Üniversite Okuma Oranının En Yüksek Olduğu Ülkeler

3 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Ülkelerin okuryazarlık oranları, insanların o dilde yazılan eserleri okuyabilme, anlayabilme, yorum yapabilme yeteneklerine göre belirlenmektedir. Yayımlanan kitaplara veya akademik çalışmalara erişim ve katılım, okuryazarlık oranlarını arttıran etmenlerdendir. Toplumların büyüme ve geliştirmeleri, okuma oranlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Türkiye ücretsiz kurslarla ve okuma seferberlikleri ile okuryazarlık oranını yükseltmeye çalışmakta ve “okumuş” ülke olma yolunda ilerlemektedir. Biz de sizler için üniversite okuma oranının en yüksek olduğu ülkeler listesi hazırladık. İyi okumalar!

10. Avustralya

üniversite okuma oranının yüksek olduğu ülkeler

Üniversite okuma oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında en düşük oranın sahibi Avustralya. Ucuz bir ülke olmasından dolayı öğrenciler arasında popüler olan ülkeler arasında olan Avustralya okuma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Üniversite ya da yüksek lisans mezunlarının oranı %38.3. Bununla bağlantılı olan İşsizlik oranı da 2019 yılı itibariyle %5 sularında.

9. Finlandiya

üniversite okuma oranının yüksek olduğu ülkeler

Eğitim sistemiyle ve reformlarıyla dünyaya örnek olan Finlandiya, bu sayede dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Yükseköğretim harcamalarına bütçesinden büyük bir pay ayırıyor ve orta öğretime de yatırım yapıyor. Öğretmene, öğrenciye, okullara verdiği büyük önem sayesinde eğitim alanında yapılan uluslar arası araştırmalarda her yıl ilk sırayı koruyor.

8. Yeni Zelanda

üniversite okuma oranının yüksek olduğu ülkeler

Öğrencilerin gelişimini ve deneyimlerini ön plana çıkaran ve bu sayede okuryazarlık ve okuma oranını yüksek tutan ülkelerden birisi Yeni Zelanda. Lisans ya da yüksek lisans mezunlarının oranı %39.4. 2006 yılında yapılan araştırmaya göre yaşları 25 ila 64 arasında değişen Yeni Zelandalıların %77’si orta ve yüksek eğitim yeterliliği almıştır. PISA sınavlarında OECD ülkelerinin ilerisinde sonuçlar almaktadır ve eğitime ayırdıkları bütçe zamanla artmaktadır.

7. İngiltere

üniversite okuma oranının yüksek olduğu ülkeler

ABD’den sonra öğrencilerin eğitim almak için göç ettiği yer İngiltere. Dünyanın en kaliteli okullarına ev sahipliği yapan ülkede lisans ya da yüksek lisans mezunlarının oranı %39.4. Bütçeden eğitime ayrılan oran %6.5.

6. Güney Kore

üniversite okuma oranının yüksek olduğu ülkeler

Okuma oranının yüksek olduğu ve eğitim sisteminin kalitesiyle öne çıkan bir diğer ülke Güney Kore. Ülkede neredeyse okuma yazma bilmeyen yok. Üniversite veya yüksek lisans mezunlarının oranı %40.4. Üniversiteden mezun olanların iş bulma konusunda sıkıntı çekmediği söyleniyor. Öğretmenlik de saygı gören ve maaşı iyi bir meslek. Hal böyle olunca ülkenin nüfusu dünyanın en eğitimlilerinden.

5. ABD

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan ABD, eğitim ve okuryazarlık bakımından da ileri seviyede. Lisans ya da yüksek lisans mezunlarının oranı %42.5. Milyonlarca başarılı yabancı öğrenciyi kendisine çeken ülke Harvard, Yale, Stanford gibi üniversitelere ev sahipliği yapıyor.

4. İsrail

İsrail okuma oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. Lisans veya yüksek lisans mezunlarının oranı tam %46.4. Ülkede yükseköğretim kurumlarından mezun olanların sayısı OECD raporlarının üzerinde.

3. Japonya

Okuma oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisi de Japonya. Lisans ya da yüksek lisans mezunlarının oranı %46.4. Japonya dünyanın en eğitimli nüfusuna sahip. Öğrencilerin derslere devam oranı %99.9 olarak belirlenmiş. Bütçelerinin büyük bir kısmını da eğitime harcayan Japonlar, bireyin ahlakını geliştirmek ve sorumluluk bilincini yükseltmek için de çabalıyor.

2. Kanada

Eğitime verdiği önemle öne çıkan Kanada, sosyo-ekonomik ve toplumsal refah düzeyinin yüksek olması nedeniyle dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında. Okulların kalitesi, ülke gelirinden eğitime ayrılan oran, insanların kitaplara ve akademik çalışmalara erişimi kolay olması sebebiyle okuma oranı da bir hayli yüksek. Lisans ve yüksek lisans mezunlarının oranı %51.3. Öğrenci başına binlerce dolar harcayan Kanda, en yaşanılabilir ülkeler sıralamasında da zirvede.

1. Rusya

üniversite okuma oranının yüksek olduğu ülkeler

Üniversite okuma oranının en yüksek olduğu ülkeler listemizde en çok oranı sahip ülke Rusya. Okuryazarlık oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisi. Ülkede lisans ya da yüksek lisans mezunlarının oranı %53.5 olarak belirlenmiş. Gayrisafi yurtiçi hasıladan eğitime ayrılan bütçe ise %4.9. 25-64 yaş arasındaki insanların yarısından fazlasının yükseköğretim yapabildiği belirtiliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!