Uçakla Seyahat Etmeyi En Çok Seven Ülkeler

5 dk okuma süresi


35
11 Paylaşım, 35 puan

Seyahat etmeyi herkes sever. Zaman açısından uçak seyahati oldukça avantajlı olduğu için insanlar tarafından daha sık tercih edilir. Tabii ki burada ekonomik koşullar, yaşam standartları, kişilerin eğitim seviyeleri ve kültürler, seyahat şartlarını etkilemektedir. Biz de sizler için uçakla seyahat etmeyi seven ülkeler arasından dünyada en çok uçuş gerçekleştiren ülke Finlandiya başta olmak üzere bir top listesi hazırladık. Listede genellikle kişi başına düşen milli geliri yüksek ülkelerin yer alması dikkat çekmiştir. Keyifli okumalar dileriz!

1. Finlandiya

Uçakla Seyahat Etmeyi En Çok Seven Ülkeler

Finlandiya, yurt içi ve yurt dışı uçak seyahatlerinin en çok yapıldığı ülkedir. Yüksek gelir ve düşük işsizlik oranları Fin halkını daha seyahat odaklı hale getirmiştir. Bu kültürel özellikleri sayesinde halk; sıcak, açık ve samimidir. Seyahat etmeyi en çok seven ülke olduğu için özellikle seyahat ettiklerinde daha anlayışlı bir halde olacaklardır. Avrupa’nın nüfusu en az ülkelerinden birisidir fakat yaşam standartları açısından en kaliteli ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim alanında adından sıkça söz ettirmektedir. Çocukları ders dışında da birçok konuda geliştirmeye odaklanan bir eğitim sistemleri vardır.

2. Amerika Birleşik Devletleri

Uluslararası turizm sınırı olan ABD, uçakla seyahat etmeyi seven ülkeler arasında Dünyada en çok gezmeyi seven ikinci ülkedir. Yapılan araştırmaya göre ortalama bir kişinin seyahat sayısı yılda 6,7’ye çıkmaktadır. ABD’nin kendi kültürel ve coğrafi çeşitliliği de seyahat etme oranlarını etkilemektedir. Ülkenin büyüklüğü ve gelişmişliği kendi içinde seyahat etmeyi arttırmaktadır. Dünyanın en büyük kendi içinde seyahat etme sayısına sahiptir. Yoğun iş programlarından dolayı çalışanlar karayolu seyahati yerine hızlı uçuşları tercih etmektedir. ABD’de neredeyse her şehri havayolları üzerinden birbirine bağlayan oldukça gelişmiş bir altyapı bulunmaktadır.

3. İsveç

Uçakla Seyahat Etmeyi En Çok Seven Ülkeler

İsveç aslında Kuzey Avrupa’da İskandinavya yarımadasında bulunmaktadır. Her zaman dünyanın en iyi yaşanacak yerleri arasında listelenen bir yerdir. İsveçliler evlerinde oldukça mutlu ve yaşam kaliteleri nedeniyle hayattan keyif alma oranları fazladır. Seyahat edenler topluluğun en iyisini oluşturmaktadır. Yılda ortalama 1,5 yurt içi ve 4,4 İsveçli seyahate çıkmaktadır. İsveç, özellikle kış ve sonbahar aylarında çok sayıda kültürel aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. İsveç seyahat ederek gezmek için tüm mevsimlerde ziyaret edilebilir bir ülkedir. Yüksek refah seviyesi ve çok kültürlü oluşu uçak seyahatini çok seven bir toplumun oluşmasını sağlamıştır.

4. Danimarka

Konum olarak Danimarka, Avrupa’ya yakın olduğundan oldukça gezici bir topluluktur. Danimarka’da hava, deniz, karayolu veya demiryolu ile kolayca bir yerden başka bir yere gidilebilmektedir. Başkent Kopenhag, etkileyici bir atmosferi ile oldukça popüler bir şehirdir. Genel olarak İskandinav ailelerinin ikinci bir eve sahip olduğu ülkelerden birisidir. Danimarka’da her 6 aileden 1’inin ikinci bir evi vardır. Bu durum yılda ortalama 3,9 yurt içi seyahate ve toplamda 5,3 seyahate neden olmaktadır. Kalabalık nüfusa sahip olan şehirlerine rağmen trafik ve gürültü sorunu yaşanmamaktadır. Ülkede gündelik hayatta bisiklet kullanımı çok yaygındır.

5. Norveç

Uçakla Seyahat Etmeyi En Çok Seven Ülkeler

Norveç, yılda toplam seyahat sayısı otalama 5,2 ile keşfetmeyi seven bir ülke olarak listemizde yerini almaktadır. Ekonomistlere göre, İskandinav ülkelerinde hayat pahalılığı nispeten fazladır. Bu durumda yurt dışına giderek para olarak daha fazla değer elde edebilmektedirler. İnsanları yüksek gelirler ve düşük işsizlik oranları nedeniyle seyahate daha fazla para ayırabilmektedir. Dünya Mutluluk Raporu’nda üst sıralarda yer almaktadır. Sağlık alanındaki başarısı ve sosyal destek hizmetleriyle öne çıkmaktadır. Kuzey Kutbu’nun muhteşem doğası, görkemli Kuzey Işıklarının uzun kış gecelerinde gökyüzünü aydınlattığı az yerlerden birisidir.

