En Fazla İlgi Gösterilen Olimpik Yaz Sporları

4 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Olimpik sporlar, yaz ve kış olimpiyatları olmak üzere yarışmalar düzenlenen Olimpiyat Oyunları spor dallarıdır. Her yıl Olimpiyat Oyunları, pek çok spor dalında yarışmalar gerçekleştiriyor. Spor branşlarının sayısı, yaz ve kış dönemine göre değişiyor. dergiCE olarak sizlere yaz olimpiyatlarında en fazla ilgi gösterilen olimpik yaz sporları listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Atıcılık

En Fazla İlgi Gösterilen Olimpik Yaz Sporları

Atıcılık, av tüfeği, yivli tüfek ve tabanca gibi ateşli silahlar hakkında atılan hedefleri vurmayı amaçlayan spor türüdür. Atışlar, 10, 25, 50 ve 300 metre atışlar olmak üzere 4 bölümde yapılır. Ayakta, çökerek ve yatarken olmak üzere 3 tip atış pozisyonu vardır. Bu pozisyonlar;  yat, ayak ve çök olarak isimlendirilir. Atıcılık 1896 yılından beri Yaz Olimpiyatları turnuvalarında bulunan bir spordur. Sadece atıcılık üzerine olan bir dünya şampiyonası da bulunmaktadır. Atıcılık sporu, en fazla ilgi gösterilen olimpik yaz sporları arasındadır.

2. Badminton

Badminton

Badminton, kort yada çim sahada hafif raketler ve tüy takılı bir topla oynanır. Amaç ortadaki filenin üstünden topu rakip yarı sahaya düşürmek. Tenis ya da masa tenisi gibi olduğuna dikkat çekilse de farklı birçok özelliği vardır. Her yaştan insanın rahatça yapabileceği ve kolaylıkla öğrenebileceği bir spordur. Teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar şeklinde de oynanabilir. Oyunun her bir seti 15 puandan ibaret olup, bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk taraf seti kazanacaktır. Sokaklarda da sıkça oynanan bu spor en sevilen yaz sporlarındandır.

3. Basketbol

En Fazla İlgi Gösterilen Olimpik Yaz Sporları

5 kişilik takımlar halinde top ve elle oynanan bir takım oyunudur. Yüksekliği 3,05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi amaçlanır. Dünya çapında yeri olan ve profesyonel olarak oynanan popüler bir spordur. Karşılaşmada belirli bir süre sonunda, takımlardan daha fazla sayıyı alan takım kazanmıştır. Maçın yapılacağı saha, çizgilerle belli sınırlara sahip olmalıdır. Hemen hemen her ülkede profesyonel şekilde ligi bulunan ve oynanılan basketbol,  en çok ilgi duyulan sporlar arasındadır. Olimpiyatlarda bulunur ve kendi dalında şampiyonaları vardır.

4. Binicilik

Binicilik

Binicilik, farklı stillerde ata binmeye dayalı bir doğa sporudur. Müsabakanın modeline göre belli kurallar halinde at üzerinde oynanan bir oyundur. Tarihte atları binek olarak kullanan ve evcilleştiren ilk örnekleri Eski Türklerde görmekteyiz. Beslenme, avlanma gibi ihtiyaçlar dolayısıyla var olan bir ata sporudur. Birçok binicilik stili ve binicilik duruşları vardır. Bu sporu yapanın kendine özgü bir stili olmasıyla alakalıdır. Olimpiyatlar içinde bulunan binicilik takımlar halinde yapıldığı gibi bireysel şekilde de yapılabilir.

5. Sörf

En Fazla İlgi Gösterilen Olimpik Yaz Sporları

Rüzgarın olduğu alanlarda açık denizden kıyıya doğru vuran dalgalar üstünde, tahta veya yelkenle yapılan bir su sporudur. Dalga sörfü ve yelkenli (rüzgar) sörf en çok tercih edilen sörf çeşitlerindendir. Türkiye’de dalga sörfünden daha çok rüzgar sörfü yaygındır. Alaçatı, Akyaka, Gökçeada, Samandağ ve Side gibi yerler rüzgar sörfüne oldukça uygundur. Ve yelken kaldırabilecek her yaştan insan bu spora başlayabilir. Sörf keyifli bir aktivite olarak yapılırken yarış için de yapılabilir. Sörf, en fazla ilgi gösterilen olimpik yaz sporları arasındadır.

