Sağlık İçin 10 Günlük Detoks Molası

3 dk okuma süresi


8
16 Paylaşım, 8 puan

Kendinize bir iyilik yapmak ister misiniz? Şimdi hem beden, hem de ruh dinginliğiniz için 10 günlük bir detoks molası verin!  Bırakın vücudunuz dinlensin, rahatlasın, kendine gelsin. Doğru, ilk birkaç gün zorlanabilirsiniz. Ancak birkaç gün sonra ne kadar iyi hissettiğinize inanamayacaksınız. Evde doğal besinler ile temiz beslenme esaslarına dayalı 10 günlük detoks ile bedeninizde mucizeler yaşamanız mümkün!

Biliriz ki herkesin bedeni ve ihtiyaçları farklıdır. Tek tip bir beslenme tarzına herkesin uymasını ve iyi gelmesini beklemek yanlıştır. Doğru olan, vücudunuzun ihtiyacı olanı yani size neyin iyi geldiğini, neyin iyi gelmediğini tespit edebilmekten geçer. Birçok kişide alerji, inflamasyon, duyarlılık yaratabilecek bazı gıda grupları vardır. Detox programlarının amacı, bu gıda gruplarını bir süreliğine terk edip, vücudu ve özellikle de sindirim sistemini rahatlatmaktır. Böylece 10 günlük detoks sonunda, her bir gıdayı ikişer gün arayla tüketmeye başlarsanız size nelerin dokunduğunu anlayabilirsiniz.

Detox Programında Çıkartacağınız Gıda Grupları

10 Günlük Detoks Molası

Şeker:

Pek çok çalışma şekerin insülin aracılığıyla serotonini aktive ederek bağımlılık yaptığını gösteriyor. Kokain’den 4 kat daha bağımlılık yapıcı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmakta. Ayrıca yapılan araştırmalarca şeker, kanser hücrelerini beslemekten tutun vücutta kötü bakteri oluşumuna kadar pek çok hastalıkla ilişkilendirilmiş durumda. 10 gün süresince işlenmiş beyaz veya kahverengi şekerle yapılmış hiçbir gıdayı tüketmemelisiniz. Şekerli gıdalara ilaveten meyve suları, gazlı içecekler gibi İçinde şeker, früktoz, glikoz, mısır şurubu içeren hiçbir hazır gıda tüketmeyin. Şeker ihtiyacınızı düşük şekerli meyveler, sebze ve kuru meyvelerle sağlıklı bir şekilde karşılamanız mümkün.

Alkol:

Vücutta toksin etkisi yarattığı, tamamen asidik olması ve bağımlılık yaptığı herkesçe bilinen şeylerdir. Alkol vücudun yağ yakma dengesini sağlayan mekanizmasını yavaşlatıyor, ödem ve şişkinliğe sebep oluyor. 10 gün boyunca  alkolün hiçbir çeşidini tüketmeyin.

Glüten:

10 günlük detoks süreci boyunca buğday, arpa, yulaf, çavdar ve bunların unlarıyla yapılmış her şeyi beslenmenizden çıkartın. Bu glüten içerikli gıdalar yerine tüketebileceğiniz kinoa, baklagiller, badem, fındık, fıstık, ceviz, karabuğday, esmer pirinç gibi çok daha sağlıklı seçeneklere yönelmelisiniz.

Kırmızı Et ve Tavuk:

Hepimiz biliriz ki et sindirim sistemini en çok zorlayan besindir. Ayrıca olabilecek en asidik besinlerden biri. 10 gün süresince  kırmızı et ve tavuk tüketmeyin. Et ihtiyacınızı, buğulama veya haşlama olmak şartıyla balık ve diğer deniz ürünlerinden karşılayabilirsiniz.

Süt ve Sütlü Ürünler:

Detoks süresi boyunca süt, peynir, yoğurt, tereyağı, kaymak, dondurma ve benzeri bütün süt ürünlerini kesmelisiniz.Şaşıracağınız derecede olumlu sonuçlarını görebilirsiniz. Sütlü ürünler ve süt yerine yumurta, avokado, tahin, humus, yeşillikler, badem, kaju fıstığı, salça, kapya biberi gibi doyurucu ve kalsiyum oranı yüksek besinler koyun. Badem veya hindistan cevizi sütü kullanabilirsiniz.

Soyalı Ürünler:

Araştırmalara göre soyalı ürünlerin çoğu işlenmiş, doğal olmaktan uzak besinlerdir. Büyük oranda GDO kullanıldığı, vücutta asidik bir etki yaptığı biliniyor.

Mısır:

Asidik, GMO kullanımı yoğun ve şeker oranı yüksek olduğu için detoks programı boyunca uzak durulması gerekir.

Detox programı sırasında çay, kahve gibi kafein içerikli içecekleri de bırakmak en ideal olanıdır. Ama kafeini aniden bırakmak zor olabilir. Bu yüzden tamamen bırakmak yerine azaltmayı ve en azından bir bardak siyah çay yerine yeşil çay içebilirsiniz. Detoksu hızlandıracak olumlu sonuçlar göreceğiniz diğer bir alternatif de gün boyu sıcak su içerek su ihtiyacınızı gidermek. Sıcak suyun vücuttan toksinlerin atılmasına çok büyük faydası olacaktır.

Detoks Süresince Tüketebileceğiniz Besinler

Detoks Molası

 • Sabahları bir bardak ılık limonlu su ile güne başlamak
 • Taze, mevsimsel, tercihinize bağlı organik sebze ve meyveler
 • Yumurta ya da bıldırcın yumurtası – dikkat etmeniz gereken husus alerji veya hassasiyetiniz olduğundan şüpheniz varsa tüketmeyin
 • Kızartma olmaması şartıyla deniz ürünleri
 • Baklagiller: On günlük detoks boyunca en faza 3 defa tüketebileceğiniz nohut, kuru fasulye, barbunya
 • Kuruyemiş – ideal olanı günde bir avuç kadar
 • Esmer pirinç (kabuklu), karabuğday, tahin, kinoa, hurma, goji berry, avokado, zencefil, zerdeçal, tarçın, kahvaltı salçası karışımları, zeytin, badem veya hindistan cevizi sütü, yeşil çay ve her türlü bitki çayı, maden suyu – günde 1 tane

Neden Detoks Yapmalıyız?

10 Günlük Detoks Molası

 • Sabahları daha enerjik ve dinlenmiş uyanmak için
 • Daha iyi sindirim. Metabolizmanın dengeli çalışması için
 • Pozitif ve olumlu bir ruh hali için
 • Odaklanmayı güçlendirmek ve düşüncelerin daha da netleşmesi için
 • Alerjilerin minimum seviyeye gelmesi için
 • Şeker ve karbonhidrata karşı yoğun isteğin azalması hatta yok olması için
 • Hastalıklarla savaşacak güçlü bir bağışıklık sistemi için
 • Kilo problemi olanlar için zayıflamayı sağlamak için

Önemli Not: Detoks uygulamaları herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler içindir. Doktorunuza danışmadan başlamanız ciddi sağlık sıkıntılarına yol açabilir. Eğer ilaç kullanmanız  gereken bir rahatsızlığınız veya ilaç kullanmıyor olsanız da şeker, tansiyon ve benzeri sağlık probleminiz varsa lütfen bu veya herhangi bir detoks programına başlamadan önce doktorunuza danışın.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!