Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

5 dk okuma süresi


7
15 Paylaşım, 7 puan

Duruş bozukluğu, fiziksel aktiviteler sırasında uzuvların dengeli bir duruş sağlayamaması problemine denir. Duruş bozukluğunun en temel belirtisi ise vücuttaki bazı bölgelerde görülen ağrılardır. Kambur bir duruş şekli, yürürken ya da ayakta dururken dizlerin aşırı bükülmesi ve kalçanın çok çıkık durmasından kaynaklı bel boşluğunun artması önemli duruş bozukluklarındandır. Yaşam kalitenizi etkileyecek derecede duruş bozukluğunu düzeltmenin en etkili ve vücudunuzdaki sağlığı arttırıcı yolları bu listede sizler için derlendi. Bu yöntemleri dikkatlice öğrenip, size uygun olanını fizyoterapist uzmanı ile görüşerek tespit edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Doğru Duruş Şeklini Öğrenin

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Doğru bir vücut duruşunun yararları saymakla bitmez. Öğrenilerek alışkanlık haline getirilebilecek olan bu doğru duruş şekli kısa alıştırmalar ile hayatın her alanına yayılırsa kişiye katkıları hep olumlu yönde olacaktır. Doğru bir vücut duruşu sayesinde daha zayıf görünmek mümkündür çünkü kişiyi daha uzun ve alımlı gösterir. Otururken, bilgisayar ile çalışırken, yürürken ya da bir yük taşırken vücut farklı şekillerde durur. Tüm bu vücut tiplerini öğrenerek alışkanlık haline getirmek duruş bozukluklarını önlemenin en etkili yolu olacaktır. Bu sayede sırt ve boyun bölgesi ağrıları giderilirken kan dolaşımını da olumlu etkiler.

2. Ayaktayken Duruş Şeklinizi Koruyun

Ayakta dururken doğru duruş şeklini koruyabilmek için önce ayakları düşünerek doğru ayakkabıyı seçmeniz etkili olabilir. Yalnızca ayaktayken oluşan bir ayak ağrınız varsa duruş bozukluğu sorununun kaynağı ayakkabılar da olabilir. Ayrıca ayakkabı konusunda yüksek topuklu veya yıpranmış ayakkabılar giymekten kaçınılmalı. Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edilmesi gerekir. Yürürken dik durmakta zorlanıyorsanız tepenizden bir telle bağlı olduğunuzu ve yukarı doğru çekildiğinizi hayal edebilirsiniz. Karın kaslarını sıkılaştırmak da dik durmayı sağlayabilecek bir yoldur. Bunun için abdomen bölgenizi düzleştirmeye çalışabilirsiniz.

3. Otururken Sırt Desteği Kullanın

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Uzun süre oturarak çalışılması gereken bir işi olanlar iş yerinde mutlaka sırt desteği kullanmalıdırlar. Oturulan sandalyenin kolçakları olması kişiyi dinlendirecektir. Sandalye ve masa arasındaki uzaklık ve yükseklik farkları duruş şekli açısından önemlidir. Sandalye, masadan çok yüksekte ya da çok alçakta olmamalıdır. Kişi kolunu dirsekten kırdığında masayla aynı hizada olması en önemli ölçüdür. Otururken göğsü yukarıda tutmaya çalışılırsa dik bir oturuş şekli elde edilebilir. Eğer çalışma masasında bir ekrandan çalışılması gerekiyorsa o ekran mümkün olduğunca göz hizasına yakın olmalıdır. Yani vücudunuzdaki duruş (postür) bozukluğunu düzeltmenin yolları arasında yapılması gereken ilk iş, oturma şeklini düzeltmek olmalıdır.

4. Uzanırken Dikkat Edin

Kişi uyurken ne yaptığının farkında olmayarak olması gereken dik duruş şeklini bozabilir fakat uzanırken yapılan doğru duruş şekli alışkanlık haline geldiğinde kişi uykuda da o şekilde kalabilir. Yatağın ve yastığın ortopedik olması önemli bir husustur. Eğer yatağa yatıldığında içine gömülüyorsa bu doğru bir yatak değildir. Daha çok orta sertlikte yataklar tercih edilmelidir. Çok ince ya da çok kalın, çok sert ya da çok yumuşak yastıklar sağlığınız için yararlı olmayacaktır. Bunlar yerine boyun sağlığını gözeten ortopedik yastıklardan en uygun olan tercih edilmelidir. Ayrıca duruş bozukluğunda en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de sürekli ağır çanta taşınmaması gerektiğidir. Sırta ya da omuzlara aşırı yük vermekten kaçınılmalıdır.

