Mutlaka Tanımanız Gereken Usta Rus Yazarları

5 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Kuşkusuz, dünya kültüründe Rus edebiyatı ayrı bir yerde duruyor. Rus edebiyatı büyük yazarların edebiyatıdır ve aynı zamanda evrenin kişisel algısını değiştiren, gerçek kültürün neyi teşkil ettiğini anlama kabiliyeti kazandıran zengin bir edebiyattır. Hatta bazı önemli yazarlar vardır ki eserleri kadar biyografileri de kitap olacak niteliktedir. Hayatlarının büyük bir kısmını edebiyata bağlayan ve eserlerinde hayatını yansıtan bu insanları bilmek ve öğrenmek kültür kazanımıdır. Bu yazarları modern zamanın yazarlarıyla karşılaştırmak büyük bir hata olur. Çünkü kimisi çok büyük acılar ve yokluklar çekmiştir. Ceplerinde tek bir ruble bile olmadan dünya edebiyatında çığır açmış ve göçüp gitmişlerdir. dergiCE ailesi olarak mutlaka tanımanız gereken Rus edebiyatında usta yazarları size sunuyoruz. Keyifli okumalar!

1. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Mutlaka Tanımanız Gereken Usta Rus Yazarları

Muhtemelen dünyadaki her okuyucu Dostoyevski’nin kim olduğunu bilir. Hatta ölmeden önce yapılması gerekenler arasında Dostoyevski okumak mutlaka olmalıdır der çoğu kişi, öyle ki Rus yazar kaderin tüm mağlubiyetlerine rağmen inanılmaz eserler ortaya koymuştur. Çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne ile geçen Fyodor ilk eserini (İnsancıklar) 1846’da vermiştir. İlk yazdığı bu eser, toplumsal roman olarak kabul edilir. Yapıtlarında insan psikolojisinin özünü, Rusya’da yaşayan toplumun hayatındaki derin izlerini hicivli bir şekilde eserlerine yansıtmıştır. Siyasetten hoşlanıyordu ve bu merakı Ütopyalı sosyalist bir gruba girmesine sebep olmuştur. Daha sonra ise tutuklanmış ve son anda idam edilmekten afla kurtulup Sibirya’ya sürülmüştür. İşte tam da burada gerçek bir yazar olarak doğmuştur Fyodor Mihayloviç Dostoyevski.

2. Anton Pavloviç Çehov

Kısa öykü türünde Hekim kitabının yazarı Çehov, 1860’da Rus İmparatorluğu’nda dünyaya gelmiştir. Çehov tarzı öyküleri ile ünlenen Çehov, edebiyat ve tıp için “Tıp benim yasal karım, edebiyat benim metresim.” sözünü söylemiştir. Moskova Sanat Tiyatrosunda Çehov’un birçok oyunu sergilemiş ve beğeni toplamıştır. Bir aldatılma olayı sonucunda iflasını veren Çehov, ailesi ile birlikte yoksulluk içinde yaşamaya başlamıştır. Asıl mesleği doktorluktur ve başlangıçta sadece ekstra para kazanabilmek için yazmıştır. Ancak bir süre sonra yazdıkları yazılar iddialı bir hal almaya başladı ve çalışmalarını daha ciddi bir şekilde gayret ederek yazmıştır. Sıkıntılı dönemlere giren Çehov, zaman içinde sağlığını kaybetmiş ve tüberkülozdan vefat etmiştir.

3. Aleksandr Puşkin

Mutlaka Tanımanız Gereken Usta Rus Yazarları

Soylu bir ailenin çocuğu olarak Moskova’da dünyaya gelen Puşkin, şiir, roman, tiyatro, öykü ve masal alanında eserler vermiştir. 12 yaşına geldiğinde aristokrat aile çocuklarının gönderildiği bir okula yazılan Puşkin, şiir ile orada tanışacak ve benimseyecektir. 15 yaşında ilk şiiri yayınlanan Puşkin, yüksek makamdaki kişilerle şiirlerini paylaşıp beğenilerini toplardı. Şiirleri sayesinde ünü artan Puşkin, 1817’de Petersburg’a giderek Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. 1829’da gözlemci olarak katıldığı Rus Ordusu’nda Osmanlı topraklarına gelmiş, Erzurum’un tasvirini zihninde tutmuş ve sonrasında “Erzurum Toprakları” adında bir eser vermiştir. Puşkin düelloda karnına bir kılıç darbesi alarak hayata gözlerini yummuştur.

