Ünlülerin En İyi 10 Karikatürü

3 dk okuma süresi


11
21 Paylaşım, 11 puan

Karikatür sanatı nedir sorusuna ilk olarak akla gelen mizahi ve eleştirel üslubun harmanlanarak, ele alınan konuyu insanlara anlatan bir çizim şeklidir diyebilir. Bir nevi resimlerin soyutlaşmış görseller haline gelmesidir. Karikatür kelimesi Fransızcadan dilimize geçmiştir. Tarihin bilinen ilk karikatürleri kaleme alan kişinin Leonardo Da Vinci olduğu bilinmektedir. Gian Lorenzo Bernini karikatür sanatı ile ilgili çalışmaları sayesinde adeta karikatür çizimleri, bu sanatın yapı taşlarından birisi diyebiliriz. Ayrıca dünyada ünlülerin birçok karikatürü çizilmiştir. Bu sanat ilk olarak İtalya ve Fransa’da ortaya çıkmış olup dünya çapında da büyüme kaydetmiştir.

Ülkemizde de karikatür en yaygın sanatlardan biridir. Karikatür sanatı, kendisini daha da geliştirerek, bir çok kitle tarafından takip edilen, beğenilen bir sanat alanına dönüşmüştür. karikatür çizmek için bir çok farklı  konu tercih edilebilir. Ancak daha çok ilgi  gören konuların başında siyasi, sosyal ve spor gibi alanlardan esinlenerek oluşturulan karikatürler gelmektedir Çok ilgi gören bu sanat dalı ile ilgili ülkemizde bir sürü sergiler açılmakta ve müsabakalar düzenlenmektedir. Biz de ülkemizde gerçekleşen bu sergilerin bazılarından elde ettiğimiz bilgiler ışığında bir çok ünlü ismin çizilen karikatürlerini araştırdık. İçlerinden ünlülerin en çok beğenilen en iyi 10 karikatürü listesi hazırlayıp, sizinle paylaşmak istedik. İşte ünlülerin en iyi 10 karikatürü listemiz…

1. Emre Çakal’ın Gözünden Leyla’nın Mecnun’u

ünlülerin karikatürü

20 Nisan 1976 tarihinde Rize’de dünyaya gelen Ali Atay bir çok dizi ve fimler de rol almış olup, fenomen dizi Leyla ile Mecnun da rol almasıyla yıldızı daha çok parlamıştır.

2. Yaman Kalkan’ın Gözünden Bryan Cranston

ünlülerin karikatürü

Sinema camiasında pek çok ödüle layık görülen 7 Mart 1956 doğumlu Amerikalı aktör Bryan Cranston aktörlüğün dışında seslendirici, yazar ve yönetmendir. Breaking Bad, The Office (US) gibi uzun soluklu dizilerin yönetmenliğini yapmıştır.

3. Fatih Gürsoy’un Gözünden Usta Komedi Oyuncusu

30 Ağustos 1961 yılında doğan Zafer Algöz, bir çok tiyatro sahnesinde kendini göstermiş ve sayısı 30 dan fazla bir çok dizi filmde de yer almıştır. 2010 yılında Vahşet Tanrısı isimli tiyatro oyununda göstermiş olduğu başarılarından dolayı 10. Lions Tiyatro Ödüllerinden ”En İyi Komedi Erkek Oyuncusu”  ödülünü almıştır.

4. Britanyalı Hayali Dedektif

Ünlülerin En İyi 10 Karikatürü

Bugüne kadar sayısız sinemaya uyarlaması yapılmış olan Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan polisiye edebiyatının en önemli kişiliklerinden biridir.

5. Yeşilçam’ın Efsane Aşıkları

Yeşilçam deyince aklına  Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan’ın efsane aşıklar olarak birlikte rol aldıkları filmler gelir. Sayısız film ile başarıya imza atmış olan ikinin filmlerinin etkisi günümüzde hala sürmektedir.

6. Harry Potter’in Zeki Sihirbazı

15 Nisan 1990 tarihinde Fransa da doğan Emma Watson, Harry Potter serisinde göstermiş olduğu oyunculuk yeteneğiyle hızlı bir yükselişe geçerek, başarı merdivenleri hızlıca çıkmıştır.

7. Emre Çakal’ın Gözünden Düğün Derneğin Tüpçü Fikret’i

Son zamanlarda özel hayatıyla gündeme gelen oyuncu Ahmet Kural, komedi dalında birçok film ve dizide rol almıştır. bunlardan Çalgı Çengi ve Düğün Dernek serilerinde gösterdiği başarılar ile izleyici kitlesini bir hayli arttırmıştır.

8. Tuğçe Altıok’un Gözünden Marjinal Rockçı

11 Mart 1978 yılı doğumlu olan Hayko Cepkin rock, arabest ve elektronik altyapılı kendine has müziği ile farklı bir kitle oluşturmuştur. 2005 yılında Sakin Olmam Lazım, 2007 yılında Tanışma Bitti, 2010 yılında Sandık ve 2012 yılında Aşkın Izdırabı’nı isimli albümleri ile başarısını taçlandırmıştır.

9. Ceren Eren’in  Gözünden Disney Channel’in Keşfettiği Yıldız

ünlülerin karikatürü

Temmuz 1992 yılında doğan Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Selena Gomez’i Disney Channel 2004 yılında keşfetmiştir. Bir çok dizi ve filmlerde rol alan Gomez adını 2007 yılında baş rolünde oynadığı Sihirbaz Kardeşler (Wizards of Waverly Place) dizisiyle tüm dünya ya duyurdu. Oyunculuk kariyeriyle birlikte müzik kariyerinde de bir çok başarıya imza atmıştır.

10. Yağız Karabağdaş’ın Gözünden Sizce Bu Karikatür Kime Ait Olabilir?

ünlülerin karikatürü

Geldik son resmimize… Bu karikatürle ilgili yorumu sizlere bırakıyor ve cevabı sizlerden bekliyoruz. Bakalım siz kime benzeteceksiniz?


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!