Vücudunuzu Toksinlerden Arındırarak Formda Kalma Yöntemleri

5 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Toksin, canlıların yaşamsal metabolik faaliyetlerinin ardından oluşan ya da besinler yoluyla ve diğer etkenler ile vücudumuza giren zehirler olarak tanımlanabilir. Toksinlerden arınmak demek, sağlığı tehdit eden pek çok hastalık ihtimalinden de arınmak demektir. Toksinlerden doğal yollarla etkili bir biçimde kurtulmak, sağlıklı ve dengeli bir vücut için gereklidir. Vücudumuza ciddi zararlar verebilecek kapasitede olsalar da toksinleri vücuttan atmak oldukça kolaydır. Özellikle bazı besinler ve bilinen yöntemler sayesinde toksinler vücutta barınamazlar. Biz de vücudunuzu toksinlerden arındırarak daha sağlıklı olma ve formda kalma yöntemleri neler, sizler için inceledik. Keyifli okumalar!

1. Bol Su İçin

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırarak Formda Kalma Yöntemleri

Hayatımızı sürdürebilmemiz için önemli bir yere sahip olan suyun en mühim görevlerinden biri de, vücutta bulunan toksinlerin ve metabolik atıkların vücuttan arındırılmasıdır. Düzenli olarak tüketilen su, sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı olur. Çünkü su, tüketilen besinlerin daha kolay bir şekilde parçalanmasını sağlayarak, doğrudan sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Böbrekler, vücuttaki toksik atıkları süzerken, suyun yardımına gereksinim duyar. Vücutta fazla su varlığında böbrekler en uygun düzeyde çalışır ve fazla su ile birlikte vücuttan zararlı maddeleri atar. İçtiğiniz suları lezzetlendirmenin yanı sıra, etkili bir toksin attırıcı hale getirebilmek için suyunuzun içerisine birkaç dilim limon ekleyebilirsiniz. Limon, suyu alkali hale getirir ve suyun vücuda daha faydalı olmasını sağlar.

2. Yeşil Çayı Her Gün Tüketin

Yeşil çayın, spor ve diyet üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinir. Arınmak, hafiflemek, vücut konforunu artırmak söz konusu olduğunda, ödemlerden kurtulmak akla gelen ilk çözümlerden biridir. Yeşil çay, içerdiği kafein ve kateşinler sayesinde metabolizmayı hızlandırır. İdrar söktürücü özelliğiyle vücuttaki ödemden ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yeşil çayın tokluk hissi verdiği ve iştahı azalttığı bilinmekle birlikte bu sayede kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Egzersiz yapmadan önce bir bardak yeşil çay içmek spor esnasındaki yağ yakımını kolaylaştırır. Günde en fazla 2 ya da 3 bardak içmek normal kabul edilebilir. Fazla tüketirseniz tansiyon problemlerine yol açabilir.

3. Aralıklı Oruç Diyetini Deneyin

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırarak Formda Kalma Yöntemleri

Aralıklı oruç, gün boyunca yemek yediğiniz süreyi kısıtlamak adına, yeme aralıklarınızı düzenlemenizi gerektiren bir metottur. Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan ve birçok hastalığa karşı da koruyuculuğu sağlayan aralıklı oruç diyeti, kronik hastalığı olmayan kişilere haftada 1-2 defa uygulaması tavsiye edilmektedir. Kadınların günde 12-14 saat, erkeklerin 14-16 saat boyunca yemek yememesi uygun görülür. Bu diyette, yemek yeme dışında kalan sürede şekersiz ve asitsiz içeceklerin tüketilmesine izin verilir. Vücut uzun süre besin alamayınca, ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendi yağ depolarından karşılar ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Ne kadar sık uygularsanız vücudunuzun toksinlerden arınması o kadar hızlanacaktır.

4. Organik Besinlerle Beslenin

Vücudunuzu toksinlerden arındırarak, daha sağlıklı olma ve formda kalma arzunuz varsa organik besinler tüketmek detoks yöntemleri içerisinde aslında en önemlilerinden biridir. Çünkü; organik meyve ve sebzeler diğerlerine oranla yüzde 29 daha fazla magnezyum, yüzde 27 daha fazla C vitamini, yüzde 21 daha fazla demir ve yüzde 14 daha fazla fosfor içerir. Organik gıdalar, ortalama yüzde 30 daha fazla antioksidan içerdiği için vücudun toksinlerden arınmasına diğer besinlere oranla daha çok yardımcı olur. Hem daha sağlıklı beslenmek hem de kilo kontrolü sağlamak için yediklerinizin organik yani işlenmemiş gıdalar olmasına dikkat etmelisiniz.

