Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

3 dk okuma süresi


19
30 Paylaşım, 19 puan

Erasmus öğrenci değişim programı, farklı ülkelere kapılar açan ve öğrencilere eşsiz avantajlar sunan bir programdır. Eğitim ve seyahatin ön planda olduğu bu program, farklı ülkelerde eğlence, kültür gibi renkli maceralara avantajlar sunuyor. Bizde öğrencilere özel, erasmus ile gidilebilecek en ucuz ülkeler listesi hazırladık. Ekonomik şartlarınıza en uygun 5 erasmus ülkesini keşfetmeye hazır mısınız?

1. Çek Cumhuriyeti (Çekya)

Erasmus ile gidilebilecek ülkeler

Orta Avrupa’da bulunan Çek Cumhuriyeti’nde öğrenciye oldukça değer verilmektedir. Öğrenciler için tiyatro, müzikal, ulaşım ve müzeler gibi kültürel gelişimi sağlayan indirimli imkanlar sunulmaktadır. Öğrenci kartınızla indirim alamadığınız çok nadir yerler vardır. Erasmus süresince en çok bilgiyi ücretsiz turlar ve müzelerden öğrenebilirsiniz. İklim açısından Türkiye ile aşırı sıcaklık farkı gözlemlenmektedir. Ülkede kış ayları, oldukça sert geçer ve genellikle kar yağışlıdır.

2. Almanya

Almanya

Doların hat safhada olduğu bu dönemde, ekonomik şartları dikkate aldığınızda, Almanya’da okumak zor gibi görünse de Avrupa geneline kıyasla bir çok gelişmiş ülkeden daha uygun olduğunu fark edeceksiniz. İngiltere, İsveç, İsviçre gibi ülkelerin pahalılığının yanında Almanya gerçekten çok uygun bir ülkedir. Bunun üzerine ülkede öğrencilere verilen değer, yapılan indirimler gerçekten mutlu edecek düzeyde.

Almanya iklimsel olarak kışları ılımlı, yazları serindir. Çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Pek çok sanat galerileri, eğlence alanları, müzeleri ve eşsiz mimarileri vardır. Diğer ülkelere olan yakınlığıyla Avrupa’nın ortasında tüm ülkelere ulaşımı kolaydır. Eğer Erasmus’tan beklentileriniz arasında farklı ülkeleri de göreyim derseniz, Almanya yine en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Gelelim önemli kısımlardan bir diğerine konaklama! Bu konuda ülkede çok sayıda üniversite bulunuyor ve hatta bazı şehirlerde birden çok üniversite bulunuyor. Yani diğer üniversite yurtlarında dahi yer bulabiliyorsunuz. Ama buna pek gerek kalmıyor. Çünkü gerçekten yurtlarda yer bulmak zor iş değil. Onun dışında öğrenci, apart, otel ve evler gibi seçenekler de bulunmakta.

3. Polonya

Erasmus ile gidilebilecek ülkeler

Polonya, öğrenci hareketliliğinin en yoğun olduğu ülkelerdendir. Erasmus süresince alacağınız bursun size yetmesi için erasmus ile gidilebilecek ucuz ülkeler arasındadır. Polonya, ucuz yaşamı, geniş aktivite yelpazesi ile öne çıkan bir ülkedir. Zloty para birimi kullanmakta, yani diğer ülkelerdeki gibi euro, dolar para paritesine göre daha iyi bir seçenektir.

Polonya’da 450’den fazla yüksek öğretim veren kurum bulunmaktadır. Bunlardan 3 tanesi bölgesel olarak akademik eğitim merkezi olarak tanınmakta. Ve ileri derecede belirli dallarda uzmanlaşmış kadrolara sahiptir. Eğitim ücretleri ise diğer ülkelere göre daha ekonomiktir. Polonya’daki her üniversite aynı olmasa da, genelde okullar ile yurtlar iç içedir. Böylelikle Erasmus’ta kaldığınız yurttan üniversiteye gidip gelirken yol ücreti ve zaman kaybı yaşamayacaksınız.

Yemekleri ucuz ve lezzetlidir. Doğusunda Rusya, güneyinde Çek Cumhuriyeti, batısında Almanya bulunuyor. Diğer ülkelere tren, otobüs ve uçakla ulaşım gayet uygun. Böylelikle eğitimi tamamlayıp, daha çok yer görebilmeyi düşünenler için Polonya, güzel bir fırsat!

4. Macaristan

Macaristan

İlk olarak Macaristan, kendi para birimini yani Macar Forinti (HUF) kullandığını söyleyelim. Bizim para değerimize yakın bir değeri vardır. 1 Türk lirası, 50 Macar Forinti gibi bir miktara gelmektedir. Eski para değerimizde kullanıldığı için sıfır kullanımları çoktur, o yüzden biraz kafa karışıklığına yol açabilir. Erasmus ülkeleri olarak, öğrenciler için oldukça uygun bir ülkedir.

Konaklama açısından pek çok hostel, otel ve ev bulunmaktadır. Seyahatlerinizde 2-3 ay önceden rezervasyon yapmanız da sizin için daha avantajlı olacaktır. İklimsel açıdan yaz ayları oldukça sıcak, kış ayları ise kar yağışlıdır. Aslında Macaristan’ı ziyaret etmek için her hangi bir uygun zaman dilimi yoktur. Her mevsimiyle güzel bir ülke diyebiliriz.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, öğrenciler tarafından en çok rağbet gösterilen şehirdir. Klasik bir Avrupa şehri gibi görünen Budapeşte, pek çok sanatsal ve kültürel deneyim sunmaktadır. Devasa müzelerden, yerel kültür ve uluslararası festivallere kadar birçok imkan bulunmakta.

5. Ukrayna

Erasmus ile gidilebilecek ülkeler

Konum olarak Doğu Avrupa’da bulunan Ukrayna, yüz ölçümü ile Avrupa’da yer almaktadır. Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldava ile de kara sınırına sahiptir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Kiev’dir. Aynı zamanda Lviv ve Odessa şehirleri, ülkenin başka önemli şehirlerindendir.

2019 itibariyle 1 TL yaklaşık 5 Grivna’dır. Harcanış biçimi Türkiye’deki gibidir. Ukrayna’da hayat şartları hemen hemen Türkiye ile aynı. Bazı günlük harcamalar ise Türkiye’ye göre daha ucuz. Aklınızda şekillenmesi için ekonomik açıdan Avrupa ile karşılaştırıldığında Polonya, Macaristan gibi ülkelere göre toplam maliyetler yarı yarıya oynuyor.

Ukrayna Doğru Avrupa’nın en önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Kiev tam bir üniversite şehridir. Odessa, Harkov gibi şehirleri de, kültür ve sanat açısından zengindir. Eğitim öğrencilere geniş görüşlülük ve kişisel gelişim kazandırır. Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ucuz konaklama olanakları verir. Bu durum ise ülkeye zengin bir uluslararası öğrenci etkileşimi sağlamaktadır.

Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’den daha soğuktur. Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8 derece, güney batıda -2 derece; Kırım’ın güney kıyılarında 4 dereceyi bulmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
32
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak