Ünlü Ressam Bob Ross Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


6
30 Paylaşım, 6 puan

Ressam ve televizyon kişiliği Bob Ross, yaşamı boyunca 30 bin tablo tamamladığı iddia edilen üretken bir sanatçıydı. Ross herkesin sanatçı olabileceğine inanmasını istemişti. 1995 yılında hayata gözlerini yuman Bob Ross’un şöhreti günümüzde bile büyümeye devam etmektedir. Ünlü ressam Bob Ross, varlığını baskılı tişörtlerde, internet görsellerinde ve özdeyişleriyle sürdürürken hakkında bilinmeyenler bugün bile ağızdan ağıza iletilmeye devam ediyor.

1. ABD Hava Kuvvetlerinde Görev Aldı

Ünlü Ressam Bob Ross Hakkında Bilinmeyenler

Ünlü ressam ve sanatçı Bob Ross hakkında bilinmeyenler arasına belki de en şaşırtıcı olanı kendisinin bir dönem asker olarak görev almış olmasıdır. Bu yumuşak huylu ressam nasıl bu kadar yumuşak huylu oldu bilinmiyor ancak Hava Kuvvetlerinde geçirdiği zamandan ötürü olduğu iddia edilmekte. Bob’un askerdeyken talim çavuşuydu. Hava Kuvvetlerinde bu kadar bağırdıktan sonra bir daha kimseye bağırmak istemediği öne sürülmüş. Görevini Alaska’da yaparken oranın manzaralarından çok ilham alan Ross’un yaptığı manzara resimlerinin hayatındaki o zamana bir geri çağrı olduğu düşünülmektedir.

2. Boyama Tekniği Özgün Değildi

1960’lı yıllarda Hava Kuvvetlerine katılan Ross, Alaska’ya gitmeden önce Florida’da konuşlandırıldı. Alaska’da aynı zamanda barmen olarak çalışan Ross o zamanlar çizdiği resimleri altın arama tavaları içerisinde turistlere satmaktaydı. Islak yağlı boya olarak adlandırılan tekniği Ross’tan daha önce William Alexander adlı bir ressam televizyonda öğretmekteydi. Daha sonra birlikte çalıştığı Alexander ile Bob Ross kendi televizyon programı için tanıtım filmi dahi çektiler. Sembol olarak fırçasını Ross’a teslim eden William Alexander ile daha sonra şöhret tabanlı bazı sürtüşmeler yaşandı ve araları açıldı. Ancak araları açılsa bile Ross her zaman Alexander’a bu tekniği ona öğrettiği için tam kredi verdi.

3. Alla Prima Tekniğini Popülerleştirdi

Ünlü Ressam Bob Ross Hakkında Bilinmeyenler

Ross’un yağlı boya tekniği ıslak üzerine ıslak, alla prima veya doğrudan boyama olarak da bilinmektedir. Yağlı boya ressamları en az 16. yüzyıldan beri bu tekniği kullanmışlardır. Aynı tekniği kullanan diğer ünlü ressamlar arasında Monet, Rembrandt, Hals, Fragonard, Gainsborough ve de Kooning bulunmaktadır. Kendi şirketi olan Bob Ross Inc. için ana gelir kaynağı olan ıslak üzerine ıslak tekniği için yapılmış boyaları pazarladı ve buradan büyük gelir etti. Günümüzde hala faaliyetlerini sürdüren Bob Ross Inc. şirketi bu boyaları üretmeye ve satmaya devam etmekte ve Bob Ross’un mirasını devam ettirmektedir.

4. Resim Sevinci Kaygı Giderici Olarak İzlendi

Ünlü ressam Bob Ross hakkında şaşırtıcı gerçekler ve bilinmeyenler arasında sanatçının geçmişte oldukça popüler olan “Resim Sevinci” adlı televizyon programının izleyicilerinin sadece yüzde 10’undan azı Ross ile birlikte resim yaptı. Program boyunca tekniklerini oldukça sadık bir şekilde öğretmesine rağmen çok az insanın resim yapmak için izlediği ortaya çıktı. İzleyicilerin çoğu Resim Sevinci’ni günlük hayattan kaçış, normal televizyon programcılığının olumsuzluğundan ve gürültüsünden bir mola istediği için izledi. Resim Sevinci, mutlu bulutların ve ağaçların alternatif sessiz bir mekânı olarak görüldü.

5. Resimlerinin Çoğunu Bağışladı

Ünlü Ressam Bob Ross Hakkında Bilinmeyenler

Orijinal bir Bob Ross tablosu satın almak oldukça zor olacaktır zira çok az ressam Ross kadar çok kişi tarafından kopyalanmıştır ve taklitleri çok fazladır. Ayrıca, Ross’un tablolarının birçoğu asla satılmadı. Ross eserlerinin çoğunu bağış toplama ve bağış kampanyalarında onlara yardımcı olmak için bağışladı. Orijinal bir Bob Ross tablosunu görmek için en iyi yer Florida’da bulunan Bob Ross Atölyesi’dir. Orada onun resimlerinden oluşan geniş bir koleksiyon bulunmakta ve düzenli olarak Bob Ross tarzı resim kursları verilmektedir. Atölyede aynı zamanda manzara, çiçek ve vahşi yaşam için resim eğitmenliği sertifikası da verilmektedir.

