Uzaktan Çalışmak İsteyenlerin Güvenle Başvurabileceği Freelancer Siteleri

5 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Freelance çalışma, herhangi bir ofis ortamında bulunmadan ve belli bir kuruma bağlı olmadan çalışma modelidir. Kısaca serbest çalışma tipidir diyebiliriz. İstediğiniz yerde ve zamanda çalışma imkânı sunan freelance iş modeli, özellikle son yıllarda adını çok sık duymaya başladığımız bir modeldir. Tabii ki hem avantajları hem de dezavantajları bulunur. Öncelikle ofis ortamının verdiği stresi düşündüğünüzde bulunduğunuz ortam daha rahattır. İstediğiniz zaman işe başlayabilirsiniz. Dezavantajları ise uzmanlık gerektirdiğinden bilmediğiniz işlere adım atamazsınız. En önemlilerinden biri de seçtiğiniz sitenin güvenilir olması. Aksi takdirde yaptığınız çalışmaları karşılığını almadan müşterilere sunabilirsiniz. Bu sebeple uzaktan çalışmak isteyenlerin, iş yapmak için güvenle başvurabileceği freelancer siteleri listesini, şüpheye yer vermek istemeyenler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Upwork

Uzaktan Çalışmak İsteyenlerin Güvenle Başvurabileceği Freelancer Siteleri

Upwork, en güvenilir freelance sitelerinden biridir. 12 ve daha fazla iş alanına ve bir o kadar da alt iş grubuna sahip Upwork, piyasanın en büyük sitelerindendir. Profesyonel firmaların sık sık iş ilanı verdiği bilinir. Dolayısıyla güvenilirliği de yüksektir. Yapacağınız işe göre öncelikle bir kategori seçiyorsunuz. Daha sonra da yüzlerce ilan arasından istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Üstelik sadece dijital alanlarda değil muhasebe, finans ve mühendislik alanlarında da iş ilanları mevcuttur. Örnek verilecek olursa, mühendis olarak freelance bir iş ilanı vermek istediğinizi var sayalım. Alanınız da inşaat mühendisliği. Alt detayına kadar profilinizi oluşturduğunuzda birçok iş teklifleriyle karşılaşabilirsiniz.

2. Freelancer

Uzaktan çalışmak isteyenlerin şüpheye yer vermeden güvenle başvurabileceği freelancer siteleri arasında bulunan bir diğer site Freelancer. Büyük bir kitlesi bulunan ve bu alanda popüler olan sitelerdendir. Mobil uygulama geliştirme, web tasarımı, grafik tasarım, metin yazarlığı gibi geniş bir iş yelpazesi barındıran Freelancer sitesi, kullanıcıların çok tercih ettiği sitelerdendir. Teklifler üzerinden ilerleyen bir sistemi mevcuttur. İşe kabul edilme olasılığını arttırmak için sitenin sınavlarına katılıp sertifika kazanma şansı da barındırmaktadır. Böylece profiliniz diğer kullanıcılar arasında daha üst sıralarda görünür. Tabii ki bu sınavları almak için küçük miktarlarda ödeme yapılması gerekmektedir.

3. Fiver

Uzaktan Çalışmak İsteyenlerin Güvenle Başvurabileceği Freelancer Siteleri

İster tasarımcı olun ister müzisyen. Fiver’de kendinize uygun işleri bulmanız illaki mümkün. Sunulan hizmetlerin 5 dolardan başlaması dolayısıyla sitenin ismi de Fiver’dir. Yani 5 dolarlık şirket. Tabii ki bu en düşük fiyat. Çok daha ciddi ücretler kazanmanız çok olası. Oldukça geniş bir iş olanağı sunan Fiver, kullanıcıların da oldukça güvendiği ve ziyaret ettiği kaliteli sitelerden biridir. En yaygın işler arasında grafik tasarımı, web tasarımı, metin yazarlığı, pazarlama, çeviri hizmetleri, sosyal medya pazarlaması ve seslendirme gibi işler vardır. Elbette teklifleri yakalamak istiyorsanız profilinizin diğer adaylardan daha güçlü olması gerekir ki müşteriler sizi tercih etsin. Bunun için de bazı küçük teknikleri bilmeniz gerekebilir.

4. Guru

Pek çok iş kolunun rahatlıkla bulunabileceği başka bir güvenilir site olan Guru, büyük bir Freelancer platformudur. Milyonlarca kullanıcıya sahip bu platformda uzmanlarla müşterileri karşılaştıran çok başarılı bir sistem vardır. Ancak belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir bunun için. Tabii ki ödediğiniz bu ücretin karşılığı da mutlaka gelecektir. Çünkü bu ücreti ödeyenler binlerce niteliksiz kullanıcının arasından sıyrılıp ilk sıralara yükselir. Sonucunda işi kapma olasılığınız da artar. 3 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapan Guru’nun parçası olmak için yapacağınız ilk şey bir profil oluşturmaktır. Daha sonra ise tıpkı diğer freelancer sitelerinde olduğu gibi güçlü bir profil sergilemek için deneyimlerinizi kısaca açıklayacak şekilde yazmanız. Kısa ve açıklayıcı olması müşterilerin sizi tercih etmesinde büyük bir rol oynayacaktır.

