Vücut Sağlığında Önemli Yeri Olan Magnezyumun Muhteşem Faydaları

4 dk okuma süresi


11
13 Paylaşım, 11 puan

Vücudunuza en önemli minerallerden biri olan magnezyumu yeterince alıyor musunuz? Muhtemelen magnezyumun kemikler ve kaslar için gerekli bir mineral olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak kalp, beyin ve sinir sisteminiz, vücudunuzu düzenleyen yüzlerce enzimin düzgün çalışması için de hayati önem taşımaktadır. Ayrıca magnezyum, insan vücudunda en çok bulunan dördüncü mineraldir. Bununla birlikte, her ne kadar sağlıklı beslendiğinizi düşünseniz de bu minerali yeterince alamayabilirsiniz. Magnezyumun sağlık açısından o kadar çok faydası vardır ki bunların arasından 10 tanesini seçmek oldukça zor. Ancak sizler için vücut sağlığında önemli yeri olan magnezyumun muhteşem faydaları hakkında bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Kalbi Korur

Vücut Sağlığında Önemli Yeri Olan Magnezyumun Muhteşem Faydaları

Sporcuysanız magnezyumun kaslar için çok önemli olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle vücuttaki en önemli olan kalp, magnezyum eksikliğinden en çok etkilenen organlardan biridir. Beslenme şeklinizdeki düşük magnezyum, kalp hastalığı riskine sebep olmaktadır. Bunun sebebi, magnezyumun kalbi beslemesi, kalp krizlerini önlemesi, kalbin kan pompalamasını desteklemesi ve kan damarları için esneklik sağlamasıdır. Kalbin her ne kadar küçük olsa da tüm vücuda kan pompalayarak sizi hayatta tutmak için çok büyük bir rol oynadığını dikkate alırsanız, beslenmenizdeki magnezyumun ne kadar önemli olduğunu fark edeceksinizdir.

2. Astımla Savaşır

Nefes darlığı, göğüste sıkışma, öksürdüğünüz veya hırıltılı nefes aldığınız için uykudan verem alamama gibi problemleriniz var ise astımdan şüphelenebilirsiniz. Magnezyum, genellikle hastanelerde yaşamı tehdit eden astım tedavisi olarak kullanılan bir mineraldir. Şiddetli bir astım atağı ile acil servise giderseniz, ilk müdahale ve tedavi yöntemi magnezyumdur. Bu sayede tekrar rahat nefes alabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucu magnezyum yönünden daha yüksek besinler tüketildiğinde, daha düşük astım oranlarına sahip olunduğu kanıtlanmıştır. Özellikle astım hastalığına sahip olan insanların magnezyum takviyesi alması astım ataklarının önüne geçebilir.

3. Uykusuzluğu Giderir

Vücut Sağlığında Önemli Yeri Olan Magnezyumun Muhteşem Faydaları

Yaşımız ilerledikçe uyku düzenimizde değişiklikler yaşarız. Yapılan bazı araştırmalar yetişkinlerin en az %50’sinin uykusuzluk çektiğini savunmaktadır. Bunun bazı sebepleri sabah erken uyanmak, uyumakta zorluk çekmek, yoğun bir yaşam tarzı olsa da, en büyük rolü beslenme şekli oynamaktadır. Magnezyum, kasları gevşeterek vücudu uykuya hazırlar. Aynı zamanda zihninizi kapatarak sizi uyanık tutma eğiliminde olan sinirleri yatıştırır. Ayrıca sağlıklı bir biyolojik saat ve uyku düzenini sürdürmek için de magnezyum gereklidir. Bu mineralden yeterince almak uyku bozukluklarını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır.

4. Egzersiz Performansını Artırır

Magnezyum ayrıca egzersiz performansında da rol oynar. Egzersiz sırasında, aktiviteye bağlı olarak dinlenmeye kıyasla %10-20 daha fazla magnezyuma ihtiyacınız vardır. Magnezyum, kan şekerinin kaslarınıza taşınmasına ve egzersiz sırasında yorgunluğa neden olabilecek hormonların atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, düzenli spor yapanların günde 2650 magnezyum alarak daha az efor harcaması ve vücudunu yormaması tavsiye edilmektedir. Vücut sağlığında önemli yeri olan magnezyumun muhteşem faydaları arasında sporcuların hayatına büyük bir destek sağlaması da sayılmaktadır.