6. Hong Kong

Asya’nın en zengin ve güzel şehirlerinden birisidir. Hong Kong kelime anlamı olarak güzel kokulu liman anlamına gelmektedir. Hong Kong şehrinin gezginleri dünyayı keşfetmeyi oldukça sever. İç seyahat oranının düşük olduğu ancak uluslararası uçak seyahatlerinin yılda 4,3 giden turist sayısı ile listemizde altıncı sıradadır. Bunun bir nedeni de Hong Kong’un keşfedilecek yerleri ile küçük bir ülke olmasından kaynaklanabilmektedir. İnsanlar çeşitli arazileri ve hava koşullarını keşfetmek için dışarı çıkmayı sevmektedirler. Hong Kong içerisinde barındırdığı kültürel çeşitlilik nedeniyle Asya’nın Dünya Şehri olarak adlandırılmaktadır.

7. Yeni Zelanda

Uçakla Seyahat Etmeyi En Çok Seven Ülkeler

Dünyanın en güzel ve sıkça ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Kendi ülkesini ve yurt dışındaki dünyayı keşfetmeyi seven meraklılarla dolu bir yerdir. Ortalama olarak, Yeni Zelendalılar yılda toplam 4,3 seyahat yapmaktadır. Dünyanın en bol oksijenli yerlerinden biri olan Yeni Zelanda; sert dağları, geniş vadileri ve gölleri ile etkileyici bir coğrafyaya sahiptir. Yüzüklerin Efendisi serisinin de esin kaynağı olan ülke binlerce yıllık geçmişiyle de büyüleyici bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Dünyanın en berrak sularının olduğu Milli Park, bu ülkede bulunmaktadır. Ayrıca Dünya genelinde kadınlara oy kullanma hakkı veren ilk ülke Yeni Zelenda’dır.

8. Kanada

Kanadalılar yılda ortalama 1 yurt dışında ve 3,2 de yurt içine uçak ile seyahat yapmaktadırlar. Kanada oldukça geniş bir ülke olduğundan kendi manzaralarını keşfetmeden durmak istememeleri oldukça normaldir. Daha sonrasında da uzak yerlere seyahat edebilmektedirler. Kanada’da yaşam koşulları ve masrafları; yaşanacak bölgeye, yaşam standartlarına ve maddi imkânlarına göre değişmektedir. Ayrıca Kanada şehirleri Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri listesinde başlarda yer almaktadır. İş dünyasında ve yeni yatırımlarda da sık sık tercih edilen bir ülkedir. Bu şartlar altında Kanada’nın dünyada en çok uçakla seyahat etmeyi seven ülkeler arasına girmesi normaldir.

9. Avustralya

Müzik severlerin, moda tutkunlarının, maceraperestlerin ve doğa kâşiflerinin ülkesidir. Avustralyalılar da kendi geniş arazilerini keşfetmeyi sevmektedirler. Avustralyalılar, kendilerini evde oturtmayan bir keşif ruhuna sahiptirler. Seyahat etmek onlar için gurur duydukları Avustralya kültürünün bir parçasıdır. Doğal güzellikleri ve biyoçeşitliliği ile Avustralya, seyahat etmeyi seven ülkeler arasındadır. Sayısız milli park, koruma alanı ve doğal yaşam alanı Avustralya’da bulunmaktadır. Tohum güvenliğini korumak açısından çok sıkı yasaları olan bir ülkedir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan ülkenin hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle de ulaşım için uçaklar daha sık tercih edilmektedir.

10. Fransa

Uçakla Seyahat Etmeyi En Çok Seven Ülkeler

Fransız halkı, yabancı bir şehrin veya bir ülkenin özünü yakalamasının romantik ve zarif bir tarafı vardır. Edebiyat, fotoğrafçılık veya sanat yoluyla romantik taraflarını ortaya koymaktadırlar. Ortalama seyahat oranları yurt dışına giden 0,4 iken yurt içi 3,1’dir. Bu da Fransa’nın uçakla en çok seyahat etmeyi seven ülkeler arasına girdiğini göstermektedir. Fransa’da seyahat edilecek en güzel zamanlar bahar aylarıdır. Yaz sıcağında kavrulmak veya kış soğuklarında üşümek yerine en güzel zamanları bahar aylarındadır. Aşıkların şehri Paris, dünyanın bir numaralı balayı yeri ve en önemli turistik adreslerinden de birisidir. Kültürel mirasları açısından da oldukça zengin bir yerdir. Tarihi zenginliğiyle Avrupa’da üçüncü sırada yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
59
Beğen
Mutlu Mutlu
37
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
24
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!