Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En Popüler 10 Kitabı

6 dk okuma süresi


12
14 Paylaşım, 12 puan

20 Haziran 1946 tarihinde Konya’da doğan usta yazarın gerçek adı Ömer Zülfü Livaneli’dir. Kitaplarının yanında “Leylim Ley” ya da “Ey Özgürlük” şarkılarıyla da tanınan Zülfü Livaneli’nin şarkıları, edebiyat ve şiirle iç içe geçmiştir. Livaneli, gençlik yıllarında İsveç’e sığınmak zorunda kalmıştır. Türkiye’de şarkıları yasaklanmasına rağmen dilden dile yayılmıştır. Nazım Hikmet, Orhan Veli, Yaşar Kemal ve Sabahattin Ali şiirlerinden şarkı yapmışlardır. Kendine has bir stili olan Zülfü Livaneli, film müzikleri de yapmıştır. Ayrıca konserler de vermiştir. Biz de sizler için usta yazar Zülfü Livaneli’nin kitapları arasından en popüler olanlarından 10 kitabı ve özetlerini listeledik. Gelin beraber Zülfü Livaneli’nin eserlerine bakalım!

1. Serenad

Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En Popüler 10 Kitabı

Müziğin, sanatın, bilimin ve aşkın bir arada bulunduğu Serenad kitabı; 2011 yılında yayımlanan bir Zülfü Livaneli romanıdır. 2001 yılının Şubat ayında boğuk bir günde başlayan hikaye, İstanbul Üniversitesi’nde halka ilişkiler departmanında çalışan Maya Duran ile ilgilidir. Maya’nın, ABD’den gelen Alman Profesör Maximillian Wagner’i karşılamasıyla birlikte olaylar gelişir. Maya, Profesör’ün isteği üzerine onu Şile’ye götürür. Dünya tarihi ve kendi ailesi ile ilgili sırları açığa çıkar ve dokunaklı bir aşk hikayesinin kapıları aralanır. Seranad kitabı, uzun süredir devam eden bir aşkı konu edinir. Bunun yanı sıra bütün siyasi konu ve sorunlarda her zaman için geri planda kalan ve zarar görenin insan olduğu gerçeğini vurgular.

2. Huzursuzluk

Zülfü Livaneli bu romanında, İstanbul’un karmaşası içerisinde yaşayan İbrahim’den bahseder. İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberinin ardından memleketi Mardin’e döner. Arkadaşının sevdadan ölüme giden o yolculuğunu araştırmaya başlar. Mardin’de başlayıp Amerika’da son bulan bu yolculuğunda adeta bir girdabın içerisine çekilir. İbrahim, Hüseyin’in ailesiyle konuştuğunda onun, yardımda bulunmak için gittiği göçmen kampında Meleknaz isimli bir kıza aşık olduğunu öğrenir. Ortadoğu’nun acımasızlığını gösteren bu kitap da o bölgedeki acılara dikkat çeker. Kitabın önemli konularından birisi de Suriye’deki savaş ve acılardır. Livaneli’nin akıcı bir üslupla yazdığı bu romanı okuyucuları hüzne sürükler.

3. Mutluluk

Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En Popüler 10 Kitabı

Bu hikayede, Harvard Üniversitesi mezunu olan bir Profesör baş karakter olarak görülmektedir. Diğer karakterler arasında Van’ın bir köyünde tecavüze uğramış Meryem isminde genç bir kız ve töreler gereği onu infaz etmekle görevlendirilmiş amcasının oğlu Cemal da yer almaktadır. Bahsi geçen bu üç kişinin hayatları Ege Kıyılarında kesişir. İstanbullu olup tanınan bu profesör sahip olduğu her şeyi arkasında bırakarak amaçsız bir şekilde teknesiyle Ege yolculuğuna çıkar. Bunun yanında askerliğini bitirip eve dönen Cemal’i hayatının en zor görevi beklemektedir. Hikayenin devamında Meryem, İrfan ve Cemal mutluluğu ararken kendi benliklerinde çalkantılı bir yolculuğa çıkarlar. Yazar, romanındaki tasvirleri karakterlerin ağızlarından derinlemesine anlatır. Zülfü Livaneli’nin çok sevilen “Mutluluk” adlı eseri, hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük yankı uyandırmıştır.