4. Ivan Turgenyev

Yeteneği sayesinde, İvan Sergeyeviç Turgenev, Rus edebiyatının devi olarak anılmaktadır. Babalar ve Oğulları romanı sayesinde büyük bir şöhret kazanmıştır. Ivan Sergeyeviç, oyun yazarıdır ve aynı zamanda ilginç kısa öyküler de yazmıştır. Rus klasiğinin arasında yer alan eserleri oldukça dikkat çekmiştir. Turgenyev’in yazdığı eserler arasında en popüler olanları: Asilzade Yuvası, İlk Aşk, Arefe, Ham Toprak, Duman, Bir Avcının Notları, Rudin, Köyde Bir Ay ve Bekar. Bu eserlerden bazıları İvan’ın repertuarlarına ait dramalarını içeriyor ve hepsi Rus halkı arasında oldukça popüler. Turgenyev tüm zamanların en iyi klasiklerinden biri olarak kabul edilir. Tanımanız gereken ve ölmeden önce mutlaka eserlerini okumanız gereken usta Rus yazarları arasındandır Turgenyev.

5. Nikolay Vasilyeviç Gogol

Mutlaka Tanımanız Gereken Usta Rus Yazarları

Ukrayna asıllı Rus roman yazarı Gogol, 1809 yılında dünyaya gelmiştir. Rus edebiyatında okunan yazar Gogol’un en çok bilinen eserleri ise “Bir Delinin Hatıra Defteri” ve “Ölü Canlar” kitaplarıdır. Gogol’un çocukluğu köy hayatı ve Kazak kültürü ile harmanlanmış bir şekilde geçer. Gogol, gençlik yıllarında edebiyata ve şiire ilgi duymaya başlar. Bir süre sonra eserlerini vermeye başlayan Gogol’un ünü Puşkin’in ölümü ile artmaya başlar. 42 yaşında Moskova’da ölür. Ölümünden sonra taslak olarak kalan “Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı” adlı oyunu Sasa Preis tamamlamıştır. “Ölü Canlar” eserini okumanızı öneriyoruz. Ukrayna kültürünü de eserlerine yansıtmıştır.

6. Mihail Yuryeviç Lermontov

1814’te dünyaya gelen Yuryeviç, bir süre Moskova Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Üniversite hayatında entelektüel bir ortamdan yararlanmış olan Mihail, 1832 yılında üniversiteden ayrılıp Harp Okuluna gitmiştir. Aleksandr Puşkin, bir düello sonucu etkilenerek ölüm üzerine “Şairin Ölümü” adlı bir şiir yazmıştır. Bu ölümün suçlusu olarak Çarlık yönetimini suçlamış, bu yüzden tutuklanmış ve Kafkasya’daki bir birliğe gönderilmiştir. Sürgün cezası kaldırıldıktan sonra Petersburg’da dönemin yüksek edebiyatçıları arasına girmeyi başarmıştır. “Çağımızın Bir Kahramanı” adlı romanı ile beğenileri toplamış olup, okumanızı tavsiye ederiz. 27 Temmuz 1841 yılında ölmüştür.

7. Vladimir Nabokov

 

Mutlaka Tanımanız Gereken Usta Rus Yazarları

Rus edebiyatının parlak temsilcileri arasında yer alır. Tam da bu yüzden Rus yazarları arasında mutlaka tanımanız gereken usta kişilerden biridir. Nabokov Lolita adlı romanı sayesinde dünyada ün kazanmıştır Nabokov. Kısa öyküleri, romanları, şiirleri ve oyunlarıyla kendisini en önemli Rus yazarları arasına sokmayı başardı. Kendisi Rus asıllı fakat Amerikalı bir göçmen yazardır. Nabokov pek çok yabancı kitabı Rusça’ya çevirmiştir. Rus nesrinin devidir ve kendisi Nobel ödülü de almıştır. Dili oldukça ilginç ve olağanüstü olduğu için onun tarzı binlerce yapıt arasında hemen fark edilir. İşte en çok sevilen bazı önemli eserleri: Konuş Hafıza, Çarpık Dünya, Sebastian Knight’ın Gerçek Yaşamı, İhtişam, Göz, Cinnet, Nikolay Gogol, Bir Günbatımının Ayrıntıları.

8. Alexander Solzhenitsyn

Kendisi oldukça yetkili bir yazar, halk figürü, tarihçi, nesir ve oyun yazarıdır. Sovyetler Birliği’nde, Gulag adı verilen işkence kamplarının gerçekliğini eserlerinde yaratan ve yansıtan Sovyet döneminin en büyük temsilcisidir. Alexander Solzhenitysn halka açık tamamen şeffaf bir şahsiyettir. Nobel ödüllü, filozof ve zamanın düşünürü, baskı ve işkence kamplarının tüm korkularını yaşayan bir adam. En ünlü eserleri arasında Ivan Denisovich’in Hayatında Bir Gün ve Gulag Takımadaları yer alıyor. Solzhenitsyn, Stalin kamplarının korkunç acımasız gerçekliğini ilan eden ilk yazar olarak her zaman edebiyat dünyasında bir öncü olarak görülmüştür.

9. Maksim Gorki

Sosyalist olan ve gerçekçi yazının öncüsü olan Maksim Gorki, 1868’de Rusya’da dünyaya gelmiştir. 5 yaşındayken babasını kaybeden Maksim, 11 yaşında tamamen öksüz kalmış ve anneannesi ile büyük babası tarafından Astrahan’da büyütülmek üzere yanlarına götürülmüştür. Sadece birkaç ay okula gidebilen Maksim, yoksulluk ve kötü bir yaşam geçirdiğinden dolayı Rusça’da acı anlamına gelen Gorki takma adını kullanmaya başlamıştır. Bir dergide yayınladığı “Çelkaş” adlı öyküsü ile üne kavuşur. Hemen ardından “Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız” öyküsünü yayınlamıştır. İlk romanı “Foma” 1899’da basıldıktan sonra bu roman yüzünden başarısı düşmüştür. Ancak 1906’da yazdığı “Ana” başyapıtı ile başarıya yeniden kavuşmuştur. Bir süre daha romanlarını yayınladıktan sonra 1936’da gözlerini hayata yummuştur.

10. Lev Tolstoy

Mutlaka Tanımanız Gereken Usta Rus Yazarları

Mutlaka tanımanız gereken Rus edebiyatında usta yazarları listelerken Lev Nikolayeviç Tolstoy’u es geçmek olmaz. Milyonlarca kişi tarafından sevilerek okunan ve her söylediği sözler ile Rus edebiyatına altın harfler ile adını kazdıran usta yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy. Hayatının çeşitli aşamalarında paradoksal bir yaşam sürmüştür. Yaşadığı hayatı reddetmiş kendine yeni bir düzen oluşturmuştur. Kendi görüşüne sahipti, insanlara hep yardım etmiş ve tüm servetini onlara bağışlamıştır. Sıradan Rus halkı tarafından çok sevildi haliyle. Hayatının son günlerini ailesiyle tartışarak geçirdi. Tartıştıktan sonra evden ayrılan Tolstoy, sert kış ortasında zatürreye yakalanmış ve yolculuğu sırasında bir tren istasyonunda hayata gözlerini yummuştur. Başyapıtları, Savaş ve Barış, Anna Karenina dramatik eserleri arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!