Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

2 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Duruş bozukluğu fiziksel aktiviteler sırasında uzuvların dengeli bir duruş sağlayamaması problemidir. Duruş bozukluğunun en temel belirtisi vücut ağrılarıdır. Kambur durmak, yürürken ya da ayakta dururken dizlerin aşırı bükülmesi, kalçanın çok çıkık durması sonucu bel boşluğunun artması başlıca duruş bozuklukları arasındadır. Yaşam kalitesini haliyle etkileyen vücudunuzdaki duruş bozukluğunu düzeltmenin en verimli yolları büyük ölçüde spor ve egzersiz yapmaktan geçiyor. Hep birlikte vücudunuzdaki duruş bozukluğunu düzeltmenin yollarına bakalım. Keyifli okumalar!

1. Düzenli Egzersiz

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Gün boyunca bilgisayar başında çalışıyor ya da çok fazla hareket etmeksizin bir yaşam sürdürüyorsanız bel ve boyun duruşlarınız ağrılara sebep olacaktır. Günlük 10 dakika kadar egzersiz yapmanız bunun önüne geçebilir. Ağırlık olarak su şişeleri ya da plates lastiği kullanarak evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz egzersizler var. Eğer ağrılarınız çok yoğun ve duruşunuz normalin dışındaysa mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

2. Doğru Duruş Şeklini Öğrenin

Doğru duruş şekillerini öğrenmek ve alışkanlığa çevirmek vakit alsa da kendi vücudunuz için yapabileceğiniz ilk adım. Yürürken dik ve beş boşluğu kalmadan, bilgisayarda sırtınızı destekleyerek, yük taşırken yükünüzü eşit dağıtarak önlemler alabilirsiniz. Yatarken uyuma şekliniz bile ağrı ve duruş bozukluklarına sebep olabilmektedir. İlk adım olarak doğru duruş pozisyonlarını öğrenmelisiniz.

3. Çalışma Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Masa başı çalışanlar için koltuk ve masa seçimi oldukça önemlidir. Oturarak yapılan işlerde koltuk sırtı desteklemeli, dizlerin 90 derece açı ile yere yere değmesi, masa yüksekliğinin kollarınızı rahatça üzerine koyacağınız şekilde olması gerekmektedir. 40-45 dakikada bir yerinizden kalkarak küçük esneme hareketleri yapmanız önerilir. Ayakta ve yük taşıyarak çalışıyorsanız belirli aralıklarda dinlenmeniz ve yükleri dizlerinizi kırarak kaldırmanız önemli.

4. Düzenli Uyku ve Etkin Dinlenme

Gün boyunca yorulan bedeniniz için yatak seçiminiz doğru olmalıdır. Aşırı yumuşak, aşırı sert ya da süngeri ve yayları bozulmuş yatak kullanımı tavsiye edilmez. Vücudunuzdaki duruş bozukluğunu düzeltmenin yolları düzenli uyku ve etkili bir dinlenmeden geçiyor. Uyku saatleriniz biyolojik ve ruh sağlığınız için en önemli adımdır. Uyku öncesinde ayaklarınızı zeminden yükselterek uzanmak bacak ve belinizi etkin bir şekilde dinlendirmek için uygun bir yoldur.

5. Dorn Metodu ile Tanışın

Vücudunuzdaki Duruş Bozukluğunu Düzeltmenin Yolları

Ülkemizde Dorn Metodu Çağla Yüksel tarafından öğretiliyor. Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulma Yolları adlı kitabında da bu yöntemden bahseden Yüksel, Dorn Metodunu şu şekilde açıklıyor: insan bedeninin ana unsuru olan dengenin kendimiz tarafından yaratılış dengesine getirilmesidir. Bacak ve boyunun hizalanması ile başlayarak ayak bilekleri, kalça, diz ve omurların hizaya girmesi ve diğer uzuvların da bunlara paralel dengelenmesi şeklinde uygulanan metod, alternatif bir tedavi biçimidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!