Uzaklarla Derdi Olanların Yakından Bildiği Miyop Rahatsızlığı

5 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Miyop günümüzde gelişen teknolojinin etkileriyle daha da yaygınlaşan bir göz kusurudur. Miyop çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Bu göz kusuru gerileme göstermeyen fakat ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden gerekli önlemler alınmalıdır. Miyop rahatsızlığı yakından net görünen fakat asıl derdi uzaklarla olanların iyi bildiği bir göz kusurudur. Miyop hakkında tüm detaylar için içeriğimize göz gezdirebilirsiniz. İyi okumalar!

1. Miyop Nedir?

Uzaklarla Derdi Olanların Yakından Bildiği Miyop Rahatsızlığı

Miyop rahatsızlığı bulunan kişiler yakını net gören fakat uzağı bulanık gören kişilerdir. En yaygın görülen göz problemlerinden birisidir. Miyop, kişilerin göz yapısının normalden daha uzun olması sebebi ile görüntünün retina önüne odaklanması olarak tanımlanır. Aynı zamanda, miyop rahatsızlığı bulunan kişilerde göz küresinin şekli ışık ışınlarının yanlış kırılmasına neden olarak retina yerine retina önüne odaklanmasına yol açar. Bundan dolayı kişilerin yakını daha iyi görmesi ve uzağı kötü görmesine sebep olur. Kısacası miyop rahatsızlığı yakından net görünen fakat asıl derdi uzaklarla olanların bildiği bir göz kusurudur.

2. Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop yetişkinlerde ve çocuklarda farklı belirtiler gösterebilir. İlk olarak çocuklarda gösterdiği belirtilerden bahsedelim. Çocuklar gözlerini kısarak bakmaya çalışıyorsa, sıklıkla göz kırpıyorsa, gözlerini sık sık ovalıyorsa, uzaktaki nesneleri fark edemiyorsa, televizyona yakından bakıyor ve sınıfın en önünde oturuyorsa belirtileri gösteriyordur. Çocuğunuzu bir göz doktoruna göstermelisiniz. Yetişkinlerde ise uzağı bulanık görmek, gözleri kısarak bakmak, baş ve göz ağrısı, araç kullanırken görme bozukluğu, yol işaretlerini ve plakaları okumada zorluk çekme gibi belirtiler gösteriyorsa bir an önce bir göz doktoruna muayene olması gerekiyor.

3. Miyop Neden Olur?

Uzaklarla Derdi Olanların Yakından Bildiği Miyop Rahatsızlığı

Miyop rahatsızlığı asıl derdi uzaklarla olanların yakından bildiği bir göz kusurudur. Miyobun iki tür sebebi vardır. Bunlardan ilki genetik faktörlerden ortaya çıkmaktadır. Anne veya babanın herhangi birinde miyop göz problemi varsa, çocuklarında da yüksek ihtimalle bu göz rahatsızlık görülebilir. Genetik faktörlerin yanında yaşam tarzından kaynaklı meydana gelen sebeplerde görülmektedir. Bunlar akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve televizyon başında uzun vakit geçirerek gözleri yormaya ve miyop olmaya sebep olur. Bunun yanında, düşük aydınlatma seviyeleri de miyobun sebepleri arasında yer almaktadır. Bahsedilen bu sebeplere dikkat edilmelidir.

4. Miyobun Dereceleri Nelerdir?

Miyop hafif, orta ve yüksek olmak üzere 3 tür dereceye sahiptir. Miyop 3 derecenin altında ise hafif derecede miyoptur. 3 ve 6 derece arasında ise orta derecede miyoptur. Miyop 6 derece ve üzerinde ise yüksek miyoptur. Yüksek miyopta görüş alanında yüzen cisimler ve gölge gibi şekiller gözünün önüne gelebilir. Uzağı net görememe sıkıntısının insanlarda 18 yaşına kadar görülebilmesinin sebebi gözün uzamasından kaynaklıdır. 18 yaşından sonra ise cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi miyoba sebep olacak konulara dikkat etmeyenlerde ilerleme sürebilir. Miyopta kendi kendine azalma görülmez.

5. Miyop Çeşitleri Nelerdir?

Uzaklarla Derdi Olanların Yakından Bildiği Miyop Rahatsızlığı

Miyop beş çeşitten oluşur. Birincisi basit miyoptur. Basit miyop günümüzde yaygın olarak görülen bir miyop çeşididir. Yakın mesafede dikkat gerektiren işlerle ilgilenmek miyobun ilerlemesine sebep olmaktadır. İkincisi ise gece miyobudur. Gündüzleri görme kalitesinin iyi olması, geceleri ise ışığa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gece miyobunda özellikle gece araba kullanırken gözlük takılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Üçüncü tür ise yalancı miyoptur. Göz kaslarında meydana gelen spazmlara bağlı olarak ortaya çıkan görme problemidir. Dördüncü çeşit aksiyal miyoptur. Gözün ön ve arka çapındaki artış nedeniyle oluşan miyop çeşididir. Son miyop çeşidi ise ikincil miyoptur. Bazı sağlık sorunları ve kullanılan ilaçlar sebebiyle mercek yapısında oluşan bozukluk miyoba neden olur.

6. Miyop Ne Zaman Fark Edilir?

Miyop rahatsızlığı, derdi uzaklarla olanların çok yakından bildiği bir göz kusurudur. Bu sebeple genellikle çocuklarda okul çağında kendini göstermektedir. Çocuklar tahtayı göremediğinde veya kısık bakmaya başladığında fark edilir. Göz doktoruna giderek muayene olması gerekir. Aksi takdirde çocuğun eğitim süreci ve başarısı olumsuz etkilenebilir. Miyop çocuklarda çoğunlukla 7-10 yaş aralığında belirtileri gösterir. Çocuklar yetişkin olana kadar miyopta artış gösterebilir. Miyop yetişkinlerde ise televizyon izlerken alt yazıları görememe veya akşam araba kullanmakta zorlandıklarında fark edilir.

7. Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Uzaklarla Derdi Olanların Yakından Bildiği Miyop Rahatsızlığı

Tedavi yöntemlerinin ilki kontakt lens veya gözlük kullanmaktır. Gözlük veya kontakt lens, gözlerin uzaktaki cisimleri retinaya odaklamasına yardımcı olmak için tercih edilebilir. Genellikle tedavi için ilk tercih gözlük kullanmaktır. Miyobun derecesine göre bu tedavi şekli değişiklik gösterebilir. İkincisi lazer göz ameliyatıdır. Çocukların gelişimi devam ettiği için yetişkinlik çağında yapılması önerilir. Göz küresinin şeklini değiştirmek için bu tedavi yöntemi kullanılır. Üçüncü olarak yapay lens implantları kullanılır. Yapay olarak elde edilen lensler doğru odaklanma sağlamak için gözlere kalıcı olarak yerleştirilebilir. Son tedavi yöntemi ise kornea içi halkalardır. Korneanın şeklini değiştirmek için INTACS isminde plastik kornea halkaları göze yerleştirilir.

8. Miyop Tanısı Nasıl Konur?

Yetişkin bireyler kendilerinde veya çocuklarında miyop olduğundan şüpheleniyorsa biran önce göz doktoruna muayene olmaları gerekir. Doktorun görme testi uygulamasının ardından kişide miyop veya başka göz problemi olup olmadığı anlaşılabilir. Doktor ise problemi düzeltmek için gerekli tedavi yöntemlerini uygular. Doktorun miyop olma sebebini öğrenmek için kullandığı cihazlar vardır. Bu cihazların biri phoropter adı verilen cihazdır. Bu cihaz yardımıyla kırılma probleminin miktarını ölçer. Diğer cihaz ise retinoskop cihazıdır. Bununla da retinayı yansıtan özel ışığı gözlere yansıtır. Gözlük veya lens kullanımı ise deneme camları yardımıyla kişinin en iyi görmesine yardımcı olan cam kullanılır.

9. Miyobun Sebep Olduğu Göz Problemleri Neler?

Miyop problemi olan yetişkin ve çocuklarda başka göz hastalıkları olabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir. Şaşılık, yaygın olarak çocukluklarda görülür. Gözlerin farklı yerlere bakmasıdır. Göz tembelliği, daha az gören gözün kullanılmamasından kaynaklıdır. Glokom, bir diğer adı göz tansiyonudur. Gözün içinde basıncın artmasından kaynaklanır. Katarakt, göz merceğinin şeffaflığını yitirip matlaşmasından ortaya çıkar. Son göz problemi ise Retina dekolmanıdır. Gözün arkasında bulunan retina tabakasının kendisine besin ve oksijen ihtiyacını sağlayan kan damarlarından ayrılmasıyla ortaya çıkan bir göz problemidir.

10. Miyop Önlenebilir Mi?

Uzaklarla Derdi Olanların Yakından Bildiği Miyop Rahatsızlığı

Miyop önlenebilir bir göz kusuru değildir. Günümüzdeki araştırmalar göz önüne alındığında yavaşlaması sağlanabilir. Yavaşlaması için yapılması gerekenler şu şekildedir. Miyobun yavaşlaması için gün ışığından fayda sağlamak mümkündür. Seyreltilmiş atropin damlaları da miyobun yavaşlamasına katkı sağlar. Bu damla az miktarda göze damlatıldığında göz kaslarını gevşeterek çocuklarda miyobun yavaşlamasına yardımcı olur. Ortokeratoloji (OrthoK), yani geceleri ters geometrili lens takmaktır. Korneayı geçici olarak düzleştirir buda gün boyu gözlük veya lens olmadan net görmenizi sağlar. Bunun yanında lens ile uyumanın yan etkileri de bulunabilir. Bu durumda korneanın enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Dikkatli kullanılmalıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!