5. Düzenli Spor Yapın

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Düzenli olarak yürümek kalori yakımını ve metabolizmayı harekete geçirse bile vücut ağrılarını arttırabilmektedir. Yüzme, pilates, yoga gibi aktiviteler ise duruş bozukluklarının düzelmesi için en yardımcı fiziksel aktivitelerdir. Bunun için egzersiz topları da kullanılabilir. Ayrıca esneme, germe ve bölgesel egzersizlere de ağırlık vererek duruş bozukluğu düzeltilebilir. Duruş bozukluğu nedeniyle oluşan omurga eğriliği gibi vücut rahatsızlıkları ilerleyen yaşlarda düzeltmek daha zordur. Bu yüzden çocuklar erken yaşlarda sporla tanıştırılmalıdır. Spor, kasları güçlendirdiğinden vücudun dik durmasını kolaylaştırmaktadır.

6. Çalışma Alışkanlığınızı Değiştirin

Duruş bozukluklarının temelinde günlük hayatta uzun saatler zaman geçirilen aktiviteler ve çalışma koşulları vardır. Ofiste, masa ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerde duruş bozukluklarının olmasını engellemeye dikkat edilmelidir. Sandalye ve masanın vücut şekline uygun olması gerekmektedir. Oturarak yapılan işlerde dizler 90 derece açı ile kıvrılmalıdır. En önemlisi ise aynı pozisyonda çok uzun saatler boyunca kalınmaması gerekmektedir. Yük taşıma işlerinde de duruş şekillerine oldukça dikkat edilmelidir. Vücudunuzdaki duruş bozukluğunu anlamak ve bunu düzeltmenin yolları üzerine araştırmalar yapmak sağlıklı bir yaşama giden yolun ilk adımı olarak görülebilir.

7. Düzenli Olarak Dinlenin

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Vücudun ertesi güne hazırlanması ve dinlenmesi için kişinin düzenli uyuması şarttır. Fakat uzun saatler boyunca uyumak kaliteli uyku anlamına gelmemektedir. Düzenli ve yeterli uykunun yeri ayrıdır fakat burada yatış pozisyonu da oldukça önemlidir. Kasların yorulmayacağı bir şekilde uyumak doğru uykuyu sağlayan önemli bir etkendir. Aslında uyku anında gevşemesi gereken bir kası yoracak bir şekilde yatılırsa duruş bozukluğu ortaya çıkar. Yatarken seçilen yastık da oldukça önemlidir. Baş ile omuz arasındaki boşluğu dolduracak bir yastık seçilmesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde sağlanan kaliteli düzenli uyku duruş bozukluğunu düzeltmede önemlidir.

8. Duruş Bozukluğu Korsesi Kullanın

Dik duruş korseleri omurga eğriliklerini düzeltmeye destek olarak duruş bozukluğunun giderilmesini sağlar. Aynı zamanda sırt ve bel ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Kürek kemiklerinin yanlara doğru açılması ve bununla birlikte sırtın kavisli bir görünüm almasıyla kamburluk ortaya çıkar. Dik duruş korseleri de kamburluk gibi duruş bozukluğu sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır. Yanlış duruş bozukluklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak omurganın düzeltilmesine katkı sağlamaktadır. Kamburluk önleyici korseler bel, omur ve sırt arasındaki orantılı dengeyi kurar. Kişinin gerektiği ölçüde dik ve doğru pozisyonda durmasına yardımcı olur.

9. Dorn Metodunu Deneyin

Oluşan postür yani duruş bozukluğunu Dorn Metodu ile düzeltmek mümkündür. Duruş bozukluklarının büyük bir bölümü yanlış pozisyonda oturmaktan kaynaklanır. Kaliteli bir yaşam için sağlıklı bir beden şarttır. Dorn Metodunda ise kişinin hareketleri ve terapistin yardımıyla beden eşitlenir. Bu metod omurga sistemini, bedeni ve postürü düzeltme tekniğidir. İlk başta iki bacak boylarının eşit olup olmadığının kontrolü ile başlar. Bacak boyları eşitlendikten sonra da kalça kontrol edilir. Omurga üzerinde omurların hizalanması sağlanır ve daha sonra da köprücük kemiği ile kafa kemikleri çalışılır.

10. Uzman Görüşüne Başvurun

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Duruş bozukluğu yaşayanların en sık karşılaştığı şikayetler; omuz ve kol ağrısı, kas yorgunluğu, baş ağrısı, sinir sıkışmaları, eşya taşırken veya otururken zorlanmak, kuvvetsizlik durumlarıdır. Duruş bozukluğu yaşayan kişilerin ilk olarak Ortopedi ve Travmatoloji Servisine görünmesi gerekmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde kişide ağrı değerlendirmesi ve duruş bozukluğu olup olmadığı, varsa hangi duruş bozukluğu olduğu tespit edilir. Ardından tanısı konmuş kişi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisine gönderilir. Kişiye özel fizik tedavi programı uygulanır. Gerek görüldüğü durumlarda bölümler kendi aralarında ortak bir tedavi yöntemi belirleyebilmektedirler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!