Uyuşturucu Bataklığından Kurtulmayı Başaran Ünlülerin Hikayeleri

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

İnsanlar hayatları boyunca pek çok sorunla karşılaşırlar. Kimileri bu sorunlarla başa çıkamazken kimileri de yaşadıklarının üstesinden gelmeyi başarırlar. Elbette bu söylenenler ünlüler için de geçerlidir. Gündelik hayatınızda, televizyonlarda, sinemalarda veya videolarda en şık, en güzel, en ışıltılı halleriyle gördüğünüz ünlü kişilerin bazen normal birer insan olduğunu unutabilirsiniz. Ancak bu durum onların da sorunları olabileceği gerçeğini değiştirmez. Hayatlarında pek çok şey yaşayan ünlülerin yolu uyuşturucu bataklığından geçmiş olabilir ve oradan kurtulmayı başaran kişilerin hikayeleri ise dinlenmeye değer. Bu zorlu yaşam öyküleri için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Bradley Cooper

Uyuşturucu Bataklığından Kurtulmayı Başaran Ünlülerin Hikayeleri

Marvel Sinematik Evreni’nde Rocket Raccoon karakterini seslendiren Bradley Cooper, listenin ilk ismi. The Hangover serisiyle ünlenen yıldız, Silver Linings Playbook ve American Hustle gibi filmlerle Hollywood’daki yerini sağlamlaştırmıştır. En son Lady Gaga ile beraber başrolü paylaştığı A Star Is Born yapımında izlediğimiz Cooper, 2012 yılında yaşadıklarını anlatmıştır. “Hayatıma, evime baktığımı hatırlıyorum ve ‘Ne oluyor?’ diye düşünmüştüm.” diyen oyuncu, bir partide yaşadıklarından sonra sorunlarının üstesinden gelmeye karar vermiştir. Tedavisini tamamlayıp bağımlılıklarından kurtulan Cooper’ın kariyeri o zamandan beri yükseliştedir.

2. Drew Barrymore

Çocuk yaşlarda uyuşturucu bataklığından yolu geçen ünlülerin nasıl kurtulmayı başaran kişiler olduklarına dair hikayeleri hem üzücü hem de sevindirici olabilir. Bu öykülerden birini yaşayan ise Steven Spielberg’in E.T. filmi ile küçük yaşlarda şöhrete kavuşan Drew Barrymore’dur. Oyuncunun babası John Drew şiddete eğimli bir alkolik iken annesi ise ebeveynlik sorumluluklarını tam anlayamayan bir gençti denilebilir. Güzel bir ortamda büyümeyen Barrymore, 11 yaşında içki problemleriyle 12 yaşındaysa uyuşturucu problemleriyle tanışmıştır. Ailesinden ayrılan ve sorunlarından uzaklaşan yıldız, 20’li yaşlarında yaşadıklarıyla gençliğini telafi ettiğini söylemiştir.

3. Jamie Lee Curtis

Uyuşturucu Bataklığından Kurtulmayı Başaran Ünlülerin Hikayeleri

Amerikalı oyuncu Jamie Lee Curtis, aynı zamanda bir yazar, yapımcı, yönetmen ve aktivist. Ödüllerle dolu bir kariyeri olan ünlü ismin bağımlılığı da çocuk yaşlarda başlamıştır. Çalıştığı setlerden birinde kameramanın “Onu bugün çekmeyeceğim, gözleri şişkin görünüyor.” demesi üzerine bu durumu düzeltmek için rutin estetik ameliyatlar olmuştur. Bu operasyonlar sonrasında da acısını dindirmek için kullandıklarına bağımlı hale gelmiştir. Kurtulması ise Esquire dergisinin Şubat 1999 sayısında okuduğu bir yazıyla gerçekleşmiştir. Tom Chiarella’nın “Vicodin, My Vicodin” makalesi sayesinde iyileşmeye başlayan Jamie Lee, bunu hayatının en büyük başarısı olarak göstermiştir.

4. Keith Urban

26 Kasım 1967 tarihinde dünyaya gelen Avustralyalı şarkıcı ve söz yazarı Keith Urban, müzik dünyasına girişini ise 1991 yılında yapmıştır. Kendi ismiyle yayınlanan ilk albümünün ardından Amerika’ya taşınan ve solo işlerinin yanı sıra The Ranch grubunda da yer alan Urban, 2000’li yıllarda tanınan biri haline gelmiştir. Bu yolculuk onun için kolay olmamıştır çünkü doksanlı yıllarda kokain bağımlılığıyla mücadele etmiştir. Daha sonraki yıllarda alkol de sorunları arasında girmiştir. “Sahnedeyken iyi hissediyordum ama onun dışında özgüvenim yoktu.” diyen yıldız, eşi Nicole Kidman’ın sayesinde 2006 yılında rehabilitasyona gitmiştir ve o zamandan sorunlarıyla başa çıkabilmektedir.

5. Eric Clapton

Uyuşturucu Bataklığından Kurtulmayı Başaran Ünlülerin Hikayeleri

Rock and Roll Hall of Fame’e üç kere eklenen tek isim olan Eric Clapton, tarihin en önemli ve en etkili gitaristlerinden biri olarak anılmaktadır. Ne yazık ki kariyerinde bu noktaya gelirken pek de kolay bir yaşam sürmemiştir. Bağımlılıkları neredeyse hayatına mâl olmuştur. Kendi sözleriyle “Özellikle yetmişli yıllardan nasıl sağ çıktığını bilmeyen” Clapton, o zamanlarda üç yıl boyunca ciddi bir eroin bağımlılığı yaşamıştır. Daha sonra madde kullanımını bırakmak yerine boşluğunu doldurmak için alkole yönelmiştir. Sorunlarını fark eden şarkıcı, 1982’de rahatsızlığını kabul etmiş ve tedavi olmaya başlamıştır. Otobiyografisinde ise “Müziğin hayatımdaki varlığı her zaman kurtarıcı element olmuştur.” demiştir.

6. Demi Lovato

Ünlülerin kariyer hikayeleri genç yaşlarda başladığında uyuşturucu bataklığından kurtulmayı başaran kişiler olmaları daha zorlu bir yolculuk olur. Bu isimlerden biri de Disney bünyesinde üne kavuşan şarkıcı ve oyuncu Demi Lovato. 28 yaşındaki yıldız, jenerasyonunun en yetenekli yıldızlarından biri ama aynı zamanda bağımlılık mücadelesi veren bir isim. İlk olarak 2017’de Youtube’da yayınlanan Simply Complicated belgeselinde gençlik yıllarındaki bağımlılığı hakkında konuşmuştur. 2018’de yayınladığı “Sober” ile yaşadıklarını bir şarkıyla anlatmıştır. O zamanlarda bağımlılığı tekrar eden Lovato, Mart 2021’de Youtube’da yayınlanan belgeselinde bu zamanlarda yaşadıklarını anlatmıştır.

7. Matthew Perry

Uyuşturucu Bataklığından Kurtulmayı Başaran Ünlülerin Hikayeleri

19 Ağustos 1969 tarihinde dünyaya gelen Amerikan-Kanadalı oyuncu ve yapımcı Matthew Perry, listede yer alan bir diğer isim. Doksanlı yılların hit televizyon dizisi Friends’de canlandırdığı Chandler Bing karakteriyle hatırlanan Perry, Fools Rush In ve The Whole Nine Yards gibi filmlerde de yer almıştır. 1997’de geçirdiği bir jet ski kazasının ardından ağrı kesici kullanmaya başlayan oyuncu, aynı zamanlarda uyuşturucularla da tanışmıştır. Durum ilerledikçe “kontrolden çıkmış ve sağlıksız” olduğunu söyleyen Matthew, bağımlılığı yüzünden Friends’in üç yılını hatırlamadığını söylemiştir. Birçok kez rehabilitasyon merkezine giden yıldız, artık bu bağımlıklarından kurtulmuştur.

8. Elton John

Sevilen İngiliz müzisyen Elton John, nam-ı diğer Rocket Man, altmışlı yıllarda başlayan kariyerinin ilk yıllarında uyuşturucuyla tanışmıştır. İlk başlarda uyuşturucu konusunda hassas olan John, menajeri stüdyoya getirene kadar kokainle tanışmamış. Deneyimledikten sonraysa kullandığı maddenin utangaçlığını yenmesinde yardımcı olduğunu söylemiştir. Deneyimini ise şöyle anlatmıştır: “Beni herkesle konuşturarak başladı ve daha sonra beni kendisiyle izole ederek sona erdi ki bu gerçekten dünyanın sonudur.” Elton John, 2012’deki bir röportajında hala bağımlılıklarıyla ilgili rüyalar gördüğünü söylemiştir. Buna rağmen 30 yıldan fazladır bağımlılıklarına yenilmeden hayatına devam etmektedir.

9. Angelina Jolie

Angelina Jolie, Hollywood’un en ünlü isimlerinden biri olmasının yanı sıra en sevilen oyuncularından biridir. Lara Croft, Mr & Mrs. Smith ve ona Oscar kazandıran Girl, Interrupted filmleriyle bilinen yıldız, sinema sektöründe yükselmeye başladığı yıllarda “Hollywood’un tehlikeli asisi” olarak anılmıştır. Yirmili yaşlarına gelen bu zamanlarda uyuşturucu ile de tanışmıştır. Söylediğine göre “mümkün olan her uyuşturucuyu” kullanmıştır. Bunu asi görünmek için değil, sadece kendini bulmak için yaptığını söylemiştir. Bunu bir yolculuk olarak gören ünlü oyuncu ve hayırsever, on yıldan uzun bir süre bağımlılık yaşadıktan sonra tedavi olmuş, iyileşmiş ve ailesini kurmuştur.

10. Zac Efron

Uyuşturucu Bataklığından Kurtulmayı Başaran Ünlülerin Hikayeleri

1987 doğumlu, tam adıyla Zachary David Alexander Efron listede yer alan bir diğer Disney yıldızı. Amerikalı aktör, 2000’li yılların ortalarından itibaren High School Musical üçlemesi, 17 Again gibi filmlerle ünlenmiştir. 2010’larda da pek çok başarılı yapımda yer almıştır ama genç yaşta şöhretin bazı sonuçları olmuştur. 2013 yılında rehabilitasyona giden Zac, burada alkol ve uyuşturucu kullanımı sebebiyle tedavi görmüştür. Yaşadıklarını “Hayatımda bir şeyler eksikti, dolduramadığım bir tür boşluk vardı.” şeklinde anlatmıştır. Son yıllarda kendini toparlayan Efron, pek çok başarılı filmde yer almıştır. Hayatı ne kadar güzel gidiyor olsa da bağımlılığın “asla sona ermeyen bir mücadele” olduğunu söylemiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!