Vegan Dostu Olan Karite Yağının Güzelliğinizi Arttıracak Sırları

7 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Vegan dostu olan karite bilindik adıyla shea yağının, güzelliğinizi arttıracak mucizevi sırları vardır. Karite yağı, Batı Afrika’daki karite ağacı üzerinde yetişen fıstığından elde edilen bir yağdır. Kirli beyaz veya fildişi rengindedir ve cildinize yayılması kolay kremsi bir kıvama sahiptir. Yüksek konsantrasyonlarda yağ asitleri ve vitaminler bulundurması, karite yağını cildi yumuşatmak için ideal bir kozmetik bileşeni yapar. Herhangi bir koku veya fayda olmaksızın saf ve organik karite yağı satın alıp kullanmanız tavsiye edilir. Karite yağı ayrıca iyileştirici özelliklere sahiptir. Vücudunuzda, özellikle de yüzünüzde karite yağı kullanmak cildinizi yumuşatabilir ve rahatlatabilir. Hem yenilebilir hem de cilt ve vücut bakım ürünü olarak kullanılabilen güzellik ve vücut bakımı dünyasının yeni gözdesi mucizevi karite yağının 10 faydasını listeledik. Keyifli okumalar!

1. Kuru Cildi Nemlendirir

Vegan Dostu Olan Karite Yağının Güzelliğinizi Arttıracak Sırları

Amerikan Karite Yağı Enstitüsüne göre, karite yağındaki nemlendiriciler cildin yağ bezleri tarafından üretilenlerle aynıdır. Böylece karite yağı yüz ve vücut için mükemmel bir nemlendirici özelliği gösterir. Ciltteki nemi hapseder ve uzun bir süre nemli kalmasını sağlar. Susuz kalmış olan kuru cilt soyulmaya başlar ve pul pul olmasına neden olabilir. Karite yağı, içerdiği yağ ile cildi besler. Ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki kuruluk ve sertlikleri yumuşatmanıza da yardımcı olur. Gözenekleri tıkamadan cilde kolayca nüfuz eder, özellikle tam kuru ciltler için oldukça etkilidir. Cildinizdeki çatlamış topukları, kuru tırnak etlerini ve pürüzlü bölgeleri iyileştirmek için karite yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca soğuk aylarda cildinizi hem cildinize hem de kuru hava koşullarında dudakların ihtiyaç duyduğu ekstra nem ve besinleri sağlar. Böylece mükemmel bir dudak kremi görevi görür ve çatlamış dudakların tedavisinde de etkilidir.

2. Çatlakları Azaltır

Shea yağı, genellikle çatlak tedavisi için ticari olarak hazırlanan merhemlerde veya kremlerde baz olarak kullanılan bir üründür. Bunun nedeni, karite yağı ve F vitamini birleşerek cildin nemlendirilmesi, yumuşatılması ve güzelleştirilmesinin yanı sıra kilo alımı veya kilo kaybı nedeniyle ya da hamilelik sırasında oluşan çatlakları önemli ölçüde önlemeye ve azaltmaya yardımcı olarak doğal elastikiyetini de geri kazandırır. Hiçte hoş görünmeyen bu izler, cildin elastik seviyesinin ötesine geçtiğinde oluşur. Ve uzun tedaviler ve bakımlar ile ancak azaltılabilir. Karite yağının düzenli uygulanması ile cildin doğal elastikiyetini geri kazandıracak ve ayrıca kolajen üretimini artıracaktır. Doğal bir yumuşatıcı görevi üstlenen vegan dostu olan karite yağının güzelliğinizi ve özgüveninizi arttıracak sırları arasında çatlakları önlemesi kadınları en memnun eden yararıdır. Bu cilt iyileştirici uygulamayı etkilenen bölgeye günlük masajla sürerek, çatlakları hafifletebilirsiniz.

3. Akne & Lekeleri Tedavi Eder

Vegan Dostu Olan Karite Yağının Güzelliğinizi Arttıracak Sırları

Karite yağı, oleik, palmitik, stearik ve linolenik asitler gibi çeşitli yağ asitlerinin kullanımına yakın bir iyileştirici özellik gösterir. Karite yağı, ham olarak kullanıldığında büyük bir iyileştirme potansiyeli sağlar. Ham karite yağı, cilt döküntülerini, bronzlaşma sonrası cilt soyulmasını, yara izlerini, çatlakları, soğuk çatlaklarını, yanıkları, egzama ve sivilceyi iyileştirmede etkilidir. Hem egzama hem de sivilce sorunları şiddetlendirmemek için hassas tedaviler gerektirir ve her iki durumda da, saf ve doğal bir ürün, sentetik maddeler ve kokular içeren bir ürüne uygundur. Egzama için, kullanıcılar küvette ıslanıp sonra nemliyken karite yağı sürmeyi severler; sivilce için öneriler, yüzü temizledikten sonra ince bir film uygulamak ve ardından birkaç saat sonra durulamaktır. Denenmiş uygulamalar olmamakla birlikte internette bu kullanımın yararlı olabileceği yazılıyor. Bu tedaviler ile ilgili bir deneyiminiz varsa yoruma bırakabilir ve okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

4. Böcek Isırıkları & Yaraları İyileştirir

Anti-mikrobiyal özellikleri ile karite yağının böcek ısırıklarının şişmesini bastıracağı ve ısırıklarının rahatsız edici kaşıntısını anında durdurduğu biliniyor. Karite yağı içerdiği çeşitli bitkisel vitaminler ile iyileştirici özellikler gösterir. Derinin daha derin katmanları tarafından kolayca emilir. Yüksek A vitamini içeriği nedeniyle, iyileşmeyi sağlayarak zehirli sarmaşık ve böcek ısırıkları gibi cilt alerjilerini yatıştırır. Ayrıca Dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi durumlar cildin kuru, pul pul ve kaşıntılı olmasına neden olur ve tedavi etmek için derin bir nemlendirici görevi gören ve iltihabı hafifleten bir maddeye ihtiyacımız var. Shea yağı bu profile tam olarak uyuyor. Etkili yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklerinden dolayı egzama, sedef hastalığı ve dermatit için mükemmel bir nemlendirici olarak kabul edilir. Özellikleri şişlik ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılabilir. Doktorlar, güvenli olduğu ve iyi tolere edildiği için bu cilt rahatsızlıklarından muzdarip insanlara sıklıkla karite yağı önermektedir.

5. Burun Tıkanıklığını Giderir

Vegan Dostu Olan Karite Yağının Güzelliğinizi Arttıracak Sırları

Eğer sizde burun tıkanıklığı ya da iltihabı sorunları yaşıyorsanız, yapmanız gereken tek şey burun deliklerinize parmağınızı kullanarak karite yağı sürmektir. Bu biraz tuhaf gelebilir ama gerçekten işe yarayan bir yöntemdir. Burun tıkanıklığı, genellikle burun geçişlerinin iç astarlarının iltihaplanmasının bir sonucudur. Karite yağının antienflamatuvar bileşikleri bu iltihabı azaltabilir ve burun deliklerinizi temizlemekte etkin rol oynar. Karite yağının etkinliğini test etmek için burun tıkanıklığı olan hastalarla yapılan bir çalışmada, katılımcılara işaret parmaklarıyla burun deliğinin iç kısmına 2-4 gram karite yağı sürmeleri istendi. Uygulamaya katılanlar 30 ila 90 saniye içerisinde tıkanıklığın geçmiş olduğunu belirtmişlerdir. Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız siz de bu yöntemi kendi evinizde kolaylıkla deneyebilirsiniz. Karite yağının burun tıkanıklığını tedavi etmede burun damlalarına göre potansiyel olarak daha etkili olduğunu ortadadır. Eğer evde bu uygulamayı deneyimlerseniz yaşamış olduğunuz rahatlığı yoruma bırakabilir ve okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

6. Yaşlanma Etkilerini Azaltır

Shea yağı, cilt için en iyi yaşlanma önleyici maddelerden biri olarak kabul edilir. Ciltte olan kolajen üretimini uyarır. Karite yağında bulunan A ve E vitaminleri cildi esnek, beslenmiş ve parlak tutar. Düzenli kullanıldığında kırışıklıkları azaltır ve yüz çizgilerini azaltır. Yaşlanma karşıtı özellikleri, ciltteki dolaşımı artırma ve hücre yenilenmesini destekleme kabiliyetine de bağlanabilir. Bu vitaminler, cilde zarar veren etkilere karşı da antioksidan etki gösterir. Güneş ışınları gibi bu etkiler cildimizdeki cilt hücrelerine kolayca zarar verebilir. Karite yağı, güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlayarak doğal bir güneş kremi görevi görebilir ancak koruma seviyesi değişken olabilir. Karite yağında bulunan SPF, yağın kalitesine bağlı olarak 6-10 arasında değişir. Güneş kremi olarak tek başına kullanılması tavsiye edilmez çünkü SPF’si zararlı ışınlardan koruma sağlamak için düşüktür. Karite yağı en iyi güneşe maruz kaldıktan sonra cildi yatıştırmak ve ayrıca güneşin neden olduğu oksidatif hasarı tersine çevirmek için kullanılmalıdır.

7. Hasarlı Saçları Tedavi Eder

Vegan Dostu Olan Karite Yağının Güzelliğinizi Arttıracak Sırları

Karite yağı birçok saç bakım ürününde iyileştirici etkisi sebebiyle kullanılmaktadır. Nemi hapsetme, saç derisini iyileştirme, kepeği azaltma ve elektriklenmeyi önleme gibi birçok faydası olduğu biliniyor. Saçtaki kaybedilen nemi geri kazanmaya yardımcı olabilir. Saçı sert hava koşullarından havadaki ve sudaki zararlı etkilerden de korumaktadır. Karite yağı, ultraviyole radyasyona maruz kalmanın neden olduğu güneş hasarından saçı korumak için yeterli olan SPF’ye sahiptir. Emildikten sonra saç yüzeyini kaplaması ile saç kurutma makinesi zararlarını da önler. Bu özellikle işlem görmüş ve renkli saçlar için faydalıdır. Karite yağının yağ asitleri saç derisine ve saça bakım yapar. Bunlar saç köklerinizi güçlendirecek saç dökülmesini ve saçtaki kırılmayı azaltacaktır. Karite yağı kullandığınızda saçlarınız daha kalınlaşıp kırık uçları onarılarak yumuşak, ipeksi ve doğal bir parlaklığa kavuşacaktır. Vegan dostu olan karite yağının saç güzelliğinizi arttıracak sırları ile bakımlı saçların keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Kas Ağrılarını Rahatlatır

Üstün nemlendirici özelliği dışında, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için de karite yağının kullanıldığı bilinmektedir. Geleneksel olarak, karite yağı Afrika’da kas ağrılarını hafifletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kas ağrısı genellikle etkilenen bölgedeki iltihaplanmadan kaynaklanır. Bunun için somut bir kanıt olmasa da, etkilenen bölgeye masaj yapmak için karite yağı kullanan kişilerden gelen geri bildirimler ile ağrıda olduğu kadar şişlikte de bir azalma olduğu izlenmiştir. Ayrıca romatizmadan etkilenen vücut bölgelerinde şişlik ve ağrıyı hafifletmek için merhem olarak kullanılır. Romatizma temelde enflamatuar bir hastalık olduğu için antienflamatuvar özellikleri burada kilit öneme sahiptir. Genellikle artan yaş, obezite ve travma ile ilişkilendirilen kronik bir eklem hastalığı olan artrit, ondan muzdarip insanlar için çok acı verici olabilir. Ağrı neredeyse sabittir ve artrit hastasında temel hareketi ve yaşam kalitesini bozar. Karite yağının artrit hastaları tarafından kullanılması da şişlik ve ağrının hafifletilmesinde mükemmel sonuçlar göstermiştir.

9. Kolesterolü Düşürür

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, karite yağı yenilebilir ve Afrika’da birçok insan tarafından yemek hazırlamak için kullanılmaktadır. Sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve antienflamatuvar bileşikler bunların hepsi karite yağını tereyağı, hindistancevizi yağı ve zeytinyağından daha uygun ve daha iyi bir seçenek haline getirir. Tadına alışmak bir veya iki gün sürebilir ancak faydaları bol ve denmeye değer. Tavada kızartmak için kullanabilir veya faydalarından yararlanmak için sabah smoothie’nize küçük bir parça ekleyebilirsiniz. Tostlarınız, sandviçleriniz ve krepleriniz için tereyağı yerine bile kullanabilirsiniz. Diyetinize vegan dostu olan karite yağı eklemenin bilinmeyen bir avantajı, kandaki kolesterolü düşürme yeteneğidir. Bu yağı, kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilen bir tür doymuş yağ asidi olan stearik asit açısından zengindir. Yemeklerinizde kullanmak isterseniz karite yağının rafine edilmemiş olanını temin etmeye özen göstermelisiniz.

10. Bebekleri Rahatlatır

Vegan Dostu Olan Karite Yağının Güzelliğinizi Arttıracak Sırları

Yenidoğan cildi aslında yüzde yetişkin bir insandan 20 kat daha incedir. Karite yağı tüm cilt tipleri için güvenli kabul edilir. En hassas ve yeni doğanlar için bile. Saf seçenekler %100 karite yağı içerir ve katkı maddesi içermez. Kendi cildimizde rahatlıkla kullandığınız bu yağı bebekler içinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bebeklerin hassas cildi için özel olarak uyarlanmış bileşikleri doğal yapısında içermektedir. Banyodan sonra bebeğinizin cildine nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Belgelenmiş karite yağı alerjisi yoktur. Öyle olsa bile, bebeğinize sürmeden önce küçük bir deri parçası üzerinde bir test yapmak en iyisidir. Test alanında kızarıklık veya tahriş fark ederseniz, karite yağı içermeyen bir alternatifle düşünebilirsiniz. Ayrıca bebeklerin ve küçük çocukların cildindeki egzama, yaralar, böcek ısırıkları ve diğer cilt hastalıkları içinde kullanmayı isteyebilirsiniz. Doğal ve ham olan buyağ bebeğinizi rahatlatarak kaşınma kaynaklı rahatsızlık verici yaraları iyileştirecektir. Hatta bebek bezlerinden kaynaklı oluşan pişiklerin iyileşmesi için de kullanabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!