Güneş Sistemi Hakkında İlginç Bilgiler

3 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Gaz ve toz bulutları, kütleçekim kuvveti etkisi altında birleşerek yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Güneş sistemini oluşturdu. Güneş sistemindeki sekiz gezegen, Güneş’ten uzaklıklarına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Ayrıca Plüton gibi cüce gezegenler de vardır. Gezegenler hakkında genel bilgilere çoğumuz sahibizdir. dergiCE olarak sizlere biraz daha detaylı bilgi sahibi olmanız için bir yazı hazırladık, işte Güneş sistemi ilginç bilgiler listesi.

1. Güneş’e En Yakın Gezegen En Sıcak Gezegen Değil

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler

Güneş’e en yakın gezegen Merkür’dür. Fakat Merkür, aşırı ince bir atmosfere sahiptir. Merkür’e gelen Güneş ışınları, ince atmosferden kaçarak uzaya saçılır ve gezegen sıcaklığını koruyamaz. Venüs’ün ise Dünya’dan yaklaşık 90 kat daha yoğun bir atmosferi vardır. Atmosferinde bulunan yoğun karbondioksit (%96), sera etkisi ile Venüs’ün sıcaklığını 462 santigrat dereceye kadar yükseltir. Bu nedenle Venüs, Güneş’e en yakın gezegen Merkür’den daha sıcaktır.

2. Güneş’e En Uzak Gezegen En Soğuk Gezegen Değil

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler

En soğuk gezegen Güneş’e en uzak olan Neptün değil, Uranüs’tür. Neptün’de ortalama sıcaklık -214 santigrat derece iken, Uranüs’te sıcaklık -224 santigrat dereceye kadar düşebilir. Bunun sebebi olarak da Neptün’ün iç yapısının Uranüs’e oranla daha aktif olması gösteriliyor.

3. Bu Dağ Everest Dağı’nın 3 Katı Yüksekliğinde

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler

En yüksek dağ denildiğinde aklınıza 8.848 metre yüksekliğindeki Everest Dağı gelir. Peki ya Güneş sistemi içerisindeki en yüksek dağı biliyor musunuz? Mars’ta bulunan Olympus Mons Dağı yaklaşık 25.000 metre yüksekliğindedir. Dünya üzerinde bu yükseklikte bir dağ var olması, Dünya’nın yer çekimi ivmesinden ötürü imkansızdır.

4. Halkası Olan Tek Gezegen Satürn Değil

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler listemizin 4. maddesinde, halkalı gezegenlerden bahsedeceğiz. Halkalı gezegen denildiğinde çoğumuzun aklına Satürn gelir. Oysa Jüpiter’in, Uranüs’ün ve Neptün’ün de halkaları vardır. Ancak Satürn halkaları kadar yoğun olmadıklarından, görülebilir değillerdir. Eğer hesaplamalar doğru ise Mars’a giderek yaklaşan uydusu Phobos, yaklaşık 70 milyon yıl içerisinde Roche limitini geçip parçalanacaktır ve Mars’ın etrafında halka oluşturacaktır.

5. Merkür’de Garip Bir Gün

Merkür’ün 1 günü, yani kendi etrafında dönüşü bizim 58 günümüze; 1 yılı, yani Güneş çevresinde dönüşü ise 88 günümüze denk geliyor. Merkür en eliptik yörüngeye sahip. Bu yüzden, Güneş’e yaklaştığı sırada, Güneş çevresindeki dönme hızı kendi etrafında dönme hızını geçiyor. Bu da güneşin gökyüzünde farklı bir yol izlemesine sebep oluyor. Güneş doğuyor ve yükseliyor, sonra durup geri gidiyor, sonra tekrar durup batıya doğru gitmeye devam ediyor.

6. En Büyük Kanyon Mars’ta

Mars’ta yer alan Mariner Vadisi (Valles Marineris), 4.000 kilometre uzunluğundadır ve genişliği yer yer 200 kilometreye kadar ulaşır. En derin yeri 10 kilometredir. Valles Marineris, dünyanın en büyük vadisi olan Büyük Kanyon’dan yaklaşık 10 kat daha uzun, 7 kat daha geniş ve 7 kat daha derindir.

7. Venüs’te 1 Gün 1 Yıldan Daha Uzun

Güneş sisteminde en yavaş dönen gezegen Venüs’tür. 1 günü yaklaşık 243 Dünya gününe denk gelir. 1 yılı ise 225 gündür. Evet, Venüs’te 1 gün 1 yıldan daha uzundur. Venüs diğer gezegenlerin aksine saat yönünde döner. Sadece 3 derecelik eğikliği sebebiyle bu gezegende neredeyse hiç mevsim yoktur.

8. Neptün’deki Rüzgarlar

Bu buz devinde kaydedilmiş en hızlı rüzgarın hızı saatte 2.400 kilometredir. Neptün aynı zamanda matematiksel hesaplamalar doğrultusunda keşfedilen ilk gezegendir.

9. Güneşin Rengi Sarı Değil

Güneş’i, çekilen fotoğraflarında ya da yapılan gözlemlerde sarı, turuncu gibi görürüz. Hatta çocukluk yıllarımızda çizdiğimiz resimlerde de hep o şekilde boyardık. Bu renklerde görmemizin sebebi atmosferdir. Güneş’in rengi aslında beyazdır. Güneş eğer sarı olsaydı, etrafımızda beyaz olarak gördüğümüz her şey sarı olurdu.

10. Güneş’in İçerisine 1.3 Milyon Adet Dünya Sığar

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler

Güneş sistemi hakkında ilginç bilgiler listemizin son maddesinde, Güneş’in büyüklüğünden bahsedeceğiz. Güneş sisteminin toplam kütlesini hesapladığımızda, elde ettiğimiz değerin %99,8’i Güneş’e aittir. Hacmen içerisine yaklaşık 1.3 milyon adet Dünya sığabilir. Güneş, saniyede yaklaşık 700 milyon ton hidrojeni, 695 milyon ton helyuma dönüştürür. Yani, saniyede yaklaşık 5 milyon ton kütle kaybeder. Kaybedilen kütle, neredeyse herkesin bildiği o meşhur E=mc² denklemine göre enerjiye dönüşür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak