Ünlü Senarist Sadık Şendil’in Kaleminden Çıkan Filmler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

1953 yılında ilk senaryosunu yazan Sadık Şendil, profesyonel hayatı boyunca Türk sinemasına damga vuran onlarca filme imza atmıştır. Sinemaya ve tiyatroya çok büyük katkılarda bulunan usta senaristin her bir eseri günümüzde de seyirciler tarafından ilgiyle izlenmektedir. Kimi zaman güldüren kimi zaman hüzünlendiren konuları izleyiciyi kendisine çekecek biçimde hikayeleştirmiştir. Türk sinemasına kazandırdığı 150’ye yakın filmi bulunmaktadır. Ünlü senarist Sadık Şendil’in kaleminden çıkan ve hala ilgiyle izlenen filmler Yeşilçam sevenler için derlendi. Keyifli okumalar dileriz.

1. Gırgıriye

Ünlü Senarist Sadık Şendil’in Kaleminden Çıkan Filmler

Ünlü senarist Sadık Şendil’in kaleminden çıkan en iyi filmler arasında Gırgıriye filmini saymadan geçemeyiz. 1981 yılı yapımı bir komedi filmidir. Kendisi de usta bir oyuncu olan Kartal Tibet, filmin yönetmenidir. Film Sulukule’de yaşayan mahallelinin birbirinden komik anlarını aktarmaktadır. Filmin başrollerinde Müjdat Gezen, Gülşen Bubikoğlu, Perran Kutman, Münir Özkul gibi sinema tarihinde önemli yeri bulunan isimler vardır. Gırgıriye o kadar sevilmiştir ki, devam serisi olarak sırasıyla “Gırgıriye’de Şenlik Var”, “Gırgıriye’de Cümbüş Var”, “Gırgıriye’de Büyük Seçim” filmleri çekilmiştir. 2004 yılında televizyonda “Cennet Mahallesi” adı ile çekilen dizi Gırgıriye’den uyarlanmıştır.

2. Sev Kardeşim

Başrollerinde Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit’in rol aldığı 1972 yılı yapımı film Ertem Eğilmez yönetmenliğinde çekilmiştir. Filmde arkadaşları ile girdiği iddia sonucu patronunun oğlunu kendisine aşık etmek isteyen fabrika işçisi bir genç kızın öyküsü anlatılmaktadır. Ancak hikayenin sonunda genç kız patronunun oğluna gerçekten aşık olur. Filmin oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Hulusi Kentmen gibi birbirinden değerli isimler yer almaktadır. Müzikleri Cahit Berkay tarafından bestelenmiştir, filmin şarkısı ise şarkıcı Şenay tarafından seslendirilmiştir. Filmin çekimleri İstanbul Şişli’de gerçekleştirilmiştir. Film Türk sinemasının en sıcak ve samimi filmlerindendir.

2. Oh Olsun

Ünlü Senarist Sadık Şendil’in Kaleminden Çıkan Filmler

Zengin oğlan fakir kız aşkını anlatan filmin başrol oyuncuları “Ferit” karakteriyle Tarık Akan ve “Alev” karakteriyle Hale Soygazi’dir. Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Metin Akpınar gibi isimler filmde yer almıştır. 1970’li yıllarda birçok filmde çapkın erkek rolünü canlandıran Tarık Akan bu filmde de yakışıklı ve çapkın bir erkeği oynamaktadır. 1974 yılında sinemada gösterime giren film, aynı yıl Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanmıştır. Filmle aynı ismi taşıyan film şarkısını Füsun Önal seslendirmiştir. Romantik komedi tarzındaki bu filmde fabrika sahnelerinde yer yer toplumsal mesajlara da yer verildiği görülmektedir.

3. Mavi Boncuk

Film 1975 yılında gösterime girmiştir. Gazinoya eğlenmeye giden 6 arkadaşın gazinonun assolistini kaçırmaları ile başlayan eğlenceli hikayeyi anlatmaktadır. Assolist rolünde Emel Sayın yer almış; filmin şarkılarını da besteci Alekper Tagıyev ile birlikte yapmışlardır. Filmin çekimleri İstanbul Yeşilköy’de yer alan Stavro’nun eski köşkü olarak bilinen mekânda gerçekleşmiştir. Türk sinemasının en başarılı filmlerinden olan Mavi Boncuk, sinemada ilk yayınlandığı zamanlarda da büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Filmde özellikle Emel Sayın’ın halıya sarılarak kaçırıldığı sahne sinema tarihimizin hafızalarda en çok yer edinen sahnelerinden biri olmayı başarmıştır.

4. Canım Kardeşim

1973 yapımı film, ünlü senarist Sadık Şendil’in kaleminden çıkan dram türündeki filmler arasındadır. Vizyona girdiği günlerde büyük bir gişe başarısı elde edememiş olsa da Türk sinema tarihinde dram türünde çekilmiş en iyi filmler arasındadır. İzleyiciyi her seferinde finalde gözyaşıyla buluşturan filmin başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral paylaşmıştır. Tek hayali evlerinde televizyon olması olan küçük kardeşleri Kahraman’ın kanser olduğunu öğrenmeleri ile dünyaları başına yıkılan iki abinin kardeşlerinin mutluluğunu amaç edinmesini anlatmaktadır. Film son sahnede küçük Kahraman’ın ölümü ile seyircileri yasa boğmaktadır.

5. Yalancı Yarim

Ünlü Senarist Sadık Şendil’in Kaleminden Çıkan Filmler

Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde 1973 yılında çekilen romantik komedi türündeki filmde başrolleri Tarık Akan ve Emel Sayın paylaşmıştır. Film varlıklı bir ailenin hovarda oğlu Ferdi’nin ailesine nişanlı olduğu yalanını söylemesi ile başlar. Nişanlı rolü yapması için pazarcılık yapan bir babanın kızı olan Alev ile anlaşırlar. Filmin sonunda Ferdi ve Alev’in aşkları gerçek olur. Emel Sayın’ın kadife sesi ile şarkılarını seslendirdiği filmin birçok sahnesi İstanbul Yeşilköy’de, piknik sahnesi ise Sarıyer’deki Sultansuyu piknik alanında çekilmiştir. Filmde ayrıca Hulusi Kentmen, Halit Akçatepe, Kemal Sunal, Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi isimler izleyicilere seyir keyfi sunmaktadır.

6. Salak Milyoner

Ünlü Senarist Sadık Şendil’in Kaleminden Çıkan Filmler

Define bulmak için İstanbul’a büyük hayallerle gelen köylülerin büyük şehirde başına gelenleri anlatan komedi türünde bir filmdir. 1974 yılında Ertem Eğilmez yönetmenliğinde çekilmiştir. Kadrosunda Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Adile Naşit ve Halit Akçatepe gibi komedide usta sanatçılar bulunmaktadır. Bir sahnede define haritasının bir parçası trafikte giden bir aracın tekerleğine yapışır. Köylülerin akan trafiğin içinde aracın peşinde koştukları sahne şüphesiz ki Türk sinemasında izleyicilerin çok güldüğü sahnelerden biri olarak tarihe geçecektir. Filmin sinemada gösterime girdiği yıllarda büyük başarı elde etmesi ile devam niteliğinde “Köyden İndim Şehire” filmi çekilmiştir.

8. Tatlı Dillim

1972 yılına ait filmin çekimleri İstanbul ve Bolu’da gerçekleşmiştir. Başrollerde Filiz Akın ile Tarık Akan’ın yer almıştır. Zengin bir ailenin çocuğu olan Ferit, köyde öğretmenlik yapan Emine’ye aşık olup evlenir. Ancak şehire geri döndüğünde Emine’yi unutup eski hovarda yaşamına geri döner. Film Emine’nin Ferit’e ders vermek için oynadığı oyunları anlatmaktadır. Film adını “Neredesin Sen” olan Neşet Ertaş’ın çok sevilen türküsünden almıştır. Ayrıca bu filmin en önemli özelliklerinden biri Kemal Sunal’ın ilk yer aldığı sinema filmi olmasıdır. Filmde basketbolcu rolünde oynayan Kemal Sunal, bu filmden sonra birçok teklif almış ve Türk sinema tarihine adını yazdıracağı yolculuğuna başlamıştır.

9. Son Hıçkırık

Kerime Nadir’in 1955 tarihli Son Hıçkırık romanından uyarlanan film, usta senarist Sadık Şendil’in kaleminden çıkan dram türündeki filmler arasındadır. Filmin başrollerini Hülya Koçyiğit, Kartal Tibet ve Metin Serezli paylaşmıştır. Filmde birbirlerini seven Kenan ve Nalan’ın evlenmeye karar vermesi ile Nalan’a aşık olan İlhami’nin nikah sırasında Nalan’ı öldürmesi ile gelişen olaylar anlatılır. Filmin fon müziği; bestesi Şekip Ayhan Özışık’a ait olup, Son Hıçkırık şarkısıdır. Çekimleri İstanbul Çamlıca’da gerçekleşmiştir. Film her ne kadar Yeşilçam klişeleri ile dolu olsa da günümüzde hala ilgiyle izlenen klasikleşmiş filmler arasındadır.

10. Bizim Aile

Ünlü Senarist Sadık Şendil’in Kaleminden Çıkan Filmler

Sadık Şendil’in kaleminden çıkan en unutulmaz filmler arasındadır ve ünlü senarist tarafından dram-komedi tarzında yazılmıştır. Oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Ayşen Gruda, Itır Esen ve Halit Akçatepe gibi birbirinden önemli isimler bulunmaktadır. İstanbul Üsküdar’ın Altunizade semtinde çekimleri gerçekleşen film, 1976 yılında gösterime girmiştir. Film dört çocuklu Yaşar Usta ve üç çocuklu Melek Hanım’ın evlenmesi ile başlayan samimi bir hikaye canlandırılmıştır. Başta bir arada olmayı hiç istemeyen ve anlaşamayan çocukların zaman içinde kardeşlik bağlarını kurması ile sıcak aile ortamı oluşup, izleyiciyi gülümsetmeyi başaracaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!