Balkanların İncisi Bulgaristan’da Görülmesi Gereken Yerler

2 dk okuma süresi


0
13 Paylaşım

110.994 kilometrelik yüzölçümü olan Bulgaristan, yılın her döneminde doğası, tarihi dokusu ve festivalleriyle ziyaretçileri kendisine çekmekte. Avrupa’nın en büyük 16. ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Bulgar kültürü, Trakya, Slav kültürünün karışımı olsa da Roma, Osmanlı ve Yunan kültürlerinden de etkilenmiştir. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Aynı zamanda Namık Kemal’in ünlü eseri Vatan Yahut Silistre adlı oyununda konu olan Silistre şehrine de ev sahipliği yapmaktadır. Tatil rotasını Balkanlar’a çevirenler için hazırlamış olduğumuz Bulgaristan’da görülmesi gereken yerler listesine gelin birlikte bakalım. İşte Balkanların incisi Bulgaristan’da gezilecek yerler…

1. Avrupa’nın Cazibe Merkezi: Sofya

Bulgaristan'da Görülmesi Gereken Yerler

Başkent Sofya Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen kenti olmakla birlikte mimarisi ve kozmopolit yapısıyla Avrupa’nın cazibe merkezi haline gelmiştir. Şehrin göz kamaştıran yapılarından birisi olan Alexander Nevski Katedrali ise sadece Sofya’nın değil, ülkenin sembolü olarak kabul edilmektedir. Katedral, Bulgaristan’ın bağımsızlığı için hayatını kaybeden 200 bin Rus askerinin anısına yapılmıştır. Sadece bir ibadethane değil, bağımsızlık anıtı olarak görülmektedir. Arkeoloji meraklıları için adeta biçilmiş kaftan olan Sofya Arkeoloji Müzesi şehrin geçmişine ışık tutmaktadır. Roma, Trakya ve Orta Çağ eserleriyle ülkenin en zengin müzesi olarak bilinmektedir. 17 Eylül 2015’te kapılarını açan Sofya Tarih Müzesi binası Tarihi Türk Hamamı olmasıyla en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

2. Bulgaristan’ın Deniz Başkenti: Varna

Bulgaristan'da Görülmesi Gereken Yerler

Bulgaristan’ın üçüncü en büyük şehri olan Varna, turizm ve deniz ticaretiyle öne çıkmaktadır. Festivalleri, plajları, müzeleri park ve hayvanat bahçeleriyle öne çıkan bu şehir, Bulgaristan’ın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biridir. Doğanın tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak yeri olan Sea Garden’ın namı ülke sınırlarını aşarak Balkanlara kadar ulaşmıştır. Park 7/24 açık olmasıyla Varna sakinleri ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir. Katedralleriyle ünlü Bulgaristan’ın göze çarpan ikinci katedrali Varna Katedrali mimarisiyle göze çarpmaktadır. Şehir Retro Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Hayvanat Bahçesiyle ziyaretçilere keyifli bir tatil imkanı sunmaktadır.  

3. Kum Tepeleri ve Beyaz Kayaları ile Ünlü Şehir: Nessebar

Bulgaristan Görülmesi Gereken Yerler

Sahil şehri olarak bilinen Nessebar, tüplü dalış ve sörf imkanlarıyla deniz, kum ve güneş sevenleri ağırlamaktadır. Eğlenceli gece hayatı ve egzotik yemekleriyle turistlere farklı deneyimler yaşatmaktadır. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen old town yani eski şehir olarak bilinen tarihi binalar huzuru ve romantizmi simgelemektedir. St Stephen Kilisesi şehirdeki UNESCO Dünya Mirası bölgesinin bir diğer parçasıdır.

4. Varna’nın Ibiza’sı Sunny Beach

Bulgaristan Görülmesi Gereken Yerler

Geleneksel Bulgar şehirlerinden farklı olan Sunny Beach kasabası gece hayatı ve plajlarıyla ünlüdür. Dünyaca ünlü DJ’leri ağırlayan kasaba yaz boyunca ziyaretçilerine eğlenceli bir tatil yaşatmaktadır. Bulgaristan’ın ilk su parkı olan Action Aquapark yaz aylarında Sunny Beach kasabasında turistlere aksiyon dolu anlar sunmaktadır.

5. Balkanlar’ın İlk Kayak Merkezi Olan Şehir: Borovets

Bulgaristan'da Görülmesi Gereken Yerler

Balkanlar’ın ilk kayak merkezi olan şehir Borovets kış aylarında doğa manzaralarıyla büyük ilgi çekmektedir. Kayak dışında Rila Milli Parkı’nda uzun doğa yürüyüşleri ve UNESCO Dünya Mirası listesine giren Rila Manastırı ile ziyaretçi akınına uğramaktadır. Milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başaran Borevets, Bulgaristan’da görülmesi gereken yerler listemizde yerini aldı!

Gideceklere iyi tatiller diliyoruz…


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak