Ufkunuzu Genişletecek En İyi Distopik Filmler

5 dk okuma süresi


8
10 Paylaşım, 8 puan

Gelecek korkularımıza hitap eden distopik filmler, en çok izlenen film türleri arasındadır. Distopik filmler, dünyanın dört bir yanından baskıcı rejimler, kontrolden çıkan teknolojiler, nereye doğru gidebileceğimize dair korkunç olasılıklarla bizi baş başa bırakmaktadır. Distopik filmler genel olarak toplumların kitlesel olarak yaşadığı acıları ve büyük adaletsizlikleri konu almaktadır. Yakın veya uzak gelecekte var olan konular yanlış giden toplumların hikayeleri veya bireylerin üstesinden gelme mücadelesi olarak ayrılabilir. Bu tarz filmlerde her zaman kurgu yaratılmak zorunda değildir. Gerçek konu ve hikayelerden esinlenerek bir gelecek tahmini de oluşturulabilir. Ufkunuzu genişletecek bu distopik filmler sinema dünyasının en iyi yapıtları arasındadır.

1. Ben, Robot

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Distopik Filmler

2035 yılında artık robotlar insan hayatında büyük bir rol oynamaya başlamıştır. Chicago Polis Ofisi’nde görev yapan Polis Del Spooner, robot fobisine sahiptir. Öyle ki bu durum onun hayatını gitgide zorlaştırmaya başlamıştır derken bir cinayet vakası üstlenmiştir. Söz konusu katilin ise bir robot olduğundan şüphelenilmektedir. Kurban bir bilim insanı olan Dr. Miles Hogenmiller’dir. Hogenmiller ölümünden kısa bir süre öncesine kadar gizli bir görev üzerinde çalışmış ve durumun sıradan bir cinayet olmadığı ortaya çıkmıştır. Isaac Asimov’un aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanan Ben, Robot, 2004 yılında Alex Proyas tarafından filmleştirilmiştir.

2. 1984

George Orwell’in 1949 yılında yayınladığı aynı adlı romanına dayanan, Michael Radford tarafından yazılan ve yönetilen 1984, İngiliz distopik karanlık bilim kurgu drama filmidir. 3. Dünya Savaşı’nın yeni bittiği zamanlarda Okyanusya Devleti bir başka ifadeyle “Korku İmparatorluğu” ortaya çıkmıştır. Bu imparatorluk kitap okumaktan aşık olmaya kadar her şeyi yasaklamıştır. Hal böyle ki Sansür Bakanlığı adında bir bakanlığa bile sahiptir. Bu bakanlıkta çalışan Winston Smith, diğer çalışanlar gibi halkı yalanlarla uyutma görevini layığıyla yerine getirmektedir. Ancak bu korku imparatorluğunun bir yalandan ibaret olduğunu öğrendiği anda Smith her şeyi sorgulamaya başlayacaktır.

3. Kayıp Çocuklar Şehri

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Distopik Filmler

1995 yılında yayınlanan bilim kurgu-fantezi türündeki Kayıp Çocuklar Şehri, Marc Caro ve Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetilmiştir. Kötü kalpli bir adam olan Krank bilim insanı tarafından yaratılmıştır. Krank ve emrinde çalışan adamları, çocukları kaçırmaktadırlar. Bunun sebebi ise Krank’ın rüya görememesidir. O da çareyi çocukların rüyalarını çalmakta aramaktadır. Fakat bir sorun vardır: Çocuklar Krank’tan korktuğu için sadece kabus görmektedirler. Krank istediğini alamayınca başka çareler arabaya başlar. Günlerden bir gün bir Krank ve adamları, sirkin en çok saygı gören adamlarından biri olan One’ın kardeşini kaçırırlar. Bu olayın ardından ise olaylar gün yüzüne çıkmaya başlar.

4. Uyumsuz

2011’de yayınlanan aynı adlı romandan uyarlanan film, Neil Burger tarafından 2014 yılında filmleştirilmiştir. Şu an içinde bulunduğumuz zaman diliminden çok uzun yıllar sonra geçen bu filmde insanlık bilgeler, fedakarlar, barışçıllar, korkusuzlar ve adiller olarak beşe bölünmüştür. Çocuklar 16 yaşlarına girdiklerinde bir teste sokulup yatkın oldukları gruba girerler ve ömür boyu bu gruplarda yaşarlar. Asıl kızımız olan Tris Prior ise bir ‘uyumsuz’dur ve hiçbir gruba ait değildir. Tek sorun ise Uyumsuzların istenmemesi ve yok edilmeleridir. Tris, ne kadar kendini saklamaya çalışsa da eninde sonunda onun gibi uyumsuz olan yabancı bir adamla karşılaşır ve ona güvenmek zorunda kalır.

5. Labirent

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Distopik Filmler

Labirent, aynı isimli James Dashner romanından uyarlanmıştır. 16 yaşındaki Thomas yukarı çıkan bir asansörün içinde uyanır. Yukarıda onu bir grup erkek karşılar. Etrafına baktığında ise çok yüksek duvarların arasında labirent ile çevrili geniş bir alanda olduğunu görür. Sürekli değişen labirentten çıkış yolunu bulmaya çalışan çocuklar, Kayran dedikleri yerde işleyen bir toplum kurmaya başlar. Thomas’tan 1 hafta sonra buraya bir kız yollanır ve elinde son insan olduğu yazılı bir not vardır. Kimse daha önceki hayatını hatırlamamaktadır. Fakat Thomas kızı görünce bazı şeyler hatırlamaya başlar. Hatırladıkları labirentin sırrını çözmek için yardımcı olacaktır.

6. Fahrenheit 451

Fahrenheit 451, Ray Bradbury’nin 1953 yılında yayınladığı aynı adlı kitaptan uyarlama distopik drama filmidir. Devlet, insanların özgür düşünmelerini engellemek için kitapları yasaklamış ve tüm kitapları yaktırmaya başlamıştır. Artık itfaiyenin görevi sadece kitapları yakmaktır. İtfaiyede çalışan Guy Montag kendini çok yalnız hissetmektedir. Bir gün tesadüfen tanıştığı, kitapları çok seven bir kıza aşık olup bu durumu sorgulamaya başlar. Kitapların yasaklanıp yakıldığı geleceğin toplumunda Montag, gizlice kitap okumaya başlar. Ardından ise edebiyatı korumaya adanmış bir yeraltı grubuyla karşılaşır. Distopik filmler arasında en iyi olarak görülen Geleceğin Amerikası’nda geçen film, ufkunuzu genişletecek türden.

7. Karanlık Şehir

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Distopik Filmler

Alex Proyas’ın şaheseri olan Karanlık Şehir, en iyi distopik filmler arasında yer alırken ufkunuzu genişletecek hikayesiyle izleyenleri hayran bırakıyor. Kara film ve Alman Dışavurumculuk’u görsel olarak yansıtan film, bilim kurgu türündedir. Gişedeki başarısızlığına rağmen geçen zamanla birlikte kült filmler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Filmde John Murdoch, bir gece uyandığında şehrinin simsiyah trençkotlu ve fötr şapkalı gizemli adamlardan oluşan bir grubun hakimiyetinde olduğunu görür. Bir gece uyanır ve hafızasını kaybetmiştir. Etrafında olup bitenleri bilmeyen Murdoch’a, yolculuk boyunca çılgın bir bilim adamı olarak Schreber ve kahramanımızın ayrı yaşadığı karısı Emma eşlik etmektedir.

8. Azınlık Raporu

Steven Spielberg’in yakın geleceğimiz için kameraya aldığı bir neo-noir olan Azınlık Raporu, yaşadığımız toplumun güvenliğiyle ilgili bir sorgulama yaratmaktadır. İşine ve bürokrasiye sadık bir suç öncesi polisi olan John Anderton’ın (Tom Cruise) hikayesine dayanan film gerilimi her sahnesinde hissettirmektedir. Azınlık Raporu’nun kurgusu, nefes kesen aksiyon sahneleriyle izleyiciyi nefessiz bırakmaktadır. Metal kontrol örümcekleriyle gerilimi iyice artıran film, buz gibi bir küvete dalmış Anderton’ı bulmak için tüm şehri dolaşmaktadır. 2054 yılında geçen Azınlık Raporu, karakter hikayesi ve suç gizemi olmak üzere karmaşık ve ilgi çekici bir hikaye ortaya koymaktadır.

9. Ekrandaki Dehşet

Yeni gelecek hakkında gerilim filmi olan Videodrome (Ekrandaki Dehşet), insan ve makine değişimi arasındaki bulanıklaşmayı konu almaktadır. Hikaye sadomazoşist bir fantez etrafında dolanırken bir adamın trajik bir şekilde deliliğe doğru gidişini gözler önüne sermektedir. David Cronenberg, sembolik ve bilinçüstü anılarla dolu bir hikaye yaratmıştır. Film, kendi sınırlarını aşan yeni eğlenceler bulmaya adamış bir kablolu TV kanalının yöneticisi olan Max Renn’in dönüşümüne odaklanmaktadır. Bir gün işkence ve ölümle dolu, görünüşte simüle edilmemiş bir dizi olan Videodrome’u taşıyan korsan bir yayın sinyaline rastlar. Bir zaman sonra Videodrome Renn’in gerçekliğini çarpıtmaya başlayarak onu ele geçirir.

10. Blade Runner 2049

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Distopik Filmler

Blade Runner 2049 filmi, dört tehlikeli suçluyu avlayan bir polisin hikayesini konu alıyor. Polis, kötü niyetli mega şirketi bulmadan önce çok özel bir robotu bulması gerekiyordur. Film, izleyiciyi sürekli belirsizliğin korkusuyla baş başa bırakmaktadır. Aydınlatma durmadan değişerek boğucu bir atmosfer yaratılmaktadır. Blade Runner 2049, ağır anlatımına göre izleme deneyimi açısından gayet yüksek bir filmdir. Filmdeki dünya, sefil bir şekilde gösterilmektedir. Öyle ki şehir yapıları bir çöplüğü andırır niteliktedir. Nefes kesici bir dünya inşası, etkileyici bir dil kullanımı ve kapsamlı bir şekilde tasarlanmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!