Yabancı Ülkelerin Kendilerine Özgü Ulusal Sporları

3 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Bir ülkenin milli sporu olarak belirlenmiş olan herhangi bir spor, genellikle oyunun popülaritesine dayalıdır. Bazı sporlar, sıradan veya organize katılım yoluyla seyircilerine yönelik eğlenceyi artırırken, bazı sporlar ise fiziksel becerileri kullanmayı, sürdürmeyi veya geliştirmeyi amaçlar. Ülkelerin ulusal sporları, o ülke için önemli olduğu gibi kültürel değerleri için de değerlidir. Hatta oynandığı ülkenin tarihsel köklerine de bağlıdır. Şimdi ülkelerin milli ve kendilerine özgü ulusal sporları nelermiş, hep birlikte göz atalım…

1. Beyzbol, ABD

ülkelerin ulusal sporları

Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın iki spordan biri beyzbol’dur. Bu sporun ne zaman ortaya çıktığı hakkında net bir bilgi yok. Ancak 19. yüzyılın ortalarından itibaren ABD’de oynanmaya ve ülke geneline yayılmaya başladığı biliniyor. ABD’nin ulusal oyunu Beyzbol, ülkenin hemen hemen her mahallesinde sahası bulunup, oynanıyor.

2. Futbol, Almanya

ülkelerin ulusal sporları

Almanya’da spor kültürü, spor tarihi açısından çok zengindir. Futbol sporu, ülkelerin hemen hemen hepsinde oynadığı gibi Almanya’da da ulusal milli sporları arasında en popüler olanıdır. Ülkede en sevilen spor türlerinin başında gelmekte ve her 3 kişiden birisi, mutlaka bir spor kulübüne üyedir. Futbol fiili olarak Almanlar için milli spor oyunudur.

3. Pato, Arjantin

ülkelerin ulusal sporları

Pato, at sırtında oynanan Arjantin’in milli sporudur. Dünya da en iyi Futbol oynayan uluslardan biri Arjantin olmasına rağmen, Pato ülkede 1953’ten beri resmi olarak oynanan ulusal sporları arasındadır.

4. Kriket, İngiltere

ülkelerin ulusal sporları

İngiltere spor kültürü, pek çok spor dalında kendini göstermektedir. Kriket, İngiltere de spor tarihi nedeniyle ulusal bir oyun / spor olarak ele alınmaktadır. İlk olarak 16. yüzyılda İngiltere’nin güneyinde oynanan bu oyun, 18. yüzyıl sonunda İngiltere’nin milli sporu olarak kabul edildi.

5. Capoeira, Brezilya

ülkelerin ulusal sporları

Capoeira, dans ve müziğin bir arada olduğu Afro ve Brezilya dövüş sanatıdır. Kültürel olarak önemlidir ve sömürge zamanlarında Afrikalı köleler tarafından gelişmiştir. Sadece Brezilya’da popüler değil aynı zamanda bilgisayar oyunları ve filmler yoluyla uluslararası yarışmalar yapılıyor.

6. Masa Tenisi, Çin

Çin resmi sporu ilan edilmese de masa tenisi, ancak Çin’deki popülarite nedeniyle milli oyun olarak adlandırılabilir. Saatlerce oynadıklarını youtube’dan mutlaka video olarak izlemişsinizdir.

7. Badminton, Endonezya

ülkelerin ulusal sporları

Badminton hem katılım hem de seyirci yönden gelen Endonezya milli oyunudur. Bu spor, 1992’den beri ilk kez düzenlenmeye başlayan Olimpiyatların hepsinde, 2012 Yaz Olimpiyatları hariç Endonezya’ya altın madalya getirmiştir.

8. Arnis, Filipinler

Filipinlerin Milli sporu Arnis, Remy Presas tarafından kendini savunma sistemi olarak kurulan dövüş sanatlarının sistemidir. Arnis, Filipinler’e özgü bir savunma sanatı olup, Eskrima’ya benzemektedir.

9. Tekvando, Güney Kore

ülkelerin ulusal sporları

Tekvando Güney Kore’ye özgü milli bir oyundur. Kore yarımadasında tarihi kökenleri olduğu ve çok eskiye dayandığı söylenir.

10. Hurling, İrlanda

ülkelerin ulusal sporları

Hurling, Gal futbolu’yla beraber İrlanda’nın milli oyunudur. İzleyicileri ve oyuncuları arasındaki popülarite açısından İrlanda’da futbolun arkasından 2. olarak gelmekte. Ülke nüfusunun yarısından çoğu her yıl düzenlenen Hurling müsabakalarını takip etmektedir.

11. Golf, İskoçya

Tarihi kökeni nedeniyle Golf, İskoçya milli sporudur. 14. yüzyıllarda, oyunun ilk dersleri ve kuralları genişletildi.

12. Sumo Güreşi, Japonya

Sumo güreşi ülkenin ulusal sporu olarak kabul edilir. Bir güreşçi (rishi) başka bir güreşçiyi dairesel bir halkada (dohyo) dışarıya çıkarmaya veya toprağa ayaklarının tabanından başka bir şeyle temas etmeye çalıştığı rekabetçi bir tam temaslı güreş sporudur.

13. Lakros ve Buz Hokeyi, Kanada

Kanada’nın lakros (yazları) ve buz hokeyi (kışları) olmak üzere 2 ulusal oyunu vardır. Genel olarak buz hokeyi, Kanada’nın ulusal kış sporu olarak kabul edilir ve Lacrosse ise Kanada’nın ulusal yaz sporu olarak ilan ediliyor.

14. Sutopu, Macaristan

Sutopu, Macaristan’ın milli bir oyunudur. Sutopu tarihinde Macaristan; 15 Olimpiyat, 10 Dünya Şampiyonası, 5 FINA Dünya Ligi, 8 FINA Dünya Kupası ve 21 Avrupa Şampiyonası madalyası kazanarak dünyanın en büyük gücü olarak kabul ediliyor.

15. Sepak Takraw, Malezya

Sepak Takraw, Malezya’nın milli sporudur. Oyunlar ellerini kullanamadığı için badminton’a benziyor diyebiliriz.

16. Charreria, Meksika

Meksika’nın milli oyunu Charrería, rodeoya benzeyen rekabetçi bir etkinliktir. Eski Meksika’nın haciendalarında kullanılan hayvancılık uygulamalarından geliştirilmiştir.

17. Dandi Biyo, Nepal

Dandi Biyo, yaklaşık 2 cm uzunluğunda bir çubuk ve 6 cm uzunluğunda bir tahta pim ile oynanır. Pim, sivri uçlu küçük bir tahta çubuktan olur. Bu oyun, Nepal’in milli sporudur.

18. Bandy, Rusya

Rusya’nın en popüler oyunu satranç olsa da Bandy sporu, ülkenin milli oyunu olarak kabul ediliyor. Bandy, hokey oyununa benzer.

19. Şili Rodeosu, Şili

ülkelerin ulusal sporları

Şili Rodeosu, sadece geleneksel bir spor değil, aynı zamanda ulusal bir spordur. Ülkenin resmi olarak 1962’de milli oyunu olarak ilan edilmiştir.

20. Yağlı Güreş, Türkiye

ülkelerin ulusal sporları

Yağlı güreş, Türkiye’nin milli sporudur. Güreşçiler organizasyondan önce kendilerini zeytinyağları ile yağladıkları için bu ismi almıştır. Her yıl Edirne başta olmak üzere pek çok ilde, karşılaşmalar ve müsabakaları düzenlenmektedir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç