Usta Oyuncu Morgan Freeman‘ın Hayatı Hakkında Detaylar

4 dk okuma süresi


44
16 Paylaşım, 44 puan

Amerikan sinemasının başarısı hakkında bugüne değin yüzlerce yazı yazılıp, belgeseller çekilmiştir. Teknik başarı, oyuncu kalitesi, teknolojinin henüz buralara uğramadığı yıllarda bile imza atılan büyük işler… Tüm bunlarla özdeşleşen bir kavram da Hollywood dünyası. Bu dünyanın içinde hafızalarımıza kazınmış yüzlerce başarılı aktör ve de aktris bulunmaktadır. İşte bu aktörlerden biri, efsaneleşmiş ses tonu ile hafızalarımıza kazınan usta oyuncu Morgan Freeman‘ın hayatı hakkında detaylar listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. İlk Yılları

Usta Oyuncu Morgan Freeman‘ın Hayatı Hakkında Detaylar

1 Haziran 1937 yılında Amerika’nın Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde dünyaya geldi. Babası Morgan Porterfield Freeman bir berber, annesi Mayme Edna öğretmendi. Usta oyuncunun DNA analizine göre, atalarından bazıları Nijer’in Songhai ve Tuareg halkındandı. Freeman’ın büyük büyük büyükanne ve büyükbabalarından bazıları, Kuzey Carolina’dan Mississippi’ye göç eden kölelerdi. Çocukluğunda Mississippi, Charleston’da yaşayan babaannesinin yanına gönderildi. İlk oyunculuk deneyimini 9 yaşında okulunda bir gösteride sahne alarak yaşayan Freeman 12 yaşında eyalet çapında bir drama yarışmasını kazandı.

2. Kariyer Başlangıcı

1955 yılında liseden mezun olan Freeman, Jackson Eyalet Üniversitesi tarafından verilen drama bursunu reddetti. Bunun yerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Hava Kuvvetlerine kaydolmayı seçti ve burada Otomatik İzleme Radarı Tamircisi olarak görev yaptı. Havacı 1. sınıf rütbesine yükseldi. 1955-1959 yılları arasında hizmet ettikten sonra Los Angeles, California’ya taşındı ve burada bulunan Pasadena Playhouse’da oyunculuk dersleri almaya başladı. Bu sırada Los Angeles City College’da transkript memuru olarak çalışma hayatına devam etti.

3. Sahne Çalışmaları

Usta Oyuncu Morgan Freeman‘ın Hayatı Hakkında Detaylar

Yıl 1964’ü gösterdiğinde Morgan Freeman, Dünya Fuarı’nda dansçı olarak çalıştı ve aynı zamanda San Francisco’daki Opera Rign müzikal tiyatro grubunun da üyesiydi. Tüm bu oyunculuk ve dans işleri devam ettiğinde asıl kalbinde yatanın oyunculuk olduğunu farketti. Aynı sene The Pawnbroker filminde figüran olarak kamera karşısına geçen oyuncunun sinema kariyeri de böylece başlamış oldu. 1967’de Viveca Lindfors’la birlikte Broadway çıkışını yaptı. 1969 The Dozens’ta da sahneye çıkarak yavaş yavaş ön plana çıkışının temellerini atmaya başladı.

4. Ön Plana Çıkışı

1971 yılında çekilen filmi Who Says I Can’t Ride a Rainbow? ona ilk itibarını getirmesine rağmen, usta aktör PBS’nin çocuklar için çekilen televizyon programı The Electric Company ile tanındı.Fakat bu programdaki çalışmaları çok yorucu olduğu için 1975 yılında burada çalışmayı bıraktı. Bu proje için televizyon yapımcısı Joan Ganz Cooney, Freeman’ın The Electric Company’de görünmekten nefret ettiğini söyledi ve “bu hayatının çok mutsuz bir dönemiydi” diye belirtti. Freeman bununla alakalı pek bir yorum yapmasa da, bu projenin bir parçası olduğu için minnettar olduğunu söyledi.

5. Sinemaya Girişi

Usta Oyuncu Morgan Freeman‘ın Hayatı Hakkında Detaylar

1980 yılında Robert Redford’un da bir gardiyanı canlandırdığı sinema filmi olan Brubaker’da Walter karakterini canlandırdı. 1987’de televizyon filmlerinin yanında, Christopher Reeve ve Kathy Baker’ın birlikte oynadığı Street Smart’ta önceki rollerinden daha farklı bir rol olan şiddetli bir sokak dolandırıcısını oynadı. Freeman bu yapımdaki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Adaylığı ve Altın Küre adaylığına layık görüldü. 1989 yılında büyük gişe başarısı elde eden Driving Miss Daisy (Bayan Daisy’nin Şoförü) filminde de Oscar ödülü adayı seçildi.

