Ülke Bayraklarının Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Bir ulusun bayrağı, ait olduğu ülkenin en önemli simgesi ve uluslararası temsilcisidir. Ülkenin siyasi varlığını, bağımsızlığını, egemenliğini temsil eder ve tarihinde barındırdığı özgün değerlerini yansıtır. Bir bayrakta kullanılan her sembol ve renk, ait olduğu ulus için ayrı anlamlar taşımaktadır ve bize ülke hakkında bazı kritik bilgiler vermektedir. Her bayrağın kendine has bir doğuş ve ortaya çıkış hikâyesi bulunmaktadır. Bu doğrultuda ülke bayraklarının üzerinde yer alan sembol ve renklerin anlamları hakkında bilinmesi gerekenler bu içeriğimizde sizlerle… Keyifli okumalar dileriz!

1. Çin Bayrağı

Ülke Bayraklarının Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülke bayraklarının kendilerine has anlamları ve onlar hakkında bilinmesi gerekenler vardır. Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı, kırmızı rengin üzerine yerleştirilen sarı renkli bir büyük ve dört küçük yıldızdan oluşmaktadır. Ülkede resmi olarak Kırmızı Bayrak olarak adlandırılmıştır. Kırmızı renk komünizmin ve Çin Han Ulusu’nun simgesi olarak kullanılmaktadır. Büyük sarı yıldız komünist partinin önderliğini sembolize etmektedir. Büyük yıldızın sağ tarafında kavisli bir şekilde bulunan dört küçük yıldız, ülkede var olan dört sınıfı (Çiftçi, İşçi, küçük Burjuva ve Çin savaşı zamanında Japonlara karşı komünizmin yanında olan firmalar) ifade etmektedir. Bayrak 1 Ekim 1949’da kullanılmaya başlamıştır.

2. ABD Bayrağı

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bayrağı; kırmızı, beyaz ve mavi renklerinden meydana gelir. Bu renklerin temsil ettiği bazı anlamlar vardır. Kırmızı, kahramanlık ve cesareti simgeler. Beyaz, saflık ve temizliği simgeler. Mavi rengi ise azmi temsil etmektedir. Bayraktaki 6 beyaz ve 7 kırmızı olmak üzere toplam 13 şerit bulunmaktadır. Bu şeritler ülkenin kuruluş zamanında Birleşik Krallık’a başkaldıran kolonileri simgeler. 13 Koloni, ABD’nin kurucu devletleridir. Bayrağın sol üst kısmındaki mavi dikdörtgenin içerisinde 50 adet beyaz yıldız vardır. Bunlar ülkedeki eyaletleri simgeler. Bayrak son halini alana kadar 26 kez değiştirilmiştir.

3. Rusya Bayrağı

Ülke Bayraklarının Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya bayrağı, Panslavizm renkleri olan mavi, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşmaktadır. Bu renkler üç eşit yatay bant şeklinde yerleştirilmiştir. Bayrakta kullanılan renklerle ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Rusya’da bu renklerin eski dönemlere ait bazı anlamları vardır. Buna göre beyaz soyluluğu, asilliği, samimiyeti, açık yürekliliği ifade eder. Mavi dürüstlük, sadakat, namus, vefa anlamlarına gelmektedir. Kırmızı ise cesaret, yüce gönüllülük, sevgi gibi anlamlar taşımaktadır. 22 Ağustos 1994 yılında onaylanan kararla, bu tarihten itibaren ülkede Rusya Federasyonu Devlet Bayrağı günü kutlanmaya başlamıştır.

4. Almanya Bayrağı

Bayrak renklerinin 1813 yılına dayanan bir hikâyesi vardır. Napolyon’a karşı verilen savaşta Prusya büyük oranda para ve asker kaybedince, Lützow isimli gönüllü askeri birlik önderliğinde, çok sayıda üniversite öğrencisinden oluşan Freikorps birliği kurulmuştur. Farklı renklerdeki askerî üniformalar, siyaha boyanınca sarı düğmeler ve düğmelerin altında kırmızı bir kısım ortaya çıkmıştır. Bu renkler bayrağı oluşturmuştur. Renklerin anlamları; beraberlik, hak ve özgürlük olarak tanımlanmıştır. Alman bayrağı ikiye ayrılmaktadır. 23 Mayıs 1949’da kullanılmaya başlayan millî bayrak, ülkenin sivil bayrağıdır. Ortasında kartal motifi olan resmî bayrak ise devlete bağlı kurumlarca kullanılmaktadır.

5. Türkiye Bayrağı

Ülke Bayraklarının Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kırmızı zemin üzerine yerleştirilen beyaz hilal ve yıldız şekillerinden oluşan bayrak, ilk olarak 1844 yılında Abdülmecit döneminde kabul edilmiştir. Cumhuriyet döneminde 29 Mayıs 1936’da Türk Bayrağı Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı olarak kanunlaşmıştır. 22 Eylül 1983’te 2893 sayılı kanun ile bayrak ölçüleri belirlenmiş ve bayrak son haline getirilmiştir. Anlatılanlara göre bayraktaki kırmızı renk, şehitlerin dökülen kanını temsil etmektedir. Gece yarısı kanların üzerine yansıyan hilal şeklindeki ay ve yıldızla beraber Türk bayrağının görüntüsü oluşmuştur. Bu olayın 1389 yılında gerçekleşen I. Kosova Muharebesi’nde yaşandığı söylenmektedir.

