiniz bu parça bir bardak kahve eşliğinde ruhunuzu ısıtacaktır.

10. Umbrella – Rihanna

İsmi ‘Şemsiye’ olan bir şarkı bu listenin olmazsa olmazı. Rihanna’nın 2007 yılında çıkardığı Grammy ödüllü bu şarkı zamana meydan okuyarak hala dinlenmeye devam ediyor. Yağmur eşliğinde dinleyebileceğiniz bu şarkı size fazla hızlı ve hareketli gelirse her zaman şarkının akustik versiyonunu açabilirsiniz. Piyano ya da kemanla şarkının yavaşlatılmış versiyonları da en az orijinali kadar kendini size sevdirecektir. İster evinizin konforunda yağmuru izliyor olun ister damlalar arasında şemsiyenizi tutarak yürüyor olun, bu şarkı kesinlikle yağmur eşliğinde ruhunuzu dinlendirecek en iyi müziklerden biri.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!