5. Diyabete Karşı Korur

Vücut Sağlığında Önemli Yeri Olan Magnezyumun Muhteşem Faydaları

Araştırmalar, tip 2 diyabetli kişilerin yaklaşık %48’inin kanında düşük magnezyum seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyabete sahip olmayan ancak düşük magnezyum alımına sahip olan kişilerin diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğu da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte her gün yüksek dozda magnezyum alan tip 2 diyabetli kişilerin, bir kontrol grubuna kıyasla kan şekerinde önemli iyileşmeler yaşanmıştır. Bu nedenle alınan magnezyum takviyesi, hem sağlıklı kişilerin tip 2 diyabetten korunmasında, hem de tip 2 diyabetli hastalarında önemli bir gelişme sağlanmasında önemli bir rol oynar.

6. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyonun stres, egzersiz eksikliği, aşırı kilo veya fazla tuzdan kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Ancak bunlar, mineral eksikliğinden kaynaklanır ve durumu daha da kötüleştirebilir. Magnezyum, yüksek tansiyonu olanlar için kan basıncını düzenleyerek tansiyonu düşürmede yardımcı olmaktadır. Ayrıca tansiyon hastalarının magnezyum açısından zengin beslenmesi, felç riskini de azaltmaktadır. Yapılan bir çalışma sonucu, magnezyumun yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde tansiyonu düşürdüğü ancak tansiyonu normal seviyelerde olan kişiler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı bulunmuştur.

7. Sindirime Yardımcı Olur

Vücut Sağlığında Önemli Yeri Olan Magnezyumun Muhteşem Faydaları

Magnezyum olmadan yiyecekleri sindirmek imkânsızdır. Çünkü magnezyum olmadan sindirimde kullanılan asit ve enzimler salgılanmaz. Ağzınıza yiyecek koyduğunuz anda magnezyum minerali devreye girmektedir. Magnezyum, başta mide asidi olmak üzere tüm bu enzimleri salgılayan hormonların üretilmesini sağlar. Bunun sonucunda, vücuduna yeterli magnezyum almayan kişiler sindirim bozuklukları ve kabızlık belirtileri göstermektedir. Kabızlığın en yaygın nedenlerinden birisi magnezyum eksikliğidir. Bağırsak hareketlerinin hızlanması ve sindiriminizin iyileşmesi için tek yapmanız gereken magnezyum açısından zengin besinler tüketmektir.

8. Baş Ağrıları ve Migreni Hafifletir

Magnezyum eksikliği, migren ve baş ağrılarının gelişiminde büyük bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, bu baş ağrılarını önlemek ya da azaltmak için en doğal yöntem, beslenme tarzınıza magnezyum açısından zengin besinleri daha çok eklemektir. Diğer bir seçenek ise hekiminize danışarak bu soruna çözüm bulmaktır. Bu şekilde hekiminizin tavsiye ettiği magnezyum takviyelerini alarak migren ve baş ağrısı problemlerinizi en aza indirebilirsiniz. Vücut sağlığında oldukça önemli bir yeri olan magnezyumun muhteşem faydaları arasında baş ağrısı problemlerinize de çözüm olması yer almaktadır.

9. Depresyon ve Anksiyete ile Savaşır

Magnezyum, beyin fonksiyonunda ve ruh halinde kritik bir rol oynamakta ve artan depresyon riskini etkilemektedir. Bu nedenle magnezyumun ruh halini iyileştirici bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. Araştırmalar sonucu düşük magnezyum alımına sahip kişilerin %22 daha fazla depresyon riskine sahip olduğu bulunmuştur. Bazı uzmanlar, günümüzdeki modern yiyecek ve içeceklerin düşük magnezyum içerdiğini ve bununla birlikte birçok kişide depresyona sebep olduğunu söylemektedir. Alınan magnezyum takviyesi ile depresyon belirtileri azaltılabilir ve iyileştirici etkilere sahip olunabilmektedir.

10. Kemik Sağlığını Destekler

Vücut Sağlığında Önemli Yeri Olan Magnezyumun Muhteşem Faydaları

Kemik gelişimini sağlamak için kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak kalsiyum, kemiklerin güçlü ve sağlıklı olması için gerekli olan birkaç mineralden yalnızca biridir. Magnezyum da kemikler için aynı hayati önemi taşımaktadır. Yetişkin bir vücut yaklaşık 25 gram magnezyum içerir ve bu miktarın yarısından fazlası kemiklerde bulunmaktadır. Bu mineral kemiklerin bozulma ve parçalanma oranını düşürerek sağlıklı kemiklere sahip olmayı sağlar. Bu sebeple yaşlılık döneminde bile sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak için düzenli ve yeterli magnezyum almak çok önemlidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!