6. Hollanda Bayrağı

Kırmızı, beyaz mavi renklerinden oluşan bayrak, İspanya ve Hollanda arasında bağımsızlık mücadelesi amacıyla gerçekleşen 80 Yıl Savaşları sonrasında ortaya çıkmıştır. İlk renkleri turuncu, beyaz ve mavi olan Hollanda bayrağı, “Prens’in Bayrağı” ya da “Prinsenvlag” olarak anılmaktaydı. Renk konusuyla ilgili çeşitli görüşler vardır, kimileri turuncu renk pigmentlerinin zamanla kırmızıya döndüğünü iddia eder. Kimileri ise 17. yüzyılın ortalarında Hollanda ve İngiltere arasında imzalanan savunma antlaşması sonucunda, Orange Hanedanı’nın ülkeyi yönetemeyeceğini kabul etmesiyle, onlara ait olan turuncu rengin kaldırıldığını öne sürmektedir.

7. Fransa Bayrağı

Ülke Bayraklarının Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransız bayrağı, tarihteki en köklü bayraklardandır. Bayrağın kökeni Fransız Devrimi’ne dayanmaktadır. Bu devrimin dünyaya yaydığı özgürlük, eşitlik, demokrasi gibi fikirler; başka ülkelerin bayraklarının oluşumunda da etkili olmuştur. Bayrak soldan sağa doğru sıralanan üç dikey banttan oluşmaktadır. Mavi hürriyet, adalet gibi kavramları temsil eder. Beyaz eşitlik, barış kavramlarını anlatır. Kırmızı kardeşlik, cesaret gibi kavramları sembolize eder. Farklı bir yoruma göre mavi ve kırmızı başkent Paris’in kullandığı renklerdir. Beyaz kralın rengidir. Rivayete göre, beyazı mavi ile kırmızının ortasına koyarak verilen mesaj “Paris Soyluları olarak kralımızı koruyoruz”dur.

8. Kanada Bayrağı

Kanada’nın ulusal bayrağı “Maple Leaf” (Akçaağaç yaprağı) ve “l’Unifolié” (Tek yapraklı) olarak da bilinmektedir. Kırmızı renkli bir fon ortasında beyaz bir kare ve bu karenin içinde 11 uçlu kırmızı bir akçaağaç yaprağı bulunmaktadır. Kanada bu bayrağın öncesinde, Britanya Kızıl Sancağı’nın çeşitli varyasyonlarını kullanmıştır. Kanada 1940’lardan 1965’e kadar kendi bayrağını oluşturmak için çeşitli yarışmalar düzenlemiş ancak Kızıl Sancak’ı kullanmaya devam etmiştir. Başbakan Lester B. Pearson, yeni bir bayrak için 1964 yılında bir komite oluşturmuştur. Üç seçenek arasında George F.G. Stanley’in akçaaağaç yaprağı tasarımı birinci olmuştur. Kanada’da 15 Şubat, Ulusal Bayrak Günü seçilmiştir.

9. Japonya Bayrağı

Resmi olarak “güneşli bayrak” veya “güneş dairesi” olarak adlandırılan bayrak, beyaz bir zemin üzerine konumlandırılmış kırmızı bir daireden oluşmaktadır. Bu kırmızı daire, ülkeden doğan güneşi ifade etmektedir. Japonya’da güneş, millî simgelerin en önemlilerindendir ve Japon mitolojisinde güneş tanrıçası olan Amaterasu Japon tanrılarının kraliçesi, Japon imparator hanedanının annesidir. Güneşli bayrağı çok uzun yıllar Japon askerleri (samuraylar) ve gemileri çekmiştir. Meiji Restorasyonu’nun (1868) başlangıcından sonra bu bayrak millî bayrak olarak itibar görmüştür ve 1999’da kabul edilen Ulusal Bayrak ve Marş Kanunu ile bayrağın ölçüleri belirlenmiştir.

10. İtalya Bayrağı

Ülke Bayraklarının Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülke bayraklarının birbirinden farklı hikâyeleri ve anlamları hakkında bilinmesi gerekenler listemizin sonunda İtalya bayrağını inceledik. İtalya bayrağı; yeşil, beyaz ve kırmızı renklerde eşit genişlikteki üç dikey şeritten oluşmaktadır. Bayrak, Fransız İmparatoru Napolyon döneminde tasarlanmıştır. Bayrağın renkleri 1700’lerin sonunda oluşan akımla, Fransa’dan etkilenerek seçilmiştir. Genel görüşe göre yeşil renk doğayı, beyaz renk Alplerdeki karı, kırmızı renk ise İtalyan Bağımsızlık Savaşı’nda akan kanı temsil etmektedir. Bazı farklı görüşlere göre yeşil umudu, beyaz kaderi, kırmızı ise hayırseverliği sembolize etmektedir. İtalya’da 7 Ocak “Milli Bayrak Günü”dür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!