6. Bir Parmağı Eksikti

Her ne kadar ikonik ve tanınmış bir imajı olsa da Ross sürprizler ile dolu bir sanatçıydı. En sadık televizyon izleyicilerinin bile çoğu zaman fark etmediği göze çarpan bir gerçek Ross’un bir parmağının eksik olduğuydu. Gençliğinde babasının marangoz atölyesinde çalışırken bir iş kazasında sol elinin işaret parmağının bir kısmını kaybetmiştir. Dikkatli bakıldığında Ross’un eksik parmağını paletini tutarak sakladığını görebilirsiniz. Ekran karşısında yıllarca bu durumu gizlemeyi başarması ünlü ressam Bob Ross hakkında şaşırtıcı gerçekler ve bilinmeyenler arasında bulunmakta ve kendisinin hikayelerle dolu bir insan olmasına bir örnektir.

7. Saçlarını Perma Yapardı

Ünlü Ressam Bob Ross Hakkında Bilinmeyenler

Başlangıçta Ross’un alışveriş merkezlerinde ve sanat mağazalarına verdiği derslere çok az öğrenci katılıyordu. Maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem olarak, Ross daha az saç kesimi gerektirecek şekilde saçlarına perma yaptırdı. Daha sonra kıvırcık saç stilinden hoşlanmamaya başlayan Ross o şekilde tanındığı için saç stilini korumak durumunda kaldı. Daha sonra kansere yakalanan ünlü ressam tedavisinin sonucu olarak saçlarını kaybetti ancak o zaman bile görünüşüne ayak uydurabilmek için peruk kullanmayı tercih etti. Dünyaca ünlü bir televizyon kişiliğine o saç stiliyle kavuştuğu için süreklilik adına tarzını saçı olmamasına rağmen korumayı tercih etti.

8. İmajını Kendi Yarattı

Bob Ross işini, cana yakın ve alçakgönüllü kişiliğini kendine özgü bir saç modeli, açık yakalı gömlek ve kot pantolondan oluşan elbise ile birleştirdi. Bob ve şirketi kendisi için biyografik ayrıntılar konusunda çok kısa olan bir arka plan hikayesi yarattı. Bob Ross hikayesi mütevazi başlangıçları, doğayı takdir etmeyi, felsefeyi sevmeyi ve öğrencilerine, izleyicilerine ve iyileştirdiği yaralı hayvanlara uzanan sevgi dolu bir karakter olmayı vurguladı. Anlatı biçimi geçmişte sanatçının kendisi tarafından günümüzde ise Bob Ross Inc. şirketi aracılığı ile bağış toplama ve eğitim etkinlikleri ile aktif olarak devam etmektedir.

9. Medyada Çok Popülerdi

Sosyal medyadan çok önce Ross, televizyonu ilginç, etkileşimli ve yaratıcı şekillerde kullanıyordu. Kendi şovunda izleyicilerin resimler yaratması için fikirlerini talep etmiş ve resimlerini yapan hayranlardan gelen resimleri paylaşmıştı. Ross daha sonra pek çok Talk Show’da boy gösterdi. 1990’lı yılların başında dünyaca ünlü müzik kanalı MTV için iki tanıtım filminde rol aldı. Tanıtım filmlerinde karakteristik açık yakalı gömleği, kot pantolonu, fırça ve paletiyle bir şövalenin önünde belirdi ve 30 saniye içerisinde MTV logosuna dönüşen manzara resimleri çizdi. “MTV, mutlu küçük ağaçların ülkesi” sloganı o zaman içerisinde meşhur oldu.

10. Ross Bir İnternet Sansasyonudur

Ünlü Ressam Bob Ross Hakkında Bilinmeyenler

Ross’un internetti bir resmi ve yetkili varlığının ötesinde onun gayri resmi ve gönüllü varlığı ancak sansasyonel olarak tanımlanabilir. Kendi imajıyla ilgili her yerde ve çeşitlilikte olanı kavramanın kolay yolu kendisi için bir Google resim araması yapmaktadır. Pek çok farklı internet paylaşım biçiminde özdeyişleri ve kendine has stili ile varlığını sürdüren Ross ile ilgili oldukça fazla sayıda görsel ve video bulunmaktadır. Kendisiyle ilgili kısa sözlerle görselleri birleştirip günlük durumları yorumlayan bir internet paylaşım biçimi olan memlere sıkça rastlanır. Ne kadar popüler olduğunu görmek için Instagram, Twitter ya da Tumblr’da adını içeren bir arama yapmak yeterli olacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!