Ürkütücü Kehanetleri İle Baba Vanga Efsanesi

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Ünlü kehanetleri ile Baba Vanga’yı tanımayan yoktur. Uzun yıllar boyunca ülkesinde kahin olarak devlet memurluğu yapmıştır. Ölümünün ardından zaman geçmesine rağmen söylemiş olduğu kehanetler gerçekleşmeye devam etmektedir. Bazı kehanetleri ile ürkütücü olan Baba Vanga efsanesi herkes tarafından bilinmektedir. Obama’nın başkan olacağını yıllar öncesinden gören Baba Vanga bunun gibi daha birçok kehaneti doğru çıkmıştır. Bazı ünlü isimler tarafından bizzat ziyaret edilmiş ve ondan tavsiyeler istemişlerdir. Ünlü Baba Vanga efsanesi hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Baba Vanga Efsanesi

Ürkütücü Kehanetleri İle Baba Vanga Efsanesi

Baba Vanga, Bulgaristan’ın küçük bir köyünden geldiği söylenen ve söyledikleri ile dünyayı etkileyen bir kadındır. Geleceği görmektedir fakat kaderi değiştiremez. Bastığı toprakta yıllar önce yaşananları bilebilmektedir. Gözlerinin görmemesine rağmen dokunduğu her nesneyi en ince ayrıntısına kadar tarif edebilmektedir. Prenses Diana’nın ölümü ve 11 Eylül saldırısı gibi birçok konuda yaptığı kehanetler doğru çıkmıştır. Ürkütücü kehanetleri ile Dünyada milyonlarca insan arasında Baba Vanga efsanesi olarak yıllar boyunca anılacaktır. Hayatının dönüm noktası olan kasırgada gözleri kum ve toz ile kaplı bir şekilde bulunmuştur. Bu yüzden bir daha görememiştir fakat kehanet yeteneği sayesinde çok fazla konuşulmuştur.

2. Baba Vanga’nın Hayatı

31 Ocak 1911 zamanında Osmanlı İmparatorluğu altında bulunan Bulgaristan’da yani günümüze göre Makedonya Cumhuriyeti’nde doğmuştur. Prematüre bebek olarak dünyaya gelmiştir. Hayatta kalıp kalamayacağı belli olana kadar yerel geleneklere göre kendisine herhangi bir isim verilmemiştir. Hayata tutunduktan sonra ise “iyi haber” anlamına gelen “Vangelia” adı koyulmuştur. Tam ismiyle Vangelia Pandeva Dimitrova, mavi gözleri ve sarı saçları ile sıradan bir kızdır. Yaşıtlarından daha zeki bir çocuk olarak görülmektedir. Küçükken annesini kaybetmiş ve babası yeniden evlendikten sonra Vanga, bir üvey anneye sahip olmuştur.

3. Gözlerini Kaybetmesi

Ürkütücü Kehanetleri İle Baba Vanga Efsanesi

Vanga, Zemun kentinde körler okuluna götürülmüştür ve orada üç yıl yaşamıştır. Burada Braille okumayı öğrenmiştir. Piyano çalmak, örgü örmek, yemek yapmak ve temizlik gibi işlerini de yapmıştır. Üvey annesinin ölümünden sonra kardeşlerine bakmak için eve dönmüştür. Talihsiz kazanın ardından Vanga, gözle görünür değişiklikler yaşamıştır. Kasırga çıktığında Vanga’yı 2 km uzağa fırlatmıştır. Vanga’yı bulduklarında ise gözleri kum ve toz ile doludur. Garip bir şekilde düşünceli, sürekli dalgın ve etrafını görmeyen gözleriyle bakmaktadır. Vanga’nın gözleri hiçbir iyileştirme çabasına sonuç vermemiştir. Bu yüzden tekrar görebilmesi mümkün olmamıştır.

4. Plörezi Hastalığına Yakalanması

1925 yılında körler okuluna gönderilmiştir ve bu körler okulunda üç yıl geçirmiştir. Vanga, 1939 yılında Plörezi hastalığına yani akciğer rahatsızlığına yakalanmıştır. Doktorun görüşü Vanga’nın yakında öleceği üzerineydi. Fakat Vanga, doktorun çok genç yaşta öleceğine dair olan tahminlerini çürütürcesine; hızlı ve kabul edilebilir derecede iyileşmiştir. Söylenenlere göre küçükken en sevdiği oyun, başka bir odaya bir cisim yerleştirip sonrasında onu bulmaya çalışmaktır. Gözlerini kapatarak ve kör taklidi yaparak, cisme ulaşmaya çalışıyordu. Bu yaşadıklarının sonucunda Baba Vanga efsanesi olarak ünlendi ve ürkütücü kehanetleri ile Dünya’yı şaşkına çevirdi.

5. Evlilik Hayatı

Ürkütücü Kehanetleri İle Baba Vanga Efsanesi

10 Mayıs 1942 tarihinde ise Vanga, Dimitar Gusterov ile evlendi. Evlendikten kısa bir süre sonra Dimitar ve Vanga, Petrich’e taşındılar. Daha sonra Dimitar, Bulgar Ordusunda yer aldı. Zamanında Bulgaristan tarafından işgal edilen Kuzey Yunanistan’a girmek zorunda kaldı. Kocası 1947 yılında alkolizm hastalığına yakalandı. Bir süre sonra da Vanga’nın kocası Dimitar, 1 Nisan 1962 tarihinde öldü. Baba Vanga ise 11 Ağustos 1996 tarihinde Bulgaristan’da meme kanserinden hayatını kaybetti. Cenazesine birçok devlet adamı olmak üzere oldukça büyük bir kalabalık katılmıştır. Vanga’nın vasiyetinin üzerine Petrich’deki evi, müze haline getirilmiş ve 5 Mayıs 2008 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır.