4. Kardeşimin Hikayesi

2013 yılının Nisan ayında yayınlanan Kardeşimin Hikayesi, usta yazar Zülfü Livaneli’nin yazmış olduğu eserler içinden en popüler 10 kitabı arasına girmektedir. Kitabı okurken kuşku ve kesinlik kavramlarının sınırları yeniden çizilir. Sessiz bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesi ile olaylar başlar. Bu cinayet, emekli bir inşaat mühendisiyle meraklı ve genç bir gazeteci kızın tanışmasına aracı olur. Kurguyla gerçeğin karıştırıldığı, duyguların karanlık kısımlarına inildiği bu karmaşık hikaye de aslında bu tanışma ile birlikte başlar. Kardeşimin Hikayesi, mutluluk kavramında ulaşılacak son noktanın aşk olduğuna inanan insanların, bu konuda bir kez daha düşünmelerinin sağlandığı, gerek kurgusu gerek akıcı dili ile çok sevilen kitaplar arasındadır.

5. Son Ada

Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En Popüler 10 Kitabı

“Orhan Kemal Roman Armağanı” kazanmış olan Son Ada romanı, Zülfü Livaneli’nin usta yazar olduğuna kanıt gösteren 10 en popüler kitabı kategorisindendir. Herkesin mutlu ve huzurlu şekilde yaşadığı adada bir diktatörün geldikten sonra ada ve halkındaki değişimi anlatır. Ülkenin darbeci başkanını emekliliğini geçirmek için huzurlu bir adaya gitmek ister. Bu adaya yerleşmesi ise cennet adada yaşayanların huzurunu kaçırır. Başkan adaya gelmeden önce ada, herkesin yönetime katılmasıyla yönetilen bir yerdir ancak başkan geldikten sonra onun tek başına ve istediği gibi yönettiği sıkıcı bir yer olur. Bunun için de kendisini oy çoğunluğu ile başkan seçtirir. Daha sonra bütün düzeni değiştirmeye başlar. Kitapta çevreci ve siyasi mesajlar verilir.

6. Leyla’nın Evi

Leyla Hanım, Boğaziçi’nde Bosnalılar Yalısı’nda doğup büyümüş bir paşa torunudur fakat buna rağmen yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır. Mahalle çocuklarından birisi olan gazeteci Yusuf’un bekâr evine yerleşmek durumunda kalır. Yusuf’un sevgilisi ise Almanya’da modellik yapmıştır ve müzik yaparak kazanmaya çalışan bir Almancı kızdır. Kurgunun devam eden kısmında Leyla Hanım, birçok kez atıldığı evin yeni sahipleri ile konuşmayı dener. Yine evin sahiplerini ikna etmeye çalıştığı bir gün Ali Yekta isminde uzun zamandır hizmetkârlık yaptığını öğrendiği bir beyle tanışır ve olaylar gelişmeye başlar. Kitaptaki her karakterin dünyası birbirinden farklıdır. Leyla’nın Evi, bu insanların hayatlarının kesişmesini, onların hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirmelerini bazen acılı bazen de eğlenceli bir şekilde okuyucuya anlatır.

7. Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm

Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En Popüler 10 Kitabı

Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm, Zülfü Livaneli’nin 2001 yılında yayımlanan romanıdır. Memleketlerinden çeşitli siyasi nedenlerle sürülüp İsveç’te yaşamaya başlayan insanların ortak yaşantısını anlatır. Kitapta Sami Baran, yaşadığı bazı olaylar sonucunda İsveç’e gider. İsveç’te yaşayabilmek için siyasi mültecilik hakkı talep eder. Sami, siyasete ilgisi olmayan kendi halinde yaşayan birisidir. Başından geçen olay, nişanlısı Filiz’in öldürülmesidir. Olayın ardından yapılan sorgulamalarda işkence gören Sami sonunda ülkesini terk eder. Takıntılı bir hasta olduktan sonra kaldığı hastanede Türkiye’den bir hastayla tanışır. Bu adam bütün yaşadıklarının sorumlusu eski bir bürokrattır. İntikamını almak isteyerek bir plan yapar. Farklı ülkelerden gelmiş olan ve orada kalan mülteci arkadaşlarından yardım ister. Fakat işler planlandığı gibi gitmez. Karmaşık bir kurguya ev sahipliği yapan bu kitap okuyucunun heyecanını zirvede tutmakta türünün nadir örneklerinden sayılabilir.

8. Elia İle Yolculuk

Livaneli’nin büyülü satırlarından okuma fırsatı sunulan bu romanda sıra dışı bir yolculukta olan farklı deneyimler yaşamış iki insan vardır. Karakterlerden biri olan Elia Kazan, dünyaca ünlü bir sinema ustası olmanın yanında bir de yazardır. Birçok kişiyi kendisiyle çalışmaya Anadolu Gülüşü dediği yeteneği ile ikna eden bu kadının, McCarthy döneminde yapmış olduğu hatalar ömür boyu peşini bırakmamaktadır. Hikayenin devamında ise üçüncü Oscar ödülünde bile hüzünlü olan Elia Kazan, annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi avuntuyu memleketi Kayseri’de aramaya karar vermektedir. Kaderini ön görmesine rağmen yine de o yola giren Elia, sonunda karar verdiği yolculuğa çıkmaktadır. “Elia İle Yolculuk” yazar Zülfü Livaneli’nin usta ellerinden çıkmış en popüler 10 kitabı içerisindedir.

9. Konstantiniyye Oteli

Konstantiniyye Oteli’nin açılışı ve erken bir yılbaşı kutlamasının gerçekleşeceği o günde seçkin isimler bir araya gelir. Politikacılar, başkanlar, büyükelçiler, ünlü gazeteciler ve patronlarının neredeyse hepsi oradadır. Sultanahmet’teki eski Bizans sarayının kalıntılarının üzerine inşa edilmiş olan Konstantiniyye oteli açılışına yüzlerce yıldır yeraltında yatan ölüler de katılır. Oluşturduğu karakterlerle okurları etkileyen usta yazar Zülfü Livaneli, bu kitabı ile İstanbul insanını anlatır. Bizans’tan beri İstanbul’a yola düşenlerin hikayesinin anlatıldığı kitapta, İstanbul’un uzun tarihi yer alır. Güncel konulardan da alıntılar yapılan “Konstantiniyye Oteli” kitabı, otel patronunun hikayesinden bir yazar adayının intikamına kadar pek çok hikayeyi bünyesinde barındırmaktadır.

10. Rüzgarlar Hep Gençtir

Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En Popüler 10 Kitabı

Zülfü Livaneli’nin usta bir yazar olmasına imkan veren en popüler 10 kitabı arasında “Rüzgarlar Hep Gençtir” eseri de bulunur. Rüzgarlar Hep Gençtir, Livaneli’nin farklı bir çocuk olarak doğmasının ardından kendisine evrende bir yer edinme çabasının hikayesidir. Ailesini, sevinçlerini, kırgınlıklarını ve yüreğine dokunan dostlarını anlatmış olduğu Rüzgarlar Hep Gençtir kitabında, hayattan aldığı dersleri ortaya sermiştir. Zülfü Livaneli’nin samimi bir dil ile yazmış olduğu kitabının sonunda gençlere seslenirken kitaba Yaşar Kemal’in umut dolu olan şiiri “Merhaba” ile başlar. Daha önce yayınlanmış olan “Sevdalım Hayat” isimli kitabında hayatından az ölçüde bahseden Zülfü Livaneli bu kitapta ise tamamen kendi hayatını anlatmış ve aralara şiirler katarak biraz daha genç yüreklere yönelik bir kitap yazmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!