Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarıya Götüren Sırları

5 dk okuma süresi


22
13 Paylaşım, 22 puan

Finlandiya eğitim sisteminin genel olarak amacı tüm nüfusun eğitilebilmesi ve yetiştirilebilmesidir. Eğitimin temeli yaşam boyu öğrenmede saklıdır. Kendi eğitim programını öğrencilerin hazırlama özgürlüğü bulunan Finlandiya’da eğlenerek ve yaşayarak öğrenmeye dikkat edilir. Ayrıca bu sistemin bir sırrı da temel eğitimden yetişkin eğitimine kadar daima yeni şeyler öğrenme isteğinin insanlarda olmasını sağlamasıdır. Bu şekilde eğitim sistemini tüm dünyaya duyurmuş olan Finlandiya ve başarıya götüren eğitim sisteminin sırları ülkenin temellerini oluşturur. Biz de hayat boyu öğrenmeyi sevenler için Finlandiya eğitim sisteminin sırlarını ortaya çıkardık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Finlandiya’da Okula Başlama

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarıya Götüren Sırları

Finlandiya’da öğrencilerin zorunlu eğitime başlama yaşı yedi yaş civarıdır. Zorunlu eğitim ise 9 yıl sürer. Çocukların okula başlama yaşı gelmeden önce erken eğitime katılma hakları vardır. Erken eğitim çocuk yuvalarında ve aile gündüz bakımında verilir ya da ebeveyni ile birlikte bir çocuk parkında da bu eğitime katılabilir. Erken eğitimin amacı çocuğun gelişimini ve refahını desteklemektir. Ayrıca ileride ki öğrenim hayatını destekleyici beceriler kazanır. Öğrenim yükümlülüğü başlamadan önce Finlandiya’da çocuğun okul öncesi eğitime bir sene katılması gerekir. Genelde altı yaşını dolduran çocuklarda okul öncesi eğitim başlar. Bu süreçte çok oyun oynanır ve çocuğun ihtiyacına göre eğitim verilir.

2. Finlandiya’da Okula Ulaşım

Finlandiya kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemser. Bu nedenle de çocuklar birinci sınıftan itibaren okula yürüyerek veya bisikletle kendi imkânları ile giderler. Özel durumlar haricinde okula giden çocuklar asla aileleri tarafından okula bırakılmazlar. Yani çocuklarını okula getirip götüren veya ders çalıştıran ebeveynler yoktur. Çocuklar her sabah soğukta ve karanlıkta okulun yolunu tutmalarına rağmen yollar oldukça güvenlidir. Öğrencinin özgüveninin oluşması için düşünülmüş ve yıllardır uygulanan önemli bir yöntemdir. Korkarak değil eğlenerek öğrenmeye dikkat eden Finlandiya eğitim sistemi öğrencilerinin gelişimine ve eşitliğine oldukça önem verir.

3. Finlandiya’da Eğitim Müfredatı

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarıya Götüren Sırları

Finlandiya eğitimini bu kadar başarılı kılan en önemli özelliklerinden birisi her anlamda öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarına öncelik vermelerine dayanır. Öğrencilerin kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim öğretim programlarını şekillendirme hakları vardır. Öğretmenlerde aynı şekilde kendilerine göre bir müfredat hazırlama hakkına sahipler. Finlandiya’da çok basit bir müfredat vardır ve sık sık değişmez. Ayrıca bu müfredatlar genel bir çerçeve tanımlamaktan ibarettir. Öğretmenler ise okutulacak kitapları kendileri seçip önerebilirler. Çok fazla ders kitabı yoktur. Ayrıca Finlandiya’da bir günde ortalama dört ders saati vardır.

4. Finlandiya’da Sınav Sistemi

Finlandiya’daki öğrenciler küçük yaşlardan itibaren sınavlara boğulmuyor. Okulun ilk altı yılı asla not verilmiyor. İlk kez on altı yaşına geldiklerinde ülke genelinde bir sınava giriyorlar. Yani öğrenciler yüksek notlar için değil öğrenmek için çalışıyorlar. Rutin bir sınav olmamasına rağmen bir değerlendirme sistemleri var. Sınav sonucunda öğrencinin yeterli derecede öğrenip öğrenmediğine ve öğretmenin de öğretip öğretemediğine bakıyorlar. Bu şekilde hem öğrenci hem de öğretmen kendi öz denetimini yapabiliyor. Sonuçlar asla veliler ile paylaşılmıyor. Ayrıca müfettiş uygulamasını kullanmıyorlar. Dışarıdan yapılan bir gözlemin yeterli olmayacağını ve hiçbir şeyin kendi öz denetiminin yerini tutamayacağına inanıyorlar.

5. Finlandiya’da Öğretmenler

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarıya Götüren Sırları

Öğretmenlik mesleği toplumun en gözde mesleklerinden birisidir. Master derecesi olan kişiler arasından öğretmen seçmeye dikkat ederler. Finlandiya’da öğretmen olabilmek için üç aşamalı bir testten geçmek zorunludur. Bu aşamalar mülakat, ders anlatma gibi bölümlere ayrılır. Ayrıca Finlandiya’da öğretmenlerin gelir düzeyleri oldukça iyi. Öğretmenlerin kendi meslekleri haricinde ek bir gelir elde etmek için fazladan bir işte çalışmalarına gerek yok. Haftada en az iki saat mesleki gelişimleri amaçlı bir eğitime katılmaları zorunlu. Bunun dışındaki vakitlerinde ise bir günde sınıfta ortalama dört saat ders verirler.

6. Finlandiya’da Sessiz Sınıflar

Eğitim sisteminin başarısını tüm dünyaya göstermiş olan Finlandiya okullarının başarıya götüren sırları ve aynı zamanda eğitime olan bakış açıları da bu sistemi geliştiriyor. Örneğin Türkiye’de sınıfın birinde sessiz ve bütün öğrenciler yerlerinde oturuyor ise o sınıfın öğretmeni başarılı sayılır. Fakat Finlandiya’da böyle değildir. Bir sınıftan hiç ses gelmiyor ve öğrenciler sıralarında hiç kalkmadan oturuyorsa o öğretmen soruşturmaya alınır. Finlandiya eğitim sisteminde öğretmenler sürekli ders anlatmaz. Dersler öğrencilerin ve öğretmenlerin hep birlikte yaptıkları etkinlikler ile işlenir. Bu yüzden de ders sırasında bile sınıflarda ayakta gezinen öğrenciler normal karşılanır.

7. Finlandiya’da Eğitim Eşitliği

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarıya Götüren Sırları

Finlandiya’da her çocuğa bir birey olarak ayrı ayrı değer verilir. Çocuklardan birisinin zorlandığı bir durumu öğretmen hemen fark eder ve çocuğun öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre düzenler. Tabi okula uyum sağlayamayan, sıkılan ya da öğrenim programının ilerisinde olan çocuklar için de bireysel bir program hazırlanır. Öğretmenlerin yüksek eğitim düzeyi çocukların her türlü ihtiyacına yanıt verecek şekildedir. Öğretmenlerin bu eğitimleri öğrencilerin gelişimlerini gözlemleyip buna göre çözümler sunabilmelerini sağlar. Ayrıca Finlandiya’da özel okul yoktur. Eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından desteklenir. Tüm okulların başarı düzeyleri neredeyse aynıdır yani hiçbir okulun ayrıcalığı yoktur.

8. Finlandiya’da Sorumluluk Bilinci

Finlandiya okullarında okuyan bütün öğrenciler okulun tüm işlerini nöbetleşe bir sistemle birlikte yaparlar. Bu okullarda hizmetli yoktur ve tüm işler öğrenciler tarafından yapılır. Bu sayede de öğrencilerin sorumluluk duyguları gelişir. Sınıflar öğrencilerin rahat edebileceği şekilde tasarlanmıştır ve yaparak öğrenmeye uygun biçimdedir. Öğrenciler yaşayarak öğrenme modeline uygun öğrenim görürler. Okullardaki düzen öğrencilerin evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlar. Ayrıca spora bol bol yer verilir fakat spor karşılaşmaları için takımlar kurulmaz. Rekabet, üstünlük kazanmak gibi kavramlar Finlandiya kültüründe değer verilen bir şey değildir.

9. Finlandiya’da Öğrenmenin Yeri Okul

Finlandiya’daki okullar öğrencilerin rahat edebileceği şekilde tasarlanır. Yaşayarak ve görerek öğrenme prensibine dikkat eden Finlandiya okullarında çocukların okulda öğrenmesine dikkat ederler. Binaların fiziksel özellikleri öğrencilerin evdeymiş gibi rahat etmelerini sağlayacak şekilde düşünülmüştür. Öğrenciler okulun içinde çoraplarıyla gezerler. Bunun nedeni dışarıdaki çamuru içeriye taşımamak ve kendilerini evde gibi hissetmek. Öğrenme yerinin okul olarak görüldüğü bu ülkede öğrencilere ev ödevi verilir fakat diğer ülkelere göre daha az. Öğrenciler okulda yarım kalan proje ya da derslerini evde tamamlayabilirler. Yani öğrenmenin yeri olan okul dışında çocuklar isterlerse evde de tekrar yaparak çalışabilirler. Durum böyle olunca da çocuk okulda öğrenirken evde de kendisine ve ailesine bolca vakit ayırabilir.

10. Finlandiya’da Mesleki Eğitim

Finlandiya Eğitim Sisteminin Başarıya Götüren Sırları

Finlandiya eğitim sisteminin başarısı herkes tarafından bilinir ve onları başarıya götüren bu sırlar da herkes tarafından merak edilir. Bu sırlardan bir diğeri de Finlandiya’nın mesleki eğitime olan bakış açısı ve dikkatidir. Liselerle kıyaslandığında mesleki eğitim daha uygulama odaklıdır. Asıl program yaklaşık üç senede tamamlanabilir ve sonrasında eğitime devam edilerek meslek diploması ya da özel meslek diploması alınabilir. Meslek eğitimi Finlandiya’da eğitim programının önemli bir bölümü olarak görülür. Meslek eğitimi için yeterli dil ve öğrenim becerisi yoksa mesleki eğitime hazırlayıcı eğitime başvurulabilir. Finlandiya’da okulların en büyük destekçisi toplumdur. Çevrenin eğitimi desteklenmesi gerektiği gibi bir görüş hâkim.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
38
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!