Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

5 dk okuma süresi


21
31 Paylaşım, 21 puan

Yurt dışında üniversite okumak için çok zengin olmak gerekmemektedir. Bu olanakları öğrencilere sunan Erasmus, Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için gerçekleştirilen bir programdır. Erasmus aslında üniversite, yüksek lisans öğrencileri ve öğretim görevlilerinin eğitimlerine yurt dışındaki bir üniversitede devam etmelerini mümkün kılar. Öğrencilerin bu eğitim sayesinde yeni iş olanakları elde edebilmeleri için kurulmuş olan bir sistemdir. Erasmus programı ile yeni maceralara atılırken ayrıca doğru ülkeyi seçmeniz de önemlidir. En ucuz ülkeler listesinin bulunduğu içeriğimizde gidilebilecek Erasmus ülkeleri ile ilgili bilgileri sizinle paylaştık. Keyifli okumalar!

1. Portekiz’de Erasmus

Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Eğlenceli ve sıcak yüzlü bir yer olan Portekiz, öğrenci bütçesi açısından daha rahat bir Erasmus ülkesidir. Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir ve aynı zamanda Avrupa’nın en ucuz başkenti olan Lizbon öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Güzel havası, sıcakkanlı Portekiz insanları, lezzetli yemekleri ve gece gündüz süren canlı yaşantı da öğrencileri etkilemektedir. Her yeri zamanla keşfetmenize rağmen size her zaman sürprizi, keşfedecek yeni şeyleri olan bir ülkedir. Lizbon’un tepelerinde bulunan baş döndürücü Atlantik okyanusu manzarasının seyredilebileceği platformlar vardır. Erasmus öğrencilerinin dikkat ettiği özellikleri taşımaktadır. Rahat ve telaşsız olan ülke aynı zamanda eğlenceli ve uygun fiyatlı bir ülkedir.

2. Macaristan’da Erasmus

Kendi para birimi olan Macaristan, Avrupa para sistemine dahil değildir. Bu yüzden diğer Avrupa ülkelerinden daha hesaplıdır. Başkenti Budapeşte, kendine has dokusu ile ve Türk etkileriyle öğrenciler tarafından rağbet gösterilen bir Erasmus şehridir. Hamamları ve kaplıcaları Budapeşte’nin havası ile buluşunca açık hava havuzlarına dönüşmüştür. Denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Uzun süre boş kalan binaların sanatla buluşmasıyla barlara dönüşmektedir ve böyle Budapeşte’nin kendisine has bir gece hayatı oluşur. Konaklama açısından pek çok otel ve ev bulunmaktadır. İklimsel açıdan ise yaz ayları çok sıcak, kış ayları da kar yağışlı geçmektedir. Buna rağmen her mevsimi güzel bir ülkedir. Burada geçen renkli Erasmus günleri unutulmayacak türdendir.

3. Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus

Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Çek Cumhuriyeti, Erasmus ile gidilebilecek ülkeler arasında en ucuz yerlerden birisidir diyebiliriz. Para birimi Çek Korunası’dır ve ülke genel olarak Avroyu kullanmamaktadır. Öğrenciye oldukça değer verilmektedir. Tiyatro, müzikal, ulaşım ve müzeler gibi kültürel aktiviteler öğrenciler için indirimli imkanlar şeklinde sunulmaktadır. Öğrenci kartı yardımıyla indirim alınabilmektedir. Bilgi edinirken gezip görmek için Erasmus süresince ücretsiz turlar kullanılabilmektedir. Sıcaklık olarak Türkiye ile benzerlik gösterirken kış ayları oldukça sert ve kar yağışlı geçmektedir. Yemek kültürü olarak da domuz etinin kullanılmaması Türk mutfağına büyük bir yakınlık sağlar.

4. Almanya’da Erasmus

Almanya özellikle orta gelirli aileler için vazgeçilmez bir yurt dışı eğitim seçeneğidir. Ekonomik şartların dikkate alınmasından dolayı Almanya’da okumak zor gibi görünse de diğer pek çok ülkelere kıyasla Almanya’da okumak düşünüldüğü kadar zor değildir. Kışları ılımlı geçen Almanya’da yazları serindir. Avrupa’nın ortasında tüm ülkelere ulaşımı kolaydır. Farklı ülkeleri de gezip görme hayalleri olanlar için öncelikli tercihlerdendir. Ülkede bulunan çok sayıda üniversite konaklama sorununu yurtlarda barınma olanakları olduğu için çözmektedir. Tabii yurtlar dışında apart, otel veya ev gibi farklı seçeneklerde bulunmaktadır.

5. Polonya’da Erasmus

Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Polonya, Erasmus öğrenci hareketliliği bakımından en yoğun ülkedir. Gidilebilecek en ucuz ülkeler arasında yer aldığı için Erasmus ile gitmek öğrenciler için çok uygundur. Ucuz yaşamı ve geniş aktivite imkanları ile öne çıkan bir ülkedir. Para birimi Zloti’dir yani Avro veya dolar bakımından daha iyi bir seçenektir. 450’den fazla yükseköğretim veren kurum bulunmaktadır. Diğer ülkelere kıyasla eğitim ücretleri daha ekonomiktir. Ayrıca üniversite içerisinde bulunan yurtlarda konaklanabilir ve böylece ulaşımdan tasarruf edilebilmektedir. Yemekleri ucuz olmasının yanı sıra lezzetlidir. Diğer ülkelere tren, uçak veya otobüs ile ulaşımı gayet kolaydır. Güneyinde Çek Cumhuriyeti, doğusunda Rusya ve batısında Almanya bulunmaktadır.

6. Ukrayna’da Erasmus

Avrupa’da yer almakta olan Ukrayna’nın en büyük şehri ve başkenti Kiev’dir. Ukrayna’daki hayat şartları Türkiye ile benzerlik göstermektedir. Bazı günlük harcamalarda Türkiye’ye kıyasla daha ucuz olabilmektedir. Ayrıca Doğa Avrupa’nın önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerini barındırmaktadır. Özellikle başkent Kiev adeta bir üniversite şehridir. Kişisel gelişim kazandıran eğitimleri aynı zamanda öğrencilerin bakış açılarını da geliştirmektedir. Öğrencilere ucuz konaklama imkanları sunmaktadır. Durum böyle olunca da ülkede geniş bir öğrenci yelpazesi bulunmaktadır. Ukrayna iklimi ise kuzeyde olmasından dolayı Türkiye’den daha soğuktur.

7. Belçika’da Erasmus

Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Belçika’da çok fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Alınan eğitim diğer Erasmus ülkelerinde olduğu gibi öğrencilere farklı bir bakış açısı ile kendi alanlarında uzmanlaşmalarını sağlamaktadır. Belçika’nın kuzey kısmı Flaman bölgesidir mimarisi açısından Hollanda’ya benzemektedir. Bu bölgede Flamanca konuşulmaktadır. Güney kısmında ise Fransızca konuşulmaktadır. Belçika genel anlamda pahalı bir ülke fakat uygun fiyatlı marketler bulunabilmektedir. Belçika’da otobüsle ulaşım oldukça kolaydır. Uygun fiyatlı uçak biletleri de bulunmaktadır. Belçika mutfağıyla da dünyaca ünlüdür. Çikolata ve bira alanında özellikle Belçika önde gelen üreticilerdendir.

8. Letonya’da Erasmus

Letonya oldukça küçük bir ülkedir ve başkenti Riga’dır. İklim olarak biraz soğuk bir ülkedir. Ekonomik açıdan ise ucuz bir ülkedir. Letonya’nın %50’si yeşilliktir ve insanları doğaya çok önem vermektedir. Bunun yanı sıra ülkede 12.000 nehir ve 3.000 göl bulunmaktadır. Orada bulunan Venta şelalesi yükseklik olarak normal boyutlardadır fakat genişlik olarak Avrupa’nın birincisidir yani Avrupa’nın en geniş şelalesidir. Doğa gezisi, sandal ve tekne turları için ideal bir ülkedir. Letonya’da yaşlı nüfusun çoğu İngilizceyi bilmezken gençleri çok iyi İngilizce konuşmaktadır. Ayrıca kadın nüfusunun da fazla olduğu ülkede kadın şoförler ve kadın inşaatçılar bulunmaktadır.

9. Rusya’da Erasmus

Dünya’nın en büyük ülkesi Rusya Dünya’nın sekizde birini kaplamaktadır. Asya ve Avrupa kıtalarına yayılan Rusya çok milletli bir ülkedir. Çok milletli olmasının bir sonucu olarak da çok dinli bir devlettir. Başkenti Moskova’dır. Bütün Rusya’da karasal iklim hakimdir ve dört mevsim görülmektedir. Gelişmiş tren ağlarına ve kara yollarına sahiptir. Genel olarak da yaşam maliyeti düşüktür. Rusya’da öğrenci olarak yaşamak iyi bir eğitimin yanında yeni yerler görme olanağı sunmaktadır. Müzeler, tiyatrolar, konserler ve daha birçok farklı aktivitelere katılma imkanı vermektedir. Yabancı öğrenciler arasında kültürel, sosyal ve sportif turnuvalar ve yarışmalar düzenlenmektedir.

10. Makedonya’da Erasmus

Erasmus İle Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Makedonya ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Ormancılık, madencilik ekonominin önemli bir parçasıdır. Ülke toprakları genellikle engebeli arazilerden oluşmaktadır ve yazları sıcak geçer. Kışları da soğuk geçmektedir. Ulaşım olarak ülkede kara yolu ile sağlanmaktadır. Makedonya’da eğitim gören öğrenciler genelde yurt yerine kiralık daireleri tercih etmektedir. Balkanların en ucuz eğitim veren ülkenin Makedonya olması nedeniyle tercih sebebidir. Birçok yeşillik içerisinde bulunan kafe ve restoranları ile doğal yaşamı Makedonya’yı sade ve yaşanılabilir bir ülke haline getirmektedir. Öğrenciler ezbere dayalı bir sistem yerine laboratuvarlar eşliğinde görsele dayalı eğitim almaktadırlar. Ayrıca Makedonya’da birçok kişinin Türkçe bilmesi öğrencilerde Türkiye’de yaşıyormuş hissi uyandırmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
38
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!