5. Rafine Şekerden Kaçının

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırarak Formda Kalma Yöntemleri

Günümüzde, şeker tüketmenin vücudumuzda bıraktığı hasarlar giderek artmaktadır. Fazla şeker tüketmek vücutta yağ oluşumunu artırır ve obeziteye yol açabilir. Genellikle fazla şeker tüketmekten kaynaklanan obezite, diyabet için en güçlü risk faktörü olarak kabul edilir. Sağlıklı bir diyet; ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olurken, ilave şeker ve işlenmiş gıdalar bakımından yüksek bir beslenme, depresyon geliştirme riskini artırabilir. Çoğu tatlı, vücudumuza besin olarak bir fayda sağlamaz aksine geçici bir enerji verir fakat daha sonra yorgun ve aç hissetmenize sebep olur. Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin şekersiz olmasına dikkat ederseniz kilo kontrolünü sağlamanızın yanı sıra vücudunuzun daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

6. Probiyotikleri Favoriniz Yapın

Probiyotiklerde, bağırsaklarımız ve sindirim sistemimiz için çok faydalı olan bakteriler bulunur. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için probiyotiklere ihtiyacı vardır. Zararlı bakterilerin tahribatından korunmak, iyi bir sindirim sistemine ve güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için vücudunuzda bulunan probiyotik miktarını artırmalısınız. Ayrıca probiyotikler, mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda, probiyotik takviyesi alan kişilerin almayanlara göre daha çok kilo verdiği gözlemlenmiştir. Doğal yollar ile vücuttaki probiyotik miktarını artırmak için; süt, kefir, ev yapımı yoğurt, peynir, probiyotik yoğurt, ayran, süt ürünlerini tüketmelisiniz.

7. Detoks Smoothie’leri Hazırlayın

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırarak Formda Kalma Yöntemleri

Özellikle sabah saatlerinde hazırlanan ve doğru malzemeler içeren bu içecekler yağ yakımını hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur. Milk shake görünümünde olan bu içecekler sebze ya da meyveler içerdiğinden arındırıcı ve besleyici bir besin kaynağıdır. İçerdiği vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Antioksidan içeriğiyle vücudun toksinlerden arınmasına katkı sağlar. Kolay sindirimi sayesinde midenizi dinlendirir, hem de yüksek oranda besin içerdiği için doygunluk hissine rahat ulaşmanıza yardımcı olur. Başta kırmızı meyveler olmak üzere tüm taze meyveler, kurutulmuş meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve chia yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar ile hazırlanan karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşan dengeli bir smoothie ile detoks diyetinize renk katabilirsiniz.

8. Yürüyüş Yapın

Çoğu insan için fit ve düzgün bir görünüşe sahip olmak, kişinin kendine güveni açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. The Journal of the American Dietetic Association’ın raporuna göre, haftada en az 5 saat yürüyen kadınların yürüyüş yapmayanlara nazaran oldukça düşük bir yağ oranına sahip olduğu belirtilmiştir. Yürüyüş yapmak, metabolizmayı çalıştırır, yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Vücudunuzu toksinlerden ve ödemden arındırarak formda kalma yöntemleri içerisinde önemli bir noktada olan yürüyüşü, havanın en temiz olduğu vakitlerde yani sabahın erken saatlerinde, sessiz sakin ve etkili bir şekilde yapmanız daha mümkündür. Huzurun da vermiş olduğu hazla vücudunuzda mutluluk hormonu salgılanacak ve açlık hissi bastırılacaktır.

9. Akşam Yemeğini Erken Yiyin

Akşam yemeğini 18.00 ile 19.00 arasında yerseniz, genel kalori alımınız büyük ölçüde azalabilir. Bunun nedeni, daha az kalori tüketme olasılığınızdır. Çünkü yemek için harcadığınız zaman azalmıştır. Ayrıca bu saatlerde metabolizma hâlâ hızlıdır ve yediklerinizi eritmeniz daha kolay olur. Önünüzde tekrar bir gıda almayacağınız uzun bir gece olması, vücudunuzdaki yağın enerji deposu olarak kullanılmasına ve böylece yağ kaybının artmasına yardımcı olur. Geç saatte yediğiniz yemek enerji için kullanılmaz bunun yerine kilo alımıyla sonuçlanan yağ depolarına dönüştürülür. Bu nedenle, erken yenen bir akşam yemeği, vücudun günlük saatiyle uyum içinde beslenmenizi sağlayarak, sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

10. Stresten Uzak Durun

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırarak Formda Kalma Yöntemleri

Sürekli stresli olduğunuz zaman salgılanan glükokortikoid adlı hormon, belli tipte hücrelerin yağ hücresine dönüşmesine ve bu da kilo almanıza yol açabilir. Bu sebeple sadece stresli olduğunuz zaman tükettiğiniz besinlerin değil, stres seviyesinin belli bir süre boyunca yüksek olmasının da kilo alımına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Birçok hastalığın başlıca sebebi olarak görülen stres, mutlu bir hayatın önünde aşılmaz bir engel olmaktadır. Stresli yaşam, beslenmenizin düzensiz olmanıza, gereksiz kaçamaklar yapıp fazla kilo almanıza ve sağlıksız bir cilt görünümüne sebep olur. Stresli olduğunuzu fark ettiğinizde kaçış yolu olarak kendinizi abur cubura verip kısa süreli bir mutluluk yaşamaktansa, egzersiz ve açık havada kısa bir yürüyüş yapmanız psikolojik olarak rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!