Balkanlar’ın İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

110.994 kilometre yüzölçümüne sahip Bulgaristan yılın her döneminde doğası, tarihi dokusu ve festivalleriyle ziyaretçileri kendisine çekmekte. Bulgaristan Avrupa’nın en büyük 16. ülkesidir. Başkenti Sofya ile turist akınına uğrayan ülke aynı zamanda Namık Kemal’in ünlü eseri Vatan Yahut Silistre adlı oyununa konu olan Silistre şehrine de ev sahipliği yapmaktadır. Bulgaristan tüm bu özellikleri ve daha fazlasıyla her mevsim ziyaretçilerin uğrak yeri halini almıştır. Siz de tatil rotasını Balkanlar’a çevirenlerdenseniz Balkanlar’ın incisi ve cazibe merkezi Bulgaristan’da mutlaka görülmesi gereken yerler listemize kesinlikle göz atmalısınız! Keyifli okumalar…

1. Avrupa’nın Cazibe Merkezi: Sofya

Balkanlar’ın İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

Başkent Sofya Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen kenti olmakla birlikte mimarisi ve kozmopolit yapısıyla Avrupa’nın cazibe merkezi haline gelmiştir. Şehrin göz kamaştıran yapılarından birisi olan Alexander Nevski Katedrali ise sadece Sofya’nın değil, tüm ülkenin de sembolü olarak kabul edilmektedir. Katedral, Bulgaristan’ın bağımsızlığı için hayatını kaybeden 200 bin Rus askerinin anısına yapılmıştır. Sadece bir ibadethane değil, bağımsızlık anıtı olarak görülmektedir. Arkeoloji meraklıları için adeta biçilmiş kaftan olan Sofya Arkeoloji Müzesi şehrin geçmişine ışık tutmaktadır. Roma, Trakya ve Orta Çağ eserleriyle ülkenin en zengin müzesi olarak bilinmektedir. 17 Eylül 2015’te kapılarını açan Sofya Tarih Müzesi binası Tarihi Türk Hamamı olmasıyla en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

2. Bulgaristan’ın Deniz Başkenti: Varna

Bulgaristan’ın üçüncü en büyük şehri olan Varna, turizm ve deniz ticaretiyle öne çıkmaktadır. Festivalleri, plajları, müzeleri park ve hayvanat bahçeleriyle öne çıkan bu şehir, Bulgaristan’ın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biridir. Doğanın tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak yeri olan Sea Garden’ın namı ülke sınırlarını aşarak Balkanlar’a kadar ulaşmıştır. Park 7/24 açık olmasıyla Varna sakinleri ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir. Katedralleriyle ünlü Bulgaristan’ın göze çarpan ikinci katedrali Varna Katedrali mimarisiyle göze doldurmaktadır. Şehir Retro Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Hayvanat Bahçesiyle ziyaretçilere keyifli bir tatil imkanı sunmaktadır.

3. Kiliseler Şehri: Nessebar

Balkanlar’ın İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

UNESCO 1983 yılında Nessebar şehrini Dünya Mirası ilan etmiştir. Old City yani “eski şehir” olarak da bilinen şehirde tarihi binalar huzuru ve romantizmi simgelemektedir. Nessebar orta çağ tarihine canlı bir şekilde tanık olabileceğiniz bir şehirdir. Şehir orta çağ mimarisini yansıtan 26 kiliseye sahiptir. Bu kiliselerden en bilineni St. Stephen Kilisesi UNESCO tarafından korunmaya devam etmektedir. Nessebar’ın “yeni” kısmı olarak da adlandırabileceğimiz sahil bölümü ise tüplü dalış ve sörf imkanlarıyla deniz, kum ve güneş sevenleri ağırlamaktadır. Eğlenceli gece hayatı ve egzotik yemekleriyle turistlere farklı deneyimler yaşatır. Nessebar şehrinde hem tarihe güzel bir yolculuk yapıp hem de güzel bir yaz tatili deneyimi yaşayabilirsiniz.

4. Varna’nın Ibiza’sı: Sunny Beach

Geleneksel Bulgar şehirlerinden farklı olan Sunny Beach kasabası gece hayatı ve plajlarıyla ünlüdür. Dünyaca ünlü DJ’leri ağırlayan kasaba yaz boyunca ziyaretçilerine eğlenceli bir tatil yaşatmaktadır. Sunny Beach güneşin doğuncaya kadar süren eğlenceli gece aktiviteleriyle Ibiza’yı andırır. Geniş konaklama seçenekleriyle tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bulgaristan’ın ilk su parkı olan Action Aquapark yaz aylarında Sunny Beach kasabasında turistlere aksiyon dolu anlar sunmaktadır. Konumu bakımından şehirdeki birçok tarihi bölgeye ulaşımı kolaydır. Böylece bir yandan eğlencenin dibine vururken Bulgaristan’ın eşsiz tarihine de tanıklık edebilirsiniz.

5. Balkanlar’ın İlk Kayak Merkezi: Borovets

Balkanlar’ın İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

Balkanlar’ın incisi ve cazibe merkezi Bulgaristan’da mutlaka görülmesi gereken yerler listemizde kış tatili severleri de unutmadık! Milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başaran Borevets Balkanlar’ın ilk kayak merkezi olan şehridir. Kış aylarında doğa manzaralarıyla ziyaretçiler tarafından büyük ilgi çekmektedir. Aralık ayıyla başlayan kayak mevsimi tüm kış boyunca devam etmektedir. Kayak pistleri her seviyeden kayakçı için uygundur. Çam ağaçlarıyla kaplı bölgede kar yağışıyla beraber müthiş bir manzara ziyaretçileri beklemekte! Kayak dışında Rila Milli Parkı’nda uzun doğa yürüyüşleri ve UNESCO Dünya Mirası listesine giren Rila Manastırı ile ziyaretçi akınına uğramaktadır.

6. Avrupa’nın Kültür Başkenti: Filibe

Filibe ya da orijinal adıyla Plovdiv Bulgaristan’ın ikinci büyük şehridir. Şehir 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Filibe şehrinde 550 yıl süren Osmanlı hakimiyetinin izlerini yoğun bir şekilde rastlayabilirsiniz. Filibe erken dönem Osmanlı mimarisini yansıtan camileri ve mahalleriyle tanıdıklık hissi yaşayacağınız bir yerdir. Tam bir kültür kartelası olan şehirde Osmanlı’nın yanı sıra Roma, Bizans ve Slav izleri de görmek mümkün. Roma döneminden kalma stadyum ve tiyatro oldukça merak edilen yerler arasındadır. Saymakla bitiremeyeceğimiz tarihi yerleriyle Filibe Bulgaristan gezi rehberlerinin olmazsa olmazıdır.

7. Tarihi Başkent: Veliko Tırnovo

Balkanlar’ın İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

Gezinizi sakin bir balkan şehrine uğramadan sonlandırmak istemiyorsanız Tırnovo’ya mutlaka uğramalısınız. Veliko yani “büyük, yüce” Tırnovo 3 Bulgar devletine ev sahipliği yapmış ve başkent olma görevi üstlenmiştir. Bu sebeple Tırnovo “Çarlar Şehri” olarak da anılır. Şehre Sofya Ekspresi ile ulaşım oldukça kolaydır. Tren yolculuğu sırasında büyüleyici doğa manzarasıyla Tırnovo’ya henüz varmadan mest olacaksınız. Yemyeşil manzarası ve Tuna Nehri’nin şehre uzanan koluyla tam bir doğa tatili deneyimi yaşayabilirsiniz. Tırnovo anıtların ve parkların yoğun olduğu bir yer olduğundan gezebileceğiniz onlarca yer var. Ancak favorimiz olan ve şehrin hayran bırakan manzarasını da izleyebileceğiniz Asen Anıtı’nı Bulgaristan’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin deriz.

8. Gül Vadisi: Kazanlık

Bulgaristan gül üretiminde dünyada ilk sırada yer alan bir ülkedir. Bizim için Isparta neyse Kazanlık da Bulgaristan için benzer önemi taşımaktadır. Gül vadisi üzerine kurulu şehir Kazanlık mis kokulu gülleriyle turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden birisidir. Özellikle her yıl haziran ayının ilk haftası düzenlenen Gül Festivali ülkemizden ve tüm dünyadan yüzlerce misafiri konuk etmekte. Festivalde renkli dakikalar yaşayacağınızı garanti edebiliriz. Kazanlık son yıllarda gül üretiminin yanı sıra lavanta yetiştiriciliği ile de öne çıkmaktadır. Festivale gitmişken uçsuz bucaksız lavanta tarlalarını da görmeden dönmeyin deriz.

9. Ufak Bir Tatil Kasabası: Süzebolu

Türkler tarafından Süzebolu denilen şehrin asıl adı Sozopol’dur. Süzebolu Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısına bakan tarafında yer alır. Konumu ve mimarisi bakımından tam bir tatil kasabasıdır. Sakin ve denizle buluşan sokaklarında kafa dinleyeceğiniz vakitler geçirebilirsiniz. Süzebolu bir tatil beldesi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir sanat başkentidir. Her yıl eylül ayının ilk haftalarında düzenlenen Apollonia Sanat Festivali büyük ilgi çeker. Şehir farklı sanat dallarından birçok sanatçıyı aynı anda ağırlar. Ziyaretinizi festivale denk getirirseniz film gösterimleri, sergiler ve kitap tanıtımları gibi etkinliklerle sanat doyacağınız vakitler geçirebilirsiniz.

10. Bulgaristan’ın Özet Şehri: Burgaz

Balkanlar’ın İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

Küçük bir sahil şehri olan Burgaz Bulgaristan’ın en güzel şehirlerinden birisidir. Bulgaristan’ın genelinde olduğu gibi parklar Burgaz’da da oldukça geniş bir yer kaplar. Bu parklar kışın nefes alabileceğiniz ve hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerken yazın onlarca festivale ev sahipliği yapar. Tarihi doku bu şehirde de korunmaya devam etmektedir. Bütün Bulgaristan’ın özeti niteliğinde olan Burgaz Türkiye sınırına da oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Kısa bir sürede özel arabanız ile ulaşıp güzel vakitler geçirebilirsiniz. Balkanlar’ın incisi ve cazibe merkezi Bulgaristan’da mutlaka görülmesi gereken yerler listemizi böylece noktalamış oluyor. Şimdiden iyi tatiller dileriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!