6. Kahinliğe Giden Yolu

II. Dünya Savaşı’nın başında, 1941 yılında, Vanga’nın paranormal yetenekleri oldukça gelişmiştir. Vanga, insanlara her türlü sorunlarıyla ilgili bilgi vererek onlara yardımcı olmaya başlamıştır. Kaybolan bir eşyanın veya evcil hayvanın yerini söyleyebilmektedir. Hastalıklarla ilgili şifalı otları tavsiye ederek hastalara şifa olabilmektedir. İnsanlara savaşın o zor günlerinde ihtiyaç duydukları o inancı aşılayabilmektedir. En önemlisi de Vanga, evine gelen kimseyi geri çevirmemiştir. Vanga’nın kahinliği, 1967 yılında devlet tarafından meşrulaştırılmıştır. Kendisi belediye hizmetine girmiştir. Vanga’nın kalabalıkla başa çıkması ve rahatsız edilmemesi için özel görevlileri olmuştur. Her gün görüşmek isteyen kişilere belediye tarafından sıra verilmiştir.

7. Gerçekleşmiş Kehanetleri

Ürkütücü Kehanetleri İle Baba Vanga Efsanesi

Baba Vanga’nın söylediği ve gerçekleşen oldukça fazla kehaneti bulunmaktadır. Prag’ın Sovyetler tarafından işgalini daha önceden söylemiştir. Hindistan’da siyaset yapan ve gelmiş geçmiş tek kadın başbakan olan İndira Gandhi’nin ülkenin başına geleceğini 1969 yılında söylemiş ve suikaste uğrayacağını da doğru bilmiştir. ABD’nin Beyaz Ev’inin Siyah Ev’e dönüşeceğini ve bunun 44. başkan zamanında olacağını söylemiştir. Vladimir Putin’in Devlet Başkanı olacağını öngörmüştür. 2004 yılında Hint okyanusunda olacak olan büyük bir depremin tsunamiye neden olacağını ve şehirlerin suyun altında kaybolacağını söylemiştir. Vanga, çok fazla masumun kanının akacağını tahmin ettiği 11 Eylül saldırıları da gerçekleşmiştir. Kursk’un sulara gömüleceği kehaneti ise 2000 yılında gerçekleşmiştir.

8. Gelecekle İlgili Kehanetleri

Vanga’ya göre gelecek kehanetlerinin bazıları şu şekildedir: Kutuptaki buzulların eridikçe yerkürenin su seviyesi artacak. Dünya ekonomisi 2043 yılında iyi olacak ve Müslümanlar Avrupa’nın hakimi olacak. 2046 yılında imkanlar tüm vücut organlarının yeniden üretilip çoğaltılabileceği bir hale gelecektir. 2066 yılında ABD, Müslümanların kontrolündeki Roma’ya karşı iklim değiştiren bir silah kullanacak ve sıcaklıkta ani bir düşüş yaşanacak. 2084 yılında ise doğa yeniden canlanacak. 2088 yılında hızlı yaşlanma hastalığı ortaya çıkarken 2097 yılında bu hastalık tedavi edilecek. 2100 yılında yapay bir Güneş kullanılmaya başlanılacak. 2125 yılında Macaristan, uzaydan sinyaller alacak ve 2130 senesinde uzaylıların yardımıyla su altında medeniyetler kurulacak.

9. Kehanetlerinin Yorumları

Daha önce 2004 yılında gerçekleşen tsunami gibi 2022 yılında da Avustralya ve birçok Asya ülkesinde buna benzer doğa felaketleri yaşanacağı öne sürüldü. Koronavirüsten sonra bir de Sibirya’da ölümcül bir virüs keşfedileceği açıklandı. Kehanetleri yorumlayan uzmanlara göre, içme suyu sıkıntısı yaşanacak ve kirlilik nedeniyle su sorunu ortaya çıkacak. 2017’de Güneş Sistemi’ne uğrayıp sonra giden Oumuamua asteroidi Baba Vanga’nın kehanetlerini yorumlayanlara göre uzaylılar tarafından gönderilmiştir. Hindistan’da kıtlık yaşanacağı da öngörüler arasında. Hava sıcaklığının artacağı ve çekirge gibi canlıların tarlaları işgal edeceği söylenmektedir. Bu nedenle de ürünlerin zarar göreceği aktarılmıştır.

10. Dünya’nın İlgisi

Ürkütücü Kehanetleri İle Baba Vanga Efsanesi

1941 ve 1996 yılları arasında Baba Vanga’yı ziyarete gelenlerin sayısı hakkında oldukça farklı bilgiler bulunmaktadır. Bu konudaki tahminler kesin olmamakla birlikte 300 bin ile 1 milyon arasında olduğu söylenmektedir. Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist diktatör Todor Jivkov dahil olmak üzere birçok devlet adamını kehanetleri ile etkilemiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi lideri Adolf Hitler bizzat kendisi gelerek Baba Vanga’yı ziyaret etmiştir. Baba Vanga’nın tutan kehanetleri kadar, hiç tutmayan kehanetleri de olmuştur ancak bunlar çok fazla gündeme gelmemiştir. Çünkü dünyanın yaşadığı büyük olayların büyük bir kısmını önceden tahmin etmeyi başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!