Vücudunuzdaki Serotonin Seviyesini Artıran 10 Muhteşem Gıda

4 dk okuma süresi


0
14 Paylaşım

Serotonin, insanda canlılık, mutluluk, neşe ve zindelik hislerini sağlayan bir nörotransmitterdir. Basitçe mutluluk hormonu olarak da tanımlanabilir. Beyinde serotonin kimyasalı salgılanmadığında depresyon oluşumu görülmesi yüksek olasıdır. Bu durumu önleyici, içerisinde aminler ve amino asit bulunan gıda grupları, vücudunuzdaki serotonin seviyesini artıran muhteşem etkisiyle bilinir. Yorgunluk, açlık, ışık ve stres gibi birçok faktör de serotonin seviyesini etkilemektedir. Gelin birlikte vücudunuzdaki serotonin seviyesini doğal yollarla artıran 10 muhteşem gıda nelermiş bir bakalım!

1. Yumurta

Vücudunuzdaki Serotonin Seviyesini Artıran 10 Muhteşem Gıda

Kahvaltıda tercih edileceğiniz bir yumurta, yanında tahıllı bir dilim ekmek ve biraz süzme peynir hem sağlıklı hem de mutlu olmanızı sağlayacak. Güne başlarken serotonin seviyesini korumak ve artırmak için harika besin seçimleri olacaktır. Yumurta bulundurduğu omega-3 yağ asitleri, biyotin, kolin ve sağlığa katkıda bulunan diğer besin maddeleri açısından zengindir. Son incelemelere göre, içerisinde bulunan protein, triptofanın (amino asit) kan plazma düzeyini önemli ölçüde arttırdığı biliniyor. Ayrıca fosfor ve çinko mineralleri açısından zengin olan kaliteli bir protein kaynağı.

2. Balık

Balık, kan beyin bariyerlerini aşarak beyindeki serotonin salınımını uyaran ve dengeleyen en iyi besin kaynaklardan biridir. Taze ton balığı, somon, sardalye, kırlangıç balığı, pisi ve uskumru gibi sayılabilecek birçok balık amino asitten zengin gıdalarımız arasına giriyor. İçerdiği Omega-3 yağ asitleri sayesinde depresyonu önleyici bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Bilinen bir araştırmaya göre balık ve balık yağı tüketimi ne kadar artarsa depresyon ihtimalinin de bir o kadar azaldığı gözlenmiştir. Omega-3 yağının fazla tüketilmediği Yeni Zelanda, Almanya, Kanada gibi ülkelerde depresyon oranı yüzde 5 iken Tayvan, Japonya gibi yüksek düzey Omega-3 kullanımı sağlayan ülkelerde bu oran yüzde 1’e kadar düşmekte.

3. Kuruyemiş

Vücudunuzdaki Serotonin Seviyesini Artıran 10 Muhteşem Gıda

Fındık, badem, kabak çekirdeği, kaju, ay çekirdeği gibi birçok kuruyemişin de vücuttaki serotonin seviyesini artıran etkileri vardır. Bu, pazar akşamları film veya dizilerinizi takip ederken yanında atıştıracağınız bir kase mutluluk anlamına geliyor. Başta ceviz olmak üzere günde 2-3 adet tüketmek, içerisinde bulundurduğu omega-3 yağ asitleri sayesinde vücudunuzdaki serotonin seviyesini artıran yardımcı bir besin kaynağı olacaktır. Ayrıca çiğ ceviz önemli bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum eksikliği de depresyona sebep olabilir. Yiyerek mutlu olmamız tabii ki tesadüf değil. Bu gıdalar stresi ve endişelerinizi önlerken sakinleşmenize de yardımcı olacak.

4. Ananas

Yüksek serum konsantrasyonu içeren gıdalar, vücudumuzdaki serotonin seviyesini arttırmakta büyük oranda etkilidir. Ananas ise bu gıdalardan yalnızca biri. Faydaları ise göz ardı edilemeyecek oranda fazla. İçerdiği enzimler sayesinde proteinler kolayca parçalanıyor ve bu da sindirimi kolaylaştırıyor. Yapılan araştırmalar sonucu vücudumuzdaki yağ depolanmasını önleyerek selülit oluşumunu engellediği de bilinmekte. Hem lezzetli hem de içerdiği yüksek vitamin, lif ve mineraller açısından zengin, oldukça faydalı bir meyve. Günde iki dilim ananas ile vücudunuzdaki serotonin seviyesini arttırırken, bir yandan formunuzu korumak da mümkün.

