Uzay Hakkında Sizi Şaşkına Çevirecek 10 İlginç Bilgi

5 dk okuma süresi


152
17 Paylaşım, 152 puan

Dünya’yı ve diğer gök cisimlerini içerisine alan uzay kavramı, insanlar için hep merak konusu olmuştur. Belki de bu merak Galileo’nun teleskobunu eline almasıyla daha çok artmış. Uzayın devasa büyüklüğünü gören insanoğlu, bir toz tanesinden farkı olmadığını anlamış ve bu evreni hep keşfetmek istemiştir. Bu nedenle uzayı tanımak için yapılan çalışmaların ardı arkası kesilmemiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda uzay hakkında kaydedilen ve sizi şaşkına çevirecek 10 ilginç bilgi sizler için hazırlandı. Merak ettiklerinizi öğrenecek, öğrendikçe merak edeceksiniz. Şimdiden iyi okumalar!

1. Uzaydan Gelen Wow Sesi

Uzay Hakkında Sizi Şaşkına Çevirecek 10 İlginç Bilgi

1977 tarihinde NASA’nın yürüttüğü SETİ projesi ile uzaydan ilginç bir ses geldiği duyulmuştur. Alışılmışın ötesinde duyulan bu ses Büyük Kulak tarafından kaydedilmiştir. Ses dalgasını fark eden Dr. Jerry Ehman, kodu yuvarlak içine alıp yanına WOW notunu yazmıştır. Bu notun ardından ses dalgası WOW kelimesiyle anılmaya başlamıştır. 72 saniyelik bu ses kaydı birçok teorinin ortaya atılmasına neden olmuştur. Ancak nereden geldiğine dair hala ulaşılan bir sonuç yoktur. Ehman’a göre bu ses başka medeniyetler tarafından uzaya atılan bir merhaba mesajıdır. Güneş Sistemimizin dışında 300 ile 500 milyar gezegenin olduğunu tahmin eden bilim insanları, bu sinyalin başka bir gezegenden gelmiş olma ihtimalini hala göz önünde bulundurmaktadır.

2. Ay’ın Üzerinde Yok Yok

Ay’ın oluşumuna dair Dünya’dan koptuğu ya da bir patlama sonucunda oluştuğu gibi birçok teori ortaya atılmış ancak hiç biri kanıtlanamamıştır. Ay, geceleri -150 dereceye inebilen gündüzleri ise 107 dereceye kadar çıkabilen sıcaklık ölçülerine sahiptir. Ay’a şimdiye kadar 12 kişi ayak basabilmiştir. Ünlü yer bilimci ve gök bilimci olan Shomaker de bu kişilerden olmak istemiş ancak sağlık sorunları nedeniyle olamamıştır. Ölümünün ardından NASA Shomarker’in en büyük dileğini yerine getirmek istemiş ve küllerini ayın üzerine fırlatmıştır. Ayın üzerinde Yuri Gagarin’in anısına bırakılmış bir madalya, dikili 6 bayrak hatta Sheppard’ın sayesinde bir golf topu bile vardır.

3. Yıldızların Sırları

Uzay Hakkında Sizi Şaşkına Çevirecek 10 İlginç Bilgi

Yıldızlar sanıldığının aksine 5 köşeli düzgün cisimler değil gazlardan oluşan, etrafına ısı ve ışık yayan plazmalardır. Aslında kaydığını sanıp dilek tuttuğumuz cisimler yıldız değil gök taşlarıdır. Ancak bu üzülecek bir durum değildir. Zira Güneş’ten 100 kat büyük yıldızların olduğunu göz önünde bulundurursak olası bir yıldız kayması Dünya’nın sonunu getirebilir. Yıldızların da aynı insanlar gibi bir ömrü vardır. Bu ömür yaklaşık 10 milyar yıldır. Büyük yıldızlar enerjisini daha hızlı ve yoğun bir şekilde kullandığı için küçük yıldızlara göre daha az yaşarlar. Enerjisi tükenen yıldızlar tamamen kaybolmaz. Patlamalar sonucu bir süper novaya ya da kara deliğe dönüşebilir.

4. Uzaya Çıkmanın Maliyeti

Ülkeler için uzayla ilgili yeni şeyler keşfetmek bir rekabet konusu haline gelmiştir. Füzelerde ısı kalkanı olarak kullanılan bir karbon fiberin bile 100.000 dolar olduğu düşünülürse bu işin büyük yatırımlar gerektirdiğini anlamak zor olmayacaktır. Bir uzay mekiğinin uzaya gönderilmesi için harcanan tutar 2.2 milyar dolardır. Ayrıca bu mekik geri dönebilirse çok az parçası tekrar kullanılabilir. Astronotlar için hayati dönem taşıyan uzay kıyafetlerin ise maliyeti 18 trilyona kadar çıkabiliyor. 15 kattan oluşan bu kıyafetler, kan akışını düzenlemek, basıncı dengelemek, oksijen sağlamak gibi pek çok işlevi yerine getiriyor. Uzay kıyafetlerinin hasar görmesi durumunda bir astronotun uzay koşullarında 1 dakikadan fazla yaşayabilmesi imkansızdır.

