Vücut Sıcaklığını Korumak İçin 10 Püf Nokta

5 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Soğuk havalarda veya kış aylarında hemen hemen hepimiz hastalıklarla bir savaş veririz. Ancak hastalıkların başlıca nedeni olarak soğuk havayı görmek hatalıdır. Asıl sorun ise vücut ısımızı koruyamamaktır. Dengeli bir vücut ısısı sizleri hastalıktan koruyabilecek başlıca çözüm yoludur. Bizlerde vücut sıcaklığını korumak için uygulanması gereken 10 püf nokta için bir liste hazırladık. Liste başlıklarını uygulayarak hastalıklardan kaçınabilir ve vücut direncinizi arttırabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz!

1. Gövdenizi Koruyun

Vücut Sıcaklığını Korumak İçin 10 Püf Nokta

Eller, ayaklar, parmaklar, ayak parmakları genellikle vücudunuzun ilk soğuyan kısımlarıdır, ancak soğuk göbeğinize yayıldığında durum en şiddetli hali alır. Vücut ısınızı dengelemek ve kalbinizin atmasını sağlamak için gövdenizi, karnınızı ve kasıklarınızı ısıtın. Sıcak kan damarlarınızdan çekirdeğinizden yayılmalıdır. Ellerinizi koltuk altlarınızın altına veya uyluklarınızın arasına yerleştirin. Gövdenizle bacaklarınız arasında ısıyı hapsetmek için cenin pozisyonunda kıvrılın; ayaklarınızı içeri sokmaya çalışın ki çok üşümesinler. Özellikle soğuk havalarda uygulayabileceğiniz bu püf nokta vücut sıcaklığını korumak için geçerli olan 10 adımdan birisidir.

2. Ek Giysiler Kulanın

Giysilerinizi katmanlara ayırmak vücut ısınızı tutmanıza yardımcı olur ve bu da genel sıcaklığınızı yükseltir. Bu nedenle sadece daha fazla kıyafet giymek vücut ısınızı yükseltecektir. Isı tutmayı en üst düzeye çıkarmak için kıyafetlerinizi kasıtlı olarak katmanlamak da yardımcı olacaktır. Örneğin, kıyafetlerinizi şu şekilde katmanlamayı deneyin: fanila, üst, kazak, hafif ceket ve ağır ceket. Kafanızdan önemli miktarda vücut ısısı yayılır; şapka veya başka bir örtü takmak bu ısıyı korumaya yardımcı olabilir. Benzer şekilde, eldivenler ve bir eşarp, ellerinizdeki ve göğsünüzdeki ısıyı korumaya yardımcı olarak genel vücut ısınızı yükseltir.

3. Battaniye Kulanın

Vücut Sıcaklığını Korumak İçin 10 Püf Nokta

İster korkutucu soğuklar nedeniyle olsun ister bir başka nedenle olsun; vücut ısınızı dengeli tutmak oldukça önemlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda aşırı üşüme beraberinde beklenmeyen durumlara yol açabilir. Soğuk hava veya başka bir nedenle vücut ısınızı gerçekten yükseltmeniz gerekiyorsa ve fazladan kıyafetiniz yoksa, bunun yerine etrafınıza battaniye veya havlu sarabilirsiniz. Battaniyeniz veya havlunuz bile yoksa başka malzemeler kullanarak doğaçlama yapabilirsiniz. Kendinizi gazete veya plastik çöp poşetleri gibi katmanlara sarmayı deneyin. Doğadaysanız, çam dalları çok yalıtkandır, çünkü iğneler üst üste geldiğinde havayı yakalar.

4. Sıcak İçecekler Tüketin

Vücut sıcaklığınızı koruyacak en etkili 10 püf nokta içerisinde belki de bu maddeyi hepimiz severek yapıyoruz. Çünkü sıcak içecek tüketimi kültürümüzün bir parçasıdır. Fazlasıyla yararı da bulunan sıcak içecekler ve yiyecekler soğukta yardım olabileceğiniz şeylerdir. Zaten sıcak olan yiyecek ve içecekler, vücut ısınızı, tek başına sindirimin yapacağından daha fazla yükseltecektir, çünkü vücudunuz onlardan gelen ısıyı emecektir. Herhangi bir sıcak yemek yardımcı olacaktır, ancak sıcak, tatlı içecekler çabucak hazırlanabilir ve şeker, vücudunuza sindirmek için ek bir kalori artışı sağlar. İyi seçenekler olarak; kahve, çay, sıcak çikolata ve çorba gösterilebilir.