6. Hokey

Hokey

Buz hokeyi ve çim hokeyi olmak üzere ikiye ayrılan bu spor, ucu kıvrık (punck) sopalarla, 2 takım arasında oynanan bir top oyunudur. Buz hokeyi, 6’şar kişilik takımlar halinde top ve sopalarla oynanır. Çim hokeyi ise, 11’er kişiden oluşan 2 takım arasında oynanır. Özellikle kış ülkelerinde yoğun olarak oynanılan ve kış ülkelerinin başarılı olduğu buz hokeyi oldukça ilgi gören bir spordur. Çim hokeyi ise buz hokeyine oranla daha az ilgi gösterilen bir spor olsa da Britanya adasında oldukça yoğun oynanan bir hokey türüdür.

7. Eskrim

En Fazla İlgi Gösterilen Olimpik Yaz Sporları

Eskrim, Ortaçağ’da kılıçla yapılan düellolara dayanan bir dövüş sporudur. Kılıçla yapılan bu spor dalı, 3 farklı silahla yapılır. Bunlar; flöre, epe ve kılıçtır. Sporcu da zihinsel ve fiziksel hareketliliği yüksek düzeyde sağlamaktadır. Kasların hareketliliği ile beraber kıvrak zekayı da gerektiren ve olimpik yaz sporları yarışmalarında önde gelen bir oyundur. Olimpiyatlarda da bulunan ve genellikle Asya ülkelerinin büyük olimpik başarılara sahip olduğu eskrim sporu, en fazla ilgi gösterilen olimpik yaz sporları arasındadır.

8. Atletizm

Atletizm

Belli bir pist veya alanda koşu, atlama, yürüyüş gibi branşlarda yapılan bir spor dalıdır. Atletizmi, dünyanın en eski sporları arasında sayabiliriz. Bu sporu yapan sporculara atlet denir. Atletler yarışırken, kabiliyet ve güçlerini de kendi sınırlarını tanıyarak geliştirmeye çalışır. Bir insanın güç ve yeteneğinin tamamıyla kullanılmasını gerektiren bir spordur. Olimpiyatlar tarihinin en önemli dalı olarak gösterilen atletizm sporunun en bilinen ismi Jamaika’lı atlet Usain Bolt’dur. Atletizm sporu sevilen yaygın bir spor dalıdır.

9. Cimnastik

Cimnastik

Cimnastik, vücuda esneklik kazandırmak, güçlendirmek ve geliştirmek için düzenli olarak egzersizlerin yapıldığı bir spor dalıdır. Aletli ve aletsiz olmak üzere fiziksel gösteri şeklinde sistematik olarak yapılan hareketler bütünüdür. Bugünkü cimnastik, eski Yunan uygarlığına kadar dayanır. O dönemlerde cimnastik gibi fiziksel eğitim sadece soylu sınıfın çocuklarına özel olarak öğretilirdi. Modern anlamda cimnastik sporu, Türkiye’de ilk olarak 1868 yılında Galatasaray Mekteb-i Sultanisi okulunda faaliyete geçirilmiştir. Cimnastik branşları olarak, artistik, ritmik, tranbolin, aerobik, pilates, barpiyo, kangoo jump, tae bo, trx ve zumba önde gelen türlerdendir. Cimnastik, en fazla ilgi gösterilen olimpik yaz sporları arasındadır.

10. Bisiklet

En Fazla İlgi Gösterilen Olimpik Yaz Sporları

Eğlence için bisiklet sürmenin yaygınlaşması, bisiklet yarışmaları düzenlenmesine ve ardından bisiklet sporunun gelişmesine zemin hazırlamıştır. 1896’dan beri Olimpiyat Oyunlarında erkekler arası amatör bisiklet yarışları yer alır. Türk milleti ise, ilk modern Olimpiyat Oyunlarından bir yıl sonra, yani 1897’de Selanik’te tanışmış. Ancak bisiklet sporu, geçek anlamda 1908’de II. Meşrutiyet’in ilanından sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. 1912’de Fenerbahçe Spor Kulübü, bir bisiklet şubesi açarak bu sporun gelişmesine öncülük etmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!