Vizesiz Sadece Pasaportla Gidebileceğiniz En Cazip Ülkeler

5 dk okuma süresi


16
59 Paylaşım, 16 puan

Farklı kültürlerle tanışmak, yeni yerler keşfetmek veya iş seyahatleri için farklı ülkeleri ziyarette bulunmak heyecan vericidir. Özellikle son zamanlarda Asya ülkelerine duyulan merak, beraberinde bu ülkelere olan ilgiyi ve tanıma isteğini daha da artırmıştır. Ancak bu heyecana karşılık yurt dışı seyahatlerinde vize alma süreci bazen oldukça sancılı bir dönem olabiliyor. Tam da bu sebeple yurt dışına çıkışlarda vize almakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bizler de vizesiz bir şekilde sadece bavul ve pasaportla birlikte gidebileceğiniz ülkeler arasından en cazip olanlarını sizler için listeledik. Keyifli okumalar!

1. Bahreyn

Vizesiz Sadece Pasaportla Gidebileceğiniz En Cazip Ülkeler

Gerek iş için gerekse tatil amacıyla olsun vizesiz bir şekilde sadece pasaportla gidebileceğiniz Asya ülkeleri arasında Bahreyn oldukça dikkat çekici bir pozisyonda bulunmaktadır. Türkiye ve Bahreyn arasında karşılıklı olarak doksan günlük süre için vizeden muafiyet söz konusudur. Modernliğini tarihi geçmişiyle harmanlayan bu ülke gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Gelişimini petrol kaynaklarına borçlu olan Bahreyn, yaz aylarında oldukça sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Bu nedenle Bahreyn’e ziyarette bulunacaksanız, özellikle sonbahar ve kış aylarını tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Egzotik havasıyla birlikte geleneksel Arap kültürünü yakından tanımak için, Bahreyn’i gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

2. Endonezya

Endonezya, ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarından otuz güne kadar olan ziyaretlerde sadece pasaport isteyen ve bir diğer vize muafiyeti söz konusu olan Asya ülkesidir. Dünya üzerindeki en büyük takımadası olarak da bilinen Endonezya, turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Özellikle Bali, son zamanlarda daha da rağbet görmeye başlamıştır. Etnik, dil ve kültürel çeşitliliğin önemli örneklerinden birisi olan bu ülkede çok sayıda doğa harikasını görmekte mümkün. Dağ yürüyüşleri, dalış ve sörf merkezleri ile de tatil için iyi bir seçenek haline gelmiştir. Sıcaklık değişiklikleri yıl içinde çok az değiştiği için mayıs ve eylül aylarında, ülkeyi ziyaret eden turist sayısı arasında oldukça yoğun.

3. Güney Kore

Vizesiz Sadece Pasaportla Gidebileceğiniz En Cazip Ülkeler

Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan Güney Kore ve Türkiye arasında vizesiz seyahatin süresi üç aydır. Başta Seul olmak üzere pek çok renkli şehri içinde barındıran Güney Kore, sıra dışı ve heyecanlı bir seyahate davetiye sunuyor. Plajlar, antik tapınaklar ve mükemmel manzaralarıyla görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Sadece pasaportla gidebileceğiniz ve yakından tanıyabileceğiniz en cazip ülkeler arasında yer alan Güney Kore’ye vizesiz bir şekilde ziyarette bulunabilirsiniz. Ziyaretinizde özellikle geleneksel sokak lezzetlerini denemeli, çam yaprağından yapılan çayın tadına bakmalısınız. Ülkeyi çevreleyen metro ve ulaşım araçları sayesinde, görmek istediğiniz lokasyonlara rahatça ulaşabilirsiniz.

4. Kazakistan

Bir aylık süre için Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen Kazakistan, Cumhuriyetle yönetilen bir Türk devletidir. Deniz seviyesinden yüksekte (yaklaşık 2500 m) Büyük Almati Kanyonu, kayak severlerin ilgisini çekecek Şımbulak kayak merkezi, dünyanın en önemli ahşap binalarından birisi olan Zenkov Katedrali; Kazakistan’ın içinde barındırdığı nadide yerlerden bazılarıdır. Göçebe Orta Asya Türk ve Rus mutfağının etkilerinin görüldüğü yerel yemekleri ve tatlıları ile oldukça zengin bir lezzet skalasına sahiptir. Karasal iklimin etkisiyle yazlar kurak geçerken kışlar çok zorlu geçer. Bu nedenle tatil amaçlı gezilerinizi bahar dönemlerinde yapmak daha uygun olacaktır. Ayrıca Kazakistan, dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir.

5. Japonya

Vizesiz Sadece Pasaportla Gidebileceğiniz En Cazip Ülkeler

Seyahatlerinizi vizesiz olarak yapabileceğiniz ve sadece pasaportla gidebileceğiniz en cazip ülkeler arasında bir diğer önemli yer ise Japonya’dır. Turizm ve iş amaçlı ziyaretlerde, Türk vatandaşlarından üç ay süreyle vize istemeyen Japonya, büyüklü küçüklü adalardan oluşan bir takımadadır. Japonya’da bulunan Fiji Dağı görselliğiyle görenleri etkileyen eşsiz bir yanardağdır ve görülmeye değerdir. Japonya oldukça yüksek nüfusuyla farklı kültürleri içinde barındırır. Fiili başkent Tokyo, nüfusun pek çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Öyle ki nüfus oranıyla dünyanın en büyük metropoliteni olarak bilinir. Yaz ayları ülkeyi gezmek için en uygun dönemdir. Japon mutfağı, farklı kentlerde düzenlenen festivaller ülkeyi daha çekici hale getirmektedir.

