10 Adımda Hayat Kalitenizi Arttırmanın Yolları

5 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Başkalarının hayatlarının neden daha ilham verici, tutkulu ve heyecan verici göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Bu insanlar seyahat ederler, maceralar yaşarlar, en çılgın hikayeleri anlatırlar ve en ilginç insanlarla tanışırlar. Çünkü bu insanlar hayat kalitelerini arttırmayı bilirler. Hayatınızı iyileştirmenin basit yollarını arıyorsanız, sizi daha üretken kılacak ve hemen uygulamaya başlayabileceğiniz bazı şeyler vardır. 10 adımda hayat kalitenizi hızla arttırmanın yolları sayesinde sizde yaşamınızda büyük değişiklikler fark edebilirsiniz.

1. Uyandıktan Sonra Egzersiz Yapın

10 Adımda Hayat Kalitenizi Arttırmanın Yolları

Sabahın erken saatlerinde egzersiz yaptığınızda metabolizmanız çalışır. Uyandığınızda zor gibi görünebilir ancak bir kez kalktıktan sonra gerisi kolayca gelecektir. Sabahları egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz anda, tüm gün boyunca daha fazla kalori de yaktığınızı fark edebilirsiniz. Artık ofiste geçen zor bir günden sonra o kadar yorulmazsınız ve güne daha enerjik başlarsınız. Sabahları egzersiz yapan insanlar, sporunu işten sonraya ayarlayanlara göre egzersiz yapma planlarına daha bağlı kalıyorlar. Egzersiziniz karmaşık olmak zorunda değil. Yürüyüşe çıkmak, koşu yapmak, hatta yoga veya vücut ağırlığı egzersizleri yapmak gibi basit bir şey deneyin.

2. Uykunuzu Alın

Pek çok insan sabah gecenin geç saatlerine ya da sabahlara kadar projeler üzerinde çalışmakla övünür ama fark edemedikleri şey, uyku eksikliğinin vücudumuzda birçok etkisi olduğudur. Uykusuzluk depresyona yol açar, cildinizi yaşlandırır, sizi daha unutkan hala getirir ve hatta kilo alımına bile neden olabilir. Unutmayın ki, önemli olan belirli bir görev için harcadığınız saatlerin miktarı değil, kalitesidir. Bu yüzden geceleri olabildiğince ekranınızdan uzak durmaya çalışın. İşinizde ya da projenizde geliştireceğiniz şey her ne ise, sağlığınızdan önemli değil. Bu yüzden sabaha kadar bekleyebilir. Önce uykunuzu almalısınız!

3. Hayatınızı Organize Edin

10 Adımda Hayat Kalitenizi Arttırmanın Yolları

Organizasyon bir kontrol duygusu sağlar, stresi azaltır ve büyük bir güven güçlendiricidir. Ayrıca gereksiz dağınıklıktan kaçınarak gerçekten önemli olan şeylere konsantre olmanızı sağlar. Düzenli kalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu arasında bir şeyler yazmak, her şeye bir yere (ve her şeyi yerine) koyun, düzenli olarak etrafınızı ve evinizi toplayın, yalnızca ihtiyacınız olan şeyleri saklayın ve renk kodlamasını kullanın. Hayatınızı organize etmeye başladığınızda, her şeyin daha pürüzsüz gittiğini fark edeceksiniz. Unutmayın, filmlerde bile hayatı tıkırında giden insanların üst düzen bir organizasyon duygusu vardır.

4. Protein Dolu Bir Kahvaltı Yapın

“Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” sözünü en az birkaç kez duymuşsunuzdur. Sabahları kahvaltınızı atlamanız ya da kahveyle geçiştirmeniz genellikle önerilmez. Hatta birçok sağlık uzmanı, kahvaltıda 30 gram protein tüketmenin kilo vermenin en etkili yollarından biri olduğunu düşünüyor. Bu yüzden proteinle dolu bir kahvaltıyı tercih ederek gününüze başlayabilirsiniz. Araştırmalar, karbonhidrat ve yağ dolu bir kahvaltı yerine protein açısından zengin bir kahvaltının metabolizmanızı hızlandıracağını, sizi daha uzun süre tok tutacağını ve günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemeyi önleyeceğini gösteriyor.

5. Meditasyon Yapın

10 Adımda Hayat Kalitenizi Arttırmanın Yolları

Anlık bir tatmin dünyasında yaşıyoruz. Bir şeyler istiyoruz ve onları hemen istiyoruz. Ancak anlık memnuniyet küçük şeyleri takdir etme yeteneğimizi bulanıklaştırabilir. Minnettarlık, odağınızı hayatınızda eksik olan şeylerden şu anda sahip olduğunuz her şeye kaydırmakla ilgilidir. Minnettarlık insanları daha dirençli kılar, sağlığı iyileştirir ve stresi azaltır. Meditasyon, tüm değişik duyguları fark etmeye yardımcı olur. Daha sağlıklı ve mutlu olmanın en iyi ve en ucuz yollarından birinin meditasyon gibi farkındalık egzersizleridir. Meditasyon amaç duygunuzu artırmaya yardımcı olur ve izolasyon & depresyon duygularını azaltır.

6. Sizi Aşağı Çeken İnsanlarla Bağınızı Kesin

Hayat, sizi yıkmaktan başka bir şey yapmayan negatif insanlarla çevrili olmak için çok kısa. Hayatınızda değişiklik yapmanın en hızlı yolu, etrafınızdaki kişileri değiştirmektir ve bu tamamen sizin kontrolünüzdedir. Bazen sürekli savunup harika olduğunu düşündüğünüz arkadaşınızın sizin için çok iyi olmadığını fark edersiniz. Bazen de ‘size önerilerde bulunan’ sevgilinizin aslında sizi aşağılamaktan başka bir şey yapmadığını. Biriyle buluştuktan sonra eve döndüğünüzde moraliniz bozuk hissediyorsanız o insanın acil olarak gitmesi gerekiyordur. İster en yakın arkadaşınız olsun ister ise bir aile üyesi.

7. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

10 Adımda Hayat Kalitenizi Arttırmanın Yolları

Herkes kendi zorluklarını, mücadelelerini ve hayatın onlara sunduğu aksilikleri yaşar. Bu tür karşılaştırmalar yararsızdır ve kendi öz saygımıza zarar verir. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine, enerjinizi kendinizin en iyi versiyonu olmaya harcamalısınız. Kendinizi yolculuğunu bilmediğiniz bir başkasıyla kıyasladığınız her an sizin için eksidir. Kendinizi kıyaslayacağınız tek kişi yine kendiniz olmalıdır. Eğer bir ay öncesinden daha gelişmiş, daha ayakları yere basan ve daha özgüvenli bir karaktere sahipseniz, bu sizin için yeterli olabilir. Enerjinizi ve dikkatinizi kendi hedeflerinize ve bunları başarmak için gerekenlere odaklayın.

8. Gün İçinde Önce En Zor Görevi Yapın

Görev listenize baktığınızda, önce daha küçük, daha kolay görevleri seçmek cazip gelir. Çünkü bilirsiniz ki bu görevler çok vaktinizi almayacak ve sizi yormayacak. Sizi korkuyla dolduran büyük bir projeniz varsa, erteleyip sonraya bırakmanız çok daha olasıdır. Bununla birlikte, önce bu görevi ortadan kaldırırsanız, listenizden silindiğini bilmenin memnuniyetini yaşayacaksınız ve diğer görevleriniz buna kıyasla size çok daha kolay gelecek. Eğer yapılacaklar listenizde iki şey varsa ve biri iki saatinizi alırken diğeri yirmi dakikanızı alıyorsa, önce iki saatinizi alan görevi seçin. Bitirdiğiniz an kendinize teşekkür edeceksiniz.

9. Her Fikrinizi Yazın

Günün her saatinde bir şeyler düşünürüz. Sesli olarak dile getirmeseniz bile beyniniz asla durmaz, sizin adınıza sürekli bir şeyler üretir. Çoğu insan, fikirler arasında dolaşır. Akıllarında olan düşünceleri, o an yapacakları iş adına bırakırlar. 10 adımda hayat kalitenizi arttırmanın yolları arasında yapılacak en iyi şey, bu fikirleri fiziksel veya elektronik bir not defterine yazmaktır. Böyle ce günlük rutininizdeki işler sizi esir aldığı zaman bile düşünceleri unutmazsınız. Aklınızdan çıkıp kâğıda veya ekranınıza yerleşen düşünceleriniz size o an için önemsiz gelebilir. Ancak daha sonra dönüp baktığınızda bazı fikirlerinizi kaydettiğiniz için çok mutlu olacaksınız.

10. En Sevdiğiniz Şarkıyı Dinleyin

10 Adımda Hayat Kalitenizi Arttırmanın Yolları

En sevdiğiniz şarkıyı dinlemenin zihniniz ve bedeniniz için yapabilecekleri inanılmaz. İyimser müzik sadece mutlu hormonların salınımını uyarmakla kalmayacak, aynı zamanda mutlu zamanların hatırlanması da ruh halinizi etkileyecektir. Farkında olmadan etrafta dans edecek ve şarkıya eşlik edeceksiniz, bu da sizi mutlu ve güne hazır hissetmenizi sağlayacak. 10 adımda hayat kalitenizi arttırmanın yolları arasında bazı maddeleri yapmak size zor gelebilir, ancak en sevdiğiniz şarkıyı dinlemenin size zor gelmeyeceğine eminiz! İster kulaklıklarınızı takın ister hoparlöre bağlanın, müziğin tadını çıkartmayı unutmayın.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!