Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

3 dk okuma süresi


3
28 Paylaşım, 3 puan

Hayallerimizi gerçekleştirmek için attığımız ilk adım üniversite! Burada yoğun, yorucu günlerin yanında kitapların arasında keyifli anlarda yaşamak mümkün, önemli kriter doğru kitapları seçmek. Üniversite hayatında, vize final aralığında kitaplarla nefes almak isteyenler doğru yerdesiniz. Üniversiteli gençlerin mutlaka okuması gereken kitaplar listesini derledik, iyi okumalar.

1. Bülbülü Öldürmek

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

1960’da yayınlanan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek kitabı Amerika’da yaşanan ırkçılığı bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar sınırları aşıp dünyaya ulaşıyor. Harper Lee’nin yalın ve sade anlatımıyla son derece etkileyici bir özelliğe sahip olan bu kitap, okuyanları soluksuz bir yolculuğa çıkarıyor.

2. Suç ve Ceza

Rus Yazar Dostoyevski’nin 1866 yılında yayımlanan kült eseri Suç ve Ceza bizlere hayatı sorgulatıyor. Bu kitapta akıl, vicdan, inanç muhasebesi yapıyorsunuz. Raskolnikov adında bir hukuk öğrencisinin işlediği çifte cinayet üzerine yaşadıklarını konu alıyor. Bu cinayetin ardından suç ve ceza arasında sürekli gidip gelen bir hukuk öğrencisinin yaşadığı strese şahit oluyorsunuz. Kahramanın yaşadığı ikilemleri tüm yönleriyle konu edinen bu kitabı çok geç kalmadan okumalısınız.

3. Yüzyıllık Yalnızlık

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Nobel ödüllü Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık isimli romanı 1967 yılında hayatımıza girdi. Roman, Buendia ailesinin başına gelen olayları konu alıyor. Adeta yüzyıllık bir yolculuğu konu alan bu kitap, sizleri bir ailenin hüzünlü hikayesiyle tanıştırıyor  Bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını anlatıyor. Bu yönüyle “büyülü gerçekçilik” akımında son derece önemli bir başyapıttır. 

4. 1984

Bu kitap hayata bakış açınızı değiştirecek. George Orwell’in 1984 yılında yazdığı eser son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Büyük Birader olarak bilinen bir liderin ülkede diktatörlük kurması, her şeyi kontrol altına alması, herkesi izlemesi hatta zihinleri okuması sınırları zorladı. Medyanın, askerin, polisin ve siyasetin toplumu ve tarihi nasıl manipüle ettiğini gözler önüne seriyor. Dış etkenlerin birey psikolojisinde yarattığı etkiyi merak edenler için 1984 romanı oldukça önemli

5. Kardeşimin Hikayesi

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Yaşayan efsane Zülfü Livaneli olmadan olmazdı. Eserlerinin içerisinde en çok empati yapacağınız kitap; Kardeşimin Hikayesi. Tüm hikaye sessiz bir balıkçı kasabasında bir kadının öldürülmesiyle başlar. Kendini toplumdan soyutlamış emekli inşaat mühendisiyle genç ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına bu cinayet neden olur. Yalın ve sade anlatıma sahip olan bu kitap aşkın varlığını ve gücünü tekrar tekrar sorgulatan nitelikte.

6. Sefiller

Victor Hugo’nun en önemli eseri belki de Sefiller! Roman, oyunlara, filmlere uyarlandı. Kitap, sefilliğin birçok halini anlatıyor. Kitapta ana kahraman Valjean gibi hayırseverliğiyle bilinen eski bir suçlu olan Eugéne Vidocq’un hayatı ve yazarın yaşadıkları anlatılıyor. Yazar olayları anlatırken, insanları vicdan, suç, ceza gibi kavramları düşündürmeye yönlendirmiştir. Hayata dair birçok kesitin verildiği bu kitapta, yazıldığı döneme ait birçok özelliğin yansımasını görebilirsiniz.

7. Dönüşüm

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Franz Kafka’nın en sevilen eseri Dönüşüm’ü okumadan okulu bitirmemelisiniz! Baş karakter, Gregor Samsa bir gün uykusundan kalktığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. İşe gidemez, ailesinin işine yaramaz. Böcek haliyle yatak odasında, kapının arkasından ailesinin konuşmalarını, ona karşı değişen tavrını anlatan kitap, oldukça sarsıcı bir öyküye sahip. Bu yönüyle yalnızlığın insan hayatında ne gibi sonuçlara yol açacağını anlatan en güzel kitaplardan biridir.

8. Gazap Üzümleri 

1939 yılında yayınlanan hem ödüllü hem de zamanında yakılıp, yasaklanmış bir kitap; Gazap Üzümleri. John Steinbeck’in en büyük eseri olan bu kitap sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birinin hikayesini anlatıyor. Büyük Buhran dönemini mülksüzlerin, yoksulların gözünden anlatan bu kitap sizi tarihin tozlu sayfalarına götürüyor.

9. Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Mustafa Kemal Atatürk döneminde ilk kez Türkçe’ye çevrilen kitap; Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Atatürk’ün gençlere önerdiği kitaplardan biri. Grigory Petrov’un yazdığı kitap, yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, ülkesini kurtaran aydın ve entelektüellerin hikayesini anlatıyor. İnsanlara umut aşılayan bu kitap çabanın, her şeyin üstünde tutulması gerektiğini açıklar niteliktedir.

10. Sineklerin Tanrısı

Üniversiteli gençlerin mutlaka okuması gereken kitaplar listemizin Nobel Edebiyat Ödüllü kitabı Sineklerin Tanrısı, William Golding tarafından kaleme alındı. Roman, Pasifik’te ıssız bir adaya düşen üç İngiliz çocuğun, Büyük Britanya uygarlığının başarılı bir örneğini yeniden nasıl kurduklarını anlatıyor. Alegorik bir anlatıma sahip bu kitap, hayat mücadelesinin insan üzerindeki etkisini anlatmakta oldukça başarılıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!