5. Muz

Vücudunuzdaki Serotonin Seviyesini Artıran 10 Muhteşem Gıda

Muz, serotonin içermektedir, fakat serotonin seviyesini doğrudan arttıran bir etkisi yoktur. İçerdiği potasyum, b grubu vitaminler ve vücudumuzun serotonin üretirken kullandığı bazı amino asitler sayesinde serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Muz ayrıca B6 vitamini ve potasyum minerali alabileceğiniz yönden zengin bir besindir. Potasyum, sinir sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur ve anksiyete ile başa çıkmada faydalı olduğu bilinmektedir. Stresli bir dönemde ve halsiz hissediyorsanız yulaflı, muzlu bir smoothie vücudunuzdaki serotonin seviyesini artırabilecek muhteşem bir besin kaynağı olacaktır.

6. Mango

Yüksek serum konsantrasyonu içeren gıdalardan bir diğeri de leziz mango. Bu meyve beyindeki serotonin sentezi için büyük önem taşıyan piridoksin (B-6) açısından oldukça zengin bir besindir. Ayrıca C vitamini, lif, pektin içermesiyle kolesterolü düşürmeye de yardımcı olduğu bilinir. Mango, sağladığı yararlar açısından çok yönlü bir meyvedir. Güçlü bir anti-kanser gıdası olarak da bilinmekte. Özellikle meme, akciğer, kolon, prostat, kan ve oral kanserlerin önlenmesinde yardımcı bir etken. Mango, ayrıca göz kuruluğu ve uykusuzluğu da önlemekte. Hatta bu sebeple bazı ülkelerde yatmadan önce doğal uyku yardımcısı olarak da tüketiliyor.

7. Kakao

Vücudunuzdaki Serotonin Seviyesini Artıran 10 Muhteşem Gıda

Yüksek oranda fenilalanin (yani esansiyel aminoasit) içeren kakao depresyon tedavilerinde de kullanılmaktadır. Serotonin açısından zengin olan bu gıda, tüketmeyi sevdiğimiz birçok yiyecekte bulunmakta. Mutluluk hormonu salgıladığı bilinen çikolata, içerisinde bulundurduğu kakao sayesinde serotonin salgılıyor. Bu nedenle %70 ve üzeri kakao içeren bitter çikolataları tercih etmek sağlığınız ve ruh haliniz açısından daha yararlı olacaktır. Ayrıca kakao, kan şekerini dengeleyerek stabilize tutmaya yardımcı olan çinko, magnezyum ve krom bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

8. Mısır

Mısır, içerdiği yüksek lif ve vitaminler sayesinde sayısız faydaya sahip muhteşem bir gıda. Potasyum, demir, kalsiyum, protein, B-6 ve B-12 vitaminleri açısından da zengin. Bu yönü ile vücudunuzdaki serotonin seviyesini artıran, hem de sabit kalmasına yardımcı bir etkisi olduğu bilinmekte. Ayrıca mısır, içerdiği optimal yağ asidi sayesinde kötü kolesterol seviyesini düşürerek damarların tıkanmasını da engelliyor. Böylelikle vücudumuzdaki kalp krizi ve felç riski de azalmış oluyor. Yalnızca kalbe iyi gelmekle kalmayan bu muhteşem gıda, özellikle yaşlılığa bağlı Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de ortadan kaldırabilir.

9. Kivi

Kivi, içerdiği lif, C vitamini ve çekirdeklerinde bulunan Omega-3, Omega-6 yağ asidi sayesinde serotonin yönünden zengin bir besindir. Yüksek serum konsantrasyonu ile vücudunuzdaki serotonin seviyesini optimal seviyeye taşır. Ayrıca içerisinde bulunan pektin adlı madde sayesinde vücuttaki toksinleri atmaya da yardımcı olur. Mineraller yönünden de zengindir. Kısaca tropikal meyvelerle hazırlayacağınız bir meyve tabağının sağlığınız ayrıca ruhunuz için sayarak bitiremeyeceğimiz kadar yararı olacaktır. Ara öğünlerinizde kendinizi güzel bir meyve tabağı ile şımartmaktan kaçınmayın.

10. Brokoli

Vücudunuzdaki Serotonin Seviyesini Artıran 10 Muhteşem Gıda

Vücudunuzdaki serotonin seviyesini artıran 10 muhteşem gıda listemizin sonunda brokoli var. Yüksek oranda B-12 içermesi yönüyle brokoli vücudunuzdaki serotonin üretiminde büyük rol oynar. İyi bir folik asit kaynağı olan bu gıda depresyona da iyi gelmekte. Bununla birlikte içerisinde bulundurduğu çinko, potasyum, magnezyum, demir sayesinde güçlü bir protein kaynağı olarak da biliniyor. Ayrıca düzenli tüketim sağlandığında, kalp sağlığını dengeleme, kötü kolesterol seviyesini düşürme, sindirimi düzenleme, toksin atımını dengeleme ve kansere karşı koruma gibi birçok etkisi de vardır. Bu nedenle kilo vermeye çalışırken sağlığını ihmal etmemeye özen gösterenler, bu muhteşem gıda sayesinde gönül rahatlığı ile diyetlerini destekleyebilirler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!