Depresyon Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

3 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Günlük yaşamda yaşadığımız sorunlar, aile içi olumsuzluklar, iş stresi, gelecek kaygısı ve daha niceleri… Yaşam kalitemizi düşüren, ruh halimizi olumsuz etkileyen onlarca faktör var. Tüm bu olumsuzluklar, depresyonu tetikleyen unsurlardan biri olabilir. Peki depresyon hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar listemiz bu konuda bizi oldukça aydınlatacak.

1. Depresyona Travmaya Bağlıdır

depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Evet, depresyon çoğu zaman bir travma ya da çok kötü bir olayın sonucunda kendini gösterir. Fakat tek sebep bir travma yaşamak değildir. İnsanın fizyolojik rahatsızlıkları da depresyonu tetikleyebiliyor. Kalp rahatsızlığı, vücutta oluşan tümör, enfeksiyonel hastalıklar depresyonun altında yatan temel sebepler olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra, depresyon herhangi bir neden ya da temele ihtiyaç duymadan da ortaya çıkabilen bir psikolojik rahatsızlık türü. Kısaca depresyonu herhangi bir sebebe bağlamak, depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında.

2. Depresyona Sadece Zihne Zarar Verir

depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Depresyon temelinde zihinsel ve ruhsal bir rahatsızlık olsa dahi bedeni de tümüyle etkileyebiliyor. Çünkü depresyonda olan bir bireyde uyku ve yeme bozuklukları, hijyen eksikliği gibi sorunlar baş gösteriyor ve bunların sonucunda ciddi derecede bedensel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

3. Tek Tedavi Yöntemi İlaç

depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında belki de en yaygını, depresyonun sadece ilaçla geçebileceği. Depresyon tedavisi kişiden kişiye değişim gösteren bir süreç. Bazı hastalar için sosyal aktivite bir tedavi yöntemi olurken bazı hastalarda ise psikoterapi yöntemi yeterli olabiliyor.

4. Depresyon Genetiktir

depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Genetik yatkınlık depresyon için yeterli bir sebep değildir. Aile bireylerinde depresyonun görülmesi sizin de depresyona gireceğinizi göstermez. Çünkü depresyon, sosyal ve çevresel birçok etkenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilen bir durum.

5. Sadece Kadınlar Depresyona Girer

depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en yaygın bilinen yanlış, sadece kadınların depresyona girdiğini düşünmek. Erkeklerin de depresyona girme ve depresyona eğilim oranı oldukça yüksek. Fakat kadınlarda bu oran iki, üç kat daha fazla. Bunun en temel nedeni kadınlardaki hormonsal değişikliklerin çok daha fazla olması. Bu nedenle en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biri olan depresyon da kadınlarda daha sık görülen bir durum.

6. Güçsüz Bir Zihin Depresyona Girer

Toplumsal algı; zayıf ve güçsüz zihne sahip olan kişilerin depresyona girdiği yönünde fakat bu tamamıyla yanlış. Güçlü bir zihin ve bedene sahip olan insanlar genelde karşılaştığı sorunları kendilerini çözmeye çalışır ve dışarıdan hiçbir destek almaz. Bu durum da belli bir noktada yorulma ve kırılmaya neden olur, böylece kişinin depresyona girmesi kaçınılmaz hale gelir.

7. Depresyon Mutsuz Olmaktır

Depresyon belirtileri arasında melankoli, mutsuzluk ve üzgünlük olsa da depresyon tek başına mutsuz olmak demek değildir. Çünkü depresyon mutsuz olma durumu değil başlı başına bir ruh halidir. Depresyonda olan kişi kendini değersiz ve aşağılanmış hisseder, tutunabileceği bir amaç kalmamıştır ve yaşamak istemez. Oysa mutsuzluk durumu yaşayan kişi iştahsızlık, uyku problemleri dışında çok büyük sorunlar yaşamaz.

8. Depresyon Önemli Bir Hastalık Değildir

Depresyon diğer ruhsal ve bedensel hastalıklar kadar önemlidir. Çünkü depresyon tedavi edilmezse, kronik bir hale gelebilir ve sık sık kendini tekrarlar. Kronik hale gelen hastalık, kişiyi intihara kadar sürükleyebilir.

9. Depresyon Dönemsel Bir Şeydir

Depresyon asla dönemsel bir şey değildir. İnsanlar, hayatlarının bir döneminde mutsuz, yorgun ve hevessiz olabilir fakat bu durum depresyon değildir. Depresyon uzun süreli bir hastalık olabilir ve kişinin hayatına mal olabilir. Bu yüzden, dönemsel bir şey, geçer, demek yerine hastalık ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

10. Tek Belirti Tanı İçin Yeterlidir

depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Depresyon hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında yaygın bilinenler biri de depresyonun tek bir tanıya göre belirlenmesidir. Kişilerde iştahsızlık, sürekli uyuma hali, üzüntü, endişe gibi durumlar gözükebilir ve bu oldukça değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda bu belirtilen depresyona bağlı olmayan başka hastalık sebepleri de olabilir. Bu nedenle depresyona tanısını siz değil, mutlaka bir uzman doktor koymalıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!