6. Singapur

Singapur, diğer ada ülkelerine kıyasla daha küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen gösterişli gökdelenleriyle, işlek limanlarıyla dikkat çekmektedir. Türkiyeli vatandaşların turistik gezilerinde otuz günlük süreyle vizeden muaf olması, yurt dışı gezilerinde bu ülkeyi tercih listesinde üst sıralara taşımaktadır. Özellikle sahip olduğu stabil sıcaklık dengesi nedeniyle turizm her zaman canlı ve dinamiktir. Dünyanın önemli ilk üç finans pazarından birisine sahip olan Singapur, hızlıca gelişmesini bu pazara borçludur. Mutfağında Hint ve Çin esintileri bulunan Singapur mutfağı, özellikle ülkeye gelen misafirlerin zevklerine göre şekillendirilmektedir. Bu nedenle pek çok ziyaretçi, ülkede kendi zevklerini rahatça bulabilir.

7. Kırgızistan

Vizesiz Sadece Pasaportla Gidebileceğiniz En Cazip Ülkeler

Doksan güne kadar olan ziyaretlerde vize istemeyen Kırgızistan, dağlık bir ülkedir. Tarih sahnesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve İpek Yolu gibi önemli yolların ülkeden geçmesiyle kültürel mirası oldukça farklılaşmıştır. Bu yüzden etnik kökeni oldukça renklidir ve şahit olduğu tarih sahnelerinden geriye kalan mirasla kendini zenginleştirmiştir. Vizesiz gidebileceğiniz tarih kokulu en cazip ülkeler arasında sadece bir pasaportla birlikte gezinizi bu güzel ülkeye gerçekleştirebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında yaşanan ılıman hava ile başkent Bişkek’i gezebilir, dünya üzerindeki en büyük tuz göllerinden olan Issık Göl’ünü ziyaret edebilir veya İpek Yolu üzerinde bulunan Süleyman Dağı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

8. Malezya

Güney Asya’nın merkezinde bulunan Malezya, etnik ve egzotik kokuların havada uçuştuğu bir ülkedir. Günümüzde birbirine zıt iki kavram olan modernlik ve doğayı içinde barındıran Malezya, yüksek gökdelenler ve modern merkezlerle birlikte yıllık yağış oranının en yoğun olduğu Taman Negara gibi yağmur ormanlarına sahiptir. El değmemiş plajları ve kumsalları, egzotik mutfağı ve canlı metropolleriyle farklı farklı seyahat alternatifleri sunmaktadır. UNESCO mirası olarak belirlenen kırmızı binalı şehir Melaka, görülmesi gereken yerlerden birisidir. Ülkede seyahat edebilmek oldukça kolay ve rahattır. Bu nedenle çeşitli mekanları kısa süre içerisinde gezebilmek oldukça mümkündür bu nedenle farklı deneyimler için ideal bir ülkedir.

9. Lübnan

Orta Doğu’da, Doğu Akdeniz kıyısında bulunan Lübnan’da masmavi bir deniz manzarası hakimdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından doksan gün süresiyle vize istemeyen ülkeye girişte sadece pasaport yeterlidir. Ancak Boykot Yasası’nın bir getirisi olarak pasaportlarda İsrail’e giriş ve çıkış damgası olmamalıdır. Başkent Beyrut; kültür ve ekonominin iç içe geçtiği, tarih sahnesine ışık tutan bir merkezdir. Bu nedenle şehirdeki müzeler oldukça ünlüdür. Turizmin oldukça yoğun olduğu bu ülkede yerel halkın çoğunluğu İngilizce ve Fransızca konuşabilmektedir. Akdeniz ikliminin hakimiyeti altında olan bu ülkeye ziyaret için belirli bir dönemi seçmek zorunda değilsiniz. Çünkü yılın Lübnan’da yılın her dönemi ılımandır.

10. Ürdün

Vizesiz Sadece Pasaportla Gidebileceğiniz En Cazip Ülkeler

Ürdün ve Türkiye arasında karşılıklı olarak turizm seyahatleri, transit geçişler ve resmi işler için doksan günlük vize muafiyeti söz konusudur. Özellikle bulunduğu konum neticesinde tüm dinlerin birleştiği ve kutsal topraklar olarak bilinen bu ülke, tüm medeniyetlerin ilgisini çekmiştir. Asur, Babil, Roma medeniyetlerini topraklarında ağırlamış olan Ürdün, farklı kültürlerin ve toplumların izlerini taşır. Çöllerle kaplı olan bu ülkeyi bahar aylarında ziyaret etmek daha rahat olacaktır. Vizesiz olarak gidebileceğiniz en cazip ülkeler içerisinde Ürdün’e seyahatte bulunmak için sadece pasaportla birlikte açık renk kıyafetler götürmeyi unutmamalısınız. Böylece; Lut Gölü’nün, Amman Kalesi’nin ve Petra Antik Kenti’nin keyfini daha rahat çıkarabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!