6. Öne Çıkan Filmleri

1992’de Clint Eastwood’un yönettiği Unforgiven (Affedilmeyen) filminde rol aldı. Bu filmde Ned Logan karakteriyle büyük bir başarı yakaladı. Film, En İyi Film de dahil olmak üzere dört Akademi Ödülü kazandı. Seneler 1993’ü gösterdiğinde Freeman, ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirdi ve Bopha! adlı dramada yönetmen koltuğundaki usta oyuncu olumlu tepkilerle karşılaştı. 1994 yılında ise hafızalarımıza kazınan film The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) ile tekrar akademi ödüllerine aday gösterildi fakat ödülü kazanamadı.

7. Oscar’ı Getiren Rolü

Usta Oyuncu Morgan Freeman‘ın Hayatı Hakkında Detaylar

2004 yılında, başrollerinde Clint Eastwood ve Hilary Swank’ın da olduğu ve yine yönetmen Clint Eastwood’un yönettiği bir film olan Million Dollar Baby (Milyon Dolarlık Bebek) filmindeki Eddie ‘Scrap’ Dupris rolü ona Akademi ödülünü kazandırdı. Film, en iyi film ödülünün de olduğu farklı 4 dalda akademi ödülü kazandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük gişe hasılatı elde eden bu film sayesinde geç gelen Oscar ödülü, Freeman hayranlarını sevindirse de, akademinin siyahi oyunculara karşı çok cömert olmadığı konusunu da tekrar gündeme getirdi.

8. Özel Hayatı

Morgan Freeman, 22 Ekim 1967 yılından 18 Kasım 1979’a kadar Jeanette Adair Bradshaw ile bir evlilik yaşadı. Bu boşanmanın ardından geçen 5 yılın sonunda Freeman, 16 Haziran 1984’te Myrna Colley-Lee ile evlendi. Çift, Freeman’ın ilk eşinin kızı Hines’i evlat edindi. Fakat 16 Ağustos 2015’te 33 yaşındaki Hines, New York’ta öldürüldü. Aynı zamanda Alfonso, Deena, Morgana ve Saifoulaye isimlerinde 4 çocukları oldu. Maalesef bu evlilik de 2007 yılında boşanma ile sonuçlandı. Freeman yaşamını halen Mississippi ‘de ve New York’ta geçirmektedir. Yönettiği ve aynı zamanda ortağı olduğu Madidi isminde bir restoranı vardır.

9. Geçirdiği Trafik Kazası

3 Ağustos 2008 yılında, büyük bir trafik kazası geçirdi. 1997 model Nissan Maxima marka aracıyla Ruleville, Mississippi yakınlarında gerçekleşen bu kazada araç birkaç kez takla attı. Kaza anında yanında bulunan arkadaşı Demaris Meyer ve Freeman, Jaws of Life denilen bir hidrolik kurtarma aracı ile aracın içinden çıkartıldı. Usta oyuncunun omzu, kolu ve dirseği kırıldı. Dört saatlik bir operasyonun sonucunda sinir hücreleri hasarı onarıldı. Uzun bir iyileşme süreci yaşanırken, kaza anında yanında bulunan arkadaşı Meyer, oyuncunun kaza anında alkollü olduğunu belirterek kendisini dava etti.

10. Irkçılık Hakkında Yorumları

Usta Oyuncu Morgan Freeman‘ın Hayatı Hakkında Detaylar

Usta oyuncu Morgan Freeman’ın ırkçılığın karşısında olduğu ve hayatı boyunca karşılaştığı ırkçılık hakkında detaylar konusunda net olduğu bilinen bir gerçek. Fakat kendisi, bunun karşısında isek, hakkında konuşmamamız gerektiği fikrini savundu. Verdiği bir röportajda şu cümlelerle ifade etti kendisini: “ben size beyaz adam demiyorsam, siz de bana siyah adam demekten vazgeçin” dedi. Mississippi Eyalet bayrağının Konfederasyon savaş bayrağını içerdiği gerekçesiyle değiştirilmesi çalışmalarını da yakından destekledi. Hayırseverlik çalışmaları ile de bilinen başarılı oyuncu birçok projeye maddi destek verdi. Çevresel duyarlılık konularında da öne çıkan sanatçı, her zaman duruşu ile dünyanın gözündeki naifliğini korudu.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!