5. Hareket Edin

Vücut Sıcaklığını Korumak İçin 10 Püf Nokta

Hareket, vücut ısınızı sabit tutar ve egzersiz yapmak sizleri soğuk bir ortamın serinletici etkilerine karşı koruyabilir. Yürümek veya koşmak; atlama krikoları veya diğer dinamik esnemeler yapmak; sprintleri çalıştırmak veya çembersel hareketler yapmak en iyi seçeneklerdir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise birkaç saniyeden fazla durmamanızdır. Hareket etmeyi bıraktığınızda soğuğun devreye girdiğini görebilirsiniz. Bu nedenle hareket esnasında ve dinlenme sırasında oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü vücudunuza kazandırdığınız sıcak ısıyı veya dengelemeye çalıştığınız sıcaklığı kaybetmek istemeyebilirsiniz.

6. Beslenmenize Özen Gösterin

Özellikle kış aylarında kendinizi şımartmak için bir bahane olmasa da besleyici, kalorisi yoğun yiyecekler yemek, soğuk aylarda biraz daha sıcak kalmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan proteinin sindirilmesi karbonhidratlardan daha uzun sürer ve vücudunuzun en iyi yağlardan ve proteinlerden elde edilen bir vücut yağ tabakasına ihtiyacı vardır. Fındık, avokado, tohum, zeytin, somon veya haşlanmış yumurta yemek sizi hemen ısıtmayabilir, ancak bunları düzenli olarak diyetinize dahil etmek genel sağlığınız için iyidir. Demir içeren yiyecekleri tüketmenizde vücut ısınızı yükseltmeye yardımcı bir başka seçenek olabilir.

7. Nefes Egzersizleri Yapın

Vücut Sıcaklığını Korumak İçin 10 Püf Nokta

Vücut sıcaklığını dengede tutmak ve korumak için geçerli olan 10 püf nokta içerisinde bir başka seçenek ise nefes egzersizlerini odaklanarak ve farkında olarak yapmaktır. Nefesinizi içeri alıp birkaç saniye tutarak ve ardından hem pelvik hem de karın kaslarınızı kasarak alt bedeniniz bir “vazo” şeklini alır. Bu nefes alma tekniği biraz pratik gerektirebilir. Ancak meditasyonla görselleştirme ile iş birliği içinde “vazo nefesi” yapmak, yalnızca zihninizi ve nefesinizi kullanarak vücut ısısını artırma potansiyelini en üst düzeye çıkarabilir. Nefes egzersizlerinin bu faydası pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

8. Sıcak Banyo Yapın

Özellikle soğuk havalarda yapılan sıcak bir banyo sonrası duyulan his inkâr edilemez derecede güzeldir. Öte yandan sıcak bir banyo yapmak iç sıcaklığınızı yükseltmenin en hızlı yolları arasındadır. Daha çok banyo yapmak olarak bilinen “hidro-daldırma tedavisi” Sıcak suyu sevenlerin ilk seçeneği olabilir. Duş almak; vücudunuzu ısıtmaya da yardımcı olabilirken, göğüs bölgenizi kaplayan sıcak bir hava dalgası yaratır. Güvenilir bir şekilde vücut sıcaklığınızı yükseltmek için mükemmel bir çözümdür. Ek bir avantaj olarak, yatmadan önce banyo yaparsanız kan basıncınızı iyileştirebilir ve daha rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olabilirsiniz.

9. Yatak Isınızı Yükseltin

Kışın ya da muhtemelen sadece soğuk bir günde, yatağınızın sıcak ve olmasını istersiniz. Yatağınızı rahat çarşaflar, battaniyeler ve yastıklarla yığmak, sıcak bir yatağa giden iyi bir yoldur. Yatağınızın sıcaklığını yükseltmek için en büyük etkiyi malzemesi hassas olan ve son derece sıcak olduğu için yünden yapılmış daha kalın çarşaflar alarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca tüylü veya ipekli çarşaflar da alabilirsiniz. Artı olarak, etrafınızı daha fazla yastıkla sarabilir, ellerinizi ısıtmak için elektrikli rahat bir ısıtma yastığı kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı sıcak tutmanın harika bir yolu olduğundan elektrikli ayak ısıtıcınızdan da faydalanabilir ve sıcak bir uyku çekebilirsiniz.

10. Isı Terapisinden Faydalanın

Vücut Sıcaklığını Korumak İçin 10 Püf Nokta

Vücut sıcaklığınızı korumak için ve dengeli bir vücut ısısına sahip olmak adına uygulayabileceğiniz 10 püf nokta arasında; “Termoterapi” olarak da bilinen bu yöntem, esas olarak ağrıyı gidermek veya sağlık ve zindelik için bir tedavi olarak ısıyı kullanır. Birçok rahatsızlık için etkili bir kişisel bakım ilacı olduğu ve ağrı ve iltihabı, kas spazmlarını hafifletmenin ve eklem sertliğini azaltmanın harika bir yolu olduğu kanıtlanmıştır. Termoterapide sıcak bezler, sıcak su şişeleri, ısıtma yastıkları, ultrason ve daha pek çok alet kullanılır. Bunları kullanmak, gerekli protein ve oksijeni taşırken kan akışınızı artırmaya yardımcı olur ve bu da vücut sıcaklığınızı artırır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!