Tempolu Kısa Yürüyüş Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Tempolu kısa yürüyüş, saatte 6 milden daha az bir hızda koşmak olarak tanımlanır. Aynı zamanda, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendiren, sağlıklı kilonuzu koruyan, kalbinizi güçlendiren ve dayanıklılığı arttıran en basit egzersiz türüdür. Tempolu kısa yürüyüşün temel amacı, vücuda fazla yüklenmeden tempoyu korumaktır. Vücut daha az enerji tüketir böylece daha uzun süre sürdürülmesine yardımcı olur. Tempolu kısa yürüyüş hakkında bilgiler verdiğimiz bu içeriğimizde, sizler için yürüyüş yapmanın sağlığınıza faydaları neler, araştırdık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Kilo vermenize yardımcı olur

Tempolu Kısa Yürüyüş Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

Tempolu kısa yürüyüş, fitness eğitmenleri ve diyetisyenler tarafından önerilen en iyi kilo verme egzersizidir. Bununla birlikte, çok fazla kalori yakmanıza yardımcı olur yarım saatlik bir tempolu yürüyüş ile kolayca 300 kalori yakabilirsiniz. Aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır ve iştihanızı da azaltır. Sadece yürümekten daha etkilidir. Düzenli kısa ve tempolu bir yürüyüş ile birlikte yapılan sağlıklı bir diyet kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, tempolu kısa yürüyüş sadece yağ yakmakla kalmaz aynı zamanda kilonuzu korumanıza da yardımcı olur. Her gün, yarım saatlik kısa ve tempolu bir yürüyüş ile sağlınıza yatırım yapabilirsiniz.

2. Cildinizi besler

Tempolu kısa yürüyüş, kan akışını arttırır ve cilt hücrelerini besler. Kanınız, hücreleriniz tarafından emilen oksijen ve besinleri taşır ve böylelikle daha canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra, vücudunuzdaki kötü toksinleri ve atık ürünleri dışarı atmanıza yardımcı olur. Vücudunuz, cildinizin daha yaşlı görünmesine sebep olan kortizol adı verilen stres hormonları üretir. Fakat, kısa ve tempolu yürüyüş kan dolaşımınızı iyileştirir ve kortizol ile savaşır. Kısa ama etkili olan bu egzersiz türünün cildinizin daha fazla oksijen ve kan almasını sağlamasıyla birlikte Günlük yarım saat tempolu ve kısa bir yürüyüş ile daha taze ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

3. Depresyonla başa çıkmanıza yardımcı olur

Tempolu Kısa Yürüyüş Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

Egzersizin insanların depresyon belirtilerini yönetmelerine yardımcı olduğu uzun zamandır biliniyor. Hatta doktorlar, anksiyete ve depresyon belirtilerine sahip olan kişilerin zevk alabilecekleri bir fiziksel aktiviteye başlamaları gerektiğini belirtiyor. Tempolu kısa yürüyüş ise buna en güzel örneklerden. Ayrıca, yüksek kortizol seviyeleri depresif dönemlerle ilişkilendirilmiştir. Kortizol vücudunuzun strese yanıt olarak salgıladığı bir hormondur. Bu hormon, cildinizin bozulmasına sebep olduğu gibi sizi depresyona da sürükler. 2018’de yapılan bir araştırmada, depresyona tedavisi arayan kişilerde kortizol seviyeleri incelendi ve 12 hafta süren düzenli egzersiz sonrası kortizol seviyelerinin düştüğü görüldü.

4. Kemik gücünüzü ve kaslarınızı iyileştirir

Tempolu kısa yürüyüş yapmanın sağlığınıza olan faydaları, kemik sağlığınızı koruması ve kaslarınızı iyileştirmesidir. Tempolu yürüyüş yapmaya başladığınızda, kemikler bir miktar stres ve yük hissederler. Tempolu yürüyüş, kemikleri düzenli olarak katlanmaya başlandığı bu ek stresi taşımaya hazırlar. Bununla birlikte, kemikleri güçlendirir ve kemik travmasını ya da yaralanmaları önler. Aynı zamanda, kemik kalınlığını iyileştirmesiyle birlikte kalça ve omurga kemiklerini de güçlendirir. Tabi, bunların yanı sıra vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur. Büyük kaslar üzerinde çalışır ve onları geliştirir. Baldır, kalça kaslar vb. için harika bir egzersizdir.

5. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur

Tempolu Kısa Yürüyüş Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucu, üç hafta boyunca haftada sadece 30 dakika koşmanın uykuyu artırmak ve gün içerisindeki uykusuzluğu azaltmak için yeterli olduğu belirtildi. Düzenli yapılan tempolu kısa yürüyüş gece boyunca uyumanıza ve uykunuzun kalitesini artırmasına yardımcı olur. Aslında, günde altı buçuk saatten az uyuyan insanlar, koşu ya da yürüyüş gibi orta yoğunlukta egzersizler yaptıktan sonra gece başına 75 dakika daha fazla uyku kaydettikleri de belirtildi. Kısacası, tempolu kısa yürüyüş yapmanın sağlığınıza faydaları soğuma süreniz bittikten sonra bitmez. Hem bütün gününüzü hem de bütün gecenizi iyileştirebilir ve daha kaliteli bir uyku ile sağlığınızı faydalı yönde etkileyebilir.

6. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Tempolu kısa yürüyüş ile bağışıklığınızı güçlendirerek bakteriyel ve viral enfeksiyonlara yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Vücudunuzun hastalıklara karşı dirençli olması çok önemlidir, bu yüzden bunu destekleyebilmek için düzenli yürüyüş yapmak gerekir. Bir nevi, tempolu yürüyüş yaparak vücudunuzu hastalıklara karşı daha iyi hale getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra, tempolu kısa yürüyüş sadece fiziksel değil zihinsel sağlığa da teşvik eder. Yürüyüş sizi daha güçlü kılarak depresyon ve stresle savaşmanıza yardımcı olur. Yorgunluğunuzu giderir ve vücuttaki beyaz kan hücrelerinizin üretimini arttırarak bağışıklık kazandırır. Kısa bir yürüyüş ile hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

7. Daha uzun yaşamanızı sağlar

Tempolu Kısa Yürüyüş Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

Hiçbir egzersiz sonsuza dek yaşamanızı sağlamaz fakat ömrünüzü az da olsa arttırmanıza yardımcı olur. Tempolu kısa yürüyüş herhangi bir nedenden ötürü ölme riskinizi %30, kalp krizi ya da felçten ötürü ölme riskinizi de %45 azaltabilir. Tabi, araba kazaları ya da diğer türlü kazaları engelleyemese de en azından hastalık nedeniyle ölme riskinizi %30 azaltır. Bunların yanı sıra, yapılan araştırmalar sonucunda, haftada iki veya üç defa yapılan tempolu kısa yürüyüşlerin uzun ömürlülüğü artırmanın en iyi yolu olduğu da belirtildi. Kısacası, düzenli olarak yürüyüş yaptığınızda hem sağlığınızı korur hem de ölüm riskinizi az da olsa azaltabilirsiniz.

8. İnsülin direncinizi azaltır

İnsülin dirençli iseniz, bu vücudunuzun insüline düzgün yanıt vermediği anlamına gelir. Bu durum, yüksek kan şekerine ve muhtemelen şeker hastalığına da sebep olabilir. Yani, insülin direnci vücudunuz için olumsuz etkilere yol açar. Fakat, tempolu kısa yürüyüş ile insülin direncinizi azaltabilirsiniz. 2015 yılında yapılan bir incelemede, tempolu kısa yürüyüş gibi düzenli yürüyüş yapan bireylerde insülin direncini azalttığı bulundu. Tabi sadece insülin direncini değil, genel kolesterolü ve kalp hastalığı riskini azalttığı da belirtildi. İnsüline dirençli olmasanız bile, düzenli bir yürüyüş ile kan testi sonuçlarınızı iyileştirebilir, sağlığınızı daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

9. Stresi azaltır

Tempolu kısa yürüyüş, beyni stresin zararlı etkilerinden koruyabilir. Ayrıca, kişinin ruh sağlığını iyileştirmede önemli bir rol oynar. Tempolu bir yürüyüş yaptığınız zaman, vücudunuz kendinizi pozitif hissettiren endorfin adı verilen hormonları salgılar. Bu yüzden, yürüyüşün ardından kendinizi daha sakin ve genç hissedersiniz. Aynı zamanda, zihinsel stres fiziksel semptomlara yol açabilir. Gergin yüz ifadeleri ve kasların yanı sıra baş, sırt ve boyun ağrıları ile sonuçlanarak sizi fiziksel yönde olumsuz etkiler. Bu yüzden, tempolu kısa yürüyüş tamda size göre bir egzersiz hem vücudunuzu fiziksel semptomların olumsuz etkilerinden korur hem de stresinizi azaltarak, sizi rahatlatır.

10. Kalp dostudur

Tempolu Kısa Yürüyüş Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

Tempolu kısa yürüyüş, kalbinizin sağlığını arttıran harika bir egzersizdir. Kalp problemlerini ve hastalıklarını uzak tutmaya yardımcı olur. Tempolu kısa bir yürüyüş, kanın kalbe daha hızlı pompalanmasını ve böylece de kan basıcının korunmasını sağlar. Ayrıca, kalp ve kardiyovasküler sisteminiz veya vücudunuzun kan ve oksijen dağıtım sistemleri tempolu kısa yürüyüş gibi egzersizlerle güçlendirilebilir. Çünkü vücudunuzu ne kadar çok çalıştırırsanız kalbinizin de o kadar çalışması gerekir. Kısacası, tempolu kısa yürüyüş gibi egzersizlerle vücudunuzun daha fazla kan pompalamasını sağlayarak vücudunuzda artan kan ve oksijen sayesinde fiziksel performansınızı da arttırabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!