Uzaktan Desteğin Yardımcıları En İyi Masaüstü Erişim Programları

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Masaüstü erişim programları bir bilgisayardan diğerini uzakta olsanız bile kontrol etmenizi sağlayan yazılımlardır. Bu programlar ile uzaktaki bilgisayarı açıp kapatabilir, dosya gönderebilir, hatta uzaktaki yazıcıyı bile kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde şirket bilgisayarınızdaki yazılımları kullanabilir ya da evde unuttuğunuz bilgisayarınızdaki dosyalara cep telefonunuzdan dahi ulaşabilirsiniz. Biz de uzaktan çalışmanın her geçen gün popülerleştiğini gözlemleyerek, remote desteğin yardımcıları masaüstü erişim programları için en iyi 10 tanesini listeledik. Keyifli okumalar!

1. Remote Utilities

Uzaktan Desteğin Yardımcıları En İyi Masaüstü Erişim Programları

Remote Utilities, kullanıcıların başka bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmesini, klavye ve faresini kullanmasını sağlayan bir uzak masaüstü yazılımıdır. Başlarda sadece Windows’ta kullanılabilen program şu anda tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır. İki bilgisayar arasındaki bağlantı bir IP adresi veya internet kimliği aracılığıyla kurulur. Ayrıca isteyenler koruma için iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilir. Kişisel ve kurumsal kullanım için ücretsizdir ve ücretsiz olarak 10 adet bilgisayara bağlanmaya izin verir. Bağlantı kurulan bilgisayar ile dosya transferi, uzaktan dosya başlatıcısı, uzaktan kayıt erişimi ve uzak web kamerası görüntüleme yapılabilir.

2. Chrome Remote Desktop

Google tarafından geliştirilen Chrome Remote Desktop, kullanıcıların birden fazla bilgisayar ile çalışmak için ekran paylaşmanıza ve uzaktan bilgisayarları kontrol etmenize olanak sağlar. En yeni web teknolojileri kullanarak verilen bir pin şifresi sayesinde bilgisayarlar arasında bağlantı kurulmaktadır. Bütün işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Google’ın güvenli altyapısı sayesinde güvenle cihazlarınıza bağlanabilirsiniz. Bu uygulamanın iyi yanlarından biri de kullanıcı giriş yapmamış olsa da bilgisayarı uzaktan yönetmenize izin vermesidir. İyi yanlarına rağmen dosya paylaşımına izin vermemesi ve sohbet özelliği olmaması ise uygulamanın olumsuz yanlarından…

3. Aeroadmin

Uzaktan Desteğin Yardımcıları En İyi Masaüstü Erişim Programları

Aeroadmin, tek bir bilgisayardan eşzamanlı olarak diğer bilgisayarlara uzaktan bağlantı sağlamaya yardımcı olan bir uygulamadır. Uygulama sayesinde dosya aktarımı da dahil olmak üzere diğer bütün işlemler yapılabilmektedir. Uygulama ticari ve özel kullanım için tamamen ücretsizdir ancak ayda kaç saat kullanılacağı sınırlıdır. Kullanıcı uygulamayı internet sitesinden indirdikten sonra verilen ID ve belirlenen şifre sayesinde diğer bilgisayarlara bağlanabilmaktedir. Aeroadmin tarafından sağlanan tüm bağlantılar tamamen şifrelenir ve güvenlidir. Bağlantı sağlanan bilgisayardaki ayarlara göre kullanıcısı olmadığında da bağlanmaya izin verilmektedir.

4. Windows Remote Desktop

Windows Remote Desktop’u kullanabilmek için herhangi bir kurulum yapılmasına gerek yoktur. Masaüstü erişim programları arasında Windows’a dahili olarak gelen ve uzaktan desteğin en iyi yardımcıları arasında olan bir uygulamadır. Ancak Android veya iOS cihazlardan bağlanabilmek için uzak masaüstü uygulamasını indirmek gerekmektedir. Bilgisayara bağlanabilmek için uzak erişim sekmesinden Windows kullanıcısına bağlantıları etkinleştirmeniz yeterlidir. Sonrasında ise bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adını yazarak bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Bu sayede uzak bir bilgisayarın fare ve klavyesini kontrol edebilir ve yazıcıyı dahi kullanabilirsiniz.

5. TeamViewer

Uzaktan Desteğin Yardımcıları En İyi Masaüstü Erişim Programları

TeamViewer, bilgisayarlar arsında uzaktan yönetim, masaüstü paylaşımı, çevrimiçi toplantı ve dosya transferi gibi özellikleri bulunan bir uzaktan erişim yazılımıdır. Windows, OS X, Linux ve Android işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir. Uygulama kişisel kullanım için ücretsizdir. Program bilgisayara indirildikten sonra ID ve şifre kullanılarak diğer bilgisayar ile bağlantı kurar. Ayrıca oturum sırasında sağladığı sohbet desteği ile başka kişiler ile kurulan bağlantıları daha rahat bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar. Aynı anda birden fazla bilgisayara bağlanmasına izin veren özelliği ile de en çok tercih edilen uzak bağlantı uygulamalarından biridir.

6. Ammyy Admin

Son yıllarda kullanımı artan Ammyy Admin uygulaması, ticari olmayan kullanımlar için ücretsizdir. Diğer bilgisayarlarla bağlantı kurmak için uygulamanın verdiği ID’yi kullanmak yeterlidir. Sağlanan bağlantı sayesinde diğer bilgisayarlardan dosya alıp veya bilgisayarda yüklü belirli yazılımlar etkinleştirilebilmektedir. Özellikle online sunumlarda ve uzaktan eğitimlerde kullanılan bir uygulama olan Ammyy Admin, gerçek zamanlı sohbet ile bilgisayar kullanıcılarıyla iletişim kurmanıza izin verir. Yapılan çift taraflı şifreleme sayesinde kullanımı oldukça güvenlidir. Ayrıca kullanıcısı olmayan bilgisayarlara da erişim sağlayabilen uygulama sayesinde bilgisayarı yeniden başlatmak, giriş/çıkış yapmak veya kullanıcıyı değiştirmek gibi işlemler yapılabilmektedir.

7. Splashtop

Uzaktan Desteğin Yardımcıları En İyi Masaüstü Erişim Programları

159 milyondan daha fazla kişi tarafından kullanılan Splashtop uygulaması, uzak bağlantı programı kategorisinde ödül sahibidir. Windows, OS X, Linux gibi pek çok işletim sisteminde çalışmaktadır. Kişisel, ticari ve kurumsal olmak üzere 3 farklı kullanıcı seçeneği mevcuttur. Kişisel kullanım için ücretsiz olan uygulama sadece 5 farklı bilgisayara bağlanmaya izin verir. Verilen şifre sayesinde kullanıcısı olan bilgisayarlara bağlanabilen uygulama, pro sürümüne geçilmesi durumunda kullanıcısız bilgisayarlara da bağlanmaktadır. Uygulamanın en güzel yanları, ekran hızı ve gecikme olmadan ses ve video dosyaları gönderebilmesidir.

8. VNC

Masaüstü erişim programları içinde uzaktan desteğin en iyi yardımcıları arasında bulunan VNC, aynı anda birden fazla bilgisayara bağlanmaya izin verir ve bütün işletim sistemlerine uyumludur. Bağlantı kurmak istenen ve bağlantıyı sağlayacak olan ana bilgisayara VNC sunucusu ve VNC istemcisi kurulması gerekmektedir. Bu sayede gelen şifre ile bilgisayarlar birbirine bağlanmaktadır. Uygulama sayesinde klavye ve fareyi kullanılabilmektedir. Aynı zamanda dosya transferi ve birçok farklı işlem de gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca VNC kurulan bilgisayarlara telefonunuz sayesinde her yerden erişerek aynı işlemleri yapabilirsiniz.

9. AnyDesk

Anydesk, en iyi uzaktan bağlantı programlarından biridir. Windows, Android ve Mac gibi birçok platformda çalışır. Uygulama bilgisayarlara kurulduktan sonra verilen kod sayesinde bilgisayarlar arası bağlantı sağlanmaktadır. AnyDesk, kişisel kullanım için ücretsizdir. Bankacılık standartlarında bir güvenliğe sahiptir ve tüm bağlantıların doğrulanması sırasında asimetrik şifreleme kullanılmaktadır. Uygulamanın en önemli özelliği sahip olduğu optimizasyon hızıdır. Bu sayede uygulama aracılığıyla büyük çaplı işlemleri rahatça halletmenizi sağlar. Ayrıca kullanım sırasındaki düşük gecikme hızı da AnyDesk’in önemli özelliklerindendir.

10. Zoho Assist

Uzaktan Desteğin Yardımcıları En İyi Masaüstü Erişim Programları

Tercih edilen bir diğer uzaktan erişim uygulaması olan Zoho Assist Android, Windows ve iOS işletim sistemlerinde çalışır. Bağlanılacak olan bilgisayara bağlantı linki gönderilmesi erişim için yeterli olmak. Bulut tabanlı bu uygulama sayesinde dosya aktarımı, çoklu monitörde gezinme, anlık sohbet ve yeniden başlatma gibi işlemler yapılabilmektedir. Zoho Assist’in kullanımı sırasında sistemin güvenliği için veri anonimleştirme ve veri şifreleme kullanılmaktadır. Ayrıca uygulamada iki tip erişim vardır. Bunlardan biri kullanıcısı olan bilgisayarlara bağlanmayı sağlarken diğeri kullanıcısı olmayan bilgisayarları kontrol etmeyi sağlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!