5. People Per Hour

Uzaktan Çalışmak İsteyenlerin Güvenle Başvurabileceği Freelancer Siteleri

Uzaktan çalışmak isteyenlerin güvenle tercih edebileceği freelancer siteleri arasında bulunan People Per Hour, freelancer olacak kişiler için güvenilir bir tercih. Daha çok web odaklı çalışacak kişilere birçok iş kapısı açan bu site seo uzmanları, geliştiriciler ve tasarımcılar gibi mesleklerle uğraşan kişiler için güzel bir seçenek. Ancak tabii ki işler bunlarla kalmıyor. Daha bir sürü iş kolunun bulunabileceği bir platform. 1.5 milyondan fazla kullanıcısı bulunan People Per Hour’da her kullanıcının bir puanı bulunmakta. Aldıkları işlere ve teslim ettikleri zamana göre puanları oylanıp artıyor. Çok çekişmeli bir platform olan People Per Hour’da istediğiniz işi kapmak için kendinizi sürekli geliştirmeli ve rakiplerinizden sıyrılmalısınız.

6. Voice123

Voice123 platformu, seslendirme ya da dublaj yapmak isteyenlerin aktif olarak kullandığı güzel ve güvenilir bir freelancer sitesidir. Müşterilerle sanatçıları büyük bir projede buluşturan Voice123, aynı zamanda Coca Cola ve The New York Times gibi büyük firmaların da zaman zaman iş ilanı verdiği bir sitedir. Ancak bu sitede belli iş teklifleri alabilmeniz için belli bir ücret ödemeniz gerekmekte. Standart olarak üyeye kaydolabiliyorsunuz ama seçmelere katılamıyorsunuz. Sadece Premium hesaba sahip olduğunuzda işleri alabiliyorsunuz. Premium hesabın ücreti de yıllık 395 dolar. Yıllık ücretin miktarı biraz fazla gelebilir ancak işleri aldığınız takdirde bu ücretin daha fazlasını geri kazanmak olasılığınız yüksektir.

7. Toptal

Uzaktan Çalışmak İsteyenlerin Güvenle Başvurabileceği Freelancer Siteleri

Toptal, diğer sitelerden biraz farklı bir uzaktan çalışma olanağı sunan bir sitedir. Bu site deneyimli ve işinde uzman kişileri oldukça tercih ettiği bir sitedir. Siteye ilk kaydolduğunuzda karşınıza çıkacak ilanlar arasında dünyada tanınmış şirketler olan Airbnb, Zendesk, Hp, JP Morgan, Shopify gibi şirketleri bulabilirsiniz. Özellikle bu şirketlerden gelen işleri kaptığınızda kapacağınız deneyim bir harika olacaktır. Bununla beraber diğer çoğu sitedeki gibi en düşük teklifi verip işi alma gibi bir kapışma yok. Ücretler gayet adil ve güvenilir. Dahası Toptal’ın bir üyesi olduğunuzda sık sık düzenlenen tanışma toplantılarıyla sosyal ağınızı genişletebilir ya da teknoloji etkinliklerinde yer alabilirsiniz.

8. Textbroker

Texbroker, çoğunlukla makale yazarlığı yapan, çeviri işleriyle uğraşan ya da yazarlık yapan kişiler için uygundur. Eğer İngilizce, Almanca, Fransızca ya da diğer dillerden herhangi birini iyi derecede biliyorsanız kesinlikle iş bulma imkânınız çok yüksektir. Örneğin Texbroker’da yazdığınız 500 kelimelik bir yazı için 6 dolar ile 33 dolar arasında güzel bir ücret kazanabilirsiniz. Ürettiğiniz kaliteli makaleler kazancınızı da etkiliyor. Başlangıç olarak profiliniz düzenliyorsunuz, daha sonra makale talebi olan kişiler için yazmaya başlıyorsunuz. Eğer yazdığınız makale beğenilirse satın alınıyor ve müşteri size puan veriyor. Daha sonraki süreçte doğrudan sipariş bile alabiliyorsunuz eğer puanlarınız üst seviyedeyse. Tıpkı bir kar topunun yuvarlandıkça büyümesi gibi siz de gelirlerinizi ufaktan yükseğe çıkarıyorsunuz.

9. Simply Hired

Başka bir iş arama platformu olan Simply Hired, tıpkı diğer iş arama siteleri gibi milyonlarca işi bünyesinde barındırır. Hemen hemen her iş dalından teklifleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu sitede teklifi kapmanız için güçlü bir profil sergilemeniz yararınıza olur. Linkedn gibi sosyal medya hesaplarınızı da bağlama özelliği sayesinde iş bulma şansınız kat be kat artar. Bunun yanında özgeçmiş yükleme özelliği sayesinde doğrudan ofis veya kurum içi çalışma şansınız da olabilir. Başka bir özellik ise yaptığınız işin piyasadaki değerinin de hesaplanabilme olanağıdır. Simple Hired, size bu konuda yol da gösterir. Ne iş aradığınızı tam olarak bilemiyorsanız anahtar kelimeleri kullanarak tam aradığınız teklifi yakalayabilirsiniz.

10. 99design

Uzaktan Çalışmak İsteyenlerin Güvenle Başvurabileceği Freelancer Siteleri

99design özellikle Adobe Photoshop, Illustration, Corel Draw gibi tasarım programlarına hâkim kişilerin sürekli uğradığı bir iş arama platformudur. Günümüzde çoğu işin bir tasarım gerektirmesi bu meslek dallarıyla uğraşan kişilere birçok iş kapısı açmıştır. 99design sitesi de müşterilerle grafik tasarımcıları ortak bir noktada buluşturan bir köprü görevini üstlenmektedir. Uzaktan çalışmak isteyenlerin çalışmak için güvenle başvurabileceği freelancer siteleri içerisinde 99desing bulunmaktadır. Bu site, aynı zamanda ara ara tasarım yarışmaları düzenleyerek kişilerin yeteneklerini kanıtlamalarını da sağlıyor. Yaptığınız tasarımlar da olumlu geri dönüşler aldığı takdirde kişisel tekliflerle karşılaşmanız da kaçınılmaz oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!