5. Astronotların Eğitimi ve Maaşları

Uzay Hakkında Sizi Şaşkına Çevirecek 10 İlginç Bilgi

NASA’dan gelen bilgilere göre bir astronotun aldığı maaş 60 ile 130 bin dolar arası değişmektedir. Ücretler arasındaki bu uçurumun nedeni üstlenilen görevler, başarılan işlerdir. Bu tutar kulağa hoş gelse de astronot olmak hiç de kolay değildir. Bir astronot matematik, fizik, yörünge bilimi, navigasyon gibi birçok alanda profesyonel bir şekilde bilgi sahibi olmalıdır. Onlar için her bilgi hayati değer taşır. Bu işin teorik kısmıdır. Uygulamalı kısmı ise insanı bir hayli zorlayıcıdır.Astronotlar, yüzeyin 62 feet altına inerek uzay simülasyonuna tabi tutulmak gibi deneylerden geçer. Buradaki amaç onları psikolojik ve fiziksel olarak uzay şartlarına hazırlamaktır. Bu hazırlık 24 ile 40 aylık bir süreci kapsayabilir.

6. Uzayda Yaşayan İnsanlar

Dünya’dan 400 km uzakta Uluslararası Uzay İstasyonlarında yaşayan astronotların bir günü hiç de sıradan sayılmaz. Pencereden Dünya’yı izleme fırsatı bulan astronotlar, günün çoğunu verilen görevleri yerine getirmekle geçiriyor. İhtiyaç duydukları her türlü yiyecek ve içecekler havası alınmış özel poşetler yardımıyla götürülüyor. Uzayda yer çekiminin olmaması birçok probleme neden oluyor. Yer çekimsiz bir ortamda su havada süzüleceği için duş almak yerine özel şampuanlarla temizleniyorlar. Kıyafetlerini 1 hafta boyunca giyip yenisi gelince çöpe atıyorlar. Uyumak için ise kendilerini bir yere sabitlemek zorunda kalıyorlar. Bir süre yer çekimsiz ortamda kalan astronotların, boylarının 3 ile 5 cm arası uzadığı gözlemlenmiştir.

7. Uzaya Gönderdiğimiz Merhaba Mesajı

Uzay Hakkında Sizi Şaşkına Çevirecek 10 İlginç Bilgi

5 Eylül 1977 yılında NASA tarafından Voyager 1 adlı uzay sondası, uzaya gönderilmiştir. 722 kilogramlık ve yeryüzüne en uzakta bulunan bu insansız uzay sondası, iki tane amaçla fırlatılmıştır. Birinci amacı Jüpiter ve Satürn’e giderek fotoğraf çekmek ikinci amacı ise yıldızlar arası dolaşarak başka gezegenlere mesaj iletmektir. 1. görevini yerine getirmiş ve Satürn ile Jüpiter’in detaylı fotoğrafını elde eden ilk araç olmuştur. İkinci görevini ise 2012 yılında altın kaplı plakayı yıldızlar arasına ulaştırarak gerçekleştirmiştir. Bu plakaya 55 farklı dilde selam mesajı yazılmış ve Güneş Sistemi’nin bulunduğu yer belirtilmiştir. Şu an bu plaka gezegenlere mesaj iletebilmek için uzayda gezmektedir.

8. Uzayın Kokusu

Uzayla ilgili her şey olduğu gibi kokusu da merak konusu olmuştur. Elbette astronotların, uzayda kafasındaki kırılmaz cam tabakasını kaldırıp kokuyu hissedebilmesi mümkün değildir. Ancak Dünya’ya inişinin hemen sonrasında kıyafetlerinde bulunan kokuyu tarif edebilmişlerdir. Astronotlara göre uzayın kokusunu yanık ete, sıcak metale ve kaynak dumanına benzemektedir. Samanyolu’nun ise kendine has ahududuya benzer tatlı bir kokusu vardır. Astronotları uzay şartlarına hazırlamak için önemli olan bu bilginin ardından NASA harekete geçmiş ve bu kokunun beşeri ortamda üretilmesi üzerine çalışmalar başlatmıştır. Tam anlamıyla aynı koku olmasa bile yakın kokular oluşturulmuştur.

9. Uzayda Gün Doğumu ve Batımı

Uzayda gün doğumu ve gün batımı hızlı bir şekilde olmaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonlarında yaşayan astronotlar bir günde tam 15 gün doğumuna ve 15 gün batımına tanıklık ederler. Bunun nedeni uzay mekiklerinin araştırmalar kapsamında her 90 dakikada bir yörünge değişikliği yapmasıdır. Uzayda ki zaman algısının konuma göre değiştiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle henüz Uluslararası bir uzay saati belirlenememiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar günümüzde de devam etmektedir.

10. Korkulu Rüyamız Meteorlar

Uzay Hakkında Sizi Şaşkına Çevirecek 10 İlginç Bilgi

Uzay hakkında derlediğimiz ve sizi şaşkına çevirecek 10 ilginç bilgi listesinin sonuncusu da meteorlar hakkındadır. Meteorlar uzaydan Dünya’ya düşen gök cisimleridir. Bir gök cismin Dünya’ya düşmesi için Dünya’nın çekim kuvvetine girmesi gerekir. Çekim alanına maruz kalan cisim sadece gök taşları değil bir yıldız hatta bir gezegen bile olabilir. Neyse ki Dünya’nın çok katmanlı yapısı ve cisimlerin hızı sonucunda parçalanması onların etkisi azaltmaktadır. Buna rağmen dinozorların meteor tarafından yok edildiğine dayanan teoriler hala çürütülmemiştir. İnsanlarında aynı dinozorlar gibi bir meteor tarafından yok olabileceğine dayanan teoriler ortaya atılmış ancak kesin bir kanıya varılamamıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
67
Beğen
Mutlu Mutlu
51
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
29
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!