Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

2 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Hayallerimizi gerçekleştirmek için attığımız ilk adım üniversite! Burada yoğun, yorucu günlerin yanında kitapların arasında keyifli anlarda yaşamak mümkün, önemli kriter doğru kitapları seçmek. Üniversite hayatında, vize final aralığında kitaplarla nefes almak isteyenler doğru yerdesiniz. Üniversiteli gençlerin mutlaka okuması gereken kitaplar listesini derledik, iyi okumalar.

1. Bülbülü Öldürmek

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

1960’da yayınlanan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek kitabı Amerika’da yaşanan ırkçılığı bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar sınırları aşıp dünyaya ulaşıyor. Harper Lee’nin yalın ve sade anlatımı etkileyici.

2. Suç ve Ceza

Rus Yazar Dostoyevski’nin 1866 yılında yayımlanan kült eseri Suç ve Ceza bizlere hayatı sorgulatıyor. Bu kitapta akıl, vicdan, inanç muhasebesi yapıyorsunuz. Raskolnikov adında bir hukuk öğrencisinin işlediği çifte cinayet üzerine yaşadıklarını konu alıyor. Kahramanın yaşadığı ikilemleri konu edinen kitabı çok geç kalmadan okumalısınız.

3. Yüzyıllık Yalnızlık

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Nobel ödüllü Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık isimli romanı 1967 yılında hayatımıza girdi. Roman, Buendia ailesinin başına gelen olayları konu alıyor. Bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını anlatıyor.

4. 1984

Bu kitap hayata bakış açınızı değiştirecek. George Orwell’in 1984 yılında yazdığı eser son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Büyük Birader olarak bilinen bir liderin ülkede diktatörlük kurması, her şeyi kontrol altına alması, herkesi izlemesi hatta zihinleri okuması sınırları zorladı. Medyanın, askerin, polisin ve siyasetin toplumu ve tarihi nasıl manipüle ettiğini merak edenler için 1984 romanı oldukça önemli

5. Kardeşimin Hikayesi

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Yaşayan efsane Zülfü Livaneli olmadan olmazdı. Eserlerinin içerisinde en çok empati yapacağınız kitap; Kardeşimin Hikayesi. Tüm hikaye sessiz bir balıkçı kasabasında bir kadının öldürülmesiyle başlar. Kendini toplumdan soyutlamış emekli inşaat mühendisiyle genç ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına bu cinayet neden olur.

6. Sefiller

Victor Hugo’nun en önemli eseri belki de Sefiller! Roman, oyunlara, filmlere uyarlandı. Kitap, sefilliğin birçok halini anlatıyor. Kitapta ana kahraman Valjean gibi hayırseverliğiyle bilinen eski bir suçlu olan Eugéne Vidocq’un hayatı ve yazarın yaşadıkları anlatılıyor.

7. Dönüşüm

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Franz Kafka’nın en sevilen eseri Dönüşüm’ü okumadan okulu bitirmemelisiniz! Baş karakter, Gregor Samsa bir gün uykusundan kalktığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. İşe gidemez, ailesinin işine yaramaz. Böcek haliyle yatak odasında, kapının arkasından ailesinin konuşmalarını, ona karşı değişen tavrını anlatan kitap, oldukça sarsıcı bir öyküye sahip.

8. Gazap Üzümleri 

Hem ödüllü hem de zamanında yakılıp, yasaklanmış bir kitap; Gazap Üzümleri. John Steinbeck’in en büyük eseri Gazap Üzümleri sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birinin hikayesini anlatıyor.

9. Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Üniversiteli Gençlerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Mustafa Kemal Atatürk döneminde ilk kez Türkçe’ye çevrilen kitap; Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Atatürk’ün gençlere önerdiği kitaplardan biri. Grigory Petrov’un yazdığı kitap, yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, ülkesini kurtaran aydın ve entelektüellerin hikayesini anlatıyor.

10. Sineklerin Tanrısı

Üniversiteli gençlerin mutlaka okuması gereken kitaplar listemizin Nobel Edebiyat Ödüllü kitabı Sineklerin Tanrısı, William Golding tarafından kaleme alındı. Roman, Pasifik’te ıssız bir adaya düşen üç İngiliz çocuğun, Büyük Britanya uygarlığının başarılı bir örneğini yeniden nasıl kurduklarını anlatıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?