Uykularınızı Kaçıracak Bir Seri Katil: Ted Bundy

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Bir seri katil düşünün. Kendine öyle bir ün yapmış ki popüler kültüre malzeme olmuş ve hatta hakkında kitaplar yazılmış, belgesel ve filmler çekilmiş. Biz de dergiCE ekibi olarak, “seri katil” kelimesini sözlüklere yazdıran adamın hikayesini sizler için derledik. İşte o ünlü isim, uykularınızı kaçıracak bir seri katil: Ted Bundy!

1. Doğumu ve İlk Yılları

Uykularınızı Kaçıracak Bir Seri Katil: Ted Bundy

Babası belli olmayan Ted Bundy, 24 Kasım 1946 tarihinde Burlington, Vermont’da hayata gözlerini açmıştır. Bundy dokuz yaşına kadar annesi Eleanor Louise Cowell ve dedesiyle birlikte Philadelphia’da yaşamıştır. Bazı aile fertlerine göre psikolojisi bozuk ve şiddete meyilli olarak nitelendirilmiştir. İlerleyen dönemde Bundy ve annesi Cowell, Washington’a bir kuzenlerinin yanına taşınmış ve Cowell burada bir kilisenin sosyal organizasyonunda çalışırken tanıştığı hastane aşçısı Johhny Culpepper Bundy ile evlenmiştir.

2. Lise Hayatı

Bundy, liseyi Wilson Lisesi’nde okumuş ve okul hayatı boyunca başarılı, utangaç ve içine kapanık bir öğrenci olmuştur. Aynı dönemde de yerel bir kilisede aktif olarak çalışmıştır. Liseyi bitirmeden önce hırsızlık, hilecilik ve röntgencilik gibi ufak tefek suçlar işlemeye başlamış ve ilerleyen zamanda da bu dönemi, “seks ve şiddet görüntülerine” hayran olduğu bir dönem olarak nitelemiştir. Bu açıklamasına değin kendi özü olarak saklamıştır.

3. Üniversite ve İş Hayatı

Uykularınızı Kaçıracak Bir Seri Katil: Ted Bundy

Bundy, Washington’dayken lisans eğitimi olarak psikoloji dalını bitirmiş ardından da Cumhuriyetçi Parti için Seattle’da intihar kriz merkezinde gönüllü olarak çalışmıştır. Bu merkezdeki iş arkadaşı, ilerleyen dönemlerde ünlü polisiye romanlara imza atacak olan Ann Rule olmuştur. Rule, “The Stranger Beside Me” adlı romanında Ted’in Stephanie Brooks’la (gerçek isim kullanmamıştır) ciddi bir ilişkisi olduğunu ama Brooks’un Bundy’den ayrıldığını açıklamıştır. Romanın devamında ise Bundy’nin politikayla ilgilendiğini, aynı dönem Utah Üniversitesi’nde hukuk okumaya başladığını anlatmıştır. Çift, iki yıl ayrı kaldıktan sonra Bundy, yeniden Brooks’un hayatına girmiş ve evlenme teklifi etmiştir. Stephanie Brooks bu teklifi kabul ettikten sonra da Bundy kadını terk etmiştir. Bu ayrılıktan kısa süre sonra da cinayetler serisi başlamıştır. Aynı zamanda Rule kitabında, Stephanie Brooks’un siyah ortadan ayrılmış saçlarıyla ayrıca genç ve beyaz olmasıyla Bundy’nin öldüreceği kadınlar için bir model olduğunu açıklamıştır.

4. Cinayet Serisi

Ted Bundy vakasına atanan eski dedektif Robert D. Keppel ve Ann Rule’e göre Bundy ilk cinayetini ergenlik yıllarında, 15 yaşındayken işlemişti. Tacomalı 8 yaşındaki bir kızın ortadan kaybolması olayı olarak geçmektedir ancak kayıtlara geçen ilk cinayetini 1974 yılında 27 yaşındayken işlemiştir. 4 Ocak 1974 tarihinde Joni Lenz adlı bir kadına karşı cinayet teşebbüsü olmuştur. 18 yaşındaki Lenz’in bodrum katındaki yatak odasına pencereden girmiş ve uyuyan kızı levyeyle ağır bir şekilde dövmüştür. Daha sonra da çelik değnekle cinsel saldırı da bulunduktan sonra anlaşılamayan bir sebeple kaçmıştır. Gecenin sabahında yatağında kanlar içinde bulunan Lenz ölmemiş ama kalıcı beyin hasarıyla yaşamak zorunda kalmıştır. Sonraki kurbanı ve kabul ettiği ilk cinayeti ise Washington Üniversitesi son sınıf öğrencisi Lynda Ann Healy olmuştur. 31 Ocak 1974 tarihinde Bundy, Healy’nin odasına belli etmeden girmiş, kadını teklemeyerek bayılttıktan sonra kot ve bluz giydirip üstüne de bir çarşafa sarıp kaçırmıştır. Kadının kalıntıları bir yıl sonra Seattle’ın doğudaki dağlarında bulunmuştur. 1974’ün Ocak ve Haziran ayları arasında Washington eyaletinde en az sekiz kadını daha öldürmüştür.

5. Kurbanlar

Uykularınızı Kaçıracak Bir Seri Katil: Ted Bundy

Uykularınızı kaçıracak bir seri katil olan Ted Bundy, idamının önceki gecesinde 30 cinayeti daha itiraf etmiştir fakat gerçek rakam günümüzde dahi bilinmemektedir. İtirafı verdiği gece sıralı olarak bütün cinayetleri anlatmıştır. Bu sıralamaya göre cinayetlerin, 11’ini Washington’da, 3’ünü Colorado’da, 3’ünü Florida’da, 2’sini Oregon’da, 2’sini Idaho’da, 1’ini California’da işlemiştir.

6. Hakkında Açılan İlk Dava

Bundy 8 Kasım 1974 tarihinde, Utah Murray’de otoparkta kendi aracına giden Carol DaRonch’a polis kılığında yaklaşmış ve arabasının arızalandığını söylemiştir. Bundy, Carol’in arabasını kontrol etmiş ve bir sorun olmadığını söylemiştir fakat sözde polis Bundy, Carol’a karakola gelip rapor çıkarmak konusunda kendisine yardımcı olması gerektiğini söylemiş ve bunun üzerine Carol arabaya binmiştir. Sonra bir kuşkuya kapılan genç kadın, kendini arabadan atmış ve polise giderek araba ile Bundy’nin eşgalini vermiştir. 16 Ağustos 1975 tarihinde arabasıyla birlikte yakalanan Bundy, Carol’ın onu teşhis etmesinden sonra 1 Mart 1976’da DaRonch’u kaçırmaktan suçlu bulunmuş ve 15 yıl hapis cezası almıştır.

7. Hapisten Kaçışları

Uykularınızı Kaçıracak Bir Seri Katil: Ted Bundy

Bundy, 7 Haziran 1977 tarihinde cinayet davası için Pitkin County, Colorado’ya nakledilmiştir. Bundy, Dava sırasında kütüphaneyi görmek bahanesiyle ikinci kata çıkmış ve buradan atlayıp kaçma girişiminde bulunmuştur. Mesafe yüksek olduğu için iki ayak bileği de zarar görmüş olan Bundy fazla uzaklaşamamış, bir hafta sonra yakalanmıştır. Bir sonraki kaçış girişimi ise hapiste duruşmayı beklediği sırada gerçekleşmiştir. Nereden bulduğu bilinmeyen demir bir testere ile hücresinde delik açmış, 30 Ekim 1977 tarihinde kaçmayı başarmıştır.

8. Florida Yolculuğu

Hapishane ziyaretleri sırasında tanıdıklarından topladığı yaklaşık 500 dolarla önce Chicago’ya, ardından da Michigan’a gitmiştir. Sonrasında da Michigan’da bir araba çalmıştır. Arabayı Atlanta’da terk etmiş oradan da trenle Florida’ya varmıştır. Bundy, Florida’da aynı yurtta kalan 4 kadına bir odun parçasıyla saldırmıştır. Kadınların ikisini dövdükten sonra boğarak öldürmüş diğer ikisini de ağır yaralamıştır. Öğrenilene göre yurda girip çıkması bir saatten az sürmüştür. 9 Şubat 1978 tarihinde 12 yaşındaki Kimberly Leach’i kaçırmış ve öldürmüştür. Leach, Bundy’nin son kurbanı olmuştur. Florida’da çalıntı bir araçla seyahat ederken polisin onu durdurması sonucu yakalanmış ve kim olduğu anlaşılınca Miami’ye gönderilmiştir.

9. Mahkûmiyet ve İdam Kararı

Uykularınızı Kaçıracak Bir Seri Katil: Ted Bundy

25 Haziran 1979 tarihinde başlayan ikinci dava süreci 29 Temmuz’a değin sürmüş ve avukat verilmesine karşın Bundy, kendi savunmasını kendisi yapmıştır. Jürinin suçlu bulması üzerine hakim Edward Cowart, Bundy’i elektrikli sandalye yöntemiyle idama mahkum etmiştir. 1989 yılında idam edilmeden önce onlarca faili meçhul cinayetin çözülmesinde rol oynamıştır. Yine bu on yıllık süreçte Carol Ann Boone ile evlenmiş, bir kız çocuğu olmuş ve Boone’la boşanmıştır. Boone boşandıktan sonra hem kendisinin hem de kızının soyadını değiştirmiştir.

10. İdam Edilişi

23 Ocak 1989 tarihinde sabah saat 07:06’da Bundy elektrikli sandalyede idam edilmiştir, son sözleri ise “Aileme ve arkadaşlarıma selamlarımı iletmenizi istiyorum.” olmuştur. 2000 voltun vücudunda iki dakikadan kısa süre boyunca gezinmesine rağmen ölüm saati 07:16 şeklinde açıklanmıştır. Bundy’nin ölümü üzerine binlerce kişi kutlama amaçlı yürüyüşler gerçekleştirip şarkı söylemiş ve dans etmişlerdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!