Soğuk Havalarda Doğal Yollarla Isınma Yöntemleri

5 dk okuma süresi


21
12 Paylaşım, 21 puan

Soğukların gelmesiyle birlikte günlük hayatımızda birçok yeni düzen de baş göstermektedir. Haliyle yazlık kıyafetlerin yerini mont, eldiven, bere gibi kışa özgü kıyafetler almaktadır. Soğuklar, alışık olduğumuz hastalıkları da beraberinde getirmekte ve bu da günlük yaşamımızı olumsuz etkilemektedir. Kış aylarına girdiğimiz zamanlarda kendimizi soğuk havalardan korumak oldukça önemlidir. Bunun için de kimi zaman tasarruf gerektiren yöntemlere ihtiyaç vardır. Beslenmenize dikkat etmek, kıyafet seçimini iyi yapmak, sıcak bir şeyler tüketmek gibi soğuk havalarda doğal yollarla pek çok ısınma yöntemleri mevcuttur. Sizin için derlediğimiz listeyi, keyifle okumanızı dileriz!

1. Kalın Giysiler Giymeye Özen Gösterin

Soğuk Havalarda Doğal Yollarla Isınma Yöntemleri

Soğuk havalarda en çok dikkat etmemiz gereken yöntemlerden birisi de kıyafet seçimidir. İnce kıyafetler giymek yerine, sizi terletmeyen ancak soğuktan koruyan kalın giysiler bu durumda önem arz etmektedir. Kat kat giymek de sizi soğuk havalardan koruyacaktır. Bunun için de en alta polyester, ipek gibi sizin terlemenizi önleyen kıyafetler giyebilirsiniz. Sizi soğuklardan koruyan dış giyimde de montun özellikle naylon olmamasına dikkat edin. Bu tür kıyafetler sizin terlemenize ve hasta olmanıza neden olabilir. Bunun yerine terlemeyi önleyen mont ve kabanları deneyebilirsiniz. Atkı, bere ve eldiven de sizi soğuktan ve hastalıklardan koruyacağı için bunları giymeye özen gösterin.

2. Farklı Nefes Alma Tekniklerini Kullanın

Soğuk havalarda doğal yollarla ısınma yöntemleri arasında yer alan nefes egzersizi, çok bilinmeyen ancak faydalı olan bir metottur. Yapılan araştırmalarda, bazı nefes egzersizi tekniklerinin vücut sıcaklığını arttırdığını ve sizi soğuk havalardan koruduğu söylemektedir. Bu tekniklerden birisi olan vazo tekniğinde önce derin bir nefes alarak başlanır. Nefesi geri verdiğinizde karın ve pelvik kasları sıkılır, böylece karnın alt bölümü bir vazo şeklini alır. Diğer bir nefes alma tekniği, özellikle de yogada kullanılan Ujjayi’dir. Öncelikle nefesin dengelenmesi için birkaç kez nefes alınır. Burundan nefes alıp verirken boğazın arka kısmı kasılır, bu kasma etkisi de kasların görevini arttırır ve böylece iç sıcaklık artar.

3. Sıcak Bir Şeyler İçmeyi Deneyin

Soğuk Havalarda Doğal Yollarla Isınma Yöntemleri

Sıcak içecekler, soğuk havalarda tercih edilen doğal yollarla ısınma yöntemleri arasındadır. Bitki çayları ya da sıcak bir çorbanın kış aylarında yeri hep başkadır. Bu tarz havalarda en çok tercih edilen ve sizi geçici olarak soğuktan koruyan bu yöntem, ısınma hissi vermektedir. Ağız, vücudun en hassas ve duyarlı noktası olduğu için sıcak maddelerin algılanması kişide sıcaklık hissi yaratmaktadır. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtan sıcak çorbalar, üşümenizi de engellemekte ve sizi kısa bir süre sıcak tutmaktadır. Hastalıklardan korunması açısından tercih edildiği için özellikle bitki çaylarının da yeri bambaşkadır. Doğal bir etki yaratan bitki çayları, sizin üşümenizi de engelleyecektir.

4. Hareket Edin

Özellikle eve kapandığımız ve hareketten yoksun kaldığımız bu dönemde egzersiz yapmak büyük önem taşımaktadır. Hareket etmeden sabit kalmak, enerjinizin düşmesine neden olmakta ve daha çok üşümenize yol açmaktadır. Bunun için küçük egzersizler, sizin daha çok enerjik olmanızda ve stresle başa çıkmanızda önemli bir rol üstlenir. Her gün bir miktar yürüyüş yapmak, bisiklet binmek ya da koşmak, sizi hastalıklardan koruduğu gibi yanlış kıyafetler seçmek sizi daha da hasta edebilir. Bunun için bu tür aktivitelerde yünlü kıyafetler yerine termal özellikli kıyafetler seçmek yerinde olacaktır. Egzersiz yaparken su tüketimine de önem vermeyi unutmayın.

5. Faydalı Besinler Tüketin

Soğuk Havalarda Doğal Yollarla Isınma Yöntemleri

Vücut ısısının korunması açısından vitaminleri tüketmek oldukça önemlidir. Size enerji veren C vitamini takviyesini almakla birlikte potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeren gıdalar da tüketmek gerekir. Bunların yanı sıra greyfurt, kuş burnu, turşu, kırmızı biber gibi besinleri tüketmek de sizi soğuklardan bir nebze olsun korumaktadır. Vücut ısı seviyesini yükselten kompleks şekerli gıdalar da bu zamanda tüketilmesi için uygundur. Tarçın, zencefil, zerdeçal, acı biber, kabak, havuç gibi kompleks şekerli gıdalar sizin üşümenizi engellemekte ve bağışıklığınızı güçlendirmektedir. Bunların dışında balık, et ve süt ürünleri de sizin soğuğa karşı dayanmanız için son derece önemlidir.

6. Sıcak Su Torbasını Deneyin

Soğuk havalarda doğal yollarla ısınma yöntemleri arasında sıcak su torbasına da yer verebiliriz. Kış ayların vazgeçilmezi olan sıcak su torbaları, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği düşük maliyetli bir unsurdur. Farklı renk ve boyutlarda satılan bu torbalarının içine sıcak suyu koymanız yeterli olacaktır. Sıcak suyu koyup ağzını kapattıktan sonra bir battaniyenin içine koyarak sizi birkaç dakika içinde rahatlatmasına izin verin. İster gece boyunca ister gündüz, televizyon karşısında rahatlıkla kullanacağınız sıcak su torbalarında dikkat etmeniz gereken unsurlar da elbette vardır. En önemlisi, torbayı özellikle kalp bölgesine koymaktan ve vücutla birebir temastan kaçınmaktır.

7. Terlik ve Ev Çorabı Giymeyi Unutmayın

Soğuk Havalarda Doğal Yollarla Isınma Yöntemleri

Soğuk havalarda en büyük sıkıntılarımızdan birisi ayaklarımızın çabucak üşümesidir. Ayakların bir türlü ısınmaması kansızlık gibi hastalıkların da belirtisi olabilirken, kimi zaman yeterince sıkı giyinmediğimizde veya hareket etmediğimizde görülür. Bu olumsuz durumlarda ilk yapılması gereken orta kalınlıkta çoraplar giymektir. Termal çoraplar da kış aylarında tercih edilen ve ayakları ısıtan doğal çoraplardır. Aynı zamanda ev terliği de oldukça önemlidir. Bunların dışında yapacağınız küçük bir masaj hareketi de sizin üşümenizi ortadan kaldırabilir. Ayak tabanlarından başlayarak parmak ve bileklere doğru uygulanan bu masaj tekniği, kan akışını hızlandırır ve üşümenizi engeller.

8. Evinizi Kışa Özgü Düzenleyin

Soğuk havaların gelmesiyle beraber ev düzeninde yapılan birkaç küçük değişiklik, uygun bir kış ortamı sağlayacaktır. Yazın kaldırılan halıların serilmesi ve zeminin çıplak kalmaması büyük derecede önemlidir. Giyeceğiniz çoraplar ve ev terlikleri ne kadar soğuktan korusa da ev zeminin açık kalması sizi soğuktan korumayacaktır. Geceleri kalın perdeleri örtmek de oldukça önemlidir. Ancak gündüz, güneşin olduğu saatlerde perdenizi açmaya da özen göstermelisiniz. Pencereden sızan soğukları önlemek için de pencere aralarını kaplamayı düşünebilirsiniz. Bunun için koli bandı kullanılabilir. Yatağınızı da duvara yakın olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

9. Kat Kat Örtüler Kullanın

Soğuktan korunmanın bir diğer yolu, kat kat örtülerle ısınmaktır. Özellikle geceleyin yatağınıza geçtiğinizde yün battaniyeleri, yorganları örterek soğuktan korunabilirsiniz. Böylece vücut ısı dengeniz de normale dönecek ve birkaç dakika içerisinde ısınacağınızı hissedeceksiniz. İşe ince pazen çarşafları örtmekle başlayabilir, ardından yorganınızı serip üstüne ince ama yoğun battaniyeleri tercih edebilirsiniz. Ancak bunun da bir dezavantajı olabilmektedir. Uyku sırasında sıcaklayıp üstünüzü açma gibi bir durum yaşadığınızda farkında olmadan üşüyebilir hatta hasta olabilirsiniz. Bunun için de sizi çok etkilemeyecek kalınlıkta örtüler kullanabilirsiniz.

10. Kışlık Ayakkabı Giymeye Özen Gösterin

Soğuk Havalarda Doğal Yollarla Isınma Yöntemleri

Yazın giydiğimiz sandaletlerin ve spor ayakkabıların yerini kışlık ayakkabılar almaktadır. Soğuk kış günlerinde ayakların ısınmasının oldukça önemli olduğunu daha önce de söylemiştik. Her ne kadar çorap giymeye özen göstersek de giyeceğimiz ayakkabılar da bizi soğuk havalardan koruyacaktır. Ayakkabı seçimini ayağımıza uygun bir şekilde yapmak, su geçirmeyen ve sıcak tutan malzemeleri tercih etmek bizim için önemlidir. Dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta, giydiğimiz ayakkabıların ayağımızı terletmemesi gerektiğidir. Ayakkabıların ayrıca ıslak zeminde kaymayacak özelliğe sahip olması, düz tabanlı ayakkabı yerine iki santim yüksekliğinde ayakkabıların tercih edilmesi önemlidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!