Ülkemizde En Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

3 dk okuma süresi


4
16 Paylaşım, 4 puan

Ülkemizin üzerinde bulunduğu topraklar yüzyıllardır pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir açık hava müzesi konumunda. Nerede bir kazı yapılsa adeta tarihi eser fışkırıyor. Durum böyle olunca ilgi çeken birçok esere sahibiz. Bakalım ülkemizde en çok ziyaret edilen 10 tarihi yer neresiymiş.

1. Ayasofya

Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

Doğu Roma’nın en büyük kilisesi olan yapı, Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra şehrin camisi haline getirildi. İlk yapıldığında Megale Ekklesia(Büyük Kilise) adıyla anıulsa da, 5. yy’dan sonra Hagia Sophia(Kutsal Bilgelik) adını almıştır. Mimari açıdan geleneksel bazilika ile merkezi kubbenin bir araya getirilmiş bir plana sahiptir. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan, İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken bir yer olan Ayasofya, ülkemizde en çok ziyaret edilen 10 tarihi yer arasında.

2. Efes Antik Kenti

Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

Antik dünyanın en önemli kentlerinden olan Efes, ayakta kalmış yapıları ve otantik dokusuyla yıllardır en çok ilgi ve turist çeken tarihi yerlerden biri. Kütüphanesi, tiyatrosu, tapınak ve kiliseleri, stadyumu ve birçok yapısı ince işçiliği ile görenleri büyülüyor.

3. Göreme Milli Parkı

Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

Erciyes ve Hasan Dağı tüflerinin doğal yollarla büründüğü şekli ve Kalkolitik dönemden beri yerleşimleriyle ziyaretçilerini karşılıyor. 7 bölüm halinde Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, kayalara oyulmuş yüzlerce kilise ve yer altı şehirleriyle ilgi çekmektedir.

4. Gaziantep Mozaik Müzesi

Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

Dünyanın en büyük 2. mozaik müzesi olma özelliği taşıyan müzede antik dönemin mitolojisine ve günlük hayata dair yer alan mozaikler, yüksek sanat anlayışı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Konu ve renk çeşitliliği açısında oldukça zengin ve metrekareye düşen tessera sayısı ile dikkatleri çekiyor. Dönemiyle ilgili verdiği bilgiler açısından da oldukça önemli konumda olan Zeugma Müzesi, ülkemizde en çok ziyaret edilen 10 yer arasında.

5. Selimiye Cami

Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Osmanlı mimarisinin en yüksek düzeyini temsil eden yapı, tüm ihtişamı ile ziyarete açık. Osmanlı’nın klasik mimari anlayışının doruklarında yapılan cami, aslında bir külliye olarak inşa edilmiş. Harim bölümü, çinileri, minberi, hünkar mahfili Klasik Dönemin tüm zenginliğini sergiliyor.

6. Sultan Ahmet Cami

6 minareli ihtişamlı yapı inşa edildiği dönemin en gözde camilerinden biri. Günümüzde de en çok ziyaret edilen yerler arasında. Yabancı turistlerin ‘Blue Mosque’ olarak bildikleri cami, mavi çinileriyle göz dolduruyor. Mimar Sinan’ın ölümünden sonra Sedefkar Mehmet Ağa’nın tasarladığı ve 6 minaresiyle ilgili çeşitli hikayeleri olan bir yapı.

7. Pamukkale Travertenleri

Bir dizi depremle oluşan karbeyaz travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Kleopatra havuzu her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğruyor. Yakınındaki otellerin termal suyu kullanmaları sebebiyle günümüzde sararmalar ve akan suda azalmalar gözleniyor. İlk bakışta karlı bir tepeyi andıran ancak daha yakından baktığınızda bir doğa harikasıdır. Pamukkale travertenleri, 160 m yüksekliğinde ve 2700 m uzunluğunda bir şelaleyi kapsıyor. Pamukkale travertenleri, içerdikleri kalsiyum karbonatın termal su ile çökeltilmesiyle oluşmuştur. Yerel efsaneye göre, bu sular mucizevi iyileştirici özelliklere sahiptir. Pamukkale, eşsiz travertenlerin yanı sıra, şu anda UNESCO Dünya Mirası Alanı olan antik şehirdir. Aynı zamanda Hierapolis’in Roma kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor. Apollon Tapınağı, Bizans Kilisesi ve Kleopatra’nın yüzdüğü söylenen Antik Havuz’u ziyaret ederek ülkemizde harika tarihi görülmesi gereken en çok ziyaret edilen 10 yer arasında ki Pamukkale’de bir gün geçirebilirsiniz.

8. Topkapı Sarayı

15. yy’da yapılmış olan saray, Osmanlı’nın idari yapısını, saray hayatını ve eğitim anlayışını gözler önüne seriyor. Yıl boyunca ziyaretçilerinin yalnız bırakmadığı yapılardan biri. İstanbul’un fethinden sonra yaptırılan saray devletin idari merkezi ve yaşam alanıydı.

9. Hasankeyf Kenti

Ilısu baraj projesi ile popülerliği artan kent her yıl daha fazla ziyaretçi ağırlamaya devam ediyor. Devasa köprüsü, sular altında kalmaması için taşınan yapıları, arkeolojik çalışmalarla aydınlatılmaya çalışılan tarihi ile merak uyandıran Hasankeyf görülmeye değer.

10. Göbeklitepe

Çok Ziyaret Edilen 10 Tarihi Yer

Varlığı bilinen en eski kült yapılar topluluğu olarak popüler olan alan ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. T biçiminde 10-12 adet taşın dairesel bir alanda dizili olduğu yapı aslında biricik değil. Bulunan ve en iyi durumda olan kült alanının ortaya çıkış serüveni dinleyenleri şaşırtıyor. Tarlasını sürerken bulduğu heykeli müzeye teslim eden vatandaştan sonra Göbeklitepe odak noktası olmayı başardı ve 2019 yılına damgasını vurdu. Arkeolojik kazılarla önemi daha da ortaya çıkarılan yapı, ülkemizde en çok ziyaret edilen 10 